MEISTRITE LIIGA

Luup peale | Leipzig võitis fännide südamed, aga näitas raiskamise meistriklassi ja jättis mannetu Reali konkurentsi

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves pilt Kris Ilves

Leipzigi ründajale Lois Opendale jääb mäng Real Madridi vastu kripeldama. Foto: Scanpix / IMAGO / Eibner-Pressefoto / Bahho Kara

Meistrite liiga 14-kordne meister Real Madrid mängis kodusel Santiago Bernabeul RB Leipzigi vastu tulega, aga kaitses kolm nädalat tagasi avamängust saadud eduseisu ja edenes koondskooriga 2:1 veerandfinaali.

Leipzig alustas korduskohtumist innukalt ja oleks võinud parema realiseerimise korral juba varakult kahe mängu kokkuvõttes juhtima asuda, aga peab ise endale tuhka pähe raputama, sest belglasest ründaja Lois Openda jättis esmalt kasutamata Xavi Simonsi ja seejärel Dani Olmo suurepärase eeltöö.

Lisaks ei suutnud Sloveenia ründaja Benjamin Šeško realiseerida üks-üks olukorda Reali ukrainlasest väravavahi Andri Lunini vastu. Tõsi, Šeško oli selles olukorras napilt suluseisus ja kui võrk oleks sahisenud, siis värav poleks lugenud.

Leipzigil oli esimese poolaja lõpus veel kaks head võimalust, aga Lunin tõrjus Simonsi kauglöögi üle värava ja sellele järgnenud nurgalöögi olukorras lendas Openda löök napilt posti kõrvalt mööda. Real ei olnud avapoolajal Leipzigi karistusalas eriti sage külaline.

Teine poolaeg algas Reali jaoks ehmatusega, sest Lunin oleks peaaegu endale värava ehitanud, kui jooksis väravast välja ja pallist mööda, aga heastas ise seejärel oma eksimuse. Vinicius Junior jooksis mõned minutid hiljem keskväljal Willi Orbanile selga ja lükkas seejärel ungarlasest keskkaitsja kätega pikali, aga pääses kollase kaardiga.

Real sai esimese löögi raamidesse kirja alles 63. minutil, kui Rodrygo madala lähilöögi tõrjus posti kõrvalt Leipzigi väravavaht Peter Gulacsi. Kaks minutit hiljem oli ungarlasest väravavaht võimetu, kui Jude Bellingham leidis kaitsjate vahelt spurtinud Viniciuse, kes lahendas olukorra meisterlikult - 1:0 Realile ja kahe mängu kokkuvõttes 2:0.

Real ei saanud kaheväravalises eduseisus kaua olla, sest Leipzig lõi mõned minutid hiljem ühe värava tagasi, kui Orban suunas nurgalöögile järgnenud olukorras David Raumi tsenderduse peaga võrku - 1:1 ja kahe mängu kokkuvõttes 2:1 Realile.

Leipzig sai väravast kõvasti indu juurde, sest üks värav veel ja mäng oleks läinud lisaajale, aga Reali väravalukk jäi teist korda lahti muukimata. Parim võimalus avanes teisel üleminutil Olmol, kelle kaval löök lendas latti. Real hoidis eduseisust kinni ja edenes koondskooriga 2:1 veerandfinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Real oli ootamatult halb ...

Leipzig saab vaid iseennast süüdistada, et nende eurohooaeg on lõppenud, sest Real Madrid oli ootamatult halb. Lausa nii halb, et Santiago Bernabeu publik vilistas kodumeeskonna esimesel poolajal korduvalt välja. Selleks oli ka põhjust, sest Reali xG ehk eeldatav väravate hulk oli avapoolajal 0,09. Lisaks ei teinud Real avapoolajal ühtegi pealelööki raamidesse.

Leipzig mängis väga sümpaatselt, aga jättis head võimalused realiseerimata. Kui lisada juurde Saksamaal peetud avamäng, kus Leipzig raiskas samuti, siis tekib küsimus: kas veerandfinaali pääses lõpuks parem meeskond? Kuna jalgpallis loevad väravad, siis jah, sest Real lõi rohkem väravaid. See ei loe, et Leipzig mängis ründavamat jalgpalli ja tekitas rohkem võimalusi. Need tuleb ka väravateks realiseerida. Kui Leipzig midagi võitis, siis jalgpallifännide südamed.

Kuna Realil ei sujunud asjad avapoolajal plaanipäraselt, siis tegi peatreener Carlo Ancelotti juba vaheajal ühe vahetuse, võttes välja poolkaitsja Eduardo Camavinga ja saates väljakule ründaja Rodrygo. Juba ainuüksi see liigutus oli kompliment Leipzigi esitusele. Reali mäng paranes pärast seda vahetust ja normaalaja lõpus aitas mängu kontrolli all hoida ka vahetusest sekkunud vanameister Luka Modric.

2. ... aga kuulub endiselt soosikute hulka

Hispaania kuninglik klubi on viimase 14 aasta jooksul vaid kaks korda jäänud Meistrite liiga veerandfinaalist välja (2019. aastal kaotati kaheksandikfinaalis Amsterdami Ajaxile ja 2020. aastal Manchester Cityle). Tänavu jõuti kaheksa parema hulka oodatust raskemalt, aga kas seetõttu on favoriidikoorem kergem? Kindlasti mitte, sest Real on Meistrite liiga klubi.

Lisaks Realile on tänavu koha veerandfinaalis kindlustanud Pariisi Saint-Germain, Müncheni Bayern ja Manchester City. Ülejäänud neli veerandfinalisti selguvad järgmisel nädalal. Kas keegi tahab vabatahtlikult järgmises ringis mängida Realiga, sest nad olid Leipzigi vastu ootamatult halvad. Suure tõenäosusega mitte, sest kõik teavad, milline on Real Madridi ajalugu Meistrite liigas. Seda teavad ka Reali mängijad, kes on küll aastatega vahetunud, aga klubis ei ole võitjamentaliteet kuhugi kadunud.

3. Mängu parim - Xavi Simons

20-aastane hollandlasest ründav poolkaitsja oli kõige ohtlikum mängija väljakul, sest just Simonsi kaudu sündisid Leipzigi parimad rünnakud ja Reali mängijad olid tema pidurdamisega korduvalt suurtes raskustes. Kas Simons saab ka tulevikus Leipzigi eest Meistrite liigas mängida, on selgusetu, sest tema mängijaõigused kuuluvad PSG-le.

Real Madrid - RB Leipzig 1:1 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes edasi Real Madrid 2:1