MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MM-MEESKONNAD
3 Link kopeeritud

Belgia kuldset põlvkonda ootab tõehetk – nüüd või mitte kunagi!

3 Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

Belgia kuldse põlvkonna kolmel särvaimal tähel Kevin De Bruyne'il, Romelu Lukakul ja Eden Hazardil on 2022. aasta MM tõenäoliselt viimane globaalne suurvõistlus, kus jahtida kõige kirkamaid medaleid ja karikat. Foto: Scanpix / Wolfgang Rattay / REUTERS

On 23. november. Belgia koondis sammub 2022. aasta jalgpalli MM-il esimest korda murule. Meeskonna tähed, kes on Punaseid Kuradeid vedanud viimased kaheksa aastat, on mänguks üles köetud. Esimene eesmärk on alistada Kanada, hiljem võtta ka karikas. Staarid on valmis, võistkond on valmis, aga kuklas mõlgub mõte: kas nüüd või mitte kunagi …

Belgia on üks 13 riigist, kes osales 1930. aastal ajaloo esimesel jalgpalli MM-il. Uruguay’s jäädi toona kuivale, kuid maitse saadi suhu. Järgnevatel kordadel pääseti püünele vahelduva eduga, tulemusi ei tulnud. Esimene suurem saavutus maandus belglaste pihus 1986. aastal, kui lõpetati neljandal kohal, kaotades poolfinaalis 0:2 hilisemale tšempionile Argentinale. Järgmise kolme turniiri laeks jäi kaheksandikfinaal, seejärel valdas Belgiat MM-i põud, mis kestis 2014. aastani.

Brasiilias toimunud jalgpallipeo eel polnud belglased suurturniirile jõudnud tosin aastat. 2014. aastal langes koosseis, kelle keskmine vanus oli kõigest 25 aastat ja 241 päeva veerandfinaalis. Põhiraskust kandsid toona 22-aastased väravavaht Thibaut Courtois ja poolkaitsja Kevin De Bruyne, 21-aastane tipuründaja Romelu Lukaku ja 23-aastane Eden Hazard. Koosseisus oli vaid üks mees, kelle vanus ületas 30 eluaastat – Daniel Van Buyten. Vaatamata üsna varajasele langemisele, säras belglaste õuel päike – kuldne generatsioon on kohal. 

Kogemuste võrra rikkamana sõideti 2016. aasta Euroopa meistrivõistlustele. Alagrupist saadi Itaalia järel teisena edasi, aga taaskord variseti veerandfinaalis. Seekord koolitas neid 3:1 Wales. Waleslaste käest saadud pakk valmistas tuska, kuid nutmise asemel suunati pilgud kaks aastat hiljem toimunud turniirile.

Vaatamata EM-i ebaõnnestumisele hinnati nende võimalusi 2018. aasta MM-il kõrgelt. Turniiri eel seisid belglased FIFA edetabelis kolmandal real, neid edestasid vaid Brasiilia ja Saksamaa. Alagrupiturniir läbiti domineerivalt: 3:0 Panama, 5:1 Tuneesia ja 1:0 võit Inglismaa üle andis neile G-grupi esikoha. Play-off ’is purjetati poolfinaali, kus alistuti 0:1 hilisemale meistrile Prantsusmaale. Kuigi karikat ei tulnud, siis riigi ajalugu tehti ikka – pronksimatšis seljatati 2:0 Inglismaa.

Belgia tõusis jalgpallimaailma eliiti. Seda tõestas ka varem mainitud FIFA edetabel, kus Punased Kuradid hõivasid esikoha peaaegu neljaks aastaks. 2021. aastal peetud EM-finaalturniiri eel oli belglaste enesekindlus kõrgel, rahvas ja mängijad ootasid tulemust, kuid ka seal ei tulnud seda.

Suurepäraselt alanud võistlus sai kaheksandikfinaalis tapva tagasilöögi, kui 1:0 võidumängus Portugali üle vigastas staarmängija De Bruyne oma hüppeliigest. Järgmises kohtumises Itaalia vastu oli toona 31-aastane mängumees platsil, aga tema tavapärasest mängust olid alles vaid riismed. Hiljem turniiri võitnud Itaalia sammus poolfinaali 2:1 triumfiga. 2014. aastal lapsekingades olnud mängijad lõpetasid neljanda järjestikuse turniiri tiitlita. Aeg tiksub armutult.

Kuldse generatsiooni viimane võimalus globaalsel areenil laineid lüüa

Nädala pärast algav suurturniir on Belgia kuldse generatsiooni jaoks tõenäoliselt viimane võimalus maailmameistrivõistlustel laineid lüüa. Kui praeguse tuumiku esimesel suurturniiril oli algkoosseisu keskmine vanus kõigest 25 eluaastat, siis koondise viimases matšis, mis mängiti septembris, oli see 29,5 aastat. Lisaks sellele on mitmed põhimehed jõudnud 30 eluaastatesse, ühel läheneb 40.

Võistkonna suurimad staarid Kevin De Bruyne ja Thibaut Courtois on täna 30-aastased, Eden Hazard neist aasta vanem ning Romelu Lukaku “kõigest” 29-aastane. Vanusest lähtudes peaksid nad olema ka järgmisel MM-il tippvormis, aga ainuüksi ründejõu ja väravavahiga medaleid ei võida – kaitset on samuti tarvis.

Belgia keskkaitse tugitala Jan Vertonghen alustas koondisekarjääri 2007. aastal. 35-aastane mängumees on rahvusmeeskonna eest murul käinud 141 korda, mis teeb temast koosseisu kogenuima mängija. Tõenäoliselt on tänavune turniir tema jaoks viimane. Foto: Scanpix / Bruno Fahy / Belga via ZUMA Press

Belgia kaitseliin on aastatega nõrgemaks jäänud – kunagine tugitala Daniel Van Buyten riputas koondiseputsad varna peale 2014. aasta turniiri, pikaaegne kapten Vincent Kompany lõpetas 2018. aasta MM-i järel. Toonastest tagalaturvajatest on alles jäänud Jan Vertonghen ja Toby Alderweireld – ka nemad laulavad oma viimaseid laule. Alderweireld on 33-aastane, Vertonghenil on vanusenumber juba 35.

Kuigi viimasel ajal on koondisega liitunud mõned perspektiivikad noored, eesotsas 19-aastase keskkaitsja Zeno Debasti ja 22-aastase sama positsiooni palluri Arthur Theatega, siis suure tõenäosusega ei jõua nad järgmiseks suurturniiriks oma parimasse vormi. Seetõttu on 2022. aasta jalgpalli MM Belgia praeguste superstaaride viimane šanss karika koju toomiseks.

Kas karikalootus on realistlik?

Esimesel aprillil loositud MM-i alagrupid osutusid Punastele Kuraditele soodsaks. F-gruppi kuuluvad lisaks neile veel oma ajaloo teisele turniirile jõudnud Kanada, varem vaid korra 16 parima hulka jõudnud Maroko ja 2018. aasta finalist Horvaatia. Viimase võimaluse lunastamine ei tohiks algfaasis lõppeda – küllap pääsetakse play-off -faasi.

Aga sõelmängudes läheb keeruliseks: esimeses ringis minnakse vastamisi E-grupi esimese või teise meeskonnaga ehk kõigi eelduste kohaselt Hispaania või Saksamaaga. Vaadates viimaste suurturniiride tulemusi, siis sakslased oleksid kindlasti meelepärasemad vastased – viimati jõudsid nad kaheksandikfinaalist kaugemale EURO 2016 turniiril, kui langeti poolfinaalis. Hispaanlased on see-eest jõudnud EURO 2020 poolfinaali ning Rahvuste liiga finaali.

Kui esimesest ringist murtakse läbi, siis edasi läheb vaid raskemaks. Belgia kohtuks veerandfinaalis tõenäoliselt Portugaliga, poolfinaalis kõigi eelduste kohaselt Inglismaa või Prantsusmaaga. Loetatud meeskonnad on belglastega võrdväärsed meeskonnad – tulemused võivad mõlemale poole kalduda. Play-off  'is kergeid matše ei tule, kui õnn neid saadab, siis finaali pääsemine on täiesti tehtav.

Meeskonna staar – Kevin De BruyneFoto: Scanpix / Yves Herman / REUTERS

Kevin De Bruyne on Belgia jalgpallikoondise au, uhkus ja süda. Ülimalt hea platsinägemise ja sööduoskusega keskväljavirtuoos on lahutamtu osa De Rode Duivels ’i mängust. Seda näitas ka mullune Euroopa meistrivõistluste finaalturniir, kus punapäise poolkaitsja vigastuse järel varises belglaste esitus kokku, alles jäid vaid riismed.

Suvel 31-aastaseks saanud De Bruyne tegi rahvusmeeskonna eest debüüdi 2010. aastal. Tosina aastaga on KDB Belgia A-koondist esindanud 93 korda, mille jooksul on ta arvele kogunenud 25 väravat ja 46 väravasöötu.

Tänavusele turniirile tuleb De Bruyne hiilgava hoo pealt – klubijalgpalli Manchester City’s mängiv belglane on käimasoleval hooajal osalenud 17 ametlikus matšis ning löönud nendes kolm väravat ja andnud 13 väravasöötu. Lisaks individuaalsele briljantsusele on tema ja ta koduklubi kaotanud vaid ühe mängu – 0:1 Liverpooli vastu.

Silm peale – Leandro TrossardFoto: Scanpix / Peter Powell / EPA

Hilisel tärkajal, 27-aastasel Leandro Trossardil, võib Kataris avaneda suurepärane võimalus Belgia koondise eest tegusi teha. Varem on vasakpoolkaitsja roll olnud superstaar Eden Hazardi kanda, siis Real Madridi palluri viimaste hooaegade kehv vorm võib koha loovutada just Trossardile.

Trossard teenib igapäeva leiba Inglismaa kõrgliigaklubi Brighton & Hove Albioni ridades. Tänavusel hooajal on 13 Premier League’i mänguga kogunenud tema arvele seitse väravat ja kolm väravasöötu. Väravaküttide edetabelis jagab Trossard kuuendat kohta ning tema hiilgava tegutsemise taustal on Brighton kõrgliiga kuuendal tabelireal.

Koondise peatreener Roberto Martinez ütles, et Trossard on olnud tubli, aga Hazard on oma kogemustega väga oluline lüli Belgia mängus. Seetõttu on tõenäoline, et Brightoni mängumees alustab turniiri pingilt, aga kui Trossard suudab vahetusest sekkudes platsi puhtaks lüüa ning Hazardi nigel vorm kandub edasi ka MM-ile, siis loogika ütleb, et Martinez läkitab ta algkoosseisu.

Suurim mure – kes hakkab väravaid kõmmutama?

Kuldse põlvkonna üks säravamaid liikmeid Romelu Lukaku on koondise läbi aegade suurim väravakütt. Tipuründaja on 102 mänguga sahistanud 68 korda, lähim jälitaja Eden Hazard on skoorinud enam kui poole vähem. Väravate küsimus peaks sellega olema vastatud, aga on üks suur probleem.

Lukaku on tänavusel hooajal olnud kimpus vigastustega. Augustis oli väravatemasin terve, osales Interi ridades kolmes liigamängus, kuid siis vigastas ta oma reielihast. Mees oli kaks kuud audis, tuli tagasi, aga vigastas taas seda sama reit. Algselt ennustati, et mees paraneb MM-iks, kuid hetkel polda kindlad, kas ta turniiri algusekski terveks saab. Isegi kui Lukaku saabki terveks, siis vähene mängupraktika võib ründaja tegevust pärssida.

Juhul kui Lukaku pole mängukõlbulik, siis kes suudab täita tema saapad? Aus vastus on: mitte keegi. Aga võimalikud asendajad pingilt on tänavusel hooajal Fenerbahce eest 12 mängust kaheksa väravat löönud Michy Batshuayi ja Prantsusmaa kõrgliigas 14 mängust seitse tabamust kirja saanud Lois Openda. Valikud pole kiita, aga keegi peab hakkama väravaid lööma.

Peatreener – Roberto MartinezFoto: Scanpix / JOHN THYS / AFP

Roberto Martinez võttis 2016. aasta Euroopa meistrivõistluste järel peatreeneritooli üle Marc Wilmotsilt. Martinezi käe all on Belgia tõusnud Maailma tippu. Tema juhendamisel on koondis suutnud 75 kohtumisest võita 55, kaotatud on kõigest 8 matši. Belgia Jalgpalli Liit on Martinezi tegutsemisega niivõrd rahul olnud, et 2018. aastal sai temast ka rahvuskoondise spordidirektor.

Martinezi treenerikarjäär algas 2007. aastal, kui hispaanlane asus juhendama toona Inglismaa kolmandas liigas mänginud Swansea City’t. Aeg Swanseas oli edukas – mees tüüris meeskonna 24-aastase pausi järel taas Inglismaa esiliigasse. Kaks aastat hiljem viis Martinezi tee teda Wigan Athleticusse, kes mängis sel ajal Premier League’is.

Üleminek Wiganisse valmistas Swansea fänndiele pettumust, sest mees lubas varem, et lahkub klubist ainult juhul, kui ta lahti lastakse. Martinez ei teinud kriitikast välja ning hoidis Wiganit kõrgliigas neli hooaega. 2013. aastal kukuti esiliigasse, mille järel hüppas peatreener Evertoni pardale.

Avahooaeg sadamalinnas oli Martinezi senise karjääri parim – viimase vooru järel seisis Everton liigatabeli viiendal real. Järgmisel hooajal vorm langes. Liigas lõpetati 11. kohal, Euroopa liigas langeti kaheksandikfinaalis. Martinezi viimane Evertoni hooaeg sai enneaegse lõpu – voor enne viimast sai hispaanlane sule sappa. Kolm kuud istus Martinez käed rüpes, seejärel lendas ta teraslinnu turjal Belgiasse.

Nädala pärast algaval turniiril mängib Roberto Martinezi juhendatav Belgia koondis kõigi eelduste kohaselt 3-4-3 formatsiooniga.

Marko Susi: Belgia “Kuldne põlvkond” on minu meelest üle haibitud. Mängijad on tublid, koosseisu on, aga ma ei näe võimalust, et nad suudaksid ühtegi tiitlit võita. Tänavusel turniiril kukuvad nad välja kas kaheksandikfinaalis Hispaania/Saksamaa vastu või veerandfinaalis Portugali vastu. Kui pääsetakse poolfinaali, siis ei imestaks, kui nad suudavadki muinasjutulisel viisil tõsta üles karika. Kui Belgia võidab MM-i, siis ma söön ära oma sõnad ja mütsi!

Mängud alagrupis:

K, 23. novembril kell 21.00 vs Kanada (Umm Al Afaei)
P, 27. novembril kell 15.00 vs Maroko (Al Thumama)
N, 1. detsembril kell 17.00 vs Horvaatia (Umm Al Afaei)

Kinnitatud koosseis:

Väravavahid: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (Club Brugge), Koen Casteels (Wolfsburg).

Kaitsjad: Jan Vertonghen (Anderlecht), Toby Alderweireld (Royal Antwerp), Wout Faes (Leicester), Arthur Theate (Rennes), Zeno Debast (Anderlecht), Thomas Meunier (Dortmundi Borussia), Timothy Castagne (Leicester).

Poolkaitsjad: Kevin De Bruyne (Manchester City), Youri Tielemans (Leicester), Amadou Onana (Everton), Axel Witsel (Atletico Madrid), Hans Vanaken (Club Brugge), Leander Dendoncker (Aston Villa), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Thorgan Hazard (Dortmundi Borussia).

Ründajad: Eden Hazard (Real Madrid), Charles De Ketelaere (Milan), Leandro Trossard (Brighton), Dries Mertens (Galatasaray), Jeremy Doku (Rennes), Romelu Lukaku (Inter), Michy Batshuayi (Fenerbahce), Lois Openda (Lens).

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK