Burkina Faso tantsis iseendaga ohtlikku Dangot, kuid lõpetas ikkagi Tuneesia unistuse

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Dango Ouattara (paremal) paistis silma nii hea kui ka halvaga. Foto: Scanpix / EPA / Footografiia

Aafrika Rahvaste Karikaturniiril jätkab teekonda nelja parema seas Burkina Faso, kes mängis veerandfinaalis Tuneesia vastu küll väravalööja eemaldamise tõttu viimased kümmekond minutit vähemuses, ent sai 1:0 võidu sellest hoolimata kätte.

Burkina Faso peatreener Kamou Malo jättis mõnevõrra üllatuslikult algkoosseisust välja meeskonna kapteni Bertrand Traore, kuid koondise esitusele avaldas see pigem positiivset mõju. Üsnagi võrdses mängus nõelas Burkina Faso siis, kui käisid juba avapoolaja üleminutid. Blati Tourelt pika söödu saanud Dango Ouattara mängis üle nii kaks kaitsjat kui ka väravavahi Bechir Ben Saidi ning saatis palli tuneeslaste võrku.

Teisel poolajal ründas mänguseisust tulenevalt innukamalt Tuneesia, kuid neli nappis rünnakute lõpetamiseks teravust ja lõpuks tehti vaid kolm raamidesse läinud pealelööki. Hetkeks tärkas Tuneesia lootus 78. minutil, kui karistusalasse murdnud Wahbi Khazri eest löödi pall väga jõulise liigutusega minema. Botswana kohtunik Joshua Bondo käis olukord ka videost üle vaatamas, kuid jättis esialgse otsuse jõusse ega määranud penaltit.

Kõigest mõni minut hiljem oli Bondol taas põhjust ekraani juurde kiirustada, seekord oli tulemus aga vastupidine. Esialgu oli ta andnud väravalööjale Dangole õhuvõitluses tehtud vea eest kollase kaardi, ent tühistas selle pärast video vaatamist ja näitas küünarnukki pruukinud ründajale hoopis punast kaarti.

Tuneesia ei suutnud siiski sülle kukkunud suurt võimalust ära kasutada ja viigivärav jäigi neil löömata. 1:0 võidu võtnud Burkina Faso jõudis Aafrika meistrivõistlustel nelja parema hulka alles neljandat korda. 1998. aastal kaotati poolfinaalis Egiptusele, 2013. aastal jäädi finaalis alla Nigeeriale ja 2017. aastal taas poolfinaalis Egiptusele. 2019. aastal peetud eelmisele finaalturniirile Burkina Faso aga ei jõudnudki.

Poolfinaalis ootab neid seekord ees pühapäevaõhtuse Senegali ja Ekvatoriaal-Guinea heitluse võitja. Teises poolfinaalis kohtub Gambia seljatanud võõrustajamaa Kameruni koondis kas Egiptuse või Marokoga. Poolfinaalid on kavas kolmapäeval ja neljapäeval ehk 2. ja 3. veebruaril.

Burkina Faso - Tuneesia 1:0 (1:0)