Memo | Pidupäev Austrias: Rangnicki taktikepp lükkas hollandlased siruli ning kergitas üllatajad surmagrupi tippu!

Otto Kase pilt
Otto Kase
Otto Kase

Austria kaks sangarit: Romano Schmid (vasakul) ja Marcel Sabitzer (paremal). Foto: Scanpix / Michael Kappeler / dpa via AP

Kes võiks küll olla D-alagrupi tšempion? Kas viimasel kahel MM-il finaali purjetanud Prantsusmaa või äkki kümme aastat tagasi maailma kahe parima sekka jõudnud Holland? Ei kumbki, hoopis Ralf Rangnicki juhendatav Austria tegi mõlemale (punktidega) tuule alla!

Senisel turniiril Poolat kindlalt võitnud ning prantslastele napilt alistunud Austria alustas kohtumist tormakalt ja oli näha, et nad tahavad lõpetada oma pika ja nukra seeria Oranje vastu. Nimelt suudeti viimati hollandlastega mängides kaotust vältida 1990. aastal! Kõik algaski üpriski hästi, kuna mehed domineerisid ja olid peamised võimalustetekitajad.

Kuuendal minutil tuli ka soovitud tulemus, kui turniiri seni parim väravakütt "Omavärav" sai veel ühe tabamuse kirja: Austria tõusis keskelt, pall jõudis trahvikasti servas olnud Alexander Prassini, mees lükkas nahkkera penaltipunkti suunas, kuid Donyell Malen pani varba ette ning ... Bart Verbruggenil polnud midagi teha - 0:1.

Kusjuures tabamus ei äratanud Hollandit - endiselt olid austerlased domineerivamaks pooleks ning kontrollisid matšis toimuvat. Ronald Koemani juhendatavad said küll paaril korral lubavalt rünnakule, ent kuidagi ei õnnestunud palli võrku sutsata. Eriti nukker oli Maleni ja Tijjani Reijndersi olukord, kuna mõlemad said suhteliselt vabalt mänguvahendit värava poole saata, ent kehv puude rikkus suurepärased võimalused.

Poolaja lõpus sai hoopis Austria veel ühe superšansi, kui nurgalöök mängiti lahti täpse sööduga Marcel Sabitzerile, kes täiesti vabalt sai palli raamidesse lennutada. Tugev kuul alumisse nurka väravasse aga ei jõudnud, kuna Verbruggen jõudis näpud ette panna. Paar hetke hiljem oli veel pinget õhus, kuna läbi õnne jõudis pall üle Hollandi kaitsjate, kuid seekord oli Marko Arnautovic see, kes pealelöögiga ebaõnnestus ning ka järgnenud puute raamidesse ei suutnud saata.

Teine poolaeg polnud eriti jõudnud käiagi, kui juba tuli tabloole viik: Holland sai keskväljal palli, Xavi Simmons söötis Cody Gakpole, Liverpooli pallur tegi tõmbe tagasi ning keerutas tugeva löögi tagumisse nurka - 1:1. Hollandlased olid selle peale ärganud ja hakkasid tublilt ka oma teist otsima, ent kümme minutit hiljem juhtus hoopis see, mida nad kohe üldse ei tahtnud: Austria jõudis uuesti rünnakule, tsenderdus maandus 1.68-meetrise Romano Schmidi peanupul ning mees suunas nahkkera alumisse nurka. Stefan de Vrij sai küll jala veel vahele, ent lükkas selle edasi omaenda väravasse - 1:2.

Sellega väravatešõu aga ei lõppenud. Paar momenti hiljem oli taas Holland pildis, kui täpne tsenderdus jõudis vahetusest sekkunud Wout Weghorstini, kes oma pikkust ära kasutas ning nahkkera peaga Memphis Depayle lükkas. Ründeäss tegi kauni puute ning pani ülepuusalöögi tagumisse nurka. Vilemees esialgu küll arvas, et Depay tabas vahepeal ka käega palli, ent VAR-i ülevaatusel saadi aru, et midagi sellist siiski ei juhtunud - 2:2.

Seekord püsis viigiseis kuus minutit ... 81. minutil mängiti Sabitzer väga kaunilt vabaks ning mees saatis terava nurga pealt vägeva kuuli Verbruggenist mööda - 2:3. Paar minutit hiljem tuli analoogse nurga pealt veel üks Austria värav, kuid see siiski ilmselge suluseisu tõttu tühistati. Lõpuminutitel oli veidi pinget õhus, ent viimase kahe päeva sarnast draamat siiski ei tulnud - Austria kerkis D-alagrupi parimaks! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk(ed) | Austerlaste kiired vastused. Jah, teoorias võiks ju olla üks ja kindel hetk, mis mängu mõjutas, kuid selle matši puhul jäi silma Austria suhtumine. Teisel poolajal mõeldi rohkem kaitsele - mis vägagi arusaadav - aga kaks korda juhtus nii, et vastased lõid neile ise värava. Seejärel hoiti aga külma närvi, tehti plaanid veidi ümber, rünnati rohkem ning peagi tuli ka soovitud värav. Siinkohal tasub vist kiidusõnad saata riigi taktikameistrist peatreeneril Ralf Rangnickile.

Üllatus | Hollandi nigel mäng. Holland on ju tuntud jalkariik ning neid on ikka peetud ka turniiri potentsiaalseteks üllatajateks. Tänane mäng aga seda väidet sugugi ei toetanud ja musta hobuse tiitli võib hoopis Austriale edasi anda. 1954. aasta pronksmedalist tegi täna tõesti südika mängu, ent pigem jäi silma hollandlaste nõutus.

Kusjuures võib öelda, et avapoolajal oli kehv ründetöö ning matši teisel poolajal olid hädas kaitsjad. Siin sai juba eelnevalt kirjeldatud, kuidas Holland nurjas esimese 25 minutiga kaks supervõimalust -  Reijndersi šansi xG väärtus oli 0.27 ja Maleni oma lausa 0.41 - kuid kaitsetöö passiivsusest liialt juttu ei tulnud. Mingil põhjusel said austerlased teisel poolajal alatihti raskusteta vastaste tagumisest liinist mööda ning kui nad oleks vaid rohkem ründamisele keskendunud, siis oleks vast ka rohkem kirja saadud. Seejuures isegi kapten ning staar Virgil van Dijk kattis kolmanda värava puhul ära vägagi selge suluseisu, mis on tema taset vaadates üllatav eksimus.

Hollandlaste kehva mängupilt tekitas aga omakorda teise üllatuse - Austria tuli nii Hollandi kui ka Prantsusmaa ees alagrupivõitjaks.  Tegemist on vägagi tähtsa märkega, kuna tänu sellele saab koondis sõelmängude nii-öelda lihtsamasse tabelipoolde:  alustuseks tuleb vastu Türgi, seejärel kas E-grupi üllataja, mannetu Belgia või mõne alagrupi kolmas koht (võib olla ka Holland) ning poolfinaalis vaatab tõenäoliselt otsa Inglismaa, Itaalia või Austria. Täitsa tehtav!

Karm hetk | Joey Veermani varajane mängulõpp. Kui hollandlaste ründe- ning kaitsemängijate õhtut sai juba kritiseeritud, siis vahele jäid poolkaitsjad. Seal "säras" 25-aastane Joey Veerman, kes jõudis mängus olla ainult 35 minutit. Mehe saldoks jäi 16 pallikaotust (55% tema puudetest) ja 9 valesöötu (47% tema söötudest)...

Teisalt tasub kiita Koemani, kes tõi asenduseks neli aastat noorema Xavi Simmonsi, kes kohe tuli ja tegi. Nooruk oli kogu aeg pildis ning just tema andis omade esimesele kollile väravasöödu.

Staar | Marcel Sabitzer. Kiidusõnu saab jagada tervele Austria meeskonnale, ent eks parimaks tuleb ikka valida mees, kes lõi ühest kolmest väravast ning rügas poolteist tundi kaptenitööd.

Tsitaat | "Nad alustasid väga hästi, väga teravalt ning tugevalt duellides. Meie seda aga ei teinud," rääkis mängujärgselt EURO2024.com-ile Hollandi ründemees Cody Gakpo. "Esimesel poolajal olid nemad platsil olemas, meie pigem mitte. Teisel poolajal näitasime paremat mängu, kuid sellest ei piisanud. Ei saa ka öelda, et oleksime olnud üllatunud, kuna teadsime, et nii võib juhtuda. Saame süüdistada ainult iseennast."