Memo | Flora saatis Pärnu karu talveunne magusate mälestuste, aga tühja kõhuga (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Vaprusel on põhjust uhke olla, olgugi et näppude vahele ei jäänud lõpuks midagi. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Klubi ajaloo parima hooaja seljataha jätnud Pärnu Vaprus pakkus ka viimases mängus sümpaatse esituse, aga FC Flora jäi karikavõistluste lumises 1/16-finaalis siiski 1:0 peale.

Avapoolaeg Sportland Arenal kulges lumega kaetud väljakul. Nelja minuti täitudes pääses Mathias Villota Flora väravavahi Kristen Lapaga silmitsi, aga ei lahendanud olukorda ära ja tagantjärele määrati ka suluseis. Ehmatusest toibunud Flora haaras seejärel mänguohjad kindlalt enda kätte.

11. minutil viis Rauno Alliku läbisööt Nikita Mihhailovi üks-ühele, aga Ott Nõmm jõudis kiiresti vastu ning blokeeris karistusala äärealal ründaja löögi. 27. minutil oli aga ka Nõmm võimetu, kui Uku Kõrre blokeeris värava ees Alliku ürituse ning "lauapall" langes Mihhailovile, kes selle kuuelt meetrilt võrku lükkas - 1:0!

Kaotusseisu jäämise järel hakkas ka Vaprus rohkem palli hoidma ja korraldas reide Flora värava lähistele. Kõige lähemale jõudsid nad 42. minuti nurgalöögi järel, kui Robin Limberg viiekastinurga juurest jalaga löögile pääses, aga Lapa tõrjus esimese posti kõrvalt.

Teiseks poolajaks saadi väljak roheliseks ja see püsis enam-vähem sellisena lõpuni välja. Flora alustas kontrollivalt ja Mark Anders Lepikul avanes kaks võimalust eduseisu duubeldamiseks, kuid Nõmme üle mängida tal ei õnnestunud.

Kristen Lapa. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Siis hakkas aga Vaprus viigiväravaga ähvardama ja pärnakate võimalused muutusid üha paremateks. 64. minutil nõudis Enrico Veensalu trahvikasti tagant sooritatud vintlöök Lapalt efektset ühekäetõrjet. 68. minutil viis Reimo Madissoo läbisööt Kevin Kauberi jooksu, aga terava nurga alt ja kaitsjaga võideldes ei valmistanud löök lõpuks Lapale suuremaid probleeme. 76. minutil pääsesid järjest löögile Villota ja Robin Limberg, aga Lapa vastas mõlemale hea tõrjega.

Flora vastas omapoolsete järjestikuste šanssidega, kui Mihhailov lõikas 77. minutil kaitsjate söödu vahelt ja pääses Nõmmega silmitsi, kuid saatis palli väravast mööda. Kaks minutit hiljem pääses Rauno Alliku ründama Daniil Kuraksini tsenderdust, aga kõksas palli viielt meetrilt jalaga üle värava. 85. minutil pani Mihhailov Lepikule kandikul võimaluse ette, aga ründaja ei saanud palli väravavahist mööda.

Kolme vahetusega viimased jõud mängu pannud Vaprusel avanes kohtumise esimesel lisaminutil veel üks hea viigivõimalus. Kauber luges Marco Lukka tagasisöödu läbi ja oli seda vahelt lõikamas, aga Lapa jõudis pallini siiski esimesena ja meeste kokkupõrkes ei näinud kohtunikud midagi penaltiväärilist. Ärevaid olukordi esines Flora kastis veel, aga pealelööke rohkem mitte. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Robert Veeringu libe liug. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Pöördehetk | Tere taliLillekülas langes avavile eel laia lund ja masinajuhtidel oli tükk tegemist, et väljak lumekattest puhtaks lükata. Taevasse vaadates oli selge, et tegemist saab olla vaid ajutise abinõuga ning selleks ajaks, kui väljaku teise otsa jõuti, oli esimene ots juba uuesti valgeks värvunud. Mängu algus viibis seitse minutit ja loetud minutid hiljem ei olnud võimalik väljaku piirjooni enam näha. 11 minuti järel peatas peakohtunik Kristo Tohver kohtumise, et labidamehed saaks karistusalade jooned puhtaks lükata. Õnneks muutus sadu seejärel pisut hõredamaks ja poolaeg mängiti lõpuni ilma uute katkestusteta.

Selge see, et ekstreemsed tingimused jätsid olulise jälje ka mängule. Järsud suuna- ja tempomuudatused olid probleemsed, libistavaid taklamisi tuli vältida, palli põrge oli mõnevõrra harjumatu. Ent nagu jalgpallis ikka, siis tingimused olid mõlemale meeskonnale võrdsed ning edu saatis seda, kes kiiremini kohanes.

Teiseks poolajaks vaibus sadu pea olematuks ning mäng sai jätkuda rohelisel kunstmurul. Olgugi et mängu üldilme oli esimesel ja teisel poolajal väga erinev, jäid jõudude vahekord ja väravavõimaluste jaotus laias laastus samasuguseks, kinnitades Flora nappi paremust.

Üllatus | Hõrenenud read. Nagu Flora laatsaret poleks niigi juba ülerahvastatud, puudusid karikamängult võrreldes liigahooaja lõpuga Evert Grünvald, Ken Kallaste, Martin Miller ja Henrik Ojamaa. Pika pausi järel kuulus Flora algkoosseisu Marco Lukka, postide vahel sai võimaluse Kristen Lapa. Vapruse rivist oli kahe nädala jooksul langenud Sander Kapper.

Marco Lukka tagasi põhikoosseisus. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Flora räsitud meeskond ei pääse veel puhkama, sest 3. detsembril ootab neid ees ka karikavõistluste 1/8-finaal, kus vastaseks FC Elva.

Ilus hetk | Pärnu ustav saatjaskond. Umbes veerandsada Vapruse toetajat olid paksust lumesajust hoolimata võõrsilmängule sõitnud, et oma meeskonna kõrval lõpuni seista. Lõpetati ju ikkagi imeline hooaeg, mis lõppes Premium liigas klubi ajaloo parima punktisumma (48) ja tabelikohaga (6.).

Paraku tuleb tõdeda, et sportlikult ei jäänud Vaprusele sel aastal lõpuks midagi näppude vahele. Eurosarjakohast jäi neid Premium liigas lahutama kuus punkti ning nüüd kaotati võimalus europääset püüda ka karikavõistluste kaudu. Veider küll, aga eelmisel aastal kogutud 11 punkti ja viimane koht osutusid autasude mõttes samaväärseks kui tänavune hooaeg, mis tagab sisuliselt vaid liigasse püsimajäämise.

Puudub siiski põhjus hooajale nii küüniliselt tagasi vaadata. Vaprus parandas selle hooajaga enda mainet, võitis juurde poolehoidjaid ja muutus potentsiaalsete sponsorite silmis atraktiivsemaks. Samuti kasvatas ja ühendas see hooaeg klubi kogukonda ning pakkus ohtralt mesimagusaid hetki, mis jäävad mälestuste kujul inimesi klubiga siduma ka tulevikus.

Kodumängude külastatavuse poolest (keskmiselt 664 inimest) jäädi alla vaid FCI Levadiale. Arvukale ja häälekale seltskonnale, mis saatis meeskonda läbi terve hooaja kõigis Eesti otstes, ei olnud aga ühelgi klubil midagi samaväärset vastu panna.

Staar | Nikita Mihhailov. Flora ääreründaja kompromissitu ja väravale suunatud mängustiil tõusis äärmuslikes oludes eriti hästi esile ning tegi temast selle mängu kõige ohtlikuma ründemehe. Esile tuleb aga tõsta ka teises väljakuotsas kangelaslikke tõrjeid teinud Kristen Lapat, kelle jaoks oli tegemist selle aasta esimeste mänguminutitega Flora esindusmeeskonna särgis.

Tsitaat | "Väga nukker on tulla sellise ilmaga Pärnust, bussisõit ja mäng õhtul hilja. Aga tuli ära mängida ja me andsime ikkagi viisaka partii," ütles Vapruse poolkaitsja Robin Limberg selle kohta, kui keeruline on tulla karikamängule kaks nädalat pärast liigahooaja lõppu.