Memo | Hispaania lasi puurist välja kümme näljast, kes murdsid kotkad

Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli pilt Heiti Heli

Oma võimalust oodanud Dani Olmo ja Ferran Torres lustisid Albaania vastu. Foto: Scanpix / Marius Becker / dpa

B-alagrupi võitja Hispaania lubas viimases matšis platsile need mehed, kes varasemas kahes mängus ei saanud nii palju mängida. Tulemuseks 1:0 võit Albaania üle.

Kuigi punasärgid alustasid matši tahtmisega esimene värav kiiresti kirja saada, soosis õnn siiski tugevamat. 13. minutil sai Dani Olmo Aymeric Laportelt väga hea passi, pööras palliga ringi ja andis läbisöödu karistusalasse sööstnud Ferran Torresele, kes viis postipõrke abil Hispaania juhtima - 0:1.

Varakult juhtima läinud hispaanlased haarasid ohjad järk-järgult enda kätte. Vahepeal õnnestus albaanlastel palliga vastase väljakupoolele jõuda, aga suurte tegudeni ei jõutud. Esimese poolaja lõpp kuulus totaalselt Hispaaniale, kui kolmel erineval korral võinuks kolmekordne Euroopa meister oma eduseisu suurendada: 36. minutil oli lähedal Olmo, viis minutit hiljem Torres ja 44. minutil oli hea võimalus Mikel Merinol, ent too üritus lendas üle värava.

Albaania sai esimese pealelöögi (ühtlasi ka raamilöögi) kirja 45. minutil, kui Kristjan Asllani andis ligi 23 meetri pealt värava suunas kuuma ning Hispaania kindamees David Raya hoidis pantrihüppega oma seljataguse puhtana. Vaheajale suunduti Hispaania 1:0 juhtimisel.

• Pallivaldamine 40:60
  • Pealelöögid 1:9
  • Löögid raamidesse 1:2
  • Nurgalöögid 1:4
  • Täpsed söödud / söödukatsed 161/192 : 258/288

Teise kolmveerandtunni alguses midagi märkimisväärset aset ei leidnud. 64. minutil mängisid albaanlased karistuslöögi kiiresti lahti ja vahetusest sekkunud Armando Broja pääses vabalt virutama, aga Raya sirutas korralikult, et pall oma puurist eemale hoida - Hispaania pääses halvimast.

Albaanlased proovisid värskete jalgade abil tempot kõrgena hoida. Veel üks oivaline šanss tekkis teisel üleminutil sel samal Brojal, kui karistuslöögist tulnud tsenderduse järel jäi pall Hispaania karistusalas lahtiseks, Albaania ründaja võttis selle omaks ning teise puutega kõmmutas peale, ent jälle oli Raya ees.

Rootsi peakohtuniku Glenn Nybergi lõpuvile kinnitas hispaanlaste nappi võitu. Hispaania võitis teist korda ajaloos kõik grupimängud, esimest korda saadi sellise trikiga hakkama kuldsel 2008. aastal. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Aplaus | Albaania ei jäänud hätta. EM-i eel oli kõigile teada, et B-grupis on autsaider Albaania. Punasärkide nelikus oli kolm giganti: Hispaania, Itaalia ja Horvaatia. Sellegipoolest näitasid albaanlased suurtele hambaid ja ei jäänud kordagi häbisse.

Turniiri alustati 1:2 kaotusega Itaalia vastu, kus 23. sekundil (!) mindi mängu juhtima. Teises voorus tehti dramaatiline 2:2 viik Horvaatiaga, misjärel vajati edasipääsuks Hispaania vastu võitu, mis jäi aga tulemata.

Albaanias on nende jalgpallurid kangelased, sest kaheksa aasta järel oldi taas suurel areenil, aga sarnaselt 2016. aasta EM-ile lõppes ka tänavune turniir nende jaoks esimeses faasis. Mälestusi ja emotsioone pakuti omajagu.

Otsus | Kümme tehtud muudatust. Võrreldes Itaalia-mänguga otsustas Hispaania peatreener Luis de La Fuente algrivistuses teha kümme muudatust. Vaid Al-Nassris leiba teeniv Aymeric Laporte jäi paikseks, kõik teised mehed said esialgu puhata. Puudu oli hispaanlastel mängukeelu tõttu Rodri.

Väljakule usaldati hulganisti uusi nägusid, kes varasemates mängudes väga palju minuteid ei saanud või jäid neist sootuks ilma. Osade meeste tegudest oli näha, et antud võimalust oodati pikisilmi ja see kasutati ära, näiteks Olmo, Torres või Raya särasid positiivselt. Rahule ei saanud jääda oma esitusega Mikel Oyarzabal, kes 62. minutil ka välja võeti.

Üldplaanis oli de La Fuente otsus oodatav, samas õiglane. Kaotada polnud Hispaanial mitte midagi, grupivõit oli kindel ja nüüd siirdutakse sõelmängudele õnneliku ning eeldatavasti enesekindla meeskonnaga.

Äpardus | David Raya väljalöök. Avapoolaja lõpus sai hispaanlaste väravavaht Raya hakkama väiksemat sorti äpardusega, tabades väljalöögiga Laporte jalga, ent kindamehe õnneks lendas pall sedavõrd õnnelikult tagasi, et ta sai selle vähese vaevaga püüda.

Omaväravaid on sel turniiril olnud palju, Türgi oma neist kõige koomilisem. Oleks antud olukord lõppenud omaväravaga, oleks nalja jagunud palju.

Staarid | Dani Olmo ja David Raya. Selliste mängude puhul on ülioluline, et mehed kasutaksid tekkinud võimaluse täielikult ära, et kuuluda sõelmängudeks peatreeneri valikusse. Hispaania poolt jäid kõige paremini silma Olmo, kes vedas hispaanlaste rünnakuid, jagades täpseid ja kavalaid sööte, ja Raya. Kas esikindad võiksid jätkuvalt kuuluda Unai Simonile või nüüdsest Rayale, seda saab de La Fuente viis päeva nuputada.

Tsitaat | "Teekond jätkub, me mängime fenomenaalset jalgpalli. Oleme nagu üks perekond ja kõik on valmis kuuluma algrivistusse," lausus ainsa värava löönud Ferran Torres mängu järel.