Luup peale | Kalev küttis Tartu lumesajus Premium liiga hooaja kuumima sauna (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Tallinna Kalev küttis väravavõrgud kuumaks. Foto: Imre Pühvel

Tallinna Kalev tegi tugeva avalduse esinelikukoha nimel, muutes Tartu Tammeka vastu 1:2 kaotusseisu 7:2 võiduks. Saun küteti kuumaks pärast seda, kui kohtunik Jagnar Jakobson näitas suupruukimise eest teist kollast kaarti Tammeka kaitsjale Tanel Tammikule.

Mäng ei alanud sugugi väga lahtiselt ega võimalusterohkelt, kuid meeskonnad näitasid hiilgavat realiseerimist, lüües kahe peale avapoolaja kuuest ohtlikust olukorrast neli väravateks. 16. minutil tegi Kalevi tipuründaja Aleksandr Šapovalov vasakul eeltöö ning saatis terava söödu värava eest läbi, kuni Vadim Mihhailov palli tagapostist võrku suunas - 0:1!

Neli minutit hiljem oli lähedal Kalevi teine, aga Ramon Smirnovilt suurepärase läbisöödu saanud Šapovalovi löögi blokeeris Reio Laabus ning Mihhailovi jätkuüritus põrkas värava eest läbi.

Kaks minutit pärast seda skooris hoopis Tammeka oma esimesest arvestatavast olukorrast. Karistusalajoonel Giacomo Uggerilt söödu saanud Ahmed Adebayo Basher pani kehamängus Marek Kaljumäe pikali, pööras ja lajatas palli posti kõrvale - 1:1!

Viigivärava järel võrdsustus ka mängupilt ning 31. minutil pääses Tammik Patrick Genro Veelma eeltöö järel lubavast kohast löögile, aga saatis palli otse Kalevi väravavahi suunas. Neli minutit hiljem hiilgas taas Basher, kes võttis kastis Rasmus Kallase tsenderduse omaks, pööras end Kaljumäe vastu löögile ja lõi täpselt - 2:1!

Väravasadu jätkus, kui 38. minutil andis Smirnov jalapealsega vasakult efektse tsenderduse ning Mihhailov oli taas meheks, kes palli tagapostist jalaga sisse koksas - 2:2!

Teine poolaeg osutus igas mõttes veelgi tormilisemaks. Kõik sai alguse 51. minutil, kui Šapovalov pääses Hugo Palutaja läbisöödu järel paremalt jooksma, aga ei suutnud palli raamide vahele toimetada. Suluseisu nõudnud Tammik nägi seejärel oma silme eest teist kollast ja punast kaarti, kusjuures esimese hoiatuse oli ta teeninud kõigest kaks minutit varem keskväljavea eest - 10v11!

Kalevil ei kulunud kaua, et arvuline ülekaal eduseisuks realiseerida. 57. minutil pääses Šapovalov taaskord läbijooksule, tõmbas seekord palli keskele, jõudis Richard Alandiga vastamisi ja skooris - 2:3! Suvel meeskonnaga liitunud ründaja jaoks oli tegu kauaoodatud esimese värava Kalevi särgis ja seda tähistades teenis ta nurgalipu löömise eest ka kollase kaardi.

Tammeka ei olnud veel alla andnud. 62. minutil murdis Veelma ohtlikult keskele ja lõi ka peale, aga Oskari Forsman tõrjus. Vahepeal pani peakohtunik mängu viieks mänguks seisma ning pärast seda olid tartlased taas ohtlikud. Kõige lähemale jõuti 76. minutil, mil Kevin Mätas viis Basheri Forsmaniga silmitsi, aga Kalevi väravavaht peatas palli teekonna jalgevahega.

Inetuks kujunes skoor pärast seda, kui Foday Trawally 81. minutil neljanda lõi. Šapovalov söötis otsajoone juurest palli tagasi viiekastijoonele, kust Trawally selle ühe puutega võrku saatis - 2:4. Sealt edasi avanes Kalevil ridamisi võimalusi, millest korralik protsent kasutati ka ära. 85. minutil tõrjus Aland Tristan Toomas Teevälja penalti, aga Kalevi mees saatis ise "lauapalli" ikkagi võrku - 2:5.

Kolmanda lisaminuti nurgalöögi järel sai Palutaja kirja oma karjääri esimese kõrgliigavärava ja Šapovalov selle õhtu söödukübaratriki, kui äärekaitsja löök Eugenio Bracelli rikošeti kaudu võrgus maandus - 2:6. Ning seitsmendal lisaminutil näitas Trawally suurepärast realiseerimist, lüües Martin Tombergi söödu järel oma teise - 2:7. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tere tali

Ametlikku protokolli märgiti küll temperatuuriks 0, aga kui meeskonnad väljakule marssisid, näitas weather.com Tartus ühte miinuskraadi. Tuiskas ka peenet lund, mis ei sulanud kohe ära, vaid hakkas väljakut ümbritsevaid jooksuradu valgeks võõpama. Muru püsis rohelisena, aga esines tavatult palju libastumisi ning mida aeg edasi, seda tihedamaks sadu muutus.

Teisel poolajal nägi väljaku ümbrus välja juba täiesti talvisena ning kohati võis märgata lumiseid olusid ka murul, aga suures plaanis püsisid mänguolud normaalsetena. Suur hulk väravaid peaks juba iseenesest olema tunnistuseks Tamme staadioni murukatte kvaliteedist.

65. minutil otsustasid kohtunikud mängu seisma panna, aga hiljem selgus, et seda hoopis teisel põhjusel kui lumised tingimused.

2. Kohtunike lühike süütenöör

Peakohtunik Jagnar Jakobson pani mängu seisma, kui tablool oli 64:20. Kohtunikud pidasid isekeskis aru, peagi käis nendega rääkimas ka mängu korraldusjuht, kes omakorda pöördus staadioni teadustaja poole. Kui mäng peaaegu viieminutilise pausi järel uuesti jätkus, edastas teadustaja tribüünidele teate, et kohtunike suunas ebatsensuursete väljendite kasutamine on rangelt keelatud.

Mängujärgsetes intervjuudes kinnitas Tammeka väravavaht Richard Aland, et seisaku põhjuseks olid kohtunike suunas tehtud kommentaarid. "Kohtunikku oli solvatud tribüünilt. Ma ei tea, kuhu me liigume siin, lumehelbeühiskonna poole või? See on ju kuradi jalgpall, see on emotsioon, rahvas avaldabki oma arvamust. Ma ei tea, kas seda tuleks nii hinge võtta? Segane värk," kommenteeris ta.

Teadmata, mida täpselt kohtunikule tribüünilt hüüti, on sel põhjusel mängu seiskamine harukordne juhus. Ligikaudu veerand tundi enne mängu peatamist oli Jakobson näidanud üles nappi kannatust ka Tanel Tammiku suhtes, saates Tammeka vasakkaitsja suupruukimise eest teise kollase kaardiga väljakult minema.

3. Tammeka rind haavleid täis

Kuni punase kaardini oli tegemist laias laastus võrdsete meeskondade heitlusega. Pärast Tammiku eemaldamist muutus mäng lahtisemaks, kuid Tammeka jätkas uljalt ründamist ja omas mitut võimalust Kalevi juhtväravale vastamiseks. Lõpuks karistati tartlaste uljus siiski karmilt ära, sest Kalevi kiirrünnakud on ka tavaolukorras äärmiselt ohtlikud, kümnemehelise vastase vastu seda enam.

Tammeka võinuks kümnekesi jäädes kaitsesse tõmbuda ja viigiseisu betoneerimisele keskenduda, kuid selle asemel jätkati sisuliselt kahe ründajaga mängimist. Kevin Mätas töötas küll senisest rohkem keskväljale tagasi ning Patrick Genro Veelma töötas vasakul äärel kaitsest rünnakuni välja, aga kokkuvõttes oli see Tammeka peatreener Marti Pähna poolt siiski väga julge otsus, mille tulemuseks oli seekord puur täis palle.

4. Hooaja rekordskoor

Kalevist sai esimene võistkond, kes löönud sel Premium liiga hooajal ühes kohtumises seitse väravat. Viieväravalisi võite oli paar korda juba esinenud (14. märtsil võitis Flora 5:0 Transi ja 15. aprillil Levadia 6:1 Harjut) ning üheksaväravaline heitlus oli samuti korra juba aset leidnud (19. augustil võitis Paide 6:3 Tammekat), aga 7:2 kohta võib siiski öelda hooaja kuumim saun, sest tuliseks said kütetud nii väravavõrgud kui ka ühe võistkonna jalgealune.

Kalev püsib kolm vooru enne hooaja lõppu neljandal tabelireal ning võib veel tõsiselt ohustada ka kolmandal kohal olevat Paidet. Kalevil on mängida jäänud Harju JK Laagri, Nõmme Kalju ja Narva Transiga, samal ajal kui Paide neli pidamata kohtumist on Floraga, Kaljuga, Transiga ja Levadiaga. Enne laupäevast kohtumist Floraga edestab Paide Kalevit kahe punktiga.

Tammeka edumaa tabeli põhjas Harju ees kahanes samal ajal vaid kahe punkti peale, mis tõotab tartlaste jaoks äärmiselt pingelist hooaja lõppu. Viimases voorus minnakse Harjuga omavahel vastamisi ning isegi kui nad enda seljataga hoida suudetakse, ootaksid ikkagi veel ees üleminekumängud.

5.  Mängu parim - Aleksandr Šapovalov

Suvel Florast Kalevisse liikunud ründaja haaras otsekohe endale koha põhikoosseisus ning avaldas ka mänguliselt muljet, kuid realiseerimisel oli tema enesekindlus täiesti kadunud. Nüüd sai ta lõpuks ometi kaane maha, kuigi ka löömata jäi mitu olukorda, ning sellele lisandus veel väravasöötude kübaratrikk, mis kergitas tema resultatiivsete söötude hulga Kalevi särgis juba kuueni.

27. oktoobril kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - JK Tallinna Kalev  2:7 (2:2)
22., 35. Ahmed Adebayo Basher - 16., 38. Vadim Mihhailov, 57. Aleksandr Šapovalov, 81., 90+7. Foday Trawally, 85. Tristan Toomas Teeväli, 90+3. Hugo Palutaja

Väravasöödud: 22. Giacomo Uggeri, 35. Rasmus Kallas - 16., 81., 90+3. Aleksandr Šapovalov, 38. Ramon Smirnov, 85. x, 90+7. Martin Tomberg
Realiseerimata penalti: 85. Tristan Toomas Teeväli
Hoiatused: 36. Giacomo Uggeri, 49., 51. Tanel Tammik, 84. Eugenio Bracelli - 57. Aleksandr Šapovalov, 90+1. Daniil Ševjakov
Eemaldamine: 51. Tanel Tammik
Mänguolud: 0, pilves ilm, muruväljak heas seisukorras