NAISTE SUURTURNIIRID

90+12. minutil Prantsusmaalt võidu röövinud Island ei kaotanud EM-il ühtegi mängu, aga jäi veerandfinaali ukse taha

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves

Islandi koondis tegi naiste EM-finaalturniiril kolm viiki. Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

Tänavu riigi ajaloos teist korda naiste EM-finaalturniiril mängiv Belgia koondis alistas alagrupiturniiri viimases voorus Itaalia ja pääses üllatuslikult kaheksa parema hulka.

Enne viimast vooru oli D-alagrupist edasipääsu veerandfinaali kindlustanud Prantsusmaa, ülejäänud kolm naiskonda heitlesid teisele kohale. Kõige keerulisem oli seis Islandil, kes oli küll kahe punktiga teisel kohal, aga viimases voorus mindi vastamisi tugeva Prantsusmaaga. Omavahel kohtusid Itaalia ja Belgia, kes olid kahe mänguga kogunud vaid ühe punkti.

Prantsusmaa asus juba 43. sekundil Melvine Malard' rekordkiirest väravast Islandi vastu juhtima. Teises mängus jäid esimesel poolajal väravad löömata, mis omakorda tähendas seda, et nii Island, Belgia kui ka Itaalia olid virtuaalses tabelis kahe punkti peal. Islandil ja Belgial oli väravate vahe 2:3, Itaalial 2:6. Kui nii olekski jäänud, oleks teisena edasi pääsenud Island, sest Belgia korjas alagrupimängudes rohkem punaseid ja kollaseid kaarte.

Nii keeruliseks asi ei läinud, sest Tine De Caigny lõi 49. minutil Belgia ette ja sellest Itaalia vastu piisas, sest üheväravalisest eduseisust hoiti lõpuni kinni. Island lõi küll 90+12. minutil (!) Dagny Brynjarsdottiri penaltist Prantsusmaa vastu viigivärava, kuid enamaks nad suutelised polnud. Mängule lisati nii palju minuteid, sest teisel poolajal sekkus VAR, lisaks oli pikem arstipaus.

Island tegi ajalugu, sest mängis EM-finaalturniiril kõik alagrupimängud (1:1) viiki, aga alagrupist edasi ei pääsenud, sest Prantsusmaa kogus seitse ja Belgia neli punkti. Itaalia oli ühe punktiga neljas. Prantsusmaa kohtub veerandfinaalis Hollandiga ja Belgia läheb vastamisi Rootsiga.

Island - Prantsusmaa 1:1 (0:1)