EESTI KLUBID EUROSARJAS
3 Link kopeeritud

Luup peale | Levadia sai valusalt vastu hambaid, aga see on kõigest nokdaun, mitte nokaut (galerii!)

Ott Järvela, Žilina

Lõpp läks käest, aga Levadia võimalused on endiselt arvestatavad. Foto: MŠK Žilina

Arvestades, et FCI Levadia kaotas Konverentsiliiga esimese eelringi avamängu MŠK Žilinale 90+4. minuti penaltist, olid peatreener Curro Torres ja mängijad lõpuvile järel ootamatult rahulikud. Miks? Sest laul pole kaugeltki lauldud ja teise eelringi pääsemiseks pole vaja imet, vaid kõigest head õnnestumist.

Muidugi olnuks hoopis toredam sõita koju 1:1 viigiga. Aga jalgpallimängu lõpus kuhjuvad väsimus ja ärevus, mis tekitavad sageli murrangulisi sündmusi. Seekord kannatas seeläbi Levadia, ent tollele episoodile keskendumise asemel tasub vaadata üldpilti. Kui teha mõningaid asju (näiteks standardolukordade lahendamisi!) nädala pärast A. Le Coq Arenal paremini, on võit ja edasipääs võimalikud.

Nagu ütles filmi "Viimne Reliikvia" finaalis Vend Johannes: "See ei ole lõpp. Kõik kestab edasi. Selle tulekahju (loe: Žilina 2:1 värava) pärast ei lõppe veel meie püha üritus." Levadia on kõigest nokdaunis, mitte nokaudis. Ning neil on olemas jõud ja oskus, et sealt tõusta ja olla ise selle jalgpalliduelli Rocky Balboa!

Žilina alustas 3579-pealise publiku rõõmuks teravalt ja juba 20. sekundil pääses Adrian Kapralik karistusala joonelt löögile. Pall lendas mööda. 5. minutil tabas Žilina aga posti, kui Kapraliku madalat nurgalööki jätkas väravavahiala esimesest nurgast Timotej Jambor. Olukord oli Karl Andre Vallneril kontrolli all, aga posti välimise külje tabamise sai Žilina kirja.

Levadia teenis seejärel ise kaks järjestikust nurgalööki. Ernest Agyiri proovis mõlemast olümpiaväravat lüüa, aga väravavaht Lubomir Belko oli valmis. Slovakke see ei kohutanud, vaid 7. minutil mängiti Levadia liinid kauni kombinatsiooniga ribadeks ning David Duriš oli Vallneriga silmitsi ja viis kindla madala löögiga Žilina juhtima - 1:0.

Väravast said võõrustajad indu juurde. 14. minutil lendas Duriše pealöök napilt mööda ja kolm minutit hiljem tegi Vallner fenomenaalse tõrje, kui viskus gepardlikult ette Kapraliku lähilöögile. Läbi terve hooaja tipp-topp esitusi pakkunud Vallneri tõrje hoidis Levadia elus, sest 0:2 17. minutiks lõhnanuks väga vastikult.

Žilina teravused sai Levadia seejärel pidama, aga enda ründemängu käima mitte. Harjumatus koosseisus keskväli paistis olevat segaduses, mängijad ei leidnud loogilisi jätke ja käike. 35. minuti järel olukord muutus. Levadia võitis enam duelle ja hoidis palli vastase poolel. Esimesel lisaminutil pääses Mollo Bessala karistusalast ka löögile. Žilina kaitsja jõudis jala vahele seada, aga moment iseenesest oli hea märk.

Teist poolaega alustas Žilina kahe vahetuse ja intensiivse hoiakuga, aga selle resultaat oli esimese poolajaga võrreldes vastupidine. Värava lõi hoopis Levadia. 51. minutil eksis vahetusmees Mario Sauer Ioan Yakovlevi tsenderduse töötlemisel. Pall kukkus trahvikasti Agyiri jalale ning nädalavahetusel Nõmme Kaljule kübaratriki kõmmutanud ghanalane realiseeris kindlalt - 1:1. Kodupublik vakatas ja Levadia vaatest võttis kohtumine hoopis kaunima jume!

Järgnes mõlemapoolsete võimalustega jalgpall. 54 minutil lõi karistusala joonelt madalalt peale Jambor, Vallner tõrjus. 61.-64. minutini teenis Levadia paremalt äärelt neli järjestikust standardolukorda, mis kõik lahendati tsenderdustega karistusalasse. Žilina sai nendega hakkama. 67. minutil lubas Yakovlev liiga vabalt purjetada Matuš Rusnakil, kelle terava löögi Vallner alumisest nurgast jalaga tõrjus.

Levadia vajas oma väravavahi sekkumisi ka viimasel veerandtunniks. 82. minutil peatas ta üks-üks olukorda pääsenud Rusnaki ja 87. minutil lükkas lati alt ära Dominik Javorceki karistuslöögi. Paistis juba, et suurem oht on üle elatud ja paaril puhul pääses Levadiaga lubavast kontrasse. Eriti nautis avanenud vabu tsoone Yakovlev.

Aga teisel lisaminutil traageldada Žilina kokku kombinatsiooni, mille tulemusel murdis Loic Essomba trahvikasti ja pääses Vallneriga silmitsi. Heitor proovis päästa, aga astus vastasele jalale. Kohtunik lasi olukorra ära mängida, aga kuna väravat ei tulnud, siis määras penalti, mille Patrik Myslovic kindlalt realiseeris. 2:1 võit Žilinale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ees ootab standardülesande lahendamine

Üheväravaline kaotus võõral väljakul kodus-võõrsil süsteemis mängitava duelli avamängus on tavapärane tulemus. Selles pole mitte midagi erakordset ning sellest välja tulemine testib kaotuse saanud võistkonna suutlikkust standardülesande lahendamisel. See pole korrutustabel, aga kindlasti mitte ka koosiinust sisaldav rõlge (rõve + ilge) võrrand.

Eesti kaks tippklubi FCI Levadia ja FC Flora hakkavad neid standardülesandeid järgmisel nädalal A. Le Coq Arenal lahendama. Et Flora mängib Meistrite liigas, on nende seis keerulisem, sest seal on rivaalid kangemad. Aga Levadial pole küll vaja põdeda ega kahelda, et ei tea, kas sellest seisust välja rabelemine üldse võimalik on.

Kui üleeile sai siin veergudel tõdetud, et "Rakow pole mingi imepunt", siis Žilina on seda mitu korda vähem. Jah, korralik võistkond korralike mängijatega, kes võidaks Premium liigas medali. Aga nende kodus-võõrsil süsteemis alistamine ei oleks ime, vaid kaunis õnnestumine, milleks Levadial jagub nii oskusi kui ka taipu. Kodusel muruplatsil tuleb rahvusvahelised kogemused lauda lüüa ja edasipääs võtta.

Žilinal on praegu tuju hea, sest viimase minuti väravast saadud 2:1 võit on alati magus ja meeldiv. Ent suures plaanis ootab Slovakkia klubi selle duelli keerulisem pool alles ees. Neil on põhjust ainult mõõdukaks rahuloluks. Oma eripärase kunstmuru-eelise kasutas Žilina ära, aga üheväravaline edu on väike. Levadia edasipääsušansid on korralikud.

2. Tsenderdatavad standardolukorrad ohtlikumaks!

Levadia teenis kohtumise jooksul kaheksa nurgalööki ja lisaks kaks karistuslööki vastase trahvikasti lähistelt ja tiibadelt. Kõik need 10 situatsiooni lahendati tsenderdustega värava alla. Esimesest kolmest nurgalöögist proovis Ernest Agyiri olümpiaväravat lüüa, hiljem oli variatsiooni rohkem.

Aga neist 10 tsenderdusest lõppesid Levadia pealelöögiga ainult kaks. Esimesel poolajal sai korra peaga lüüa Bourama Fomba (pall lendas ohutult üle värava), teisel leiti korra üles Rasmus Peetson (ärevust oli rohkem, aga seegi pall lendas kõrgelt üle). Pealelöögiga raamidesse ükski 10-st tsenderdusega lahendatud standardolukorrast ei päädinud. See on asi, mida Levadia saab parandada ja peab parandama.

10 säärast standardolukorda, millele lisandus veel 60. minuti karistuslöök 23 meetrilt, kus Agyiri saatis palli raamidesse, ent Lubomir Belko tõrjus, on eurosarjakohtumise kohta suur saak. Ning järjekordne tõestus, et Levadia suutis Žilinale probleeme valmistada küll. Ega slovakid meelega Levadiale kaheksat nurgalööki kinkinud, ikka vastumeelselt!

3. Levadia parim - Karl Andre Vallner

Eestil on alati häid väravavahte jagunud ja praegune olukord pole erinev. Sarnaselt nooremale kolleegile Evert Grünvaldile kaks päeva tagasi, tegi ka Vallner võõrsil peetud mängus väga kauni partii. Ta tegi ühe supertõrje (17. minut), ühe väga hea tõrje (82. minut), mitmeid kindlaid tõrjeid ja oli jalaga mängus tasemel.

Vallner on olnud Levadia selle hooaja stabiilsemaid ja olulisemaid mängijaid. Eurokohtumises tõestas ta seda taas.

13. juulil kell 18.30 MŠK Žilina staadionil

MŠK Žilina - Tallinna FCI Levadia  2:1 (1:0)
7. David Duriš, 90+4. pen. Patrik Myslovic - 51. Ernest Agyiri

Hoiatused: 39. Xavier Adang, 59. Samuel Gidi, Loic Essomba, 63. Andej Stojtševski - 57. Bourama Fomba, 64. Curro Torres (peatreener), 85. Rasmus Peetson, 86. Michael Schjönning-Larsen, 90+3. Heitor
Mänguolud: 21 kraadi, kerge pilvisus, väljak suurepärases korras
Pealtvaatajaid: 3579
Peakohtunik: David Dickinson
Abikohtunikud: Douglas Potter, Calum Spence
Neljas kohtunik: Matthew MacDermid (kõik Šotimaa)

Žilina: Lubomir Belko, Tomaš Nemcik, Andej Stojtševski, Jan Minarik, Krisztian Bari (73. Henry Addo), Samuel Gidi (88. Patrik Myslovic), Xavier Adang (46. Loic Essomba), Matuš Rusnak, David Duriš, Adrian Kapralik (46. Mario Sauer), Timotej Jambor (73. Dominik Javorcek).
Varus: Samuel Belanik, Patrik Leitner, Samuel Kopasek, Patrik Myslovic, Loic Essomba, Henry Addo, James Ndjeungoue, Dominik Javorcek, Mario Sauer.

Levadia: Karl Andre Vallner, Michael Schjönning-Larsen, Bourama Fomba, Heitor, Edgar Tur, Mihkel Ainsalu (90+2. Nikita Vassiljev), Rasmus Peetson, Ilja Markovskõi (27. Ioan Yakovlev), Til Mavretic (90+1. Brent Lepistu), Ernest Agyiri (76. Mark Oliver Roosnupp), Mollo Bessala (76. Robert Kirss).
Varus: Oliver Ani, Mark Oliver Roosnupp, Ioan Yakovlev, Murad Velijev, Robert Kirss, Artur Sakarias, Henri Välja, Aleksandr Zakarljuka, Nikita Vassiljev, Brent Lepistu, Joao Pedro, Patrik Kristal.

OTSEÜLEKANDED 8

VAATA JA LOE JÄRELE: Trans hoidis Baranovi klubi kahe värava peal, Levadia kaotas viimase hetke penaltist

Curro Torres: tõestasime, et suudame siit paarist edasi minna

Žilina peatreener Hynek: võimaluste järgi pidanuksime võitma kahe või kolme väravaga

Mihkel Ainsalu: viimasel 10 minutil tuli Žilina väljaku omapära esile

Fotograaf: MŠK Žilina

Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina Fotograaf: MŠK  Žilina