MEISTRITE LIIGA

Luup peale | Igiliikuri meistriklass murenes piletile parimad lotonumbrid kirjutanud Arsenali sihikindluse ees

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt Kristjan Jaak Kangur

David Raya (vasakul) tõusis kahe penaltitõrjega Arsenali sangariks. Foto: Scanpix / AFP / Adrian Dennis

Meistrite liiga oli tunnistajaks, kuidas vanameister Pepe kirjutas rekorditeraamatusse uue peatüki, aga Portole jäi sellest väheks, et kaheksandikfinaali kordusmängu 1:0 võitnud Arsenali nooruslikku enesekindlust murda. Pärast 120 üsna ilmetut jalgpalliminutit otsustati veerandfinaali pääseja penaltid ja seal tõusis Arsenali kangelaseks väravavaht David Raya.

Avamängu kodus üleminutite väravast napilt võitnud Porto üritas avavilest alates mängutempot alla lüüa ja sai tosina minuti jooksul sellega ka hästi hakkama. Ent siis eksiti vaheltlõikega, Bukayo Saka sai paremalt äärelt jooksu ja lõpetas rünnaku terava pealelöögiga, mille tõrjumisel oli Diogo Costa raskustes. Jätkuolukorrast lõi Martin Ödegaard küljevõrku. Arsenali kätte minema kippuvat initsiatiivi taltsutas hetkeks Porto esimese poolohtliku pealelöögiga Evanilson.

19. minutil püüdis Arsenal kavaldada karistuslöögi lahtimängimisega, ent Porto tagaliin tegutses suluseisulõksu ülesseadmisel väga täpselt. 22. minutil näitas Porto lõpuks, et nad võivad ka rünnakul üliohtlikud olla, kui David Raya tõrjus Evanilsoni löögi ja Saka blokeeris hetk hiljem Wendelli katse. Täpselt pooltunni täitudes lükkas 41-aastane igiliikur Pepe väravaesiselt peaga minema Ben White’i tsenderduse, kuid ilmselgeid väravavõimalusi nappis Arsenalil jätkuvalt.

Juba näis, et Porto saab avapoolaja jooksul eesmärgi täitmisega hiilgavalt hakkama, aga Arsenali kapten Ödegaard arvas teisiti. 41. minutil mängis ta suurepärase läbisöödu kaitsjate selja taha Leandro Trossardile ning belglane saatis madala löögi tagumise posti kõrvale – 1:0! See tähendas, et pausile mindi kahe mängu kokkuvõttes viigiliselt seisult.

Et nüüd oli mõlemal palju kaotada, jätkus ka teisel poolajal võitluslik, aga võimalustevaene mäng. Arsenali poolelt andis Declan Rice paar head nurgalööki, mille Costa ja kaitsjad väravaesiselt klaariks lõid, teises väljakuotsas saatis Francisco Conceicao lubava karistuslöögi kõrgelt üle põiklati.

67. minutil leidis aset olukord, mis Arsenali peatreeneri Mikel Arteta kurjaks ajas ja talle ka kollase hoiatuskaardi tõi. Kai Havertz pani Pepe surve alla, võitluspaar jõudis karistusalasse ja seal ootas neid väravavaht Costa. Kogu kolmik kukkus ja Ödegaard kõksas palli tühja väravasse, ent peakohtunik Clement Turpin andis vilega märku, et värav ei loe – Pepel särgist kinni hoidnud ja seejärel Costal jalad alt niitnud Havertz rikkus tema hinnangul määrusi. VAR otsuse ümbervaatamiseks põhjust ei näinud.

Vähe jäi puudu, et Porto oleks kohe vastu nõelanud, sest rünnakul pääseti kolmekesi kolme kaitsja vastu jooksma, kuid Raya pareeris kindlalt Conceicao löögi. Kohati ülifüüsiliseks kiskunud mängu esimene vahetus oleks äärepealt osutunud otsustavaks, ent 83. minutil sekkunud Arsenali ründaja Gabriel Jesusi löögi suutis Costa tõrjuda. Kohe lõi teravalt peale ka Saka ja Costa tõrje maandus Ödegaardi jalale – norralane ei tabanud väravaraame. Arsenal surus ja otsis viimase kümne minuti jooksul kõvasti, ent Turpini vile kuulutas ikkagi normaalaja lõppu kahe mängu koondseisul 1:1. Lisaaeg.

Mäng kiskus aina kinnisemaks, lisaaja esimese 15 minutiga ei suutnud kumbki meeskond midagi väga ohtlikku korraldada. 110. minutil viis Arsenal ilusate söötudega löögile Saka, kuid Porto kaitseblokk pidas. Nõnda saadi kätte see, mida mõlemad näisid juba alates normaalaja lõpust ootavat ehk penaltiseeria.

Ödegaard – kindlalt paremale. Kahest Porto Pepest noorem – sama kindlalt vasakule. Arsenali teine lööja Havertz oli saanud 120 minuti jooksul vastastelt ohtralt obadusi, aga oli penaltil kindlus ise, saates pettega esmalt Costa pikali ja palli seejärel alla paremasse nurka. Porto teise mehena võttis palli taga koha sisse Wendell ning nüüd asus lisaks Rayale kodumeeskonna poolele ka õnnejumalanna. Hispaanlane lükkas Wendelli löögi sõrmeotstega posti, sealt põrkas pall talle vastu kanda ja tagasi väljakule!

Arsenali kolmas mees Saka pani palli kindlalt võrku, Marko Grujici löögile sai Raya jälle näpud külge, aga tõrjuda ei suutnud. Rice’i oli 11 meetrilt samuti ülikindel ja nüüd Porto enam eksida ei võinud. Ent Raya aimas avamängu kangelase Galeno löögi suuna ära ja tõrjus taas – Arsenal oligi 14-aastase pausi järel taas Meistrite liiga veerandfinaalis.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Porto tappis oskuslikult tempot

Porto väravavahi Diogo Costa ja kaitsjate esimestest pallipuudetest oli päevselge, et kuniks seis on külalistele sobiv, hoitakse seda iga hinnaga – eeskätt kõikvõimalikes olukordades võimalikult kaua jätkamisega venitades. Täpselt nii ka läks ning 90 minuti kokkuvõttes osutus see taktika targaks, sest lõhkus edukalt Arsenali soovi mängutempo üles ajada.

Alles normaalaja viimasel kümmekonnal minutil oli platsil pisut aimata seda Arsenali, kes koduliigas sel aastal vastasest sõltumata korduvalt ja peatamatult lustinud. Tõsi, Premier League’is võib ka väga harva näha nii distsiplineeritud ja sihikindlat kaitsest lähtuvat, samas kaugeltki mitte umbkaitses istumiseks liigituvat mängu nagu Porto pakutu.

Arsenal teenis normaalajaga kaheksa nurgalööki ja Porto mitte ainsatki, kuid ei saa öelda, et külaliste rünnakud olnuks hambutud. Õiget hetke valiti targalt, paaril korral pidi David Raya tõrjetega särama. Vääratati vaid korra ja seda eeskätt Martin Ödegaardi individuaalse meisterlikkuse, mitte põhimõttelise valearvestuse tulemusena.

2. Arsenal, Portugal ja penaltid

11 meetri karistuslöökideni minek tõi Arsenalile meelde eelmise eurohooaja. Siis saadi Euroopa liiga kaheksandikfinaalis vastane samuti Portugalist ning ka Lissaboni Sportinguga ei suudetud 210 minuti jooksul edasipääsejat selgitada. Appi tuli võtta penaltid ning toona saatis Emiratesil 5:3 edu portugallasi.

Erinevalt aastatagusest sai Arsenal seekord siiski esimesena lööma asuda, mida peetakse alati eeliseks. Teiseks olid kõik neli nende lööki ülikindlad, sest kui Raya suutis Porto meeste neljast katsest kaks tõrjuda ja oli ülilähedal ka kolmanda pareerimisele, siis Arsenali lööjad Ödegaard, Saka – mõlemad olid täpsed ka aasta eest –, Havertz ja Rice ei jätnud Diogo Costale vähimatki võimalust. Pole ju mõtet kedrata penaltiseeriate puhul kasutatavat klišeed õnnemängust, kui ühe meeskonna üritused on teise omadest lihtsalt niivõrd palju kvaliteetsemad.

Raya kaks suurepärast penaltitõrjet olid järjekordseks väikeseks palsamiks ka Mikel Artetale, kelle otsust Aaron Ramsdale väravasuul hispaanlase vastu vahetada hooaja alguses kõvasti kritiseeriti. Nädalavahetusel vääratas Ramsdale liigamängus ja pidi kaaslasi tänama, et nood tema naha päästsid, nüüd aga tõestas Raya veel kord, et küllap ta lihtsalt ongi inglasest õige pisut parem väravavaht ning Artetal oli muutust tehes lihtsalt õigus.

3. Pepe võimas saavutus

Kui 21-aastane Portugali kaitsja Kepler Laveran de Lima Ferreira 2004. aasta septembris Porto särgis esmakordselt Meistrite liigas väljakule pääses, oli Põlva poiss Karl Jakob Hein täpselt kaks aastat, viis kuud ja üks päev vana. Nüüd vaatas 21-aastane Hein Arsenali pingilt, kuidas 41-aastasest Pepest sai vanim väljakumängija, kes Meistrite liigas iial platsil käinud.

"Käinud" on õigupoolest siinkohal peaaegu nagu solvang, sest igiliikurit meenutav Pepe tegi palju enamat. Mitmele Arsenali (ja muidugi ka Porto) algkoosseisu mehele, Heinast rääkimata, võiks ta vanuse poolest olla isa eest, kuid vanus on tõesti vaid number. Kui mitu märksa nooremat Porto meest oli lisaaja eel juba krampidega hädas, siis Pepe võitles ja rassis nii nagu füüsikaseadused tema kohta ei kehtikski, kerkides üheks platsi paremaks meheks.

Ja milleks võrrelda teda üldse mängijatega? On ju Arsenali peatreener Mikel Arteta samuti 41-aastane ... Igatahes - kui see oli Pepe viimane Meistrite liiga mäng, oli tegu ilusa sümboliga, sest need 120 minutit tõstsid ta kõigi aegade tabelis teise legendi Roberto Carlose kõrvale, 120 mängu peale. Enamat on suutnud vaid viis tegevjalgpallurit.

4. Mängu parim – Martin Ödegaard

Pääsenuks Porto edasi, võinuks selle tiitli anda rahumeeli Pepele. Võitjate seas tõusis siiski esile nende kapten, kes meisterdas avavärava, näitas penaltiseeria esimese lööjana külma närvi ning hoidis potentsiaalsetel murdehetkedel meeskonna mootoril pöördeid üleval.

Tulemus:

Arsenal - Porto 1:0 (1:0; 1:0; 1:0), kahe mängu kokkuvõttes 1:1, penaltiseeriaga 4:2 edasi Arsenal

• Galeno - 4:2 (David Raya tõrjus)

LOE JÄRELE: Arsenal vajas veerandfinaali edenemiseks penaltiseeriat, Barcelonale piisas normaalajast

Arsenali 14 aasta järel veerandfinaali viinud Arteta: tahame kuuluda Euroopa tippklubide hulka