Ahastuses Simeone: tahaksin VAR-i uskuda, aga kes nägi, et pall liikus, tõstku käsi!


Atletico ja Real Madridi vahelise Meistrite liiga kaheksandikfinaali lõpplahendusest räägitakse ilmselt veel kaua, sest VAR-i otsus tühistada topeltpuute tõttu Julian Alvarezi penalti jäi paljudele esialgu segaseks ning tagantjärgi küsitavaks.
"Kohtunik ütles, et Juliani tugijalg puutus palli. Aga pall ju ei liikunud," väljendas ka Atletico peatreener Diego Simeone mängujärgsel pressikonverentsil arusaamatust. "Ma pole elus varem iialgi näinud, et VAR penalti puhul sellise otsuse teeks. Aga hea küll, ju nad siis pidid seda puudet nägema. Ma tahaksin väga uskuda, et nägid."
Seejärel pöördus Simeone ruumis viibinud ajakirjanike poole. "Kas keegi nägi topeltpuudet? Palun, kui olite staadionil ja nägite kahte puudet, kui nägite, et pall liikus, siis tõstke käsi. Ma ei näe ühtegi kätt, nii et mis mul muud ikka öelda ... järgmine küsimus."
Real Madridi juhendaja Carlo Ancelotti leidis seevastu, et kohtunikud tegid õige otsuse. "Nad märkasid. Meiegi ei taibanud kohe, et midagi oli valesti, aga VAR oli puute juba fikseerinud. Pall tabas Alvarezi vasakut jalga, see oli topeltpuude," kirjeldas itaallane oma vaatenurka.
Võitjate kapten Thibaut Courtois tõdes, et Atleticol oli ebaõnne, kuid reeglid on reeglid. "Sain kohe aru, et midagi on valesti. Pöördusime kohtuniku poole ja saime kinnituse, et Alvarez tegi kaks puudet. Ta libises ja puudutas palli kaks korda, see tähendab, et penalti ei loe. Neil ei vedanud, aga reeglid on sellised."
يخربيت دقة كميرات قنوات TNT طلع الفاريز لمسها صدق والله فرق بينها وبين قنوات bein pic.twitter.com/g9ogySeUJV — ابراهيم (@neygreat) March 13, 2025
IFAB-i kehtestatud ametlike jalgpallireeglite punkt 14.1 ütleb tõepoolest järgmist: "Lööja ei tohi palli uuesti puutuda enne, kui seda pole puutunud mõni teine mängija." Sama reegli alusel ei tohi näiteks mängu käigus löödud penalti järel penaltilööja palli väravasse saata, kui see peaks väravaraamidest tagasi talle põrkama. Mängus antakse topeltpuute eest vastasvõistkonnale vabalöök.
Tehnoloogia tekitas küsimusi
Segadust kasvatas asjaolu, et lisaks staadionil viibijatele jäi ka televaatajatele üsna segaseks, millise otsuse kohtunikud langetasid. Metropolitano staadioni suur tabloo kuvas Alvarezi löögi järel pikalt skoori 2:2, ehkki selleks hetkeks oli palli võrku saatnud juba ka Real Madridi kolmas lööja Fede Valverde ja õige skoor olnuks 3:1. Telepildis ei suudetud samuti peakohtuniku Szymon Marciniaki VAR-otsusele viitavat žesti korralikult kinni püüda ning ehkki rahvusvahelise ülekandepildi graafikasse ilmus pika ootamise järel korrektne seis, kus Alvarezi penalti oli märgitud eksimuseks, kuvati seda ekraanil väga lühikest aega.
Julian Alvarez's pen was disallowed by VAR because he made double contact with the ball 😮 pic.twitter.com/5Mzylkg3IK — ESPN FC (@ESPNFC) March 12, 2025
Hilisemad kordused Alvarezi löögist ei toonud samuti täit selgust, sest ükski kaameranurk ei võimaldanud olukorda veenvalt hinnata. Samas tuleb arvestada, et videokohtunike käsutuses on Meistrite liiga mängudes väga palju rohkem kaameranurki võrreldes nendega, mis otseülekandesse jõuavad - ühtekokku on staadionil tervelt 30 kaamerat.
Mängu järel ringles visalt ka spekulatsioon, nagu oleks topeltpuutest andnud märku palli sees olevad andurid, mida kasutatakse muuhulgas poolautomaatse suluseisu fikseerimiseks. Tegelikult Meistrite liigas selliseid andureid siiski ei eksisteeri, neid on viimasel MM-il ja EM-il kasutanud vaid FIFA ja UEFA.
Miks Mbappe 70. minutil ise ei löönud?
BBC viitab ka sellele, et ehkki niisugusel põhjusel penalti tühistamine on haruldane, pole see siiski ennekuulmatu. Näiteks Premier League'is nulliti topeltpuute tõttu 2017. aastal Leicester City ründaja Riyad Mahrezi löök mängus Manchester Cityga. Toona polnud kellelgi vastuväiteid, sest topeltpuude oli ilmselge. "Sellega on nagu golfis - kaks puudet on keelatud. Reegel on selge," sõnas City juhendaja Pep Guardiola. 2023. aastal tühistati aga samamoodi Fulhami ründaja Aleksandar Mitrovici penalti.
Eile õhtul Metropolitano staadionil viibinud BBC korrespondent Guillem Balague sõnas samuti, et suurimat segadust tekitas otsuse kehv kommunikeerimine, mitte reegel ise. "VAR ei suutnud piisava selgusega mõista anda, mis toimub. Aga isegi Atletico väravavaht Jan Oblak märkis, et kui otsuses kahtlema hakata, oleks see katastroof, sest tähendaks, et enam ei saa mitte kedagi usaldada," sõnas Balague.
Tema väitel pidanuks seejärel Reali viies lööja olema noor ründaja Endrick, kes 115. minutil platsile vahetati, kuid peatreener Ancelotti tajus 18-aastase ründaja ebakindlust ja asendas ta kogenud keskkaitsja Antonio Rüdigeriga. Sakslase penalti ei olnud parim ja Oblak sai sellele käed ette, kuid ei suutnud tõrjuda ning pall põrkas ikkagi väravasse, viies Reali veerandfinaali.
A player in Kylian Mbappe who made THREE penalties in the highest of pressure cookers, the World Cup final, passing the penalty over to Vinicius Jr. with a chance to take his side to the quarterfinals 😮 pic.twitter.com/aXUETp7ap3 — ESPN FC (@ESPNFC) March 12, 2025
Ühtlasi lahendas Balague veel ühe müsteeriumi - miks läks teisel poolajal Kylian Mbappe teenitud penaltit lööma Vinicius Junior, mitte prantslane ise? Palli kõrgelt üle lati kihutanud Viniciuse eksimus võinuks Realile kalliks maksma minna, kuid Mbappe, kes realiseeris hilisemas penaltiseerias kindlalt Reali esimese löögi, ei olnud 70. minutil löögiks füüsiliselt valmis. "Kylian oli hetk varem saanud hüppeliigese pihta hoobi, lisaks vaevas teda varbaküüs, mis kippus maha tulema. Ta ütles ise Viniciusele, et too lööks," selgitas Balague.
Ajalugu kaldub kindlalt Reali kasuks
Real ja Atletico on läbi aegade kõigis sarjades penaltiseeriani jõudnud kuuel korral ja alati on edasi pääsenud Real. Ühtlasi on tegu juba kuuenda korraga, mil nad on Atletico Meistrite liigast välja kukutanud. 1959. aastal vajati poolfinaalis kahe kohtumise järel finalisti selgitamiseks tollaste reeglite järgi kordusmängu ja selle võitis Real 2:1. Üks mälestusväärsemaid duelle toimus 2014. aasta finaalis,kus võidukarikas oli juba peaaegu Atletico jagu, enne kui Sergio Ramose üleminutite viigivärav mängu lisaajale viis. Seal jäi 4:1 peale Real.
4 - Real Madrid have won a penalty shootout in the European Cup/UEFA Champions League for a fourth time – now the outright most of any side in Europe’s premier competition. Nerve. pic.twitter.com/T9oI8mISZy — OptaJoe (@OptaJoe) March 12, 2025
Aasta hiljem kohtuti veerandfinaalis ja väravad püsisid puhtana kordusmängu 88. minutini. Siis tegi skoori Reali ründaja Chicharito ja viis tiitlikaitsja edasi. 2016. aasta finaalis jõuti penaltiseeriani, aga Juanfrani eksimus andis võidu taas Realile. Möödus veel aasta ning poolfinaali avamängus haaras Real tänu Cristiano Ronaldo kübaratrikile 3:0 edu. Ehkki kordusmängus lõi Atletico 16. minutiks kaks väravat tagasi, vormistas Isco tabamus siiski lõpuks Reali 4:2 edasipääsu. Seega oli linnarivaalide duell koguni neljal järjestikusel hooajal lõppenud Reali võiduga.
Seekordne allajäämine oli seega kuues, aga ei märgi veel Meistrite liiga negatiivset rekordit. Seda hoiab enda käes Müncheni Bayern, kes on Euroopa tugevaima klubisarja play-off'ist sama vastase käe läbi pudenenud lausa seitsmel korral. Kes on see vastane? Mõistagi ei keegi muu kui Real Madrid.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta