Luup peale | Teismelised möllavad ja veteranid vormistavad, Barcelona on teel tagasi tippu

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

17-aastane debütant Pau Cubarsi vaigistas Victor Osimheni. Foto: Scanpix / AP Photo / Emilio Morenatti

16-aastane ääreründaja ja 17-aastane keskkaitsja tegid kaasa kogu mängu, kui Barcelona murdis Napoli maha ning pääses kolmeaastase vaheaja järel Meistrite liigas kaheksa parima hulka. Itaallased pakkusid korraliku lahingu, kuid viigilise avamängu järel tuli neil võõrsil tunnistada 1:3 allajäämist.

Avaminutite võitlus initsiatiivi eest kaldus Barcelona kasuks ning kui Napoli rünnakualged katkesid ridamisi suluseisude tõttu, siis kodumeeskond jõudis korduvalt heade löögikohtadeni. 13. minutil avanes esimene väga hea šanss, kui Pau Cubarsi läbisöödu järel pääses Fermin Lopez jooksu ning saatis palli üle väravavahi, aga ka kõrgelt üle värava.

Barcelona keskväljamees parandas oma eksimuse kõigest paar minutit hiljem. Külaliste kaitseplokk harutati lahti, Fermin Lopez pääses Raphinha söödu järel 12 meetrilt uhkes üksinduses löögile ja läkitas palli posti kõrvale - 1:0! Juba kaks minutit hiljem tuli lisa, kui Lamine Yamal tõi kiirel üleminekul palli üles ja Raphinha tabas tema söödu järel posti, kuid Joao Cancelo oli esimesena jaol ja lükkas palli ikkagi võrku - 2:0!

Napoli ei olnud sellega aga veel murtud, vaid mängis julgelt edasi ning 30. minutil tõi see ka edu. Keskkaitsja Amir Rrahmani tõusis ise palliga, enne kui ta selle paremale äärele toimetas ja Matteo Politano sööt ta trahvikastist uuesti üles leidis - täiesti vabalt positsioonilt järgnes Rrahmanilt täpne löök ja seisuks 2:1!

34. minutil võinuks seis juba viigis olla, kui Mario Rui tsenderdas ja teise äärekaitsja Giovanni Di Lorenzo pealöök nõudis Marc-Andre ter Stegenilt otsustavat sekkumist, et pall näpuotstega üle lati lükata. Mõlemapoolsete võimalustega mäng jätkus poolaja lõpuni ning 40. minutil pööras Robert Lewandowski end penaltipunkti juurest löögile, aga ei leidnud raame üles.

Napoli tuli teisele poolajale isukalt vastu ja Barcelona jäi paraja surve alla. 50. minutil astus noor debütant Cubarsi oma kastis Victor Osimhenile jala peale, aga Hollandi kohtunikud ei hinnanud seda penalti vääriliseks. Teises kastis pääses Raphinha 55. minutil väga heast positsioonist jalaga löögile, aga saatis palli otse Alex Mereti suunas.

Tunni täitudes tegi Xavi Hernandez kaks vahetust keskväljale ning seejärel õnnestus Barcelonal mäng jälle paremini enda kontrolli alla saada. Kodumeeskonnal avanes ka ridamisi võimalusi, kuid Meret tõrjus ühe löögi teise järel. Yamal suutis ühe nurgalöögi järel palli ka üle väravajoone suruda, aga tegi seda suluseisust.

Võimaluste raiskamine võinuks kalliks maksma minna, sest 80. minutil nõelasid Napoli vahetusmehed vastu, kui Mathias Olivera tsenderduse järel pääses Jesper Lindström seitsmelt meetrilt vabalt peaga löögile, aga ei saanud palli raamide vahele.

Mis Barcelona uuemate põlvkondade tähtedel tegemata jäi, selle vormistasid lõpuks ära veteranid. 83. minutil vahetasid kapten Sergi Roberto ja Gündogan trahvikastis sööte, enne kui Sergi Roberto palli kandikul Lewandowskile ette pani - kuuelt meetrilt tühja võrku ja seisuks 3:1!

Napoli lootuskiir võinuks veel süttida, aga Olivera tabas 89. minutil latti ja Hvitsa Kvaratshelia kauglöök lendas lisaminutitel napilt väravast mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Verinoored supertalendid

16-aastane Lamine Yamal purustab kõikvõimalikke noorusrekordeid, aga ta ei ole sugugi ainus verinoor supertalent, kes juba Barcelona esindusmeeskonnas tegusid teeb. Keskkaitses alustas Pau Cubarsi, kel täitus jaanuaris alles 17 eluaastat, ning kui meenutada ka näiteks hetkel vigastatud Gavit (19) ja Pedrit (21), siis näib Kataloonia suurklubi tulevik igal juhul helge.

Opta andmetel oli see esimene kord Meistrite liiga sõelmängude ajaloos, kui üks meeskond paigutas algkoosseisu kaks alaealist mängijat. Cubarsi tegi seejuures alles Meistrite liiga debüüdi, sest kuigi ta on Hispaania kõrgliigas praeguseks juba tublisti muljet avaldanud, hakkas ta esindusmeeskonnas mänguaega teenima alles sel kalendriaastal. Noorus ja kogenematus ei takistanud tal aga sugugi hakkama saamast Victor Osimheniga, kes on mitte ainult üks jalgpallimaailma hinnatumaid, aga ka füüsilisemaid tippründajaid.

Yamal tegi samuti järjekordse särava esituse, olgugi et kerge üllatusena Napoli algkoosseisu lülitatud Mario Rui tuli endast kaks korda noorema ründaja ohjamisega üldjoontes toime. Pärast portugallase väljavahetamist avanes Yamalil lõpu eel mitu võimalust pall võrku saata ja ennast Meistrite liiga läbi aegade noorimaks väravalööjaks muuta, kuid lõppviimistlus jättis siiski soovida.

2. Lewandowski lööb ka varjust

Eesti jalgpallisõbra pilk püüab praegu erilise huviga Poola jalgpallureid. Õhkõrna julgustusena kinnitas see kohtumine, et Poola suurim täht Robert Lewandowski ei ole praegu just parimas hoos. Paraku tuletas ta lõpuks meelde ka seda, et tema lööb väravaid isegi sellistes mängudes, kus ta sisuliselt kogu mängu varjus on püsinud.

Kõik Barcelona ründavad mängijad paistsid silma oluliselt rohkem kui 35-aastane poolakas, aga kui oli aeg i-le täpp peale panna, siis oli õigel ajal õiges kohas ikkagi just Lewandowski. Meistrite liiga ajaloo paremuselt kolmas väravalööja on sel hooajal küll ka omajagu kriitikat teeninud, kuid seda ainult tema enese ja Barcelona ülikõrgete standardite kontekstis.

Veebruaris jõudis ta näiteks Barcelona särgis 50 tabamuseni ning seda kõigest 79 kohtumisega, millest kiiremini on Barcelonas sel sajandil poolesaja väravani jõudnud ainult kaks meest - Samuel Eto'o ja Luis Suarez. Seega ei tasu Sinisärkidel mingeid illusioone looma hakata - 21. märtsil Varssavis astub meile vastu kõrgeima eliittaseme ründaja.

Üks huvitav seos Poola tähtedega oli selles kohtumises veel, olgugi et kaudselt. Piotr Zielinski tõmmati nimelt Napoli poolt Meistrite liiga nimekirjast maha, kui sai selgeks, et Poola keskväljamees hooaja lõpus Milano Interisse siirdub. Nii et kui Lewandowski tuleb koondisse tiheda ja raske mängugraafiku pealt, sest vahepeal ootab Barcelonat ees veel ka liigamäng võõrsil Madridi Atleticoga, siis Zielinski tuleb Napoli bosside otsuse tõttu koondisse värske ja näljasena.

3. Napoli leidis ennast liiga hilja

Napoli näol on siiani tegemist valitseva Itaalia meistriga, kuid pärast kõiki käimasoleva hooaja muresid on seda lihtne unustada. Klubi kaoaoodatud tiitlini tüürinud Luciano Spalletti lahkumise järel on treeneripingil võimaluse saanud juba kolm uut pealikku, aga neist viimane on Spalletti endine abiline Francesco Calzona, kelle käe all näidatakse taas nii voolavat ja isukat mängu nagu mullu meistriks tulles.

Itaallased ei tulnud Barcelonasse bussi parkima ega kontraid noolima, vaid pidasid avaminutitest peale lahingut keskvälja pärast ning ründasid isukalt ja mitmekesiselt. Pallivaldamine jäigi lõpuks Napoli kasuks, olgugi et Barcelonal oli siiski selgelt rohkem pealelööke ja häid väravavõimalusi.

Hooaja lõpuni Napoli tüüri juurde toodud Calzona on teinud head tööd, kuid hooaeg tervikuna on tänaseks täiesti aia taha läinud. Itaalia Serie A-s ollakse alles seitsmendal tabelikohal, lisaks kaotati superkarikafinaal ja langeti välja karikasarjast. Meistrite liigast langemise järel on selge ka see, et FIFA klubide MM-ile neil asja ei ole. Et uueks hooajaks Meistrite liigasse kvalifitseeruda, selleks tuleb 10 vooruga tasa teha 7 punkti, aga Bologna käes olevat neljandat tabelirida himustavad veel mitmed konkurendid.

4.  Xavi luigelaul(?)

Barcelona mängis Meistrite liiga veerandfinaalis viimati aastal 2020, mil nad said Müncheni Bayernilt unustamatu 2:8 kolaka. Sellele järgnesid mõõna-aastad, mis sisaldasid muuhulgas Lionel Messi lahkumist, klubijuhtide vahetumist ja pidevaid rahahädasid. Tormilistele aegadele loodeti lahendust klubi legendi Xavi Hernandeze toomisest peatreeneriks 2021. aasta sügisel.

Kui Hispaanias õnnestus Xavil peatreenerina vähemalt üks meistritiitelgi võita, siis Euroopas ei olnud ta suutnud seni midagi korda saata. Mängijana Barcelonaga neljakordseks Meistrite liiga võitjaks kroonitud mees ei suutnud oma kahel esimesel hooajal meeskonda alagrupistki edasi viia.

Pärast seda, kui talvel sai mõõnaperioodi käigus selgeks, et sel aastal jäädakse ilmselt ilma ka Hispaania meistritiitlist, kasvas kriitika väljakannatamatuks ning Xavi kinnitas juba, et ta lahkub suvel klubist. Huvitaval kombel algas aga just pärast seda teadaannet Barcelona uus tõus, meeskond püsib üheksa mängu järjest kaotuseta ning trügib tagasi kõige kõrgemale areenile.

Xavil on võimalik lahkuda pauguga ning mine tea, kas Meistrite liiga karikas neid lahkumisjutte veel ümbergi ei võiks pöörata.

5.  Mängu parim - Raphinha

Barcelona vasakäär tõi kohtumisse murrangu, tehes sisuliselt mõlemale esimesele tabamusele eeltöö. Ka pärast seda oli ta kuni väljavahetamiseni pidevalt Barcelona ründemängu sündmuste keskpunktis, jäädes ise väravata vaid Napoli väravavahi hea tõrjetöö tõttu.

MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

object(Poll)#278 (6) { ["poll_id"]=> string(3) "470" ["question"]=> string(17) "Kes võidab EM-i?" ["order_nr"]=> string(0) "" ["date_added"]=> string(10) "1718305646" ["vote_count"]=> string(4) "1468" ["variant"]=> array(9) { [0]=> object(PollVariant)#281 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2323" ["answer"]=> string(8) "Saksamaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "1" ["vote_count"]=> string(3) "345" } [1]=> object(PollVariant)#282 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2324" ["answer"]=> string(11) "Prantsusmaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "2" ["vote_count"]=> string(3) "252" } [2]=> object(PollVariant)#283 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2325" ["answer"]=> string(9) "Inglismaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "3" ["vote_count"]=> string(3) "236" } [3]=> object(PollVariant)#284 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2326" ["answer"]=> string(9) "Hispaania" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "4" ["vote_count"]=> string(3) "261" } [4]=> object(PollVariant)#285 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2327" ["answer"]=> string(8) "Portugal" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "5" ["vote_count"]=> string(3) "122" } [5]=> object(PollVariant)#286 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2328" ["answer"]=> string(7) "Itaalia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "6" ["vote_count"]=> string(2) "76" } [6]=> object(PollVariant)#287 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2329" ["answer"]=> string(7) "Holland" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "7" ["vote_count"]=> string(2) "57" } [7]=> object(PollVariant)#288 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2330" ["answer"]=> string(6) "Belgia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "8" ["vote_count"]=> string(2) "29" } [8]=> object(PollVariant)#289 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2331" ["answer"]=> string(11) "Keegi teine" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "9" ["vote_count"]=> string(2) "90" } } }