MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

HOOAJA EELVAATED
2 Link kopeeritud

Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit. "Vähem ambitsioonikas ei saa olla!"

2 Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

Tartu Tammeka lõpetas mullu klubi ajaloos esimest korda medalikohal. Tänavu tahetakse jätkata sama hooga. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Eelmise hooaja eel ajaloolisest pronksmedalist unistanud ning sügisel selle kindlustanud Tartu Tammeka naiskond läbis talvel suure muutuse, ent eesmärgid ja sihid jäid samaks – alla kolmanda koha Tartus ei vaadata!

Alustame Taaralinnas toimunud muutustega. Selleks tuleb rännata tagasi novembrisse, kui Tammeka kindlustas eel-eelviimases voorus Saku Sportingu vastu klubi ajaloo esimese naiste Meistriliiga medali. Möödus veidi üle nädala, siis madistasid värsked pronksinaised Tallinna Floraga. Kaks päeva pärast mängu teatas toonane peatreener Sirje Kapper, et see hooaeg jääb tema kui Tammeka lootsi jaoks viimaseks. Tema kingad, mis kahtlemata on väga suured, täitsid kaks meest – varasem abitreener Kaivo Sang (24) ning Tammekas noortetreenerina tegutsev Hannes Värs (24).

Sang rääkis Soccernet.ee-le, et kui ta sai teada, et Kapper lahkub – avalikkusest mõni nädal varem koos teiste treeneritega –, siis eeldas, et talle võidakse seda kohta pakkuda, kuid arvas, et ei võtaks pakkumist vastu. "Alguses olin kindel, sest tundus, et natukene vara on selleks," sõnas ta. "Aga kui Sirje ütles, et ta läheb ära, siis arutasin temaga tulevikuplaane ning pärast vestlust mõtlesin, et võtan ikka vastu. Ametlik pakkumine tuli pärast hooaega."

Sang lisas, et algse plaani kohaselt oleks ta üksi peatreenerina tegutsenud, ent kui selgus, et väravavahtide treener Kevin Krünvald läheb ära, oli vaja kedagi juurde. "Jäime [füsioterapeut] Hannagret Luksiga kahekesi, aga sellel tasemel sedasi võistkonda juhtida olukorras, kus Hannagret polnud isegi täiskohaga, oleks olnud võimatu," lausus ta. "Andsin klubile selge sõnumi, et ma kindlasti ei tee seda üksi."

Sangi sõnul käis kahe peatreeneri mõtte välja Kapper, kes juhendab koos Anastassia Morkovkinaga naiste A-koondist. "Hakkasime siis teist treenerit otsima ning Hannes pakkus end välja," ütles Jõgevamaalt pärit mees. "Olen temaga varem koos töötanud noortevõistkondades, seega see käik tundus loogiline."

Uutel peatreeneritel on omavahelised rollid paigas – kui jalgpalliline pool on mõlema kanda, siis admintegevus on Sangi pärusmaa. Kas meestel taktikalaua taga hõõrdumisi ei teki? "Ei, aga eks elavaid arutelusid on ikka olnud," vastas Sang. "Üksi oleks kindlam – mina otsustan, mina teen –, aga usun, et noore treenerina on hea, kui on kõrval keegi, kellega nõu pidada ja kes oskab aidata." Lisaks ütles Sang, et Kapper on alati valmis teda nõustama.

Küsimusele, kuidas on noore peatreenerina mängijatele sõnumit edasi anda, vastas Sang, et alguses oli natukene hirmus, aga enam mitte. "See aitas kaasa, et sain eelmisel aastal korra juhendada ning poole hooaja pealt juhtisin ka videokoosolekuid," selgitas ta. "Arvan, et jaanuaris ja veebruaris olin pisut ebalevam, aga nüüd harjunud. Tunnen, et mängijad on ka harjunud. Päeva lõpuks see on jalgpall ja oleme paar aastat tegutsenud noortetreeneritena. Lihtsalt Meistriliiga tasandil peab rohkem rõhuma detailidele."

Tartust pärit, ent enne eelmist hooaega aastaid Soomes pallinud ning 2016. aastal Eesti Esiliigas Põlva Lootost esindanud Liisa Merisalu (22) kinnitas Sangi öeldut – mängijad on treeneritega harjunud. "Sang teab meid varasemast ja Värs sulandus juba esimeses trennis sisse," teatas ta. "Nad sobivad väga hästi meie juurde. Nad on väga entusiastlikud ja usun, et saavad oma ülesannetega hakkama – mul on hea meel, et nad väljakutse vastu võtsid."

Tammeka naiskonna 24-aastased peatreenerid. Vasakul Hannes Värs, paremal Kaivo Sang. Foto: Tartu Jalgpallikool Tammeka / Facebook

Treenerid on uued, aga mängustiil jääb samaks

Tammeka alustas hooaja ettevalmistust jaanuari teisel nädalal. Neil on nädalas viis trenni – neli ühistrenni, ja üks individuaalne jõutrenn. Kuni veebruari keskpaigani tehti nädalas kaks pallitrenni Annemõisa jalgpallihallis ning kaks trenni Sepa staadionil või jõusaalis, kus keskenduti põhja ladumisele. Veebruari keskpaigast alates on rõhk olnud pallitrennidel.

Küsimusele, kas see trotsi ei tekita, et naiskond saab hallis treenida nädalas kaks korda, mehed seevastu viis korda, vastas Sang, et eks natukene ikka tekib, aga peab aru saama, et mehed on profid ja nad treenivad hommikuti. "Meie peame õhtul tegema, sest mängijad on tööl ja koolis. Ka teised klubid tahavad halli kasutada ... Halle oleks lihtsalt juurde vaja, see lahendaks kõigi probleemid."

Eelmise aastaga võrreldes on pallitrennid pigem sarnased, sest võistkonna taktika on laias laastus sama. "Meie suurim tugevus, mida ka konkurendid on kiitnud, on vasturünnakute kvaliteet – üleminekutel oleme hea ja kiire võistkond," sõnas Sang. "Tänapäeva jalgpall liigub selles suunas, et pallivaldamist on vähem ja fookus on kiirelt vastase kolmandikule jõudmisel. Oleme aastaid seda teinud ja oleme selles head, seega me ei näe põhjust, miks seda muuta. Kindlasti on kohti, mida mina või Hannes näeme teisiti kui Sirje – näiteks mängijate liikumine, kuidas üksteisele viimasel kolmandikul rohkem ruumi tekitada –, aga üldpilt jääb samaks."

Tammeka pidas hooaja eel neli kontrollkohtumist. Esimeses taliturniiri mängus kaotati 4:5 liigakaaslasele Viimsile. "See lõi nii treenerite kui mängijate jaoks äratuskella tirisema – kaotasime ja lasime rumalaid väravaid," sõnas Sang. "Aga see aitas fookuse paika seada ja teadvustada, et eelmise aasta medal ei tulnud niisama ega tule ka nüüd. Ei saa mõelda, et saime medali kaela ja see ongi nüüd normaalsus – peame igapäevaselt tööd tegema."

Järgmistes mängudes võideti äsja Meistriliigasse tõusnud Tallinna Ararati 1:0 ning mullu neljandaks jäänud Tallinna Kalevit 2:1. "Ararati vastu oli mängupilt hea, Tallinna Kalevi vastu juba kõvasti parem," iseloomustas peatreener. Nädal enne hooaja algust jäädi 0:5 alla lätlaste Riia Mettale. "Panime taktikaga natuke mööda ja saime omad vitsad kätte. Hea, et oli sõprusmäng, mitte ei mänginud punktide peale."

Endine Tammeka kapten Rahel Repkin on üks kolmest olulisest lahkujast. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Naiskonnast lahkus mitu tähtsat mängijat

Tammeka kaotas kahe hooaja vahel kolm põhinaist – keskkaitsjad Rahel Repkin ja Eva-Maria Niit siirdusid välismaale (Repkin liitus Austria kõrgliigaklubi Innsbrucki Wackeriga, Niit Poola kõrgliigas palliva Konini Medykiga) ning poolkaitsja Renate-Ly Mehevets vahetas ühe sinise rüü teise vastu, kui liitus Sakuga. Juurde on toodud kaks mängijat – Sakust laenul olev ründaja Lisandra Rannasto ja Põlva Lootosest naasnud poolkaitsja ja kaitsjana tegutsev Wanda Prost.

Merisalu sõnas, et mängijate lahkumine välismaale on suures pildis Eesti jalgpalli jaoks kasulik. Ta lisas, et alguses tekitas tugitalade lahkumine pisut segadust, kuid nüüd peavad noored neist jäänud tühimiku täitma. "Noored peavad rohkem vastutust võtma ja see arendab neid – nad peavad teisiti mõtlema hakkama ja see on jalgpallis väga oluline," selgitas ta. "Eks neil võtab olukorraga harjumine aega, aga näen, et nad liiguvad õiges suunas."

Sang ütles, et muutuste valguses võiks esile tõusta viis-kuus noort. Ta ei muretse hõrenenud koosseisu pärast, sest Tammekal on Teises liigas mängiv kvaliteetne duubelnaiskond ning ka pingil on häid mängijaid, kes eelmisel aastal palju võimalusi ei saanud, kuid saavad nüüd kätte tuleristsed.

Et Repkin oli väljakul vokaalne liider, on ka selles vallas tarvis esiletõusjat. Sang ootab, et kõik teeksid rohkem häält, aga tõi eraldi välja kaks nime. "Kirkeliis [Lillemets] või Katriin Rodi, viimane on sellest aastast põhikoosseisus keskkaitsja," ütles ta. "Rodi on noortest peale olnud väga vokaalne ning ta näitas oma sisu ka taliturniiril."

Lisaks oli Repkin kapten. Uueks kapteniks sai Merisalu, kelle sõnul on roll talle tuttav. "Olin Soomes noortevõistkondade kapten ning arvan, et see roll sobib mulle," teatas ta. "Mul on hea meel, et võistkond usaldab mind, mul on suur au seda paela enda käe ümber kanda."

Üldiselt võiksid Sangi hinnangul kanda liidrikoormat Merisalu, Lillemets, Krete Õun ja Annegret Kala. Äärekaitsja Kala on küll kõigest 17-aastane, ent ta on A-koondist esindanud kaheksas mängus ning löönud ühe värava. "Annegret on alati olnud väga töökas mängija, A-koondisesse pääsemine oli tema puhul aja küsimus," iseloomustas peatreener.

Tammeka kindlustas pronksikoha kaks vooru enne lõppu 5:1 võiduga Saku üle. Foto: Katariina Peetson / Jalgpall.ee

Eesmärk on medal

"Eelmine aasta oli väga-väga edukas. Meil oli kindel siht silme ees ning töötasime terve hooaeg selle nimel. Olime ülimalt pühendunud ning kui suutsime eesmärgi saavutada, nägime, et midagi pole võimatut," meenutas Merisalu eelmist aastat. "Kindlasti läheme sama emotsiooni pealt vastu ka algavale hooajale!"

Sarnane optimism ja usk on võistkonnas läbiv. Ka Sang arvab, et Tammeka on teist aastat järjest võimeline mängima medalitele. "Ega vähem ambitsioonikas ei saa olla!" teatas ta särasilmselt. "Arutasime võistkonna ja treeneritega, et plaan on jätkata medalikonkurentsis. Mis värvi see medal on, selgub hooaja lõpus. Kui lõpetame uuesti pronksikohal, oleme igati rahul. Eks teadvustame, et mitu tähtsat mängijat läks ära, aga vaadates liigat üldiselt, siis näiteks Sakust on tegelikult paljud vanemad mängijad lahkunud ja eluga edasi liikunud. Usun, et suudame olemasolevate noortega võidelda medalite eest."

Nii Sang kui Merisalu ennustavad meistriks viimase kuue hooaja tšempionit Florat. "Arvan, et Flora läheb sel aastal jälle oma teed, aga tulevikus pole ka nemad püüdmatud," ütles Sang. "Ambitsioonikas peab olema, seega arvan, et meie tuleme teiseks, aga kui seda ei suuda, siis pole ka maailma lõpp. Kolmanda koha võtab kas Saku või Tabasalu." Merisalu ennustas esikolmikusse lisaks Tammekale ka Sakut.

Kapten rääkis, et Tammeka põhituumik jäi samaks, seega ta ei näe põhjust, miks sel aastal võiks medal tulla raskemalt kui mullu. "Jah, alguses peame kokkumängu paika saama, aga meil on palju andekaid noori, seega ma ei usu, et midagi oskuste taha võiks jääda," ütles ta. "Kuna keskkaitsjad on uued, siis peame tagant juhendamise ja ehitamise korda saama. Need on pisidetailid, mitte midagi suurt. Küllap saame hooaja alguses asjad paremini liikuma."

Seni on kokkumängu harjutamist pärssinud erinevad vigastused. Merisalul on probleem kannaga, Õunal teeb häda hüppeliiges. Mõlemad mängijad peaksid hooaja avavooruks olema terved. Esikinnas Lisette Teder käis aasta alguses sõrmeoperatsioonil, Sangi hinnangul võiks ta naasta pärast koondistepausi ehk aprilli keskpaigas. Lisaks kukkus Lillemets kontrollmängus Kalevi vastu õnnetult, aga pole selge, kui tõsiselt ta viga sai.

Kui kokkumängu võiks justkui lugeda Tammeka nõrkuseks – vähemalt hooaja alguses –, siis millised on tugevused? Merisalu: "Tugevusi on väga palju, ma ei hakka neid kõiki välja tooma. Aga üks asi on kindlasti vaimne pool – oleme väga ühtne ja kokkuhoidev võistkond. Usun, et juba selle pealt jõuame väga-väga kaugele."

Tammeka teekond ajaloo teisele medalile algab 29. märtsil koduplatsil Lootose vastu. Kas peatreener on esimese matši eel pinges ka? "Ei ole. Eelmisel aastal, kui Sirje oli UEFA Pro-litsentsi koolitusel, olime Krünvaldiga peatreenerid. Enne seda mängu oli küll unetu öö ja pärast olin täiesti läbi. Arvan, et see aasta nii hull ei ole, sest meil vedas loosiga. Kuigi Põlva on kvaliteetne võistkond ning põhjusega Meistriliigas, siis võinuks minna palju hullemini – näiteks oleksime võinud mängida Flora või Saku vastu, kes on otsesed konkurendid," rääkis Sang.

Naiskonna staar - Liisa MerisaluFoto: Imre Pühvel

Kui vaadata Tammeka koosseisu, siis pole kahtlustki, et võistkonna staariks on nii 2021. aastal kui mullu Eesti aasta naisjuunioriks valitud Merisalu. Senise karjääri jooksul Soome kõrgliigas Helsingin Palloseura ridades kolm matši pidanud ning kolmandal liigatasemel FC Espoo eest kolme hooaja jooksul 26 mänguga sama palju väravaid löönud ääreründaja esindas mullu rahvuskoondist kümnes mängus ja lõi ühe värava, Tammeka eest jäi 24 liigamänguga ta arvele 20 tabamust.

Kuigi latt on seatud kõrgele, usub Sang, et Merisalu suudab taset hoida. "Liisal on seljataga vägagi edukas hooaeg nii klubis kui ka koondises. Tegemist on väga andeka ja tööka mängijaga ning tal on naiskonnas väga kandev roll, seda nii riietusruumis kui väljakul. Usun, et ta suudab ka sel aastal oma kvaliteedi maksma panna ja võistkonda tähtsate väravatega aidata," rääkis treener.

Merisalu jättis detailsed eesmärgid enda teada, kuid lubas, et tahab vähemalt sama palju lüüa väravaid kui eelmisel hooajal.

Kelle silma peal hoida? Grete Kraus

Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Kui mõelda, kes võiks Tammekas sammu edasi teha, hüppab esimesena pähe Kala, kes mänginud koondiseski. Aga nii Sangi kui Merisaluga vesteldes jäi kõlama teise äärekaitsja, 18-aastase Grete Krausi nimi. Kraus debüteeris naiste Meistriliiga 2021. aasta märtsis, kui sekkus Pärnu Vapruse vastu väljakule 15 minutiks. Sealt alates on ta kuulunud pidevalt naiskonna koosseisu, mullu sai ta 25 matšiga kirja kaks väravat.

"Kraus on tegelikult naiskonnas kandvas rollis olnud juba viimased paar hooaega ja ta pole Meistriliiga fännidele üldsegi võõras nimi. Küll aga usun, et sel hooajal teeb ta järgmise ja võimsama sammu edasi ning kinnitab oma nime jalgpalliskeenes laiemalt," tunnustas Sang.

Merisalu lisas: "Kraus on väga töökas ja andekas kaitsja, kellest niisama mööda ei mängi. Ta on analüüsiv pallur, kes võiks sel hooajal muutuda veelgi küpsemaks mängijaks."

Tartu JK Tammeka
Peatreenerid: Kaivo Sang ja Hannes Värs
Väravavahtide treener: Marcus Agarmaa
Füsioterapeut: Hannagret Luks
Kapten: Liisa Merisalu
Eelarve: 65 000 eurot
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka II (Teine liiga)
Koduväljak: Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljak
Naiskonna värvid: sinine ja valge
Kodulehtjktammeka.ee
Esimene mäng: 29. märtsil kell 19.00 vs. Põlva FC Lootos (Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 19. aprillil kell 18.00 vs. Viimsi JK (Viimsi staadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Lisette Teder, Heliisa Aasa, Saskia Koskor.
Kaitsjad: Katriin Rodi, Kertu Mugu, Anna-Martha Reino, Annegret Kala, Grete Kraus.
Poolkaitsjad: Nicole Kelli, Valeria Liik, Kreete Õun, Johanna Marta Aduson, Liisa Merisalu, Wanda Prost, Aleksandra Kelli, Annamarii Tamm, Miia Jonuks, Carola Erik.
 Ründajad: Kirkeliis Lillemets, Marie Kiivit, Lisandra Rannasto, Rianna Väärsi.

Eeldatav algkoosseis:

Foto: Sharemytactics.com

Hooajaeelsed mängud:

03.03. Tartu JK Tammeka - Viimsi JK (ML) 4:5 (Rannasto, Merisalu, Kiivit 2)
09.03. Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Ararat (ML) 1:0 (Liik)
17.03. Tartu JK Tammeka - JK Tallinna Kalev (ML) 2:1 (Prost, pen. Kiivit)
24.03. Tartu JK Tammeka (ML) - Riia FS Metta (LAT) 0:5

ML - Meistriliiga; LAT - Läti kõrgliiga. Võitviikkaotus.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK