"Ainult lollid hakkavad enne maailmasõda staadionit ehitama," ütles Raadi Jalgpallipargi projektijuht Mart Raamat. Maailmasõda, kahjuks, jätkuvalt kestab, aga see-eest on staadioni ehitus jõudnud nii kaugele, et nädalapäevad on seal saanud juba trenni teha.
Kuigi kümnesed grupid saavad viisakalt, vastavalt eeskirjadele, juba palli taga ajada, läheb staadioni täieliku valmimiseni veel aega. Võistlusmänge hakkab Raadil nägema tõenäoliselt alates suvest.
Esimest korda hakati Welcos ideetasandil oma kodust rääkima 2012. aastal. Tänavu kevadeks jõudis aastatepikkune töö nii kaugele, et 15. märtsil sooviti alustada ühisrahastuskampaaniaga, kust planeeriti kokku 815 000 euro suurusesse eelarvesse leida 150 000. Kuid ei ole vist vaja täpsustada, mis 12. märtsil välja kuulutati. Algas nn maailmasõda.
"Ehitama hakkasime mullu novembris ja siis oli kõik hästi. Surusime omavahel kätt, kõik oli tore. Siis tuli Covidi-kõmm. Ma kordan - ainult idioodid hakkavad enne maailmasõda staadionit ehitama. Aga midagi polnud teha, oli juba pihta hakatud. Siis tuligi kuidagi lahendusi leida. Eks see kõik oligi üks suur optimeerimine ja lahenduste leidmine," tõdes Raamat.
Optimeerimine see tõesti oli ja tegelikult on jätkuvalt. Klubi tegevjuht Edgar Leht selgitas, et üsna ruttu sai selgeks, et ühisrahastuskampaaniat ei olnud arusaadavatel põhjustel võimalik teha ka sügisel. "Praeguses seisus muretsevad inimesed pigem oma töökohtade, tervise ja tuleviku pärast. Alates novembrist oleme pidanud reaalselt hakkama laenu (laenu võeti 300 000 eurot - R. V.) tagasi maksma ja esialgu teeme seda kõike ainult klubi oma vahenditest. Me pole siin staadionil ju veel hakanud tulu teenima. Selge oli see, et tuli hakata finantsplaani ümber mängima ja kulukohti sealt välja võtma. Näiteks plaanisime alguses võtta valgustust rendile viieks-kuueks aastaks, aga suvel otsustasime selle umbes 60 000 euro eest kohe välja osta. Eelarvest läks kohe suur summa raha ära ja tuli mõelda, kust sellele kate leida."
Raamat lisas, et üheks reaalseks tulukohaks on turniiride korraldamine, mille kohta on praeguses maailmas selge ainult see, et selget pole mitte midagi. "Kui kõik läheb hästi, siis saab midagi võib-olla alles sügisel korraldada. Põhivärk, mida ma olen alati kõigile öelnud, on see, et ei taha kellelegi võlgu jääda. Ei taha mingit jama. Siis tulebki raskeid otsuseid vastu võtta."
Ühisrahastuskampaania mittetoimumise tõttu jäädi ilma 150 000 eurost. Enamiku sellest kattis Tartu linna kaasava eelarve konkursi võit, aga seda 100 000 euro ulatuses ehk mitte kõike. Tänu sellele sai Welco küll baasrahastuse, millega ehitada staadionihoone, aga plaane tuleb optimeerida edasi.
Raamat teatas enesekindlalt, et asjad saadakse kindlasti tehtud, aga pigem mitte korraga. "Võib-olla näiteks Edgar endale sauna kohe ei saa. Seda, mida oleme lubanud, selle me teeme ära. Me teeme siia maja, kust on võimalik ilmastikukindlalt mänge vaadata, aga küsimus on selles, et kas me saame maja ette kohe asfalti maha või sinna midagi veel juurde. Eks see sõltub mitmest aspektist. Peame veel oma sponsorite ja koostööpartnerite juurde pöörduma, et see kõik ära teha. Töö käib ja on veel pooleldi ees."
20 aasta ambitsioonikas plaan on poolel teel ja kurss paistab õige
Tulles tagasi artikli esimese lause juurde ja lisades eelmainitud hunniku probleeme, siis tekib tõesti küsimus, milleks seda kõike vaja oli.
"Lollid oleme," arvas Raamat laia naeratuse saatel. "Palju lihtsam oleks mitte midagi teha ja kodus käsi püksis istuda, aga nii ei oska. Ma leidsin 2012. aastast esimese presentatsiooni, et ehitame oma staadioni siia. Klubi on 12 aastat vana. Nelja-aastased klubid ei hakka sageli selliste asjade peale mõtlema, aga noh, läks nii."
Leht: "Eks sellega on see asi ka, et iga klubi vajab oma kodu, kus oma juured alla ajada. Kui sa oled linnas erinevate staadionite peal laiali, siis on klubitunne raske tekkima. Kui sul on kodu, kus toimuvad nii mängud kui ka trennid, siis see annab nii palju juurde. Eks see oli algusest peale üks helesinine unistus, mis nüüd täituma hakkab."
Jälle sekkus Raamat: "Mina jään selle juurde, et me oleme lollid lihtsalt."
Ta jätkas tõsinedes: "Tegelikult on ju tore, et saab midagi ära teha ja me oleme ka tõesti hästi palju positiivset tagasisidet saanud. Kõik tahavad aidata ja see on hästi kihvt. Linnaametnikega on koostöö suurepärane ja tõesti tahetakse lahendada tekkivaid probleeme. See on väga lahe, et saab ka midagi anda. Okei, mina olen siia pannud viis aastat teist töökohta (lisaks on Raamat Eesti Õliühingu tegevjuht - R. V.) juurde, aga see on ka asi, mis jääb. Lapsed saavad treenida ja see on ju kõige tähtsam. Sport ja tervislikud eluviisid!"
"Mis seal salata. Klubi lõime 2008. aastal ja 2010 tegime juba visioonikongressi. Olime noored mehed ja naised, täkku täis, ja tahtsime 20 aastaga Eesti tuntuimaks spordibrändiks saada," meenutas Raamat.
Leht: "10 on tehtud, 10 veel ees. Poolel teel saab kodu valmis! Valel teel me iseenesest ei ole. Ma vaatasin seda jalgpalligalat, kus [Aivar] Pohlakut järgi tehti ja kuidas seal öeldigi, et "jalgpall on pikk protsess"."
Fännimöll tuleb Esiliigas loodetavasti tagasi
Welco bränd ületas mõned head aastad tagasi uudiskünnise paljuski oma rajude fännide toel. Kui sportlikult pole klubi veel kunagi Eesti parimate sekka tõusnud, siis fänluses on Welco olnud eesrindlikum. 2015. aastal käis septembri lõpus näiteks karikavõistluste raames Tamme staadioni kunstmurul Welcol külas FC Flora ja sellest fänlusest räägitakse legende siiani. Tolles mängus suutis väravavaht Leht Florat 84 minutit nullil hoida, kuni keegi Rauno Sappinen ta lõpuks penaltist üle mängis. Soccernet.ee-s ilmus paar päeva hiljem videoartikkel, mis kuulutas sealse atmosfääri juba pealkirjas "hooaja parimaks". Ja toona pallis Welco veel teises liigas.
Viimasel hooajal ei olnud aga Welco publikunumber enam kolmekohalinegi. Leht ja Raamat kinnitavad ühest suust, et põhjus on staadion. "Kuna selle projekti peale on läinud hästi palju fookust, siis oleme pidanud muudes aspektides ära andma. Lootus on, et kui siin saab asi valmis, saame sellega ka tagasi joonele."
Leht selgitas lähemalt, miks kunagi (vähemalt Eesti jalgpallis) ei saa kõike head korraga. "Vaata, inimeste arv klubis on piiratud. Kui sa tegeled päevast päeva väga selgelt mingisuguse asjaga, siis jääb muu tahaplaanile. Kogukonnatöö tegevused ja üritused - kahjuks pole olnud jaksu kõikide asjadega tegeleda."
Raamat: "Eks see fänlus on meie jaoks kogu aeg olnud üks kõige tähtsamaid asju. Iga klubi võib seda öelda, et fänluses on jätkusuutlikkuse leidmine väga keeruline. Meie puhul on see veel eriti keeruline, kui seda tuleb teha kuskil Annelinna rõvedal tribüünil või Tammal, kus sisuliselt on ainult üks koht, kus vihm peale ei saja. Loodame, et uuel staadionil saab normaalselt katuse all karjuda."
Staadioniehituse kõrvalt suudeti aga tulemust teha platsilt ja aastase pausi järel tõusti kiirelt Esiliigasse tagasi. Paide Linnameeskond U21 võitis liiga ning teisena lõpetanud Welco tõusis üles koos nendega. Pärast Kaur Kivila Hellas Veronasse siirdumist seisis hooaja lõpus postide vahel klubi tegevjuht isiklikult. "Selg oli Paide vastu päris kange," naeris Leht, kui viimases voorus Paide U21-le 2:7 kaotati.
"Meie hooaja sportlik eesmärk oli kindlasti Esiliigasse tagasi tõusta. See hooaeg oli imelik ja erinevate pausidega, aga me olime kogu aeg esimese kahe sees. Oli teada, et kui asjad klapivad, siis see on ainuvõimalik eesmärk. Kahju ainult, et liigat ära ei võitnud, sest esindusmeeskonnal pole mitte ühtegi liigavõitu. Duubel on kolmanda liiga võitnud, aga esindus pole kunagi mitte midagi."
Eesti esimene keskkonnasäästlik staadion
Fakte Jalgpallipargi kodulehelt:
- Selleks, et vältida kummigraanulite jõudmist loodusesse, otsustati teha väljak ilma kummipuruta ja sellevõrra paksema (3,5 cm) pehmendava aluskihiga.
- Staadionihoone ehitamisel kasutatakse 140 kuupmeetrit puitmaterjale (puit on kõige loodussõbralikum ja kliimasäästlikum ehitusmaterjal), mille omavaheliseks ühendamiseks kulub 48 000 kruvi-naela-polti.
- Staadionile paigaldatakse 348 päikesepaneeli koguvõimsusega 100 kW. Aastane kogutoodang katab kogu staadioni aastase elektrienergia vajaduse
- 0 tonni CO2-te emiteeritakse atmosfääri staadioni ehitamisel.
- Staadionikrundil hakkab asuma ka mahepõllundusala, mis kasvatab vajalikke produkte staadioni heade partnerite restoranide Kolm Tilli ja Umb Roht ning mohiitobaari Väike Kuuba jaoks. Samuti toimub samas restoranide biolaguneva jäätme komposteerimine.
- Staadioni rajamisel tekkiv kasvuhoonegaaside emissioon on plaanis kokku arvestada ning vastav inventuur avaldatakse ka kodulehel, et teised sarnaste objektide rajajad saaksid šnitti võtta JK Welco kogemusest. Sama on plaanis teha staadioni opereerimisega kaasneva iga-aastase emissiooniga. Kogu tekkiv kasvuhoonegaaside heide kompenseeritakse.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta