Konverentsiliiga kolmanda eelringi korduskohtumine Tallinna Flora ja Reykjaviki Vikinguri vahel on Eesti klubijalgpalli jaoks aasta tähtsaim mäng: võitjale astub play-off-ringis vastu Andorra meister, kes on täiesti alistatav.
Kui keegi oleks kevadel öelnud, et Flora jõuab suvel Konverentsiliiga põhiturniirile, oleks teda tõenäoliselt peetud rumalaks. Ka mõni nädal tagasi kõlanuks see lause ütlemata imelikult, aga augusti keskpaigaks tundub, et see on väga võimalik - lihtsalt tuleb kodus alistada Vikingur ning siis üle olla Santa Colomast, kes kaotas kahe mängu kokkuvõttes lätlaste RFS-ile koguni 0:9.
Flora alustas euroteekonda 1:7 kaotusega Sloveenia meistrile Celjele, pärast mida astus vastu San Marino tšempion Virtus. Amatöörpundiga mängiti võõrsil 0:0 viiki ning kodumatš läks 2:2 seisul lisaajale. Lõpuks võttis Flora siiski oma ning võitis 5:2. Pärast mängu andis peatreener Taavi Viik mõista, et sellise mänguga pole Vikinguri vastu teha midagi.
Flora võttis eelmisel nädalal jalad kõhu alt välja ning näitas üle pika aja, et neis on sisu. Kuigi Vikingur oli jahedal ja märjal Islandi kunstmurul selgelt domineerivam, kannatasid florakad hambad ristis ning said lõpuks tulema 1:1 viigiga. "Kindlasti tahaks võita, aga minimaalne on see, et edasipääseja ei selguks Islandil ja seeria jätkuks. Ideaalis tahaks, et asjad jääksid meie poolt lahtiseks," ütles Viik enne avamängu Soccernet.ee-le. Tema soovid täitusid.
Kordusmängu eel tunneb juhendaja, et mõlema võistkonna edasipääsuvõimalus on võrdne. Ta lisas, et vastane näitas avamängus kvaliteeti. "Me polnud taktikaliselt kõige paremad, aga võtsime hea tulemuse tänu tahtele ja võitlusvaimule," sõnas Viik mängueelsel pressikonverentsil. "Võib-olla sobib meile selline mäng, nagu oli Islandil, kus me ei pidanud domineerima – eksisime vähem kui näiteks Virtuse vastu."
Ka Vikinguri peatreener Arnar Gunnlaugsson oli seda meelt, et Flora on ohtlik, kui lähtub kaitsest. "Neil on ees kiired mehed, kes võivad ühe kontrarünnakuga otsustada mänge, seega peame olema valvsad," lausus endine Islandi koondislane, kes mänginud 45 korda Inglismaa Premier League'is. "Üleüldse on meil sel aastal olnud probleem üleminekute kaitsmisega, aga tegelikult on sama mure ka Manchester Cityl, Arsenalil ja teistel tippmeeskondadel. Jalgpallis kipub nii olema, et kui oled milleski väga tugev, siis vastane kasutab seda sinu vastu ära."
"See on meie klubi ajaloo tähtsaim mäng"
Flora on ainus Eesti klubi, kes pääsenud kunagi eurosarjas alagruppi - seda 2021. aastal. Mullu jõudis sama kaugele ka Breidablik, aga Vikingur on piirdunud vaid eelringidega. Et selle paari võitjale astub järgmises ringis vastu Santa Coloma, tulebki koha eest Konverentsiliiga põhiturniiril mängida just Andorra tšempioniga.
Et loos on niivõrd soodne, peab Gunnlaugsson neljapäevast mängu ülimalt oluliseks. "Meil oli vahetult enne mängueelset trenni koosolek, kus ütlesin, et see mäng on klubi senise ajaloo kõige tähtsam. Oleme kodumaal võitnud karikaid, aga euroedu on tähtsam. Ma ei aja paska, kui ütlen, et neljapäeval on klubi ajaloo kõige tähtsam mäng! Päriselt," teatas peatreener.
Ka Florale meeldib soodne loos. Ründaja Rauno Sappinen ütles, et võistkonna sees on võimalikust pääsust põhiturniirile räägitud, ent fookus lasub ikkagi ainult eesootaval mängul. 53-kordne internatsionaal peab Flora võtmeks koduväljakueelist. "Esimene mäng oli ikkagi kunstmurul, nüüd A. Le Coq Arenal, kus oleme palju mänginud. Siin toetavad meid omad inimesed, omad fännid," sõnas ta.
Kas päriselt ka mängib muru rolli?
Sappinen tõi pressikonverentsil välja, et Vikingur mängib ja treenib igapäevaselt kunstmurul. Ta usub, et vastase jaoks on üleminek tavamurule keeruline, ent lisas, et kokkuvõttes pole vahet, mis kattel mängitakse. "Mõlemad tahavad ju pääseda edasi," lausus ta.
Gunnlaugssonit aga murujutt ei huvita. Tema sõnul otsustas Vikingur viis aastat tagasi, et pole mõtet naturaalmuru ja kunsti vahel varieerida, sest see mõjutab mängijate kehasid. Ta lisas, et mäng naturaalmurul on ilmselgelt pisut teistsugune, aga see ei ole tema võistkonna jaoks probleem.
"Ma ütleks, et muru üle arutletakse sellepärast, et mängijad mõtlevad üle ja tekitavad sellega endale vaimset blokki," lausus ta. "Jah, naturaalmurul on parem mängida, aga head mängijad saavad igal pool hakkama. Lisaks kaotasime eelmises ringis koduväljakul Egnatiale (Albaania meister - M. S.) 0:1, aga võitsime võõrsil muruväljakul 2:0. See annab meile väga palju enesekindlust."
Aga Gunnlaugssonile ei meeldinud A. Le Coq Arena muru kvaliteet. "Kuna teisipäeval oli siin samuti mäng, siis muru on päris kehvas seisus. Seda peaks rohkem hooldama," manitses ta. "Kokkuvõttes on siin siiski palju paremad olud kui Albaanias. Seal oli muru parem, aga väljas oli üle 30 soojakraadi. Jah, Tallinnas on ka Islandiga võrreldes väga soe, aga siinne kuumus on aktsepteeritav."
Lilleküla staadioni muru läheb veel viletsamaks, sest sel nädalal saab muru puhkust vaid laupäeval. Ja kui Flora pääseb edasi, saab muru vatti ka järgmisel kolmapäeval ja neljapäeval - siis kohtuks Flora Colomoga.
Küsimärgid ja dilemmad koosseisude osas
Islandi kõrgliiga liider Vikingur mängis nädalavahetusel koduliigas 1:1 viiki tabeli alumises osas paikneva Vestriga. Algkoosseisus oli võrreldes kolmanda eelringi avamänguga viis muudatust. Gunnlaugsson ütles, et andis ligi kümnele mehele puhkust. "Õnneks ei saanud keegi viga ning säilitasime edu, sest teisel kohal olev Breidablik mängis samuti viiki," ütles peatreener. Ta lisas, et neile tuleb kasuks ka see, et reisisid Tallinnasse võrdlemisi mugavalt - teisipäeval lennati Rootsi ja sealt edasi Eestisse.
Kordusmängu eel oli aga seis lahtine mitme mängija osas, kes Reykjavikis Flora vastu ei mänginud. Peatreener tõi eraldi välja kaks meest: võistkonna parim väravaküti Nikolaj Hanseni ja Fääri saarte koondislasest kaitseliini tugitala Gunnar Vatnhamari.
Hanseni rolli peab Gunnlaugsson eriti oluliseks. "Meil oli avamängus üle 40 tsenderduse - pakun, et see on maailmarekord," naeris endine Islandi koondislane. "Aga meil polnud karistusalas piisavalt suuri mehi. Mängueelses trennis selgub, kas meie parim väravakütt Hansen saab mängida. Kui ta mängib ja Flora laseb jälle meil nii lihtsalt tsenderdada, siis nendega on kõik, sest Hansen on õhus väga võimas."
Kui Vikinguri juhendajal on pigem küsimärgid, siis Viigil on dilemmad. Näiteks kas algkoosseisus alustab meeskonna parim väravakütt Mark Anders Lepik või hoopis vigastuse järel juba üsna heasse vormi saanud Sappinen, kas vasakkaitses alustab Islandil hea partii teinud Robert Veering või mängukeelu alt vabanenud Marco Lukka, ning kas kümne peal mängib võõrsil alustanud Konstantin Vassiljev või Rauno Alliku.
Sappinen ütles, et ta on valmis mängima üle 60 minuti, ent see, kui palju ta väljakul on, on treeneri otsustada. Viik ütles, et Sappinen on kindlasti meeskonna jaoks väga oluline, ent tal on raske murda algkoosseisu. "Raunol on Lepiku näol tugev konkurent ees," sõnas juhendaja.
Ta jätkas: "Vasakkaitsja osas on mul positiivne peavalu, sest nii Lukka kui Veering on mänginud hästi. Eks see sõltub sellest, millise taktikaga mängule läheme - Robertil on ühed tugevused, Marcol teised," ütles peatreener ja lisas, et kohtumisest jääb kõrvale poolkaitsja Oliver Nikola Cekredzi, kellel on jätkuvalt probleeme tervisega.
Flora ja Vikinguri Konverentsiliiga kolmanda eelringi kordusmäng toimub neljapäeval A. Le Coq Arenal. Soccernet TV näitab kell 19.00 algavat kohtumist otsepildis.
***
15. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - Reykjaviki Vikingur
Peakohtunik: Michal Ocenaš
Abikohtunikud: Adam Jekkel, Tobiaš Pacak
Neljas kohtunik: Peter Kralovic
VAR: Filip Glova
AVAR: Martin Dohal (kõik Slovakkiast)
Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerivad Kasper Elissaar ja Markus Jürgenson.
Flora eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta