Mullu Premium liigas tugeva lahingu andnud Harju JK Laagri leiab end aastase seikluse järel taas Esiliigast, kus proovitakse sillutada uuele põlvkonnale teed tippjalgpalli. Veel enne seda raputatakse aga õlult soosikukoorem.
Aastail 2019-2023 kerkis Harju kui rakett: iga aastaga liiguti ühe liigatasandi võrra kõrgemale. Kui veel 2019. aastal rügati kolmanda liiga põhjatsoonis, siis juba neli aastat hiljem jagati Premium liigas puid ja maid Eesti parimate meeskondadega.
Hoolimata tormilisest tõusust ei ilmnenud Harjul kasvuraskusi, mis noorte meeskondade kiire kerkimisega aeg-ajalt kaasas kipuvad käima. Paari välismaise jõuga tugevdatud meeskond teenis Premium liigas hooajaga 23 punkti – Eesti Jalgpalli Liidu kodulehe põhjal pole ükski punane latern alates 1997. aastast nii palju punkte teeninud.
Seejuures leidis Harju end veel Premium liiga viimase vooru eel olukorrast, kus püsimajäämine oli täiesti võimalik – vahe üheksandal tabelireal paiknenud Tartu JK Tammekaga oli vaid üks punkt. Paraku tuli viimases voorus lahkuda Tamme staadionilt 1:2 kaotusega, mis tõi kaasa tagasipileti Esiliigasse.
Kui Premium liiga meeskondadel on solidaarsusmehhanismide najal võimalik maksta suuremale osale mängijatest palka ja pidada sisuliselt üleval profimeeskonda, siis Esiliigas see nii ei ole. Niisiis on ka Harju läbinud kahe hooaja vahel silmnähtava uuenduskuuri, mille järel on meeskonnas põhiliselt kahte sorti mängijaid: 1) kogenumad mehed, kel hinge all ka teatav tippjalgpalli kogemus ning 2) otse U17 Eliitliigast esinduse juurde toodud mängijad.
Peatreener Victor Silva hinnangul on kahe kategooria meeste omavaheline jaotus umbes 50-50. "Erinevus [võrreldes eelmise hooajaga] peitub selles, et koosseis on lihtsalt väga palju noorem. Aga samas on poisid kindlasti tahtmist täis! Nad tulevad U17 meeskonnast ja vajavad aega intensiivsusega harjumiseks, aga nende tahtejõud on tugev," kiidab portugallasest treener oma meeskonda Soccernet.ee-ga vesteldes.
"Ettevalmistus läks üldpildis hästi ja ootuspäraselt. Meeskonnal läheb iga trenniga üha paremini," rõõmustab Silva. "Negatiivsed küljed olid seotud meeskonna loomuliku kasvamisega: nad peavad suutma tulla toime erinevate asetuste, positsioonide ja muu taolisega. Vahel õnnestuvad asjad väga hästi, vahel mitte niivõrd. Saime palju katsetada ja proovida erinevaid variante, kuidas mängijaid väljakule asetada."
Kohtumistest Läti esiliigaklubidega sai Harju kaasa ühe võidu, kaks viiki ja ühe kaotuse. "Mänguline pool ei läinud nii hästi, kui oleksime lootnud. Saime proovida palju erinevaid lahendusi. Mõnes mängus tulime oma asjadega väga hästi toime, mõnes mitte – aga see on hooaja ettevalmistus. Oluline on saada tagasisidet, mida on vaja parandada ja mida mitte."
Hiljuti Premium liigas mänginud meeskonna õlul lasub Esiliigas pea alati ka soosikukoorem. Harju on koosseisu aga suures osas välja vahetanud ning proovib hooajale läheneda pigem tasa ja targu. Küll kõik tuleb omal ajal.
Silva tunnistab, et tema hinnangul ei ole Harju õlule asetatav koorem kuigi põhjendatud. Üheks ja ainsaks eesmärgiks Esiliiga võidu seadmine ei ole realistlik. Kõigepealt peab pool koosseisu suutma tempoga harjuda.
"Ma olen kuulnud, et üldsus peab meid üheks Esiliiga favoriidiks, sest meie täpne seis ei ole paljudele teada: 70 protsenti koosseisust on vahetunud," avaldab ta. "Meil on olnud väga palju muudatusi ja tänavu peavad kanda kinnitama mitu meest, kes on sündinud alles 2006. või 2007. aastal."
Klubi tegevjuht Kalmar Liiv tunnistab, et töö käib kahes suunas korraga: esiteks tahetakse mõistagi keskenduda noortele hea võimaluse andmisele, ent teisalt ei unustata ära ka lootust mängida 2025. aastal uuesti Premium liigas.
"Me soovime esindusmeeskonda noorendada, et võimalikult paljudel noortel oleks võimalik minuteid teenida - nemad on meie tulevik," räägib Liiv. "Sportlikus võtmes on meie ambitsioon olla tabelis võimalikult kõrgel, kuid anname endale aru, et meil on väga noor meeskond, kes vajab aega kokkukasvamiseks. Me ei survesta neid tegema kohe tulemust."
"Premium liigasse on meil tahe kindlasti minna, kuid samas see tähendab ka mitmetahulise otsuse vastuvõtmist: kas toetajaid on piisavalt, kus me mängiksime, kas on kõigil energiat ja tahet ka hooaja lõpus. Otsustavatel hetkedel lähtume nendest küsimustest. Aga kui tõusmine peaks õnnestuma, siis teeme seda kindlasti võimalikult noore meeskonnaga," lubab Liiv.
Samas on mitmed noored juba varem esindusmeeskonnaga treenimas käinud. "Liiga suuri muudatusi pole vaja teha, sest mõned noormängijad olid juba eelmisel aastal esinduse juures, aga ei saanud nii palju mängida," ütleb Silva. "On normaalne, et meie mäng pole veel voolav, aga me liigume selle suunas. Sellegipoolest on meie olukord väga erinev sellest, mida inimesed arvavad selleks olevat."
Vältimatud muutused
"Detsembris istusime klubiga maha ja arutasime tuleviku üle. Meie plaan oli panna kokku tiim, mis suudaks 2025. aastal taas Premium liigas mängida," avaldab Silva. "Plaanisime juba sel talvel tuua meeskonda mängijaid, kes on Premium liiga tasemel, aga kahjuks pole me veel selleni jõudnud. Olukord on väga teistsugune, 7-8 mängijat on sündinud alles 2007. aastal."
"Detsembris mõtlesime, et proovime jätkata Premium liiga tasemel meeskonnaga, aga pidime ikkagi tegema suuremat sorti reorganiseerimise. Meil on täiesti uus meeskond. Ma ei tea, kui kaua meil Esiliigaga harjumine aega võtab, aga me anname oma parima," avaldab peatreener siiski lootust.
Hooaja ettevalmistuse treeningperiood oli edukas, ent peatreener kinnitab, et täpse pildi saab ette alles siis, kui mängud päriselt pihta hakkavad. Avavoorudes on ainsaks eemalejääjaks ründaja Karel Eerme (19), kes läks kontrollmängust saadud käevigastusega uuringutele ning kelle hooaja algus on kahtluse all.
"Alustasime 7. jaanuaril ja treenisime 4-5 päeva nädalas. Palju sõltus ka vabadest trenniaegadest, sest EJL-i jalgpallihall saab kõvasti koormust ja vahel oli aegade sobitamine keeruline," tunnistab Silva. "Nädalavahetuseti olid mängud. Tegelikult oli ettevalmistus väga okei. Ainus küsimärk seisneb selles, kui kiiresti noored mängijad Esiliigaga kohaneda suudavad.”
Ehkki profimängijaid Harjus tänavu pole, ei tunne Silva selle arvelt mängijate suhtumises muutust. "Selliseid mängijaid, kes saaksid keskenduda täiskohaga ainult jalgpallile, pole ühtegi. Osad saavad stipendiumit. Eelmisel aastal olid meil välismängijad ja mõned kohalikud poisid ka, kes said ainult jalgpalli mängida, aga Esiliigas pole see võimalik," mõistab ta.
"Erilist erinevust ma selle arvelt ei tunne. Meeskonna eluolu nii trennides kui ka väljaspool on suhteliselt sarnane eelmisele aastale. Suutsime kogu staff’i alles jätta, jätkame täpselt sama treeneritetiimiga," ütleb ta.
Abitreenerina jätkab seega Lauri Nuuma, kelle roll siiski kahaneb veidi võrreldes eelmise aastaga. Igapäevases treeningprotsessis Nuuma küll ei osale, ent on vajadusel nõu ja jõuga abiks. Väravavahtide arengu eest hoolitseb ikka Sten-Marten Vahi, füüsilist ettevalmistust koordineerib Erik Listmann ning tervisemurede korral leiab lahenduse Anna-Maria Drobuževa.
Harju on talvel leidnud täiendusi ka mängijate sekka: liitunud on väravavaht Maico Rimmel (Tallinna Kalevist) ning poolkaitsjad Marten Henrik Kelement (Paide Linnameeskonnast) ja Ander Sikk (Nõmme Unitedist). Klubisse naasis ka viimati Ameerika Ühendriikides pallinud Kirill Antonov.
Ehkki uues meeskonnas on nimetatud noormehed mõnevõrra ootamatult kogenumate mängijate seas, ei aseta Silva neile liigsuuri ootusi. Nemadki vajavad harjumisaega. "Kui mõtleme näiteks Kelemendi peale, siis ta ei saanud Paides väga palju mängida. Sikk oli Nõmme Unitedis, aga Premium liigasse teda ei kaasatud," mõtiskleb peatreener. "Maico oli aastaid Kalevis, aga algkoosseisu eriti ei saanud. Antonov oli Premium liigas Nõmme Kaljuga, siis läks Ameerikasse, siis Esiliiga, siis uuesti Ameerika – nüüd ta pole kuus kuud mänginud. Peame vaatama, kuidas nad hooaja lõikes toime tulevad."
"Loodan, et klubi leiab võimaluse veel paari lisamängija toomiseks. Meil on neid vaja," avaldab Silva lootust. "Meie koosseis on väga õhuke – trennid 18 mängijaga on tavapärane nähtus. Loodan väga, et leiame kellegi veel juurde. Tean, et klubi näeb selle nimel kõvasti vaeva, aga Eesti turg ei ole nii suur ja me ei taha kedagi uisapäisa tuua. Otsime esmajoones keskpoolkaitsjat ja seejärel ka keskkaitsjat."
Kuivõrd suur osa koosseisust vajab uue keskkonnaga harjumiseks aega, peavad meeskonna sees esile kerkima ka liidrid. Silva on nende nimetamisel kindel: suurima raskuse võtavad enda kanda kolm kaptenit.
"Andres Järve suudab oma energiat kogu meeskonnale edasi kanda – eelmisel aastal nägid seda kõik," meenutab ta. "Ootan sama ka Jako Karistelt. Noorematest on pildile kerkinud ka Kristjan Kriis – ma usun, et ta teeb tänavu väga hea hooaja."
"Peame vaatama mäng mängu haaval, kuidas me uue tempoga harjume. Lugesin artikleid ja siin-seal peetakse meid soosikuks, aga see ei ole kuigi reaalne," nendib peatreener. "Palju sõltub sellest, kas leiame kellegi juurde. Mängijad, kes mängisid mullu U17 vanuseklassis ja peavad nüüd Esiliigas kanna maha lööma – see on keeruline olukord. Iga mängija peab andma endast rohkem kui eales varem."
Aga kellelt siis liigavõitu oodata? "Viimsi on suursoosik – neil on Premium liigasse pääsemiseks ambitsioon olemas ja nende koosseis on püsinud pikalt samasugusena. Neil on palju kogemustega mängijaid," kiidab Silva konkurenti, kes 2022. aasta Esiliiga-hooajal 13 punkti kaugusele seljataha jäeti. "Arvan, et meie realistlik eesmärk on olla igas mängus vastase jaoks ebamugav ja suuta mängida võidu peale. Kas ka hooaja lõikes esikoha peale – eks näis."
Harju JK Laagri
Peatreener: Victor Silva
Abitreener/spordidirektor: Lauri Nuuma
Väravavahtide treener: Sten-Marten Vahi
Füüsilise ettevalmistuse treener: Erik Listmann
Füsioterapeut: Anna-Maria Drobuževa
Kaptenid: Andres Järve, Jako Kariste, Kristjan Kriis
Stipendiaadid: Karel Eerme, Kristjan Kriis, Sander Must, Kirill Antonov, Marten Kelement, Andreas Kaevats, Maico Rimmel, Ander Sikk, Ander-Joosep Kose.
Eelarve: 900 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Harju JK Laagri U21 (II liiga lõuna/lääs)
Koduväljak: Laagri kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: punane ja valge
Koduleht: harjujk.ee
Esimene mäng (ühtlasi Soccernet.ee telemäng): 2. märtsil kell 17.00 vs. Viimsi JK (Laagri kunstmurustaadionil)
Koosseis:
Väravavahid: Maico Rimmel, Jan Martti Vainula.
Kaitsjad: Andres Järve, Jako Kariste, Andreas Kaevats, Kirill Aleksandr Antonov, Sander Must, Karl Vali, Markus Kesa, Sten Marten Viira.
Poolkaitsjad ja ründajad: Kristjan Kriis, Reinhard Reimaa, Karel Eerme, Ander Sikk, Marten Henrik Kelement, Ander-Joosep Kose, Marten Müürisepp, Joonas Beilmann, Steven Kangur, Rendo Roots.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised üleminekud:
Sisse:
Kirill Aleksandr Antonov (kaitsja) liitus klubiga.
Marten Henrik Kelement (poolkaitsja, Paide Linnameeskonnast) liitus klubiga.
Maico Rimmel (väravavaht, Tallinna Kalevist) liitus klubiga.
Ander Sikk (poolkaitsja, Nõmme Unitedist) liitus klubiga.
Välja:
Ivans Baturins (Läti väravavaht) lahkus klubist.
Mark Edur (kaitsja) lahkus klubist.
Usalifa Jose Indi (Guinea poolkaitsja) lahkus klubist.
Aleksandr Ivanjušin (kaitsja) lahkus klubist ja liitus Narva Transiga.
Andre Järva (ründaja) lõpetas karjääri.
Danõl Maštšenko (Ukraina kaitsja) lahkus klubist ja liitus Nõmme Kaljuga.
Marten Niilop (poolkaitsja) lahkus klubist.
Daniil Rudenko (Ukraina ääremängija) lahkus klubist.
Kaspar Rõõmussaar (poolkaitsja) läks Nõmme Unitedisse laenule.
Roman Sobtšenko (poolkaitsja) lahkus klubist.
Stefan Tšendei (poolkaitsja) lahkus klubist.
Kaarel Usta (poolkaitsja) lahkus klubist.
Taaniel Usta (ründaja) lahkus klubist ja liitus Narva Transiga.
Hooajaeelsed mängud:
01.02. FC Riga-2 (LV) - Harju JK Laagri 0:3 (T. Usta 3)
10.02. Harju JK Laagri - JDFS Alberts (LV) 2:2 (Kriis, Kose)
17.02. Skanstes SK (LV) - Harju JK Laagri 2:2 (Eerme 2)
23.02. Harju JK Laagri - SK Super Nova (LV) 1:2 (vastase omavärav)
LV - Läti esiliiga; võit; viik; kaotus.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta