Luup peale | Stojkovici Paide ei kaota mänge ja Euroopas on see kõva valuuta

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Paide Linnameeskonna peatreener Ivan Stojkovic. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond jäi Torshavni B36 vastu teisel poolajal surve alla, aga elas selle edukalt üle ning naaseb UEFA Konverentsiliiga eelringi kordusmänguks kodumaale oma viimase aja lemmikskooriga 0:0.

Kohtumine Torshavnis algas kodumeeskonna territoriaalse ülekaaluga, kuid veerandtunni järel mäng suuresti võrdsustus. Kerge initsiatiiv püsis küll B36 käes, kuid Paide võis väravateta viigiseisul poolajale suundudes toimunuga pigem rahul olla. Ärevaid olukordi oli eestlaste trahvikastis küll pisut rohkem kui teises kastis, kuid häid konkreetseid võimalusi esines mõlema värava all väga napilt.

Paide parim šanss avanes 19. minutil, mil Siim Luts pääses Robi Saarma nurgalöögi järel viielt meetrilt peaga palli suunama, kuid teenis siiski vaid uue nurgalöögi. B36 jõudis omakorda kõige lähemale 31. minutil, mil Hannes Agnarsson 11 meetrilt jalaga löögile pääses, aga pall lendas Ebrima Jarjule piisavalt lähedale, et Paide väravavaht suutis tõrjuda.

Teine poolaeg kujunes aga Paide vaatevinklist palju probleemsemaks. Terve kolmveerandtunni jooksul ei suutnud nad ainsatki väravalõhnalist olukorda tekitada, samal ajal kui kodumeeskond teenis ridamisi standardolukordi ja jõudis korduvalt lähedale ka väravaluku murdmisele.

51. minutil pääses Isak Jönsson nurgalöögijärgses olukorras ohtlikult peaga löögile, aga ei tabanud Paide õnneks korralikult palli. Kolm minutit hiljem klaaris Abdul Razak Yusif järjekordse nurgalöögi järel pealöögi väravajoonelt.  61. minutil sattus teine keskkaitsja Dehninio Muringen teravat söötu takistades lähedale omaväravale, aga õnneks põrkas pall tema libistamisest üle värava.

Paide peatreener Ivan Stojkovic proovis ründemängu elavdada vahetustega, kuid see  ei toonud tulu ja kodumeeskond jätkas domineerimist. 65. minutil pääses Sonni Nattestad nurgalöögi järel viielt meetrilt peaga löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. 81. minutil leidis Agnarssoni kastijoonelt löögiruumi, aga Jarju tõrjus.

Veel kohtumise viimasel lisaminutil toimetas B36 järjestikuseid nurgalööke, aga Paide kaitsjad suutsid pealelöögiüritused blokeerida ja nii jäid barankad lõpuni tabloole püsima. Edasipääseja tehakse selgeks 20. juulil kell 18.30 Kadrioru staadionil. Soccernet.ee tähelepanekud:

Kaitse korrashoid oli esmatähtis ja sellega saadi edukalt hakkama. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Kõnekas paremkaitse

Paide peatreneri Stojkovici valitud algkoosseis Torshavnis ei pakkunud üllatusi. Napi kuu ajaga on tal välja kujunenud üsna selge tuumik, kuid kõige huvitavamaks muutujaks tema mängujoonises on saanud paremkaitsja roll.

Vigastatud Hindrek Ojamaa asemel on ta kasutanud seal Andre Frolovi ja Karl Mööli, kusjuures mõlema näol on tegemist loomupärase keskpoolkaitsjaga ning mõlemad on kuulunud põhikoosseisu kõigis kuues kohtumises, mis Paide on Stojkovici käe all pidanud. Nende rollid on aga vaheldunud - kord alustab üks äärekaitses ja teine keskväljal, siis jälle vastupidi. Seekord jäi paremkaitse kolmandat puhku Mööli hooleks.

Varieerunud on ka paremkaitsja ülesanded. Esimeses liigamängus Floraga ning samuti Harju ja Vapruse vastu liikus Paide paremkaitse ründefaasis keskväljale ja kaitseliin venis kolmeliikmelisena laiali. Mängudes Kaljuga ja viimati Flora vastu jäi neljane tagaliin aga paika. Loogiline näib siit järeldada, et tippmeeskondade vastu eelistab Stojkovic kindlustada tagaliini, eeldatavalt nõrgemate vastu aga maksimeerida kontrolli keskvälja üle.

B36 vastu astuti klassikalise neljase kaitseliiniga, mis viitab austusele vastase taseme suunas, aga ilmselt ka lihtsalt sõelmängudele omasele ettevaatusele, sest edasipääseja otsustatakse ju kordusmängus koduväljakul ja võõrsil puudub vajadus riske võtta.

2. Sihikindel esitus

Avapoolajal jättis Paide esitus igati positiivse mulje. Mäng algas küll kodumeeskonna territoriaalse ülekaaluga, aga Paide ei paanitsenud sugugi. Kui võimalust nähti, ei häbenetud kaitseliinist pikka söötu ette otsida, aga seda ei tehtud kinnisilmi. Palli kontrollides satuti kohati hätta, kuid ei kohkutud sellest ära ja rahustati vajadusel mängu oma kasti lähistel sööte vahetades. Ajapikku B36 kõrge press lõdvenes, mäng võrdsustus ja Paide pallivaldamine kerkis samuti keskväljale.

Paide tegutsemisest kumas läbi maksimaalne keskendatus ja sihikindlus: pea püsis külm ja suhtumine tasakaalukana, mänguplaan ja ülesanded olid selged ning neist peeti kohusetundlikult kinni. Isegi kui vastased leidsid Paide kastist ruumi ja jõudsid väravavõimalusteni, siis suutsid paidekad ikkagi kiirelt juures ja küljes olla, et vastased mugavalt löögile ei saaks minna.

Teisel poolajal lülitas B36 aga uue käigu sisse ja Paidel läks raskeks eriti pallivaldamisel oma plaanist kinni hoida. Meeskonna keskendumise ja suhtumise kohta ei saa siiski ainsatki halba sõna öelda, enda parim hetketase mängiti võõrastes oludes välja ja vastaste võimaluste luhtamiseks sellest seekord piisas. Viigiline resultaat on kahtlemata kordaminek.

3. Paide ei kaota mänge

Stojkovici käe all on Paide pidanud kuus kohtumist, neist neli on lõppenud tulemusega 0:0. Neist omakorda kolm olid Premium liiga tippmängud, kus nulliti kahel korral ära FC Flora ja ühe korra Nõmme Kalju. Ning nüüd tehti sama Fääri saarte klubiga, kes tõestas end kodus tugeva pähklina, mis ei ole sugugi juhuslikult eelnevatel hooaegadel eurosarjades suurt hulka vastaseid alistanud.

Kuigi ründemäng jätab üldiselt tublisti soovida, pole kahtlustki, et nädala pärast kodusel murukattel suudetakse olla palju ohtlikumad kui Fääri saartel kiirel kunstkattel. Eurosarjas on aga just kaitse lukkukeeramise oskus eriti kõva valuuta, sest kui liigas tähendab iga viik kaotatud punkte, siis sõelmängudes ei ole viigi tõttu veel midagi kadunud.

Senikaua kui enda puur puutumatuna püsib, on kõik enda kätes, ja seda teab Paide väga hästi juba eelmisestki suvest. Mäletatavasti võitis Paide toona Konverentsiliigas üheainsa jalgpallikohtumise, aga see ei takistanud neil penaltiseeriate abil koguni kahe vastase autilöömist.

4. Saarma ränk vigastus

Halvimaks uudiseks Paide jaoks Fääri saartel jääb nende resultatiivseima mängumehe Robi Saarma vigastus. Saarma arvel on sel hooajal Paide meestest nii kõige rohkem väravaid kui ka väravasööte ning Torshavniski oli ta ees üks meeskonna elavamaid jõude.

74. minutil rammiti ta aga kontrarünnakule joostes julmalt pikali ja kuigi kohtunik ei hinnanud seda isegi vea vääriliseks (kontakt jäi tema jaoks ilmselt pimenurga alla), siis Paide ründaja jäi pikalt väljakule pikali ja oli kohe selge, et olukord on tõsine. Saarma tuligi välja vahetada ning mängija oleku ja arstide kehakeele põhjal võib karta halvimat ehk rangluumurdu.

Välja vahetati ka Muringen, mis võib samuti viidata tervisehädale, sest veerand tundi enne lõppu keskkaitsja vahetamine on ebatavaline nähtus ja Muringen naasis alles hiljuti pikalt vigastuspausilt. Samas oli tal kollane kaart all ja pole välistatud, et hoopis see ühes Gerdo Juhkami tugevusega standardolukordade kaitsmisel oli väljavahetamise ajendiks.

Abdul Razak Yusif. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

5.  Paide parim - Abdul Razak Yusif

Ghana keskkaitsja näitas end kaitseliini liidrina, täites niiviisi Ragnar Klavani suuri saapaid, mis eelmise suve euroseiklustest ette olid pandud. Ta oli palliga tegutsedes osav ja enesekindel, olles suureks abiks mängu avamisel ja otsides ka nutikaid läbisööte. Peamiselt paistis ta aga silma ohtraid tsenderdusi klaarides, samuti päästis ta korra oma meeskonna väravajoone pealt.

12. juulil kell 21.00 Torshavnis Gundadaluri staadionil

Torshavni B36 - Paide Linnameeskond 0:0

Hoiatused: 59. Eli Nielsen, 67. Bjarki Nilsen - 41. Joseph Saliste, 72. Dehninio Muringen
Mänguolud: +10, pilves ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid:
Peakohtunik: Lothar D'hondt
Abikohtunikud: Romain Devillers, Nico Claes
Neljas kohtunik: Bert Put (kõik Belgia)

B36: Mathias Lamhauge, Jann Benjaminsen, Isak Jönsson, Sonni Nattestad, Magnus Egilsson (77. Simun Solheim), Taufee Skandari (87. Michal Przybylski), Eli Nielsen, Bjarki Nielsen, Valerijs Šabala (82. Benjamin Heinesen), Hannes Agnarsson, Andrass Johansen (77. Aron Knudsen).
Varus: Silas Eydsteinsson, Hans Jörgenson, Andreas Eriksen, Benjamin Heinesen, Mattias Hellisdal, Emil Weihe Joensen, Lukas Giessing, Mattias Weihe Joensen, Simun Solheim, Aron Knudsen, Michal Przybylski.

Paide: Ebrima Jarju, Joseph Saliste, Dehninio Muringen (77. Gerdo Juhkam), Abdul Razak Yusif, Karl Mööl, Dominique Simon, Andre Frolov, Sergei Mošnikov (63. Thomas Agyepong), Siim Luts (80. Herol Riiberg), Robi Saarma (77. Sten Jakob Viidas), Mechini Gomis (70. Kaimar Saag).
Varus: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Gerdo Juhkam, Herol Riiberg, Kaimar Saag, Babou Cham, Sander Soo, Silver Alex Kelder, Sten Jakob Viidas, Siim Aer, Oskar Hõim, Thomas Agyepong.

Üks-kaks-kolm ja Saag käima! Paide kaitsekindlus tõotab Fääridel oluliseks osutuda, aga väravaid on ikkagi vaja