Anette Salei superaasta: parima mängija tiitel, klubiga kaks liigavõitu, koondisega 10:0
Anette Salei (16), keda alguses jalgpalli mängimine eriti ei huvitanud, tegi mullu suurepärase vutiaasta: ta valiti teist korda järjest tüdrukute U17 Eliitliiga parimaks mängijaks, ta aitas oma kübaratrikiga saavutada Eesti koondiste ajaloo suurima võidu (10:0) ning tõusis oma koduklubi JK Tabasaluga Meistriliigasse. Lisaks ka kohtunikuna tegutsev Salei loodab tulevikus jõuda välismaale profijalgpalluriks.
"Käisin parasjagu sulgpallitrennis, kui mu vana klassiõde tahtis minna jalkatrenni ja kutsus mind endaga kaasa. Kuna mu vend mängib jalkat ja isa on jalgpallikohtunik, siis olin nõus kaasa minema. Sõbranna enam ei mängi, aga mina jäin mängima," meenutas Salei vutitrenni sattumist Soccernet.ee-le.
See juhtus viienda klassi alguses ehk 2016. aasta septembris. "Varem küll vahel käisin hoovis vennaga palli tagumas, aga ega ma väga ei osanud. Ma tegelikult eriti ei tahtnudki, mind ei huvitanud see, ma kartsin palli," tunnistas Salei.
JK Tabasalu trennis ei saanud ta enda sõnul alguses pallilegi pihta, kuid ta leidis sealt endale kiiresti sõpru, osaliselt nende pärast ta sinna algul käima jäigi. Kõigest neli aastat hiljem valiti Salei U17 Eliitliigas parimaks mängijaks ja järgmisel hooajal kordas ta seda saavutust. Nii suure arengu aitas tal enda hinnangul teha see, et ta treenis ja mängis kohe koos endast kaks aastat vanemate tüdrukutega.
Ääreründaja Salei peab enda tugevaimateks külgedeks palliga jooksmise kiirust, triblingut ja mängulugemist. Kõige nõrgemaks elemendiks aga peamängu.
Suureskoorilistes võidumängudes püüti lahmimist vältida
Eelmisel aastal tegi Salei oma esimese hooaja täiskasvanute klassis, sest lisaks U17 Eliitliigale mängis ta paralleelselt ka naiste Esiliigat. Täiskasvanute Esiliiga talle tugevam ei tundunud: "Alguses mõtlesin küll, et appi, naised on nii suured! Aga seal mängisid ka minuvanused ja samas ka need naised, kes hakkavad vaikselt juba jalgpalli mängimist lõpetama. Mina olen alles noor ja kiire."
Salei oli 12 väravaga nii Tabasalu naiskonna kui ka kogu naiste Esiliiga paremuselt kolmas väravakütt. U17 Eliitliigas sai ta kirja lausa 29 tabamust. Mõlemas liigas saavutas Tabasalu esikoha, kusjuures naiste Esiliigas täiseduga - 16 mängust 16 võitu!
"Alguses tundus naiste Esiliiga tähtsam, aga seal hakkasime nii palju võitma, et pinget jäi vähemaks. U17 Eliitliigas oli pingelisem seis, seal me ei tohtinud väga pikalt kaotada. Kokkuvõttes ei olnud igav aasta, sest kui mängida kahte liigat korraga, siis kuskil on ikka mingi väga tähtis mäng," kommenteeris kümnendas klassis käiv neiu.
Naiste Esiliigas alistas Tabasalu teises voorus Tallinna Flora duubli minimaalselt 2:1, aga võitis kõik ülejäänud mängud vähemalt kolmeväravalise ülekaaluga. Jõhvi Phoenix purustati koduväljakul koguni 14:0. U17 Eliitliigas koges Salei veel suuremat, 17:0 võitu Pärnu Vapruse üle.
"Vahepeal on sellised mängud nauditavad - sa võtad palli ja lihtsalt jooksed, nii et keegi ei saa sinult palli kätte. Vahepeal läheb ka igavaks. Aga õppisime sellistes mängudes kõige rohkem distsipliini hoidmist, et me ei hakkaks liiga kiiresti lahmima. Keskendusime tiimiga enda söödumängu arendamisele," selgitas vasakul äärel mängimist eelistav noorjalgpallur.
31. oktoobril tegi Salei debüüdi naiste Meistriliigas. Kuna Tabasalu oli mullu registreeritud Tuleviku ja Suure-Jaani Ühendnaiskonna duubliks, sai Salei mängida Tuleviku eest. Ta tegi Viljandis Tartu Tammeka vastu kaasa esimese poolaja ning aitas minna vaheajale 3:0 eduseisus. Kohtumine lõppes koduvõistkonna 4:1 võiduga.
Uuel hooajal saab Salei mängida Meistriliigas eeldatavasti regulaarselt. Tabasalu plaanide kohta kõrgseltskonnas rääkis ta: "Otsest võrdlusmomenti meil praegu Meistriliiga klubide vastu ei ole, eks näis. Ma arvan, et meie eesmärk on kindlasti liigasse püsima jääda ja kuhugi tabeli keskele platseeruda. Ma ei usu, et me kohe alguses liiga võidame. Aga üritame näidata, et suudame suhteliselt uue klubina noorte mängijatega tugevas konkurentsis hakkama saada. Püüame näidata ennast kõige paremast küljest ja teha võimalikult hea hooaja."
Enne Meistriliiga hooaega peab Tabasalu Salei hinnangul parandama eelkõige füüsilist vormi, et mängijad jõuaksid väljakul rohkem joosta ja kiirema tempoga kaasas käia.
Rekordi purustamisest sai teada mitu päeva hiljem
Noortekoondises paistab Salei vanusegrupp olevat tugev. 2020. aasta juulis võitis ta koos tüdrukute U17 koondisega U19 koondist 5:0. Sellest tulemusest Salei sõnul otseselt siiski väga suuri järeldusi teha ei saa ja seda ta vanematele klubikaaslastele nina alla hõõruma ei läinud. "Kui kaks koondist omavahel mängivad, siis millegipärast on tavaliselt kellelgi hästi palju puudujaid, vahel puudub praktiliselt terve koosseis," ütles ta.
2021. aasta 27. septembril tegi tüdrukute U17 koondis ajalugu, saavutades kõikide Eesti koondiste peale kokku aegade suurima võidu. Eesti tüdrukud alistasid EM-valikturniiri alustuseks siinsel rahvusstaadionil Moldova 10:0, Salei tegi kübaratriki.
"See oli mu esimene mäng A. Le Coq Arenal. Me võitsime nii suurelt ja tegin veel ka kübaratriki - kindlasti on see praeguseks minu kõige meeldejäävam mäng," märkis Salei.
Oma kolmest väravast esimese lõi ta ilusa kauglöögiga, mis lendas tagumisse nurka. Teise koksas ta viiekastist, lükates võrku äärelt tulnud madala tsenderduse. Kolmas oli taas kauglöök, mis küll ebaõnnestus, kuid mille puurivaht jala alt sisse lasi.
Järgmisel päeval sai Salei koondiselaagris heatujuliselt tähistada oma 16. sünnipäeva. Talle laulsid nii tiimikaaslased kui ka laagrisse külla tulnud perekond, kes tõi kooki. Seda, et eelmisel päeval oli tehtud Eesti koondiste suurima võidu näol ajalugu, Salei siis veel ei teadnudki: "Mina sain sellest teada alles mitu päeva pärast mängu. Alguses ei jõudnud see mulle kohale, mõtlesin, et äkki tegime lihtsalt U17 koondise ajalugu."
Kodust EM-valikturniiri jätkasid Eesti neiud 5:0 võiduga Põhja-Makedoonia üle. Salei lõi kaks väravat, mõlemad vasaku jalaga, mis on tal teoreetiliselt nõrgem jalg. Esimese saatis ta kauglöögist ette ristnurka.
Viimases mängus Ukraina vastu piisanuks Eestile viigist, et alagrupp võita ja valikturniiri järgmisesse faasi pääseda. Paraku tuli vastu võtta valus 0:1 kaotus.
"Oli võrdsete mäng. Ukraina oli kindlasti teisel tasemel kui Moldova ja Põhja-Makedoonia, aga kuna meil oli vaja ainult viiki hoida, siis uskusin, et meil on emotsionaalne eelis. Kuidagi said nad värava, mida me ei suutnud tagasi lüüa. Olime minu arvates kolmandaks mänguks juba väga väsinud, nad võtsid meilt lihtsalt jõuga selle võidu," tõdes valikgrupi parim väravakütt.
Liiga mittehirmutav, et juba peakohtunik olla
Lisaks mängimisele tegutseb Salei ka jalgpallikohtunikuna. Mängimine on küll prioriteet, aga äärekohtunikuna on tal juba kirjas üks meeste Esiliiga B kohtumine ja kümmekond naiste Meistriliiga matši.
"Kuna mu isa [Lauri Salei] on tippkohtunik - ääre peal Premium liigas -, siis ta ütles, et ma võiksin endale litsentsi ära teha. Seda saab teha 15-aastaselt ja kui ma olin varsti saamas 15, siis läksingi üle-eelmise aasta suvel koolitusele. Isa on rääkinud nii palju reeglitest ja jalgpalli vaatame tihtipeale läbi kohtunikupilgu, analüüsime neid vigu. Hakkasingi siis kohtunikuna mänge tegema, see tundus põnev," sõnas Anette.
Väljakukohtunikuks pole ta veel trüginud. "Ma arvan, et ma olen veel natuke liiga mittehirmutav, et platsi peal olla," naeris ta.
Meeste Esiliiga B-s oli Salei 15-aastase tüdrukuna abikohtunik Läänemaa JK ja Tallinna Kalevi duubli mängus. Kuidagi imelikult teda seal enda kinnitusel ei vaadatud. "Teised kohtunikud olid hästi kogenud, seega eelkõige räägiti nendega. Minuga otseselt keegi ei õiendanud. Pinge oli muidugi enne avavilet tavapärasest natuke suurem ja ma kartsin, et kõik on ülikiired ja ma ei jõua nendele järele, aga mängu käigus tekkis tavalise mängu tunne."
Kas ta ise mängijana kohtunikega õiendab? "Üritan mitte väga palju vaielda, vaid keskendun enda mängule. Isa on mulle seda õpetanud, kuna kõik eksivad. Aga paar korda on juhtunud, et olen koos tiimikaaslasega läinud algaja-kohtunikuga rääkima ja ta on meie pärast mingit asja muutnud," vastas Salei.
Kokkuvõttes võtab jalgpall koos kohtunikutööga suure osa Salei koolivälisest ajast. "Kuna eelmisel aastal oli mul kaks liigat ja vabadel laupäevadel olin alati kohtunik, siis mul eriti ei olnudki jalgpallivabu päevi."
Oma pikaajalisemate ambitsioonide kohta jalgpallurina ütles Salei: "Jalgpallil on kindlasti minu elus tähtis koht. Tahaksin ka ülikooli õppima minna, aga kui tekib võimalus, siis profijalgpalluri karjäär välismaal tundub ka väga hea idee."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta