PRANTSUSMAA
2 Link kopeeritud

Mullune karikavõitja lagunes poole tunniga ja sai finaalis ajaloolise sahmaka (täiendatud)

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves

Roheneemesaarte kaitsja Logan Costa lõi Toulouse'i kümne minutiga Prantsusmaa karikafinaalis 2:0 juhtima. Foto: Scanpix / JB Autissier / IMAGO / PanoramiC

Toulouse võitis pärast 1957. aastat* esimese Prantsusmaa karika, kui finaalis alistati mullune võitja Nantes koguni 5:1. Mängu saatus otsustati avapoolajal, kui kahe väravaga särasid Roheneemesaarte kaitsja Logan Costa ja Hollandi ründaja Thijs Dallinga.

Costa oli enne karikafinaali mänginud Toulouse'i eest Prantsusmaa kõrgliigas vaid 143 ja karikavõistlustel 450 minutit. Peamiselt on keskkaitsja teeninud minuteid Prantsusmaa tugevuselt viiendas liigas mängiva duubelvõistkonna eest. Ta viis Toulouse'i karikafinaalis juba neljandal minutil juhtima ja suurendas kümnendal minutil eduseisu kaheväravaliseks.

Dallinga lõi esimesel poolajal veel kaks vastuseta väravat Nantes'i võrku ja vaheajale mindi 4:0 eduseisus. See oli esimene kord pärast 1955. aastat, kui üks meeskond lõi Prantsusmaa karikafinaalis avapoolajal neli väravat.

Teisel poolajal lõi Ludovic Blas penaltist ühe värava tagasi, kuid Zakaria Aboukhlal vormistas mõned minutid hiljem lõppseisuks 5:1. Tegu pole siiski ajaloo suurima võiduga Prantsusmaa karikafinaalis, sest Saint-Etienne alistas 1970. aastal finaalis ... Nantes'i 5:0.

* Toulouse krooniti esmakordselt Prantsusmaa karikavõitjaks 1957. aastal, aga toonane klubi kadus kümme aastat hiljem, kui ühineti Red Stariga.

Kui Toulouse'ile oli see ajaloo teine ja uue klubina esimene karikavõit, siis Nantes mängis karikafinaalis kümnendat korda ja sai nelja võidu (1979, 1999, 2000, 2022) kõrvale kuuenda kaotuse. Prantsusmaa kõrgliigas asuvad Toulouse ja Nantes kuus vooru enne hooaja lõppu vastavalt 12. ja 16. kohal.

Toulouse kindlustas karikavõiduga koha Euroopa liiga alagrupis. Viimati mängiti eurosarjas 2009. aasta sügisel, kui Euroopa liiga alagrupis saadi Donetski Šahtari ja Club Brugge järel ning Belgradi Partizani ees seitsme punktiga kolmas koht.

Nantes - Toulouse 1:5 (0:4)
75. pen. Ludovic Blas - 4., 10. Logan Costa, 23., 31. Thijs Dallinga, 79. Zakaria Aboukhlal