COPA AMERICA

53 mängu ja 4531 minutit ootust ehk Messi 9 takerdumist ja täistabamus 10. katsel

Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt Ott Järvela
Lionel Messi pärast võidukat finaali staadionimurul istumas ja lähedastega videokõnet pidamas. Foto: Scanpix / Reuters / Ricardo Moraes

Lõuna-Ameerika meistrivõistluste ehk Copa America finaalkohtumine lõpetas Lionel Messi pika ootuse. Üheksal erineval suurturniiril Argentina koondisega tiitlit püüdnud elav legend jõudis sihile 10. katsel, kui finaalis alistati Brasiilia 1:0.

Paslik koht meenutamaks Messi esitusi üheksal eelmisel MM-finaalturniiril ja Copa Americal, kus ta osalenud oli. Napikaid oli ju mitu (neli kaotatud finaali, neist kaks penaltitega ja üks lisaajal!), aga täistabamust mitte.

Esimene finaalturniir, kus Messi Argentina koondisesse kuulus, oli 2006. aasta MM, kus kaotati veerandfinaalis penaltitega Saksamaale. Messi roll tollel võistlusel jäi episoodiliseks, mida hiljem peatreenerile Jose Pekermanile ette heideti. See oli ka viimane kord, edaspidi on Messi olnud alati Argentina liider.

2007. aasta Copa Americal kuulus ta ühe erandiga kõigis mängudes põhikoosseisu ja jõuti finaali, kus kaotati 0:3 Brasiiliale. 2010. aasta MM-il tegi Messi kõik viis kohtumist algusest lõpuni kaasa. Alagrupiturniir läbiti täiseduga ning 1/8-finaalis alistati Mehhiko, aga veerandfinaalis tuli taas vastu Saksamaa ja seekord saadi lüüa 0:4.

2011. aasta Copa Americal lõppes Argentina teekond veerandfinaalis, kui 1:1 lõppenud normaal- ja lisaaja järel kaotati penaltiseerias hilisemale võitjale Uruguaile. 2014. aasta MM-il jõudis Argentina finaali, aga täpselt nagu 2006. ja 2010. aasta MM-il, tuli vastu võtta kaotus Saksamaale, kes võitis Maracanal mängitud finaalkohtumise lisaajal 1:0 tänu Mario Götze väravale.

2015. aasta Copa Americal jõudis Argentina finaali, kus oli vastaseks turniiri võõrustanud Tšiili meeskond. Väravad jäid löömata ja võitja selgitas penaltiseeria, mille Argentina 1:4 kaotas. 2016. aastal mängiti Copa America 100. juubeli turniir, kus osalesid ka mõned Põhja-Ameerika esindused ja võõrustajaks oli USA. Finaalis kohtusid taas Argentina ja Tšiili, taas jäid väravad löömata ja taas võitis penaltiseeria Tšiili, kusjuures üheks kahest penaltiga eksinud argentiinlasest oli Messi.

2018. aasta MM-il lõppes Argentina teekond 1/8-finaalis, kus saadi hilisema tšempioni Prantsusmaa käest 3:4 kaotus, kuigi teisi poolaja alguses mindi mängu 2:1 juhtima. 2019. aasta Copa America toimus sarnaselt tänavusele Brasiilias. Argentinal tuli poolfinaalis vastamisi minna võõrustajaga ja vastu võtta 0:2 kaotus.

2021. aasta Copa Americat alustati 1:1 viigiga Tšiili vastu, aga ülejäänud alagrupimängud võideti (Uruguai ja Paraguai alistati 1:0, Boliivia 4:1). Veerandfinaalis seljatati 3:0 Ekuador ja poolfinaalis penaltiseeria järel Kolumbia.

Tegemist oli jalgpalliajaloo viienda finaalkohtumisega, kus Lõuna-Ameerika kaks vägevat vastamisi läksid. Copa America finaalides oldi varem kohtutud kolm korda (1937 võitis Argentina 2:0, 2004 Brasiilia pärast 2:2 viiki penaltitega ning 2007 Brasiilia 3:0). Lisaks mängiti 2005. aasta maailmajagude karikaturniiri finaalis, mille Brasiilia võitis 4:1.

* järjekorras: turniir, Messi mängude arv (võidud-viigid-kaotused); minutid/väravad; tulemus

Lõpuks ometi! Argentina võitis ja Lionel Messi täitis teenistuslehel haigutanud tühimiku