Luup peale | Bayern siruli! Alonso alistamatud korraldavad Saksamaal kauaoodatud paleepööret

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Thomas Müller on nõutu, sest võitmisega harjunud Bayern võib sel hooajal tühjade kätega jääda. Foto: Scanpix / Sascha Schuermann / AFP

Müncheni Bayerni üksteist aastat järjest kestnud valitsusaeg Saksamaal ähvardab lõppeda, sest Xabi Alonso poolt võitmatuks muudetud Leverkuseni Bayer pani nad veenvalt selili ning käristas tabeli tipus vahe viiele punktile.

Bayern valdas võõral väljakul algusest peale rohkem palli, kuid Leverkusen tekitas palju rohkem ohtlikke olukordi. Murrang saabus juba 18. minutil. Esmalt sai Amine Adli Florian Wirtzi eeltöö järel hea šansi ja kuigi Dayot Upamecano klaaris lõpuks olukorra, jäi Bayern seejärel magama, kui Robert Andrich saatis kiire audisisseviske järel madala söödu värava eest läbi ja Josip Stanišic lõi selle täiesti vabana viiekastinurgast võrku - 1:0!

Viis minutit hiljem läks Natha Tella diagonaalsöödu järel otse õhust efektselt löögile, Manuel Neuer tõrjus aga nii tema ürituse kui ka nurgalöögi järel Jonathan Tah'i pealöögi. 42. minutil sai Leverkusen veel ühe hea šansi, kui Adli pääses keskväljalt läbijooksule, aga Upamecano suutis mitmemeetrise vahemaa kinni joosta ja ohu viimasel hetkel klaarida.

Bayerni ainus avapoolaja lubav moment sündis 43. minutil, mil Leroy Sane pääses terava nurga alt kastis löögile, aga ei saanud kaitsjate surve all palli raamide vahele.

Leverkusen torkas teise poolaja alguses veelkord teravalt, kui Alejandro Grimaldo liikus vasakult äärelt trahvikasti, vahetas söödu Tellaga ning saatis Neueriga vastamisi pääsedes palli lähemasse ülemisse nurka - 2:0!

Mida aeg edasi, seda suuremaks Bayerni ülekaal pallivaldamisel muutus, kuid Leverkusen vasturünnakud olid alati ohtlikumad. 63. minutil üritas Grimaldo üllatada Neuerit, saates nurgalöögi välisküljevindiga otse värava peale, aga tehniliselt keeruline sooritus maandus latil ja Saksamaa koondise väravavaht oli ka valvel.

88. minutil tabas Jeremie Frimpong vasturünnakul posti, aga kohtumise viiendal lisaminutil pani sama mees ikkagi kohtumisele punkti. Väle hollandlane sai hakkama hokiväravaga, saates palli Neueri poolt tühjaks jäetud väravasse - 3:0 ja Bayern oli lõplikult siruli. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Rutiinne kommisadu

Nagu viimasel ajal tavaks saanud, loopisid Bundesliga investorite vastu protesteerivad fännid väljakule maiustusi, põhjustades sellega avavile eel üheksaminutilise viivituse.

Hooaja üks suurimaid liigamänge ei saanud selles osas fännidelt mingit erikohtlemist ning ka mängijad ja kohtunikud võtsid maiustustesaju vastu külma rahu ja naeratustega. Mängijad hoidsid end soojas, samal ajal kui taustajõud väljakut koristasid, nagu oleks see kõik rutiinne ja enesestmõistetav osa jalgpallimängust.

2. Teenitud seljavõit

Meeskonnad peegeldasid teineteist 3-4-3 algasetustega ning esialgu paistis, et mäng kujuneb sumbuurseks võitluseks keskvälja nimel, kuhu mõlemad treenerid olid kuhjatud suured jõud. Bayern oli pallivaldamisel edukam, kuid ohtlikeks rünnakuteks seda realiseerida ei suudetud.

Kümnekonna minuti möödudes hakkas hoopis Leverkusenil ühtäkki võimalusi tekkima. Kuigi pall püsis pigem külaliste käes, olid ka Xabi Alonso hoolealused palliga enesekindlad ning erinevalt Bayernist leidsid nad kiireid ja otsustavaid käike ettepoole. Teiseks Leverkuseni edu võtmeks oli keskendunud kaitsemäng, samal ajal kui Bayerni tagaliin korduvalt eksis või ebakõlasid ilmutas.

Teisel poolajal naasis Thomas Tuchel neljamehelise kaitseliini juurde ning nähtavasti tundis Bayern end niimoodi mugavamalt, sest viimasel pooltunnil suruti kodumeeskond kaitsesse, kuid tõsist ohtu Lukas Hradecky valvatavale väravale ei suudetud ikka tekitada.

3. Harry Kane’i needus vs Neverkusen

"Kui kassile võileib selga liimida ja ta kolmandalt korruselt alla visata, kas ta kukub jalgadele või võileiva või peale?" küsib vana nali ja vastab: "Nad lendavad koos kosmosesse." Mis juhtub aga siis, kui Saksamaa meistritiitli pärast on jäänud heitlema Neverkusen ja Harry Kane?

119-aastase ajaloo jooksul ei ole Leverkusen kunagi Saksamaa meistriks tulnud, kuigi vahemikus 1997-2011 lõpetati koguni viis korda teisel kohal. Sama perioodi sisse mahtus ka Meistrite liiga finaali kaotus, nii et Neverkuseni hüüdnimi on igati ootuspärane, olgugi et 1988. aastast on klubil siiski olemas UEFA karikas ja 1993. aastast Saksamaa karikas.

Kane’i karikaneedus on vähemalt sama kuulus. Tottenhami ja Inglismaa koondise läbi aegade suurim väravakütt on jätkanud väravavõrkude kuumakskütmisega ka Saksamaal, juhtides pika vahega väravaküttide tabelit ja liikudes oma esimese Euroopa kuldse saapa suunas. Hoolimata metsikust statistikast ja mitmetest individuaalsetest tiitlitest ei ole tema auhinnariiulil aga siiani mitte ainsatki olulist meeskondlikku kulda ei klubi- ega koondisejalgpallist.

Bayernisse siirdumise järel näis ilmselge, et Kane’i needus saab murtud, kuid individuaalsest edust hoolimata kaotati superkarikafinaalis Leipzigile ja langeti üllatuskaotusega konkurentsist ka karikavõistlustel. Ning nüüd on ka Bayerni kaheteistkümnes järjestikune Saksamaa meistritiitel Leverkuseni esiletõusu tõttu küsimärgi all.

Justkui universum ei suudaks ära otsustada, kumb Leverkuseni ja Kane’i duellis peale peaks jääma, liiguvad mõlemad hämmastavas võiduhoos. Esimest korda Bundesliga ajaloos kogusid kaks meeskonda esimese 20 vooru järel 50 punkt ning peaks juhtuma paras ime, et nad mõlemad end jälitajatel kinni püüda laseksid.

Tänase mängu põhjal kuulub jalgpallijumalate eelistus Leverkusenile ja Kane'i needus osutub võimsamaks. Inglane jäi läbi terve kohtumise sisuliselt isoleerituks, samas kui Leverkuseni mäng sujus ideaalilähedaselt ning viiepunktiline edu tabeli tipus on kõva argument kauaoodatud paleepöörde toetuseks.

4. Alonso alistamatud

Väravalööjad omavad sümboolset tähendust. Stanišic läks hooaja alguses Bayernist Leverkusenisse, kuid Horvaatia koondise kaitsja on seal teeninud ilmselt isegi vähem mänguaega, kui ta oleks teeninud Münchenis. Ometi sai ta nüüd võimaluse näidata korraga nii oma praegusele kui ka omanikklubile, et väärib enamat, ning kasutas selle säravalt ära.

Suvel Benficast tasuta üleminekuga üle tulnud Grimaldo on aga puhkenud Leverkusenis üheks terve Bundesliga säravaimaks mängumeheks ning kinnitas järjekordselt enda kvaliteeti ja klubi üleminekustrateegide häid valikuid.

Suurim tähesära kuulub aga kahtlemata peatreener Xabi Alonsole, kes on suutnud meeskonna niiviisi mängima panna, et mitte keegi nende vastu rohtu ei leia. Eelmise hooaja oktoobris võttis ta üle eelviimasel kohal olnud meeskonna ja tüüris nad hooaja lõpuks kuuendaks. Ning käesoleval hooajal lülitati veel kõrgem käik sisse, püsides siiamaani ainsagi kaotuseta.

Saksamaa karikasarjas alistati neli vastast ja jätkatakse poolfinaalis, UEFA Euroopa liiga alagrupis võideti kõik kuus kohtumist ja oodatakse sõelmänge, Bundesligas on võidetud 21 kohtumisest 17 ja viigistatud vaid neli. Pole midagi imestada, et Xabi Alonso on tõusnud üheks maailma hinnatuimaks juhendajaks, kelle allkirja himustavad ilmselt nii Liverpool kui ka kõik muud lähitulevikus treenerita jäävad tippklubid.

Leverkuseni Bayer - Müncheni Bayern  3:0 (1:0)