Fantaasia ja unistused kuuluvad jalgpallifännide rutiinsete töövahendite sekka, sest läbinisti pragmaatiliselt tippspordi jälgimine ei ole kuigi põnev. Iseasi, millise sageduse ja lennukusega mõte aga-mis-oleks-kui radadel lendama lastakse.
Näiteks Eesti meeste A-koondise maailmameistriks mõtlemiseks peab see lennukus olema kosmoseraketi omast võimsam ja isegi Eesti EM-finaalturniirile kombineerimiseks paduoptimistlik. Aga Karol Metsa juba augustikuuks Bundesligasse Müncheni Bayerni ja Dortmundi Borussiaga madistama? Võrreldes kahe eelmisega pisiasi! Aga ikkagi keeruline.
Kui Metsa praegune koduklubi St. Pauli ei oleks pühapäeva pärastlõunal 2. Bundesliga 28. voorus kodus ootamatult 1:2 kaotanud Braunschweigi Eintrachtile, oleks mõnevõrra vähem keerulisem. "Arvestades, mis hoog meil sees oli, siis ei eeldanud, et kodumäng Braunschweigiga on koht, kus punkte võime kaotada. Aga 2. Bundesligas pole ükski mäng lihtne," sõnab Mets ise.
"Eks vastasel oli ka hea päev – esimesel poolajal oli neil kaks pealelööki, kust sündis kaks väravat. Mõlemad väga kvaliteetsed sooritused. Tuleb Eintrachtile kompliment teha, aga kindlasti tegime ka ise asju valesti, et nad üldse neile löögipositsioonidele jõudsid," kõlab Eesti koondise keskkaitsja kokkuvõte pühapäevasest kaotusest.
See oli tema St. Pauli karjääri 11. mäng ja esimene, mida meeskond ei võitnud. Hinrunde ehk hooaja esimese poole järel 18 meeskonna seas alles 15. kohal paiknenud ehk tugevalt 3. Ligasse kukkumisega flirtinud St. Pauli naasis talvepausilt hiilgavalt, võites kümme (!) kohtumist järjest. Ei ainsatki viiki, ei ainsatki kaotust, vaid ainult võidud, millest kaheksa olid kõige napimad ehk üheväravalised. Mets tegi kõik 11 matši kaasa algusest lõpuni.
Unser #CloseUp wirft nochmal einen kurzen, exklusiven Blick auf vergangenen Sonntag am Millerntor, bevor wir dann voll auf #Stadtderby drehen. ☠️#fcsp #fcspebs — FC St. Pauli (@fcstpauli) April 18, 2023
Pühapäeval lõppenud fenomenaalne seeria kordas 2. Bundesliga rekordit ning tähendas, et St. Pauli ei pidanud enam kartma 2. Bundesligast väljakukkumist, vaid võis mõelda kõrgliigasse tõusmisele. Kohtumisele Braunschweigiga mindi vastu tabeli neljandalt kohalt ja tagantjärele oleksid ütlevad, et võidu korral oleksid nad hetkel olukorras, kus võit homme derbirivaali Hamburg SV üle tõstaks nad kolmandaks, mis tähendaks omakorda üleminekumänge Bundesliga 16. meeskonna vastu.
Pühapäevane kaotus Braunschweigile tähendab, et teisel kohal paiknev Heidenheim, keda St. Pauli nädal varem võõrsil 1:0 võitis, on seitsme ja Hamburg kuue punkti kaugusel (punkte vastavalt 54 ja 53). St. Pauli ise on 47 punktiga viies, neljas on nendega sama palju punkte kogunud Düsseldorfi Fortuna. Mängida on kuus vooru.
"See 10-mänguline võiduseeria on minu hinnangul väga suur saavutus. 2. Bundesliga on nii võrdne, et iga mäng võib minna ühele või teisele poole. Keskkonna võitluslikkus tõstab saavutuse väärtust. Seeria käigus õnnestus meil kaks kaotusseisu võiduks pöörata, aga üldiselt on nii, et kui 1:0 ette olema saanud, siis seda edu ka väga hästi kaitsnud. Eks vastastel tekib momente, aga surmkindlaid iga mäng mitte. Oleme kaitses lihtsaid asju hästi teinud," räägib Mets.
Mis toimub meeskonna sees sellise erakordse võiduseeria käigus? Võiks ju arvata, et emotsionaalne foon muutub pea diametraalselt? Aga Metsa sõnul üldse mitte. "Esimesest päevast tänaseni on kõik päevad St. Paulis olnud emotsionaalselt samasugused. Energia on kogu aeg samasugune, keegi kuhugi ära ei tõusnud. Peame olema väga töökas meeskond, muidu me edu ei saavuta."
Varasema karjääri jooksul Eesti, Norra, Hollandi, Rootsi, Saudi-Araabia, Bulgaaria ja Šveitsi kõrgliigades mänginud Mets toob St. Pauli edu põhjustest rääkides välja peatreeneri Fabian Hürzeleri taktikaliste analüüside kvaliteedi ning meeskonna distsipliini etteantud plaanist kinnipidamisel.
St. Pauli alustas hooaega Timo Schultzi juhendamisel, kes aga kehvade tulemuste tõttu detsembri alguses sule sappa sai. Senine abitreener Hürzeler sai ametikõrgendust ning on praeguseks tõusnud 2. Bundesliga staartreeneriks. Hürzeler on silmatorkavalt noor, ta tähistas veebruari lõpus 30. sünnipäeva, mis teeb ta Metsast vaid mõned kuud vanemaks.
Eesti koondislase sõnul on Hürzeler väga nõudlik treener, kes tahab igas trennis näha head kvaliteeti ja häid kiirusi. Samuti tõstab Mets esile Hürzeleri antavate taktikaliste juhtnööride kõrget kvaliteeti. "Ta oskab mängijat enda valitud skeemi väga hästi sisse sobitada. Ma mängin jalgpalli, mis mulle meeldib, olen taktikaliselt ja positsiooniliselt rollis, kus tunnen end hästi.
Meeskonna edu taga ongi treenerid, sest taktika on alati väga hea. Asetus on küll sama, aga kohendame oma plaani vastasest lähtuvalt, sest iga mäng pakub midagi uut. Kui saan kohtumiste eel treeneritelt minu positsioonist lähtuva analüüsi vastasmängijate kohta, siis on seal iga kord erinevat tüüpi mehed vastas. See on väga hea, arendab mind mängijana," selgitab Mets.
Aga muidugi on nauditav ka kõik see, mis jääb võistlusmängudest väljapoole. Saksamaa jalgpallikultuuris töötamine on professionaalse jalgpalluri jaoks võimas elamus. Jaanuaris pärast St. Pauliga liitumist märkis Mets, et on unistanud Saksamaal mängimisest sellest ajast saadik, kui elas kaasa 2012-16 FC Augsburgi ridades mänginud Ragnar Klavani tegemistele.
Die verfügbaren Tageskarten zum Heimspiel gegen den @KarlsruherSC (28.5., 15:30 Uhr) wurden von den Mitgliedern gekauft. Ein geplanter Verkauf an Bestandskund*innen entfällt demnach. Der Ticket-Zweitmarkt öffnet am Dienstag (02.05.) - vorerst nur für Mitglieder.#fcsp #fcspksc pic.twitter.com/05VMoHCbHt — FC St. Pauli (@fcstpauli) April 18, 2023
Reaalsus pole ootusi petnud, pigem ikka vastupidi. "Jalgpallikultuur on siin võimas. Väga lahe kogemus. Kõik staadionid on enamjaolt välja müüdud, infrastruktuur suurepärane. Hamburgi linnas jalgpalli ümber käib melu väga kihvt. Igal pool grafitid, kleepsud, jalkapoed ja isegi autod, mis ülenisti klubi sümboolikaga ehitud," muljetab Mets.
Reedel ootab St. Paulit ees derbimatš Hamburgiga. 80ndatel oli tegemist ideoloogiliselt tohutult laetud duelliga. Praeguseks on maailmavaatelised erinevused mõnevõrra mahenenud, aga suur linn, kus on kaks teineteisega vahetult konkureerivat jalgpalliklubi, ei jää selle rivaliteedi suhtes kunagi ükskõikseks. Hamburgi derbi on võimas, intensiivne ja Saksamaal suure luubi all.
Mets on senise karjääri jooksul kogenud olulisi derbimänge nii Stockholmis (AIK – Djurgarden), Sofias (CSKA – Levski) kui ka Zürichis (Zürich – Grasshoppers), aga ilmselt on Hambrugi derbi mastaabilt tema senise karjääri suurim. St. Pauli mängijate jaoks on Metsa sõnul oluline kohtumist ümbritsev ažiotaaž kõrvale jätta ja minna reedesele derbile vastu nagu igale teisele kohtumisele.
Samas oskavad kõik punkte lugeda ja saavad aru, et matš tabelis kolmandal kohal oleva Hamburgiga on St. Pauli hooaja lõpusirge osas määrava tähtsusega. "Eks sellest mängust sõltub kõik. Kui meil läheb hästi, on kõik täielikult võimalik, sest jääksime kolmanda koha meeskonnast maha kolme punktiga ja hooaja lõpuni oleks minna viis vooru.
Klubi sees ei ole keegi öelnud või välja käinud, et meeskond peab ilmtingimata praegusest olukorrast esikolmikukoha välja pingutama. Kõik peab tulema jätkusuutliku tööga. Kui tuleb, siis järelikult on töö olnud õige ja me väärimegi seda. Kui oleme viimastes mängudes taas võidukad, siis oleme nendeks asjadeks valmis ja kuulume sinna esikolmikusse," arutleb Mets.
Nagu öeldud, tähendaks kolmas koht üleminekumänge, kus vastaseks Bundesliga 16. koha omanik ja preemiaks koht Bundesligas. Mets ei salga üldse, et see on väga ahvatlev stsenaarium. UEFA peetavas Euroopa kõrgliigade edetabelis kolmandal kohal paiknev Bundesliga koos Bayerni, Borussia ja teiste vägevate klubidega ei ole niimoodi võttes ju üldse kaugel!
Kui St. Pauli hooaja lõpp osutub väga edukaks ja nad tõesti jõuavad Bundesligasse, vajab Mets seal võimaluse saamiseks ka seda, et Saksamaa klubi kasutaks ostuoptsiooni, mis pandi kirja laenulepingusse, mille alusel ta jaanuaris FC Zürichist St. Paulisse siirdus. "Pall on St. Pauli käes. Praegu ei oska ma tuleviku kohta midagi enamat öelda," sõnab Mets.
2. Bundesliga kohta rääkides saab ja tahab kogenud keskkaitsja aga kasutada palju konkreetsemaid seisukohti. "Minu karjääri tugevaim liiga. Füüsilised nõudmised ja kiirused on raskemad kui kuskil mujal. Mängijate mentaliteet on võimas – kõik töötavad, kõik jooksevad, kõik jaksavad, tööeetika on viimase peal ja mingit viilimist ei ole."
Mets on selle oma senise karjääri tugevaima jalgpallikeskkonna suutnud taltsutada oma tavapärast trumpidega. "Natuke mul kogemusi juba on. Nende toel oskan erinevates rollides kohaneda ja hakkama saada. Isiklikus vaates mul mingit suurt saladust pole – teen iga päev kõvasti trenni ja proovin olla parem kui eile."
Kui Mets ja St. Pauli suudavad 2. Bundesliga lõpusirgel, alustades reedesest derbist Hamburgiga, olla järjekindlalt paremad kui vastased, võivad neile uueks hooajaks avaneda uksed Bundesligasse.
* * *
Karol Mets
Sündinud: 16. mai 1993
Positsioon: keskkaitsja
Klubikarjäär: FC Flora (2011-14), Stavangeri Viking (2014-17), NAC Breda (2017-19), Stockholmi AIK (2019-20), Al-Ettifaq (2020-21), Sofia CSKA (2021), FC Zürich (2022), St. Pauli (2023-...)
Koondisekarjäär: 85 A-maavõistlust; debüüt 19. novembril 2013 Liechtensteini vastu
Saavutused: Eesti meister 2011 ja 2013, Šveitsi meister 2022
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta