KARIKAVÕISTLUSED

Memo | Kalev jäi medal kaelas tukkuma, aga võtmevahetus aitas karika laual hoida

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Taavi Jürisoo sekkumine tõi mängu pöörde. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga pronksmedalitega ajalugu teinud Tallinna Kalev oli kaks nädalat hiljem lähedal üllatuskaotusele karikasarjas, kuid suutis Esiiliiga võitja Nõmme Unitedi vastu teisel poolajal oma klassi siiski maksvusele panna.

Avapoolaeg Rapla jalgpallihallis kulges justkui peegelpildis. United alustas energilisemalt, ründas isukalt ja tekitas mitu väravaohtlikku olukorda. 4. minutil pääses Oleksandr Musolitin läbijooksule, kuid Maico Rimmel oli õigeaegselt vastas ja blokeeris löögi. 8. minutil kaotas aga Georg Pank oma kastis palli Jevgeni Demidovile ning Unitedi kapten otsis kohe löögivõimalust, saates palli esimese posti kõrvale - 0:1!

Kalevil kulus omajagu aega ärkamiseks, kuid tasapisi said nad mängu oma kontrolli alla ning surusid vastase madalamale. Poolaja viimasel kümnekonnal minutil hakkas viimaks sündima ka väravavõimalusi. 34. minutil tormas Vadim Mihhailov läbijooksule, aga Marko Meerits tegi end suureks ja blokeeris. 36. minutil keerutas Arseni Kovaltšuk karistuslöögi trahvikasti tagant meetri jagu ristnurgast mööda.

Kui esimene poolaeg oli olnud kokkuvõttes võrdne, siis teine kolmveerandtund kuulus selgelt Kalevile. Tulemused ei lasknud end kaua oodata. 48. minutil lajatas Pank palli karistuslöögi järel viiekastinurgast jalaga latti.  51. minutil võitis teiseks poolajaks sisse vahetatud Taavi Jürisoo kasti tagant karistuslöögi ning Kovaltšuk timmis sihiku paika, saates palli seekord Meeritsale püüdmatult ristnurka - 1:1!

Periooditi kasvas Kalevi surve nii võimsaks, et United ei pääsenud kuidagi oma väljakukolmandikult minema. 59. minutil söötis Meerits surve all palli oma kastis Kovaltšuki jalale, aga Kalevi ääreründaja löök lendas esipostist mööda. Võimalusi jagus veel nii standardolukordades kui ka mänguliselt, kuid tükk aega suutis United seisu võrdsena hoida ning tasapisi hakkas ka neil mõningaid olukordi tekkima.

67. minutil pääses Aleksander Švedovski  kasti tagant vabalt löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. 73. minutil sai Kaarel Leppsalu Demidovi eeltöö järel kaheksalt meetrilt palli suunata, aga nõrk puude ei valmistanud Rimmelile probleeme.

Kalev oli siiski jätkuvalt ohtlikumaks pooleks ning lõpuks kajastus see ka tablool. 76. minutil hoidsid Meeritsa supertõrje ja Aleksandr Altebergi efektne viskumine vastavalt Šapovalovi ja Jürisoo veel kuival, kuid 80. minutil saabus ikkagi murrang. Musolitin peatas trahvikastis palli teekonna käega ning peakohtunik Juri Frischer osutas kõhklematult penaltipunkti suunas. Tristan Toomas Teeväli saatis Meeritsa ühele ja palli teisele poole - 2:1!

88. minutil hiilgas taaskord otsustavalt Jürisoo, võites paremal äärel palli tagasi, liikudes sellega kasti ja söötes penaltipunkti juurde, kust Šapovalov selle ühe puutega võrku saatis - 3:1! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | VõtmevahetusKalev sai oma mängu käima juba avapoolaja lõpus, kuid täistuurid saavutati teisel poolajal ning selles mängis olulist osa ääreründaja Taavi Jürisoo, kes vaheajal sisse vahetati. 18-aastane mees lõi pidevalt teravusi, teenis vastastele neli(!) kollast kaarti ning oli osaline kõigi kolme värava sünnis.

Üllatus | Kalevi unisus. Nõmme United oli mängu esimesel veerandil parem meeskond väljakul ning juhtis igati teenitult. Kulus rohkem kui pool tundi, enne kui Premium liiga pronksimeeskond Esiliiga meeskonna vastu esimese pealelöögini jõudis. Tagantjärele tarkusena tuleb tõdeda, et ilmselt kõrvetasid nõmmekad end täisgaasil alustades pisut läbi. Samas tuleb neile au anda, et ka edu- või viigiseisu kaitstes ei rahuldunud nad kaitsesse tõmbumisega, vaid üritasid oma mängu edasi mängida ja tempot üleval hoida.

Esiliiga valitseja oli harjunud mängima liidrirollis ning piitsutama end tagant ka eduseisu omades, et Premium liigaks võimalikult hästi valmis olla. Kalevi näol said nad väga hea kogemuse ja teadmise selles osas, kui kaugele nad praeguse seisuga veel kõrgliiga tasemest jäävad. Mitte väga kaugele. Eriti kui arvestada seda, et Esiliiga parim väravakütt Egert Õunapuu ei olnud valmis pingilt sisse tulema ning teine U21 koondislane Henri Leoke sekkus alles 86. minutil. Niisiis jäi Unitedil veel ka omajagu varu.

Varu oli kõvasti aga ka avaminutite Kalevil, sest kui United kindlustas Premium liiga pileti juba 8. oktoobril ning sai seejärel sisuliselt poolteist kuud karikalahinguks valmistuda, siis Kalevi hooaja kulminatsioon saabus kaks nädalat tagasi Premium liiga pronksmedalite näol. Seda arvestades polnud see vast ime, et kalevlased pisut pehmelt peale tulid ja ärkamiseks aega vajasid.

Ilus hetk | Vapper jalgpallifänn. Lumetormi kartuses nihutati kohtumine mängupäeva hommikul Lilleküla kunstmurult Rapla jalgpallihalli. Kui mängulisele kvaliteedile tuli see otsus kahtlemata kasuks, siis pealtvaatajate seisukohalt oli mõistagi tegemist ebamugava lahendusega. 89 pealtvaatajat leidsid siiski tee Rapla halli, kus neil tuli seista väljaku tasapinnal küljejoone vahetus läheduses.

See tingis pealtvaatajatele mõned ohtlikud momendid. 13. mänguminutil lendas Kalevi äärekaitsja Hugo Palutaja väljaku kõrvale niimoodi, et pink ühes sellel istunud noore jalgpallihuvilisega kukkus ümber. Ilusaks muutis selle hetke aga lõpplahendus - Palutaja aitas väikese jalgpallisõbra püsti ning too ei teinud kukkumisest väljagi, asudes asjalikult pinki püsti tõstma.

Olukord videos:

Staar | Taavi Jürisoo. Noor ääreründaja võitis viigivärava toonud karistuslöögi, teenis juhtvärava toonud penalti ning tegi eeltöö viimasele tabamusele. Olnuks tegemist Premium liiga kohtumisega, saanuks ta fantasy-mängus kirja kolmekordsed söödupunktid.

Tsitaat | "Eks see kooliraha tuleb kuskil ära maksta varem või hiljem. Kõige tähtsam on see, et poistel on tahe - eksimusi tuleb kõigil ette, ikka juhtub, midagi halba pole öelda," ütles Marko Meerits oma noorte kaitsemängijate kohta.

26. novembril kell 14.30 Rapla jalgpallihallis

JK Tallinna Kalev - FC Nõmme United  3:1 (0:1)
52. Arseni Kovaltšuk, 82. pen. Tristan Toomas Teeväli, 88. Aleksandr Šapovalov - 8. Jevgeni Demidov

Hoiatused: 80. Taavi Jürisoo - 51. Kaarel Leppsalu, 64. Babou Cham, 80. Oleksandr Musolitin, 83. Jevgeni Demidov
Pealtvaatajaid: 89
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Erkko Liiv
Neljas kohtunik: Rasmus Maalinn

Kalev: Maico Rimmel, Hugo Palutaja, Georg Pank, Kaspar Laur, Daniil Sõtšugov, Vadim Mihhailov (46. Taavi Jürisoo), Sander Sinilaid, Marek Kaljumäe, Tristan Toomas Teeväli, Arseni Kovaltšuk, Aleksandr Šapovalov.
Varus: Oskari Jussi Forsman, Taavi Jürisoo, Markus Johannes Leivategija, Tanel Tamberg, Mikk Johannes Siitam, Daniil Ševjakov.

United: Marko Meerits, Samuel Merilai, Aleksandr Alteberg, Aleksander Švedovski (79. Stanislav Tsõmbaljuk), Tristan Vendelin, Babou Cham, Oleksandr Musolitin (87. Henri Leoke), Karl Läänelaid, Steven Salmistu (21. Kaarel Leppsalu), Markus Riisenberg, Jevgeni Demidov.
Varus: Georg Mattias Lagus, Kaarel Leppsalu, Egert Õunapuu, Henri Leoke, Ivan Lazarets, Ander Sikk, Tristan Hoffmann, Stanislav Tsõmbaljuk, Ken Ristjan Mölder.

VAATA JÄRELE: Kalev pööras Unitedi vastu kauni karistuslöögi ja penalti abil kaotusseisu võiduks

Kalevi sangar Jürisoo: mängisime mu tugevuste peale