Anderlecht on kuulus ja ahne, aga Paide jällegi vapper ja südikas. Seega võrdsete lahing?
Üllatuslikult Konverentsiliiga kolmandasse eelringi jõudnud Paide Linnameeskond kohtub täna õhtul A. Le Coq Arenal 34-kordse Belgia meistri Brüsseli Anderlechtiga, kes on küll võistluspaari selge soosik, ent samas ka väga selge võidusurve all. Kas see avardab Paide võimalusi?
Lisaks rekordarvule Belgia meistritiitlitele on Anderlecht võitnud oma ajaloo jooksul ka kolm eurokarikat (karikavõitjate karikas 1976 ja 1978, UEFA karikas 1983). 2000ndatel ja 2010ndatel olid nad Meistrite liiga alagrupiturniiri sagedased osalised ning kui sinna ei jõutud, siis Euroopa liiga alagrupifaasi ikka. Aga viimased aastad on Anderlechti jaoks olnud nukramad.
Pärast seda, kui 2018. aasta sügisel jäädi Euroopa liiga alagrupis võiduta ja viimaseks (vastasteks Zagrebi Dinamo Horvaatiast, Fenerbahce Türgist ja Trnava Spartak Slovakkiast), vaadati eurosarjasid kaks hooaega sootuks kõrvalt, sest Belgia meistrivõistlustel saavutatud 6. (2018-19) ja 8. koht (2019-20) polnud kvalifitseerumiseks piisavad.
Hooajal 2020-21 saadud 4. koht avas Anderlechtile taas eurosarjaukse, aga mullune tulemus oli pettumus, sest Albaania klubi Laci alistamise järel jäädi Konverentsiliiga play-off'is alla Vitessele (Holland). Peatreener Vincent Kompany jäi siiski ametisse, hooaeg lõpetati pronksmedalitega, mis tagasid taas koha Konverentsiliigasse, mida alustatakse sarnaselt mullusele kolmandast eelringist.
Paide peatreener Karel Voolaid avaldas eilsel pressikonverentsil lootust, et nende kasuks võiks (sarnaselt eelmisele kahele eelringile, kus vastasteks Thbilisi Dinamo ja Jerevani Ararat-Armenia) mängida asjaolu, et vastane on tugeva võidukohustuse all. "Nad peavad Paide elimineerima ja tõenäoliselt oodatakse neil asjade selgeks tegemist juba esimeses mängus," märkis Voolaid.
Tema kolleeg Felice Mazzu, kes juhendas eelmisel hooajal üllatuslikult Union Saint-Gilloise'i meeskonna Belgias põhiturniiri võidu ja hõbemedaliteni, ning palgati pärast Kompany lahkumist Anderlechti etteotsa, andis eile küll väga naerusuise pressikonverentsi, mille käigus ei unustanud jagamata komplimente Paide Linnameeskonnale, Karel Voolaidile ja muidugi ka Ragnar Klavanile.
Aga Soccernet.ee luureandmed viitavad, et Voolaidil oli õigus – Anderlehct ja Mezzu on korraliku surve all jõuda alagrupiturniirile, mida klubi pole nii juhtkonna kui ka fännide meelest lubamatult kaua kogeda saanud. Selle jaoks tuleb alistada nii Paide kui ka järgmises ringis kas Berni Young Boys (Šveits) või Kuopio Palloseura (Soome).
Anderlecht alustas hooaega poolteist nädalat tagasi. Kui Belgia kõrgliiga avavoorus saadi 2:0 jagu KV Oostendest, siis laupäeval mängiti kehvasti ning jäädi Cercle Bruggele 0:1 alla. "Arvan, et Paide on väga hea meeskond. Nad ei lasknud kahes euromängus järjest omale väravat lüüa, mis tähendab, et nad on tugevad ja hea tagalaga," märkis Mezzu.
Eraldi tähelepanu pälvis eilsel pressikonverentsil Ragnar Klavani personaalküsimus. Anderlehcti 28-aastase keskkaitsja Hoedti jaoks on tegemist kunagise eeskujuga, sest ajal, kui Klavan mängis Hollandi kõrgliigas AZ Alkmaaris, oli Hoedt sama klubi noorte-akadeemias. "Klavan oli AZ-is viibides üks meeskonna võtmemängijatest ja ta tõestas oma kõrget taset ka edaspidi, sest jõudis ju välja Liverpooli," lausus Hoedt.
Tund aega varem aset leidnud Paide pressikonverentsil oli Voolaidi üheks ilmselgeks eesmärgiks tõrjuda ja surmata (Eestis spordiajakirjanduses viimase nädala jooksul kandepinda vallutanud) agendat, nagu oleks Anderlecht selles võitluspaaris nii suur soosik, et Paide edasipääsušansid väga väikesed.
"Oleme enda meeskonnas hoidnud sama joont ega ole ühtegi vastast suuremaks rääkinud, kui nad tegelikult on. Eks igal mängijal on oma CV, aga vastaste ridades pole kedagi, kelle CV suudaks võidelda meie Ragnar Klavani omaga. Meil on võistkonnas Kaimar Saagi, Siim Lutsu ja Mihkel Aksalu näol veel üksjagu kogemust, mis jõudude vahekorda tasakaalustavad," sõnas Voolaid.
Klavani kohta pillatud repliik ei jäänud Belgia meedias tähelepanuta ning kui Mezzu tund pärast Voolaidi A. le Coq Arena pressikeskuses prožektorite ette astus, oli tal ametivenna ütlus väga hästi teada.
"Paidel on kaitses mängija nagu Ragnar Klavan, kellel on kõva CV: ta on mänginud Cagliaris, Liverpoolis – see tähendab palju. Me ei tulnud siia ideega, et tuleb lihtne mäng. Austame vastast väga, aga anname endast parima, et võita. Teame, et treener Karel Voolaid ei karda Anderlechti. Meil ei ole ühtki mängijat, kel on selline kogemus nagu Klavanil," sõnas Mezzu.
Oli see tögamine? Mezzu näoilme järgi otsustades mitte. Oli see Belgia ajakirjanike moosimine, et nood Anderlechti armulise(ma)lt kohtleks, kui tänane mäng ei lõppe (selge) võiduga? Jah, muidugi. Peatreener olnuks rumal, kui jätnuks kasutamata sellise võimaluse enda ja meeskonna tagalat kindlustada. Oli see Anderlechti meeskonna manitsemine? Ilmselt ikka, sest ei möödu ainsatki eurohooaega ilma mõne väga suure üllatuseta. Anderlecht ei taha tänavu see üllatus olla.
Paide saavutus on köitnud Eestis avalikkuse tähelepanu. Üleskutsega täna õhtul staadionile tulla on esinenud näiteks korvpallikuulsus Gert Kullamäe ja Eesti jäähokikoondise kapten Robert Rooba. Rokkstaar Tanel Pader, kes annab A. Le Coq Arena festivalilalal tund ja 15 minutit enne avavilet ehk 18.30 kontserdi, avaldas aga soovi, et Paide "teeks Anderlechtist brüsseli kapsa". Klubi loodab tuua staadionile vähemalt 7000 pealtvaatajat.
Ning mitte päris tavapärasel moel on Paidele toetust avaldanud ka otsesed rivaalid. Näiteks FC Flora kirjutas täna hommikul oma Facebooki-lehel: "Hei, Paide Linnameeskond! Koduses Premium liigas ja karikasarjas oleme küll rivaalid, kuid täna seisame ühtse meeskonnana Sinu seljataga, Paide Linnameeskond. Oleme täna õhtul staadionil ja hoiame pöialt, pange mõnusalt!"
Paide peatreener rõhutas aga eile, et meeskond ja klubi ei kavatse suurepärase saavutusega rahulduda. Tegemist on küll alles viienda korraga 30 aasta jooksul, kui Eesti klubi on suutnud ühe eurohooaja eelringides kahest vastasest jagu saada, aga Paide soov on tõusta esimeseks, kes alistanud kolm vastast.
"Tahame võita. Nagu ka kõiki eelmisi eurosarjas peetud mänge. Kui hästi see meil õnnestub, on iseasi. Aga kuhugi kaevikusse me pugema ei hakka. Kõik on võimalik ja Paide eesmärk on kolmandast eelringist edasi minna," teatas Voolaid.
Kihlveokontorid peavad Paidet Konverentsiliiga kolmanda eelringi kõige suuremaks autsaideriks, aga Paide meeskonna vaatevinklist võetuna on Voolaidi kirjeldatud hoiak ja suhtumine ainuõiged ning -võimalikud. Süües kasvab isu ning vaprusest ja südikusest pakatanud esitused esimeses kahes eelringis peavadki andma Paidele julgust ja hoogu juurde.
Edasipääs oleks suur ime, aga jalgpallis ja üldse tippspordis on loll see, kes unistamisest loobub. Kui poleks unistusi, poleks ka inspireerivaid saavutusi. Ning kui mõelda nii, et FC Flora sai mullu Konverentsiliiga alagrupis Belgia tippklubi Genti käest küll kaks 0:1 kaotust, aga oli mõlemal puhul mängus sees, siis ei ole Paidel tõesti põhjust Anderlechti tonti ülearu suureks mõelda.
Muidugi tuleb mäng Eesti karikavõitja jaoks väga keeruline, aga tugevaid võistkondi iseloomustab teatavasti omadus, et mida keerulisem on väljakutse ja olukord, seda enam seni varjatuks jäänud võimeid suudetakse välja manada ja mängu panna. Kas Paide on tugev võistkond? Viimased kaks kuud tõestavad, et on. Isegi väga tugev!
* * *
Paide Linnameeskonna peatreener Karel Voolaid: "Mängu algused on alati küllaltki määravad. Vaatamata väikestele kohmetustele ja kergelt ärevatele momentidele suutsime eelmistes kohtumistes üldplaanis alati asjad kontrolli all hoida. Seda tunnet, et veel üks minut ja kaardimaja kukub kokku, kordagi ei tekkinud. Samuti ei tekita minus ärevust mõte, et mis juhtub siis, kui kaotusseisu jääme. Mäng on pikk ja tuleb mängida hästi terviklikult. Ei tohi ära kukkuda ei alguses ega lõpus."
Paide Linnameeskonna ründaja Ebrima Singhateh: "Kõige tähtsam mängus Anderlechtiga on vaimselt, aga ka füüsiliselt valmis olla. See on kõige olulisem. See hooaeg on olnud minu elus esimene kord, kui saan mängida eurosarja eelringides. Olen saanud nii palju kogemusi neist senistest mängudest. Oleme võidelnud meeskonnana ja see on meile edu toonud."
Brüsseli Andelechti peatreener Felice Mezzu: "Arvan, et meie jaoks on edu saavutamise võtmeks lüüa esimene värav. Neil on väga hea organiseeritus, hoidsid ju Ararat-Armenia mõlemas mängus nullil. Üleminekutes on neil palju kiirust, lisaks ohtlikud mängijad nagu Deabeas ja Saag. Peame üritama lüüa esimese värava."
Brüsseli Anderlehcti keskkaitsja Wesley Hoedt: "Ütlen ausalt, et ega ma Paide meeskonnast palju ei tea, aga täpselt nagu peatreener enne mind märkis, siis me kahtlemata austame vastast. Aga vastase austamise juures ei tohi unustada enda sooritust. Just sellele peame homses mängus keskenduma."
* * *
4. augustil kell 19.45 A. Le Coq Arenal
Paide Linnameeskond - Brüsseli Anderlecht
Peakohtunik: David Fuxman
Abikohtunikud: Matityahu Yakobov, Omer Barbiro
Neljas kohtunik: Aviad Yahav-Hai Shiloach (kõik Iisrael)
Paide eeldatav algkoosseis:
Coolbeti koefitsiendid:
Paide võit - 35,00
Viik - 7,15
Anderlechti võit - 1,11
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta