MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MM-MEESKONNAD
Link kopeeritud

El Maestro jättis Uruguay uuele juhendajale tugeva vundamendi, ent kas sellele tuleb ka maja otsa?

Link kopeeritud
Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli pilt
Heiti Heli

Federico Valverdest (nr. 15) on saamas uue generatsiooni Uruguay koondise liider. Foto: Scanpix / Pablo Porciuncula / Pool via Reuters

Uruguayst sai esimene riik maailmas, mis kuulutati 1930. aastal jalgpalli maailmameistriks, 20 aastat hiljem tõsteti ka teine kuldne karikas pea kohale. Uus põlvkond on peale kasvamas, ent sujuvamaks verevahetuseks on MM-ile kaasatud ka möödunud kümnendi säravamaid staarid.

15 korda Lõuna-Ameerika meistriks tunnistatud Uruguay osales eelmisel kümnendil kõigil kolmel MM-il. 2010. aastal jäi vutisõpradele enim meelde Diego Forlan, kes turniiri eel palus adidasel saata paar Jabulani mängupalli, et nahkkeraga enne võistlusi ära harjuda. Tagantjärele saab öelda, et sellest oli abi, sest Forlan jagas Thomas Mülleri, David Villa ja Wesley Sneijderiga parima väravaküti tiitlit (5 tabamust - H. H.) ning pälvis turniiri parima mängija auhinna.

Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud turniiril läbis Uruguay tõeliselt muinasjutulise teekonna, mis sai otsa poolfinaalis. Alagrupis viigistati vaid Prantsusmaaga ning võideti Lõuna-Aafrikat ja Mehhikot. Play-off'is seljatati Lõuna-Korea ja Ghana, ent Hollandi vastu lõppes nende ramm ja kolmanda koha mängus alistuti ka Saksamaale ehk lõpuks jäädi medalita.

Tänavu kohtutakse Ghanaga juba alagrupis ning eredalt on 12 aasta tagune matš meeles Luis Suarezel. Toona lõppes kohtumise normaalaeg 1:1 viigiseisul ning kõnekaim hetk leidis aset lisaajal, kui 120+1. minutil otsustas Suarez ghanalase löögi väravajoonel kätega tõrjuda, sest väravavaht Fernando Muslera oli enda puurist väljas - kohtunik määras mõistagi penalti ja andis Suarezele punase, ent Asamoah Gyan lõi 11 meetri karistuslöögi latipõrkega üle. Penaltiseerias võidutses Uruguay.

Hetk, mil Suarez otsustas käega palli väravajoonelt klaarida. Järgnes penalti, punane kaart ja pisarad, ent lõpuvile järel rõõmuhüüded ja ründaja kuulutati kangelaseks. Foto: Scanpix / Ivan Sekretarev / AP Photo

2014. aastal pidi Uruguay hakkama saama ilma Forlanita. Kui esialgu tundus, et maestro on asendamatu, siis Suarez, Cavani ja Godin võtsid liidrirolli enda kanda ning nende pealt tulid ka turniiri ainsad 4 väravat - Suarez lõi kaks, teised ühe.

Koos Costa Ricaga alistati neljases alagrupis nii Itaalia kui ka Inglismaa. Saapamaa mängus "säras" skandaalne Suarez taas, kui otsustas Giorgio Chiellinit hammustada. Play-off'is juba pikka pidu polnud, sest 1/16-finaalis jäädi 0:2 alla Columbiale, mis säras toona ereda leegiga.

Neli aastat hiljem purjetati Venemaal juba palju sujuvamalt, kui alagrupp läbiti ainult võitudega. Selja taha jäid nii Egiptus, Saudi Araabia kui ka korraldajamaa. Väravaid sündis grupis rohkem kui eelmisel turniiril kokku.

1/16-finaalis purustati Cristiano Ronaldo ja Portugali unistus MM-tiitlist, kui Cavani kahest väravast piisas võiduks. Veerandfinaalis tuli vastu hilisem tšempion Prantsusmaa, kellele Uruguay pea igas aspektis selgelt alla jäi ning 0:2 kaotus jättis nad esinelikust välja.

Eelmine kümnend näitas, et Uruguay on stabiilne play-off'i meeskond, mis hea õnne korral võib jõuda kaugele ja üllatada tippe. Kui mõni staar langes ära, siis oli alati keegi, kes selle rolli üle võttis.

2010. aasta MM-il möllu teinud Diego Forlan üks aasta hiljem Eesti vastu A. Le Coq Arena jäisel murul lippamas. Foto: Hendrik Osula

Nelja mänguga tänavusele finaalturniirile

Möödunud aasta 19. novembril teatas Uruguay jalgpalliliit, et alates 2006. aasta märtsist koondist juhendanud Oscar "El Maestro" Tabarez on ametist prii.

Vallandamisotsus tehti pärast õnnetut MM-valikturniiri: nimelt teenis Uruguay oktoobri ja novembriga vaid ühe punkti. Kaks korda kaotati Argentinale, korra Brasiiliale ja Boliiviale, mistap muutus kriitiliseks MM-ile pääsemine.

Uue aasta esimesel päeval kuulutati, et meeskonda asub juhtima Diego "El Tornado" Alonso. Uue juhendaja käe all alustati neljamängulist võitude seeriat, kui esialgu alistati Paraguay, seejärel Venetsueela, siis Peruu ja lõpetuseks pisteti kotti Tšiili ning pilet sügisesele vutipeole oligi nende oma.

"Ma ei tundnud mingit survet. Uruguay koondise juhendamine on privileeg ja olen õnnelik, et mulle esitati see väljakutse proovida viia rahvuskoondis nelja mänguga finaalturniirile. Tulime sellega toime," meenutas Alonso lõppenud valiksarja.

Meeskonna staar - Federico Valverde Foto: Scanpix / Mark J. Rebilas / USA TODAY Sports / File Photo

Eelmisel hooajal Hispaania meistritiitli ja Meistrite liiga võitnud keskväljamootor on tänavu hakanud ka väravaid lööma, kui 20 matšiga on tal kirjas 8 tabamust ja 4 resultatiivset söötu. Luues võrdemomendi, siis hooaeg tagasi virutas ta vaid ühe palli võrku ja andis kaks väravasöötu.

Viis aastat tagasi tegi Valverde Uruguay A-koondise eest debüüdi. Nüüd on ta kujunenud suurkujuks, kelle ümber peatreener Alonso on ehitanud kogu meeskonna ja mänguplaani. Poolkaitsjast on kõigi eelduste kohaselt saamas Godini, Cavani ja Suarezi errumineku järel koondise uus liider. Nüüd on tal ees esimene proovikivi.

Silm peale - Darwin Nunez Foto: Scanpix / Leonhard Foeger / Reuters

Eelmisel hooajal kõmmutas Nunez Benfica särgis 41 mänguga 34 väravat. Särav täht, kelle püüdis 80 miljoni eest kinni Inglismaa hiid Liverpool. Suur tehing tähendas inglaste poolt suuri lootusi, ent kohe algul ei saanud uruguaylane end uues liigas käima. Enne MM-ile siirdumist sai ründaja kirja 18 matšiga 9 tabamust.

Silm tasub talle peale panna seetõttu, et tegu on kahtlemata hea ründajaga ning saab põnev näha olema, kui palju mänguaega ta "El Tornado" käe all teenib, sest tema valikus on ka väga kogenud kõmmutajad Suarez ja Cavani.

Suurim mure - algkoosseis on vägev, aga pink? 

Uruguay koondise eeldatav algkoosseis näeb paberil väga tugev välja ja säärase tiimiga võib täitsa kaugele jõuda, ent mure võib tekkida vahetusmängijatega. Kuna tänavune MM on keset klubihooaega, siis on ülioluline, et pingilt saaks samuti kvaliteetseid mängijaid sisse tuua. Nende õnneks on erinevate vanameistrite näol kuhjaga materjali, mis vahetusest sekkudes suudab mõnikümmend minutit platsil vastu pidada ja väärikalt esineda.

Aga eks erinevad suurturniirid on korduvalt näidanud, et kui mõni mängija on pea täiesti tundmatu, võib ta võistluse käigus kujuneda vajalikuks lüliks ning seeläbi teenida üleminekuakna jooksul mõnelt suurklubilt lepingu.

Treener - Diego Alonso Foto: Scanpix / Radovan Stoklasa / Reuters

Selle aasta algul ametisse nimetatud 47-aastane "El Tornado" on Uruguayd juhendanud 9 mängu, millest võidetud seitse kohtumist, viigistatud ja kaotatud vaid korra. Mängijana tegutses ta paljudes Hispaania tippklubides nagu Atletico Madrid, Valencia, Sevilla ja Malaga, ent juhendaja CV ei pruugi tavalisele vutisõbrale muljet avaldada. See-eest tuli ta treenerina 2016. aastal Mehhiko meistriks ja on kaks korda võitnud Põhja-Ameerika Meistrite liiga.

Uruguay koondises meeldib talle kasutada 4-4-2 või teatud hetkedel 4-3-3 asetust, mis on ehitatud ümber Federico Valverde.

Heiti Heli: "Minu hinnangul selle turniiri tõeline must hobune. Kui koostada algüksteist, siis see näeb paberil tõeliselt vägev välja (jalgpalli ei mängita paberil, aga siiski). Kaugele jõudmiseks tuleks vältida enda alagrupis teiseks jäämist, sest kui Brasiilia võidab enda grupi, siis minnakse 1/16-finaalis omavahel kokku. Pika jutu lõpetuseks arvan, et veerandfinaal võib olla nende lagi, aga loodan, et mitte."

Mängud alagrupis:

N, 24. novembril kell 15.00 vs Lõuna-Korea (Al Rayyan)
K, 28. novembril kell 21.00 vs Portugal (Lusail)
R, 2. detsembril kell 17.00 vs Ghana (Al-Wakrah)

26-meheline koosseis MM-iks:

Väravavahid: Fernando Muslera (Galatasaray), Sergio Rochet (Nacional), Sebastian Sosa (Independiente).

Kaitsjad: Diego Godin (Velez Sarsfield), Martin Caceres (LA Galaxy), Jose Gimenez (Atletico Madrid), Sebastian Coates (Sporting), Matias Vina (Roma), Ronald Araujo (Barcelona), Guillermo Varela (Flamengo), Mathias Olivera (Napoli), Jose Luis Rodriguez (Nacional).

Poolkaitsjad: Matias Vecino (Lazio), Rodrigo Bentancur (Tottenham), Federico Valverde (Real Madrid), Giorgian de Arrascaeta (Flamengo), Lucas Torreira (Galatasaray), Nicolas de la Cruz (River Plate), Manuel Ugarte (Sporting).

Ründajad: Luis Suarez (Nacional), Edinson Cavani (Valencia), Maxi Gomez (Trabzonspor), Darwin Nunez (Liverpool), Facundo Torres (Orlando City), Facundo Pellistri (Manchester United), Agustin Canobbio (Athletico Paranaense).

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK