Ballon d'Or - auhind vaid võitjale, kui pole just teisiti kokku lepitud
Meeste Ballon d'Or pani kaks vutileeri üsna vihaselt praksuma: ühed olid veendunud, et auhinda väärib võitjakski kuulutatud Rodri, teiste arvates pidanuks parimaks kerkima Vinicius Junior või teisel juhul Dani Carvajal.
Väljaande France Football'i auhind Ballon d'Or on vutimaailma prestiižikaim, jättes muuhulgas tagaplaanile näiteks FIFA väljaantava auhinna The Best. Nii kerkibki igal aastal auhinna ümber hulgaliselt kisa-kära, sest võitjana loodetakse näha seda, kes on hooajaga kõige rohkem saavutanud.
Tänavu valiti selleks meheks (auhinda antakse välja ka naismängijatele) Rodri, kes võitis Hispaania koondisega Euroopa meistrivõistlused ning Manchester Cityga neljanda järjestikuse liigatiitli. 2023/24 hooajal valiti ta ka näiteks Inglismaa kõrgliiga hooaja sümboolsesse koosseisu ning suvel toimunud EM-finaalturniiri parimaks mängijaks.
Talle järgnes Real Madridi hooaja suurim väravakütt Vinicius Junior, kelle auhinnakappi lisandus mullu nii Hispaania meistritiitel kui Meistrite liiga trofee. Teda tõsteti eriliselt esile mõlemas sarjas: kui kodumaa liigas pääses ta hooaja sümboolsesse koosseisu, siis UEFA kõrgeimas võistlussarjas valiti ta parimaks mängijaks. Samas vaatas vastu ebaõnnestumine koondisejalgpallis, sest Brasiilia jõudis Copa Americal kõigest kaheksa parema sekka.
Mingis mõttes suutis kõik nimetatu ühendada Dani Carvajal, kes lõpetas neljandal kohal. Ta võitis Real Madridiga nii liigatiitli kui Meistrite liiga, siis mängis Hispaania koondise põhitegijana võidukalt ka EM-il. Palju oli tegelikkuses ette näidata ka Lautaro Martinezil, kes krooniti Milano Interiga Itaalia kõrgliiga parimaks ning Argentinaga Copa America võitjaks. Mõlemas võistlussarjas valiti ta üheks silmapaistvamaks mängijaks, mida toetasid suurima väravalööja auhinnad. Ent Lautaro Martinez valiti Ballon d'Oril alles seitsmendaks.
Selge on see, et Ballon d'Ori esikümnesse päris niisama ei satu, ent see, kus täpselt maandutakse, sõltub valitjate maitsest. Sellega saab olla kas nõus või mitte, see saab olla kas rõõmustav või mitte.
Harry Kane - 10. koht
Arvestades, et Müncheni Bayerni hooaeg oli ebaõnnestunud, polnud Inglismaa koondise kapten ja ründaja Harry Kane esikohale pretendeerimas. Samas tegi ta individuaalselt särava hooaja, lüües Kylian Mbappe'ga võrdselt kõige rohkem väravaid nii klubi- kui koondiserindel (68). Kui Inglismaaga suvel toimunud EM-il finaali jõudnud Kane Ballon d'Ori 10. kohta eriliselt ei tähistanud, siis Gerd Mülleri nimelist parima ründaja auhinda küll.
"Uhke õhtu - võtta vastu Gerd Mülleri nimeline auhind väravatest pungil 2023/24 hooaja eest. Tänan kogu staff'i ja tiimikaaslasi - see ei oleks teieta olnud võimalik. Hindan kõrgelt ka kõiki saadetud lahkeid sõnumeid ja kommentaare," rõõmustas Kane sotsiaalmeedia vahendusel.
A proud night picking up the Gerd Müller trophy for a 23/24 season full of goals. Thanks to all the staff and my teammates - not possible without you all! Also really appreciate the kind messages and comments I’ve had tonight. 🙌🏆 pic.twitter.com/GurUe7lJAL — Harry Kane (@HKane) October 28, 2024
Toni Kroos - 9. koht
Pikaaegset Real Madridi poolkaitsjat Toni Kroosi nähti kindla võitjana, kui ta vaid oleks Saksamaaga koduse EM-i võitnud. Seda siiski ei juhtunud, vaid sakslaste laeks jäi Hispaania vastu mängitud veerandfinaalmatš. Klubirindel oli ta põhitegijaks, kui Real Madrid võitis nii Hispaania kõrgliiga kui Meistrite liiga. Vaieldamatusse tippu jõudnud Kroos otsustas 2023/24 hooajaga teha jalgpalliga lõpparve.
Kroosi "tähistavast" postitusest kumab korralik ports sarkasmi. "Vau. Suur aitäh," kirjutas ta justkui ilma igasuguse emotsioonita ehk emotikonideta.
Wow. Thanks a lot https://t.co/a3aJyNzusB — Toni Kroos (@ToniKroos) October 29, 2024
Lamine Yamal - 8. koht
FC Barcelona ja Hispaania imelaps jääb 2023/24 hooajast eredaimalt meenutama EM-karikat. Suvel 17. sünnipäeva tähistanud Lamine Yamal jagas turniiril välja neli väravasöötu, mis oli kõrgeimaks näitajaks. Lisaks valiti ta turniiri parimaks noormängijaks ja ka sümboolsesse koosseisu. Barcelona lõpetas Hispaania kõrgliigas teisel kohal.
Yamal teenis Ballon d'Ori valimisel 8. koha, kuid võitis Kopa trofee, mis on mõeldud parimale alla 21-aastasele mängijale. Selle üle rõõmustas Yamal mõne video läbi.
Lautaro Martinez - 7. koht
Vaatamata tugevale hooajale, ei räägitud ka Lautaro Martinezist kui võitjakandidaadist. Ehk järelikult pole Itaalia kõrgliigas parimalt tegutsemine piisavalt eriline asi ning Copa America võitminegi jääb EM-i varju.
Lautaro Martinez jagas meelsasti seda, et käis galal kohal koos oma kauni abikaasaga ning jagas oma story's ametlike kanalite postituste läbi ka seitsmenda koha teenimist.
Kylian Mbappe - 6. koht
Suvel klubi vahetanud prantslane võitis PSG-ga järjekordse Ligue 1 tiitli ning lõi enim väravaid, mis toetas ka hooaja parima mängija auhinna teenimist. Terve hooajaga enim väravaid (68) löönud Kylian Mbappe aitas kaptenina jõuda Prantsusmaa koondisel EM-il nelja parema sekka. Pärast suurturniiri liikus ta Real Madridi ridadesse.
Kuna Real Madrid klubina boikottis Ballon d'Ori galat, oli Mbappegi mestis. Tema sotsiaalmeediakanalitelt leiab 0 viidet teenitud 6. kohale või Gerd Mülleri nimelise auhinna võitmisele.
Erling Haaland - 5. koht
Norrakas Erling Haaland võitis Manchester Cityga Inglismaa meistritiitli ning pälvis sealjuures suurima väravaküti auhinna, millele lisandus koht hooaja sümboolses koosseisus. Koondiserindel suurt edu ei saavutatud, vaid Norra ei mänginud isegi EM-finaalturniiril.
Haalandil olid "prioriteedid paigas" ning gala väisamise asemel reisis ta Rootsi, kus elas kaasa heale sõbrale Erik Botheimile, kes kindlustas Malmö FF-iga meistritiitli. Et Ballon d'Ori gala toimus ning tallegi leiti hea koht paremusjärjestuses, märkimist pole väärinud.
Dani Carvajal - 4. koht
Arvestades kahte suurt võitu Real Madridiga - meistritiitel ja Meistrite liiga karikas - ning EM-tiitlit Hispaaniaga, peeti Dani Carvajali üheks soosikutest. Siiski ei kaasatud kogenud äärekaitsjat, kes lõi Meistrite liiga finaalis värava, sinna peamisse arutellu, milles mängisid peaosa kaks n-ö finalisti.
Carvajal ei pidanud vajalikuks ise Ballon d'Ori teemal postitama, kuid jagas hoolega mitut lähedase story't, kus avaldati talle kui "tõelisele võitjale" toetust.
Jude Bellingham - 3. koht
Real Madridi ridadesse kuuluva Jude Bellinghami eelmise hooaja saavutusteks on samuti liigavõit ja kõrgeima eurosarja ehk Meistrite liiga võitmine. Inglismaa koondisega jõudis ta EM-finaali, kus kaotati Hispaaniale. Individuaalselt tõsteti teda esile just klubirindel, kui ta nimetati La Liga hooaja parimaks mängijaks ning Meistrite liiga parimaks noormängijaks, mõlemal puhul pääses ta ka sümboolsesse koosseisu.
Ka Bellinghamil oli klubiülene memo käes ning ta ei iitsatanud Ballon d'Orist sõnagi ei postituste ega story'dega.
Vinicius Junior - 2. koht
Nagu loo alguses sai ka tutvustatud, siis kerkis Vinicius Junior Real Madridi tiimikaaslastest esile seeläbi, et lõi kõikide sarjade peale enim väravaid (24). Tema mõju tuli eriliselt esile Meistrite liigas, kus kuuest väravast kolm olid eriti olulised - kaks poolfinaalis Müncheni Bayernile ning üks finaalis Dortmundi Borussia vastu. Vinicius Junior nimetati ka Meistrite liiga hooaja parimaks mängijaks. Koondiserindel läks tal Brasiiliaga pigem kehvalt, sest Copa Americal langeti veerandfinaalis.
Kui tema Instagram'i kontol valitseb tühjus, siis platvormil X (endine Twitter) seisab üks kirjutis. "Kui vaja, teen seda kümme korda. Nad ei ole valmis," sai sõnum üsna konkreetne ja heas mõttes kurjakuulutav.
Eu farei 10x se for preciso. Eles não estão preparados. — Vini Jr. (@vinijr) October 28, 2024
Rodri - 1. koht
Manchester City ja Hispaania koondise poolkaitsja võitis kaks suurt trofeed - meistritiitli ja EM-tiitli. Ta valiti Saksamaal tehtu-näidatu põhjal turniiri parimaks mängijaks ning teenis ühtlasi koha sümboolses koosseisus. Viimast ka Inglismaa kõrgliigas. Olgu aga näiteks kõrvutatud, et Manchester City sai Meistrite liiga veerandfinaalis lüüa justnimelt Real Madridilt.
Kuna Rodri pole sotsiaalmeedias aktiivne, huugasid tema eest mitmed teised kontod. Suuresti just klubi ja koondise oma.
Born to win 🏆#ballondor pic.twitter.com/0KJ4H0rPxZ — Manchester City (@ManCity) October 28, 2024
Rodri saavutuse üle rõõmustas ka tiimikaaslane Ilkay Gündogan, kes tõstis esile tõsiasja, et üle pika aja kuulub auhind kaitsvama suunitlusega mängijale. "Tänasest pole ta enam "alahinnatud". Palju õnne minu tiimikaaslasele Rodrile Ballon d'Ori võitmise puhul. Minu arvates oli see täielikult teenitud! Eriti õnnelik olen ma selle üle, et võitjaks nimetati kaitsvama positsiooni mängija, mitte nagu alati - keegi ründajatest," kirjutas ta.
From today on he is finally not 'underrated' anymore 😜 Congratulations to my teammate Rodri on wining the Ballon d'Or! For me this is very well deserved! I'm especially happy that someone on a defensive position is winning this title and not always just the offensive players!… pic.twitter.com/MFluK8j1ui — Ilkay Gündogan (@IlkayGuendogan) October 28, 2024
Real Madridist ikkagi veel
Nii koduliigat kui Meistrite liigat domineerinud Real Madridist tunti galal tegelikkuses suurt puudust - sest nad pälvisid parima meeskonna auhinna, keda tüüriv Carlo Ancelotti valiti parimaks peatreeneriks. Paraku polnud boikottivaid asjaosalisi kohal, et auhinda väärikalt vastu võtta.
Real Madrid is the Men Club of The Year!
Congrats @realmadrid 💜🤍 #clubdelannée #ballondor @ChampionsLeague pic.twitter.com/v89myP4XX0 — Ballon d'Or (@ballondor) October 28, 2024
Ancelotti lubas endale siiski väikse postituse ja kommentaari. "Tahan tänada oma perekonda, oma presidenti, oma klubi, oma mängijaid ning ennekõike Vinit ja Carvajali," oli torge paremusjärjestuse koostajate suunas ilmselge.
I want to thank my Family, my President, my Club, my Players and above all Vini and Carvajal. pic.twitter.com/bdMJQmTflx — Carlo Ancelotti (@MrAncelotti) October 28, 2024
Ballon d'Ori valimises osalevad 100 ajakirjanikku üle maailma, kes tulevad FIFA paremusjärjestuse järgi 100 esimesest liikmesriigist. Välja valitakse esiviisik, kes koguvad erineva arvu punkte. Selle järgi moodustub lõplik paremusjärjestus ja selgub Ballon d'Ori võitja.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta