Ancelotti tõrjus Meistrite liiga vooru eel jalgpallijutte: kes pidutseb, kui inimestel läheb halvasti? (Alonso vs Liverpool, Gyökeres vs Haaland)
Euroopa väljakutel lüüakse teisipäeva ja kolmapäeva õhtul taas pall mängu Meistrite liiga hümni saatel, ent tiitlikaitsja Real Madridi peatreeneri Carlo Ancelotti mõtted on hoopis mujal. Itaallase arvates ei tohiks praegu Hispaanias üldse meelelahutuseks liigituva pallimänguga tegeleda, kui riiki on tabanud katastroof.
Valencia linna ja seda ümbritsevat piirkonda tabanud tulvavetes on nüüdseks hukkunud vähemalt 215 inimest. Mõistagi lükati La Liga palvel ja Hispaania jalgpalliliidu loal edasi laupäeval toimuma pidanud Valencia ja Real Madridi vaheline liigamäng, ära jäi ka Villarreali kohtumine Rayo Vallecanoga. Eelmisel nädalal lükkusid edasi kuus karikamängu, kus pidanuks teiste seas platsile minema ka Valencia, alanud nädalal jääb pidamata veel viis karikakohtumist.
Kuus kõrgliigamängu aga nädalavahetusel siiski peeti, ehkki Ancelotti arvates poleks tohtinud riiki tabanud õnnetuse ajal lustida. "Jalgpall on pidu, aga tähistada ja pidutseda saab vaid siis, kui sinu, su perekonna ja kõigi teistega on kõik hästi. Kui inimestel läheb halvasti, siis pole pidutsemiseks õige aeg," leidis itaallane, kelle hoolealused võõrustavad teisipäeva õhtul AC Milani meeskonda.
"Jalgpall tuleb pausile panna. Tegu on kõige tähtsama asjaga elu kõige vähemtähtsamate asjade hulgas. Aga meie ei langeta otsuseid. Peame lähtuma nende juhistest, kes asju juhivad," nentis ta. "Aitamiseks on palju viise. Jalgpall peab esiteks pausi tegema ja siis aitama. See on päevselge, keegi ei taha praegu mängida," sekundeeris Ancelotti ametivendadele Diego Simeonle, Hansi Flickile ja Michelile, kes kõik on viimastel päevadel välja öelnud, et liigavoor oleks tulnud täismahus edasi lükata.
Carlo #Ancelotti's Press conference ahead of #RealMadrid #Milan
Welcome everyone. First, regarding what happened during the week —the tragedy that has occurred—we feel sadness; this is the emotion we have. We are very close to everyone in Valencia, to all the towns that have… pic.twitter.com/Ez5X4m1QRb — Guillem Balague (@GuillemBalague) November 4, 2024
Aastail 2001-09 Milani kaheksa karikani, sealhulgas kahe Meistrite liiga võiduni juhendanud Ancelotti ei soovinud pressikonverentsil rääkida ajaloost ega ka olevikust, ehkki teemasid jagunuks. Eelmisel nädalavahetusel kaotas Real koduliigas 0:4 Barcelonale, kaks päeva hiljem sai ründaja Vinicius Junior aga Ballon d'Ori auhinna arvestuses Rodri järel teise koha. Brasiillast parimaks pidanud ja valiku üle solvunud Real Madrid teatas päev enne pidulikku tseremooniat, et jääb sealt täies koosseisus eemale.
"Mäng Milani vastu pidanuks olema minu jaoks eriline. Aga praegu pole mingit mõtet jalgpallist rääkida," tõrjus Ancelotti küsimusi. "Tühja sellest Ballon d'Orist või El Clasico'st. Juhtus mis juhtus, palju õnne võitjatele. Oleme kurvad, aga mitte sellepärast. Põhjuseks on Hispaanias toimuv."
Valencia piirkonnas sadas mõne päevaga taevast alla terve aasta vihmanorm. Kohalikud on raevus riigijuhtide peale, kes ei reageerinud ohule nende arvates piisavalt kiiresti. Pühapäeval loobiti piirkonna enimkannatanud linna Paiportat külastanud kuningapaari mudaga, sama juhtus peaministri Pedro Sancheziga. Nii kuninglik paar kui ka peaminister olid seetõttu sunnitud kiiresti lahkuma. Üleujutused tabasid esmaspäeval ka Barcelonat, El Prati lennujaamas tühistati üle 60 lennu ning peatati ka raudteeliiklus.
UEFA teatel algavad kõik selle nädala Meistrite liiga, Euroopa liiga ja Konverentsiliiga mängud tulvavete ohvrite mälestuseks leinahetkega.
Xabi Alonso naaseb kunagisse koju
Meistrite liiga põhiturniiri neljanda vooru esimene mänguõhtu ehk teisipäev viib lisaks Real Madridile ja Milanile vastamisi Liverpooli ja Leverkuseni Bayeri. Sakslaste peatreenerile Xabi Alonsole tähendab see samuti tundeküllast hetke, sest aastail 2004-09 ehk viiel hooajal kandis ta Liverpooli särki, tehes nende eest kaasa enam kui 200 mängus ning aidates 2005. aastal meeskonna mälestusväärses finaalis Meistrite liiga võitjaks - finaalis alistati seejuures Ancelotti tüüritud Milan.
Liverpool 🆚 Leverkusen
Xabi Alonso returns to Anfield 🤩#UCL pic.twitter.com/34RoKRHvn0 — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) November 4, 2024
"Ega mul pole aega turisti mängida - äkki jõuan mängupäeva hommikul korraks jooksma või jalutama," rõhutas Alonso mängueelsel pressikonverentsil, et keskendub eeskätt siiski õhtusele mängule. "Aga muidugi on alati tore siia tagasi tulla. Klubi on kõvasti arenenud, näiteks uus tribüün jäi kohe silma. Suur mäng suure klubiga, mis saaks parem olla? Liverpool on üks Euroopa paremaid meeskondi, neil on hea meeskond ja hea treener. Ootame õhtut huviga, eks näis, mis saama hakkab," lisas Alonso.
Uus Ferguson või normaalne stardipakk?
Õhtu tähtsuselt kolmandas mängus võtab Sporting koduväljakul Lissabonis vastu vigastustekriisis sipleva Manchester City. Mängu teeb eriliseks mõistagi asjaolu, et eelviimast korda Sportingut juhendav Ruben Amorim siirdub kohe pärast novembrikuist koondisepausi City igipõlise rivaali Manchester Unitedi tüüri juurde. Enne seda on tal aga võimalik nädalavahetusel koduliigas Bournemouthile 1:2 alla jäänud Cityt kurvastada. Amorim teab seejuures hästi, et on silmitsi omamoodi paradoksiga.
"Kui tuleb väga hull tulemus, siis ootused kahvatuvad ja see pole tingimata halb stardipakk, kui Manchester Unitedi suguses klubis alustada. Ent kui peaksime võitma, arvavad kõik, et uus Sir Alex Ferguson on saabunud. Ja väga raske on latti nii kõrgel hoida!" arutles Amorim mängu eel. "Tean, et mind hakatakse selle ja ainult selle kohtumise põhjal hindama, ning mõistan hästi, milliseid järeldusi inimesed kipuvad sõltuvalt tulemusest tegema."
🔴📉 Rúben Amorim on Sporting to face Man City: “If the result is negative, the expectations about me will drop…”.
“But if we win, they will think the new Sir Alex Ferguson has arrived!”. ✨ pic.twitter.com/9erHJ5BYSA — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) November 4, 2024
Sporting on sel hooajal võitnud 16 kohtumisest 14, kaotades vaid hooaja avamänguks olnud koduses superkarikafinaalis ning viigistades Meistrite liiga teises voorus PSV-ga. Kaks aastat tagasi kohtuti Cityga Meistrite liiga kaheksandikfinaalis ja Inglismaa klubi jäi kahe mängu kokkuvõttes 5:0 peale. "Ma olen parem treener kui toona, aga häda on selles, et Pep Guardiola on samuti veel parem treener kui toona. Nii et vahe meie vahel ei ole kadunud," naljatas Amorim toonast mängu meenutades.
Guardiola sõnul ei maksa City kahest järjestikusest allajäämisest - lisaks Bournemouthi vastu saadud kaotusele langeti eelmise nädala keskel välja ka liigakarikast, kus alistuti samuti 1:2 Tottenhamile - veel liiga suuri järeldusi teha. "Jah, kaotasime. Aga oleme liigatabelis suurepärasest Liverpooli meeskonnast vaid kahe punktiga maas. Meistrite liigas on meil läinud kenasti. Kõik ootavad, et võidaksime 38 mängu skooriga 5:0 ja tõstaksime igal hooajal kolme karikat, sest oleme lati niivõrd kõrgele ajanud, aga seda ei juhtu," oli katalaan mängu eel võitluslikus meeleolus.
Ta toonitas, et Cityl on endiselt mitu olulist puudujat. "Kolme karika võitmiseks peab kõik klappima - vigastusi ei tohi olla, tuleb leida hea hoog, vastased peavad õigel hetkel punkte loovutama. See pole tänavu võimalik, sest hooajaeelse turnee parim mees Oscar Bobb on vigastatud ja tunneme temast puudust. Jack Grealish pole endiselt terve ning maailma parim mängija Rodri jääb hooaja lõpuni eemale," loetles Guardiola, kes ei saa Sportingu vastu arvestada ka Ruben Diase ja John Stonesiga.
2024/25 for club & country...
⚽️ Gyökeres: 22
⚽️ Haaland: 17 #UCL pic.twitter.com/z3tVjj9SCq — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) November 4, 2024
Ühtlasi tähendab Sportingu ja City duell, et vastamisi lähevad Euroopa parimate ründajate sekka kuuluvad Põhjamaade mehed. Rootsi koondislane Viktor Gyökeres, kes oktoobris kostitas Tallinnas ühe tabamusega ka Eestit, on kahe viimase mänguga saanud koduliigas kirja kuus tabamust - kaks Nacionali ja koguni neli Estrela vastu. Ühtekokku on rootslane sel hooajal Sportingu ja Rootsi särgis löönud juba 22 väravat.
Haalandil on seevastu enda standardite kohta käsil minimõõn - mõlemas viimases kaotusmängus on ta kuivale jäänud. City ja Norra koondise eest on tal sel hooajal siiski kirjas 17 tabamust, Meistrite liigas kostitas ta viimati Praha Spartat kahe väravaga.
Matchday 4 is here! 🙌#UCL pic.twitter.com/YdWu8pLcj2 — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) November 4, 2024
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta