Maailma vanim koondistevaheline suurvõistlus Copa America alustab laupäeva varajastel hommikutundidel. Suvise oodatuima jalgpalliturniiri eel, ajal ja järel on meediavahu sisse uppumas korraldajamaa ning suurfavoriit Brasiilia.
Läbi ajaloo väga hüplike intervallidega toimunud Lõuna-Ameerika meistrivõistlused kalduvad seegi kord mustrist eemale. Viimane "normaalne" turniir peeti 2015. aastal, aasta hiljem tähistati Copa America sajandat juubelit ning võeti ühiseks turniiriks kampa ka kesk- ja põhjaameeriklased. Nüüd mängitakse mandri parima rahvuskoondise tiitlile taas kahel järjestikusel aastal, kuivõrd alates 2020. aastal Argentinas ja Kolumbias peetavast turniirist hakkab Copa America toimuma paarisarvulistel aastatel.
Organisatoorse poole pealt tekkis pisike segadus ka korraldajamaa osas. Esialgu pidi Brasiilias toimuma 2015. aasta turniir ning tänavune Tšiilis, kuid brasiillased pidid niigi võõrustama 2013. aasta Maailmajagude karikaturniiri, 2014. aasta MM-i ning 2016. aasta olümpiamänge ja seetõttu esitati Tšiilile palve turniirid ära vahetada.
Tšiili kasutas sülle kukkunud võõrustamisõiguse neli aastat tagasi tulemuslikult ära ja tuli ajaloos esmakordselt Lõuna-Ameerika meistriks. Finaalis alistati penaltiseerias Argentina ning sisuliselt identne stsenaarium tõi neile aasta hiljem New Yorkis teise järjestikuse tiitli. Argentina ja Tšiili läksid finaalis taas vastamisi, normaalajal väravaid ei löödud ja penaltiseeriat alustas Lionel Messi löögiga, mis värava asemel ligines pigem Atlandi ookeanile. Argentina ja Messi kaotasid taas, tolleks hetkeks kolmanda järjestikuse suure finaali, ning Messi tõmbas loetud minutid pärast penaltiseeria lõppu koondisekarjäärile joone alla.
Paar nädalat hiljem lõid kired lõkkele ka Messi ning Ronaldo fännide igipõlises duellis, kui Portugal ja Ronaldo tulid kummalise turniiri lõpetuseks Euroopa meistriks. Pühapäeval lisandus Portugali ning Ronaldo auhinnakappi ka veidi madalama väärtusega Rahvuste liiga trofee. Messi läheb Brasiiliasse jätkuvalt esimese suure koondisetiitli lootuses, kuid Argentina võimalusi seekord üleliia suureks ei peeta.
Suurfavoriit on Brasiilia ja kihlveokontorites ei langenud nad troonilt ka pärast Neymari tragöödia uut vaatust. PSG superstaari turniirile tõmbas eos joone alla hüppeliigesevigastus sõprusmängus Katari üle.
Copa America alagrupid:
A: Brasiilia, Boliivia, Venezuela, Peruu.
B: Argentina, Kolumbia, Paraguay, Katar.
C: Uruguay, Ecuador, Jaapan, Tšiili.
Vaata osalevate koondiste koosseise!
Neymarita Brasiiliat rahuldab vaid üks tulemus
Viiekordsel maailmameistril Brasiilial on kodupubliku ees mängimisega minevikust vastakad mälestused. Copa Americat on nad võõrustanud neljal korral (viimati alles 1989. aastal) ning alati on tiitel ka koju jäetud. Vutifolkloori läinud 1950. ja 2014. aasta koduste MM-finaalturniiride krahhid vajavad aga endiselt lunastamist. Fännide ees maksti pisike osa võlast tagasi 2016. aastal Rio olümpial võidutsedes.
Isegi ilma Neymarita on Brasiilial sisuliselt igale positsioonile panna mitu maailmaklassi mängijat. Fakt, et Chelsea viimaste aastate säravamaid mehi Willian pääses 23-liikmelisse koosseisu alles Neymari vigastuse järel, iseloomustab seda hiilgavalt. Koosseisust jäid näiteks välja Liverpooli üks tugisammastest Fabinho ning juba pikemat aega Tite vaatevälja mitte kuulunud Lucas Moura.
Loosi üle sambamaalased kurta vast ei saa. Teisest tugevuspotist õnnestus neil vältida Kolumbiat ja Tšiilit ning saadi Peruu. 2011. ja 2015. aasta turniiridel pronksile tulnud Peruu käis möödunud suvel 36-aastase vaheaja järel MM-finaalturniiril. MM-i järel on olnud küll selgeid märke põlvkondade vahetusest, kuid endiselt on Peruu koosseisus võtmekujude seas 1984. aastal sündinud Jefferson Farfan ja Paolo Guerrero.
Kuigi Peruu hiljutised tulemused (kümnest sõprusmängust on kaotatud kuus) erilist optimismi ei sisenda, siis A-alagrupis on nende võimalused veerandfinaali edeneda küllaltki head. Ainsa Lõuna-Ameerika meeskonnana mitte kunagi MM-finaalturniirile pääsenud Venezuelat võib pidada mustaks hobuseks, kel on sellest kalendriaastast all vägevad skalbid Argentina ning USA vastu. Ka tulevikule mõeldes on teatud põhjuseid optimismiks märgata - Venezuela koosseisu kuulub viis mängijat, kes pääsesid kaks aastat tagasi U20 MM-il finaali.
Ajalooliselt Lõuna-Ameerikas peksupoisi staatuses olnud Boliivia tuleb turniirile kolme järjestikuse kaotuse pealt (Lõuna-Korea, Jaapani ja Prantsusmaa vastu) ning koosseisuga, kus vaid kolm mängijat ei teeni igapäevaleiba koduliigas. Endine Donetski Šahtari ning Bremeni Werderi ründaja Marcelo Martins Moreno mängib hetkel Hiina esiliigas, ülejäänud "leegionärid" Mehhikos.
Meinhard Pulk: "Brasiilia on õigustatult kogu turniiri suurfavoriit, kuid teise koha nimel tuleb eeldatavasti põnev heitlus Venezuela ja Peruu vahel. Ennustan teist edasipääsukohta Venezuelale, kelle teekond lõpeb veerandfinaalis. Peruu lootuseks jääb, et nemad on üks kahest õnnelikust kolmanda koha omanikust, kes veerandfinaali pääsevad."
Ajakava:
L, 15. juunil kell 03.30 Brasiilia - Boliivia
L, 15. juunil kell 22.00 Venezuela - Peruu
K, 19. juunil kell 00.30 Boliivia - Peruu
K, 19. juunil kell 03.30 Brasiilia - Venezuela
L, 22. juunil kell 22.00 Peruu - Brasiilia
L, 22. juunil kell 22.00 Boliivia - Venezuela
26 aastat ootust vajab lõpetamist
Planeedi ühe silmapaistvama talendivabriku Argentina viimane suur tiitel jääb 1993. aastasse ning viimasest viiest Copa America finaalist on kaotatud neli. Ka olevik ei ole helge. Venemaa MM-ist oli argentiinlaste säravaimaks tegelaseks (ja seda valedel põhjustel) tribüünidel rahvast lõbustanud Diego Maradona ning MM-ile järgnenud sõprusmängudes on tulemused kõikunud seinast seina.
"Me ei ole pretendendid nagu varasematel aastatel," tunnistas Messi argentiinlaste tiitlivõimalustest rääkides. "Lähme turniirile samasuguse elevuse ja unistusega nagu alati, kuid reaalsus on see, et Argentinal on käsil muutuste periood." Sarnaselt Argentina mängijate valikule on noorust ja rohelisust ka treeneripingil, sest alates eelmisest suvest koondise tüüri juures olnud Lionel Scaloni polnud varem peatreenerina töötanud.
Kuivõrd õhk Argentina ümber on küsimustest ja kahtlustest paks, siis üks suurfavoriite Brasiilia peo rikkumisele on Kolumbia. Portugali kaitseguru Carlos Queiroz võttis tänavu veebruaris pärast Iraani eesotsast lahkumist Kolumbia ohjad üle ning tema mõju on olnud märgatav. Neljast sõprusmängust on Jaapani, Panama ja Peruu vastu võetud võidud ning hoitud enda värav puhtana. Vaid Lõuna-Korea suutis 2:1 võiduga märtsis tuska valmistada. Kusjuures see Soulis peetud mäng ongi Kolumbia ainus kaotus pärast suvist MM-i ja viimasest kaheksast mängust on all koguni kuus võitu.
Lõuna-Ameerikas asuvate riikide vähesuse tõttu osaleb turniiril tavapäraselt ka paar külaliskoondist. Katar tuli aasta alguses esmakordselt Aasia meistriks ja Copa America näol on neil olemas järjekordne lakmuspaber kolme ja poole aasta pärast kodus toimuva MM-i perspektiivis. 2006. aastal Katari kuulsa Aspire'i akadeemiaga liitunud Felix Sanchez Bas on juba mitmendat aastat riigi rahvuskoondise peatreener ning Brasiiliasse reisivad jalgpallurid mängivad eranditult klubijalgpalli kodumaal.
Katar on turniiri eel pidanud vaid ühe sõprusmängu (0:2 Brasiilia vastu) ja seega on nende vormist täpset pilti raske ette saada. Siiski on Aasia Karika triumf ning omavahel väga hästi klappiv koosseis piisav valuuta, et ennustada kohta vähemalt veerandfinaalis.
Endise Sevilla ja Athletic Bilbao peatreeneri Eduardo Berizzo juhendatav Paraguay peaks eelduste kohaselt olema alagrupi punane latern. Alates 2018. aastast on peetud vaid seitse mängu, millest on kaotatud neli. Juunikuine viik Hondurasega ja võit Guatemalaga on küll toredad, aga mitte piisav, et liigset edu ennustada.
Meinhard Pulk: "Kuigi kihlveokontorites on Argentina Brasiilia järel suurim favoriit tiitlile, siis hetkel paistab tähtede seis olevat soodsam Kolumbia jaoks, kellele on tõenäoliselt igasugune tulemus alla poolfinaali läbikukkumine. Poolfinaal on reaalne ka Argentina jaoks, kuid seal võib ees oodata näiteks Uruguay, kelle vastu läheks juba raskeks. Kolmanda koha võitluses saadab siin grupis edu Katari."
Ajakava:
P, 16. juunil kell 01.00 Argentina - Kolumbia
P, 16. juunil kell 22.00 Paraguay - Katar
N, 20. juunil kell 00.30 Kolumbia - Katar
N, 20. juunil kell 03.30 Argentina - Paraguay
P, 23. juunil kell 22.00 Katar - Argentina
P, 23. juunil kell 22.00 Kolumbia - Paraguay
Uruguay - endiselt Tabareziga. Õnneks ka Suareziga
15 Copa America tiitliga rekordit hoidev Uruguay läheb heas positsioonis vastu ka tänavusele turniirile. Jätkuvalt on peatreener 72-aastane Oscar Tabarez, kes sai 23-liikmelisse koosseisu valida riigi parimad pojad. Kohal on ka Luis Suarez, kes võitles klubihooaja lõpus vigastusega. Pisike ohumärk oli eelmise aasta lõpp, mil järjest kaotati Lõuna-Koreale, Jaapanile, Brasiiliale ja Prantsusmaale. Enesekindluse taastamiseks nüpeldati Copa America eel teisejärgulisi vutiriike Usbekistani, Taid ja Panamad.
Kümnendi keskpaigas oma esimesed kaks Lõuna-Ameerika meistritiitlit võitnud Tšiili trotsis seejärel vananenud koosseisuga kaasnenud taaka ja jäi sootuks eemale suviselt MM-ilt. Vähemalt 30-aastaste mängijate osakaal on Tšiili koosseisust endiselt peaaegu pool ning ainus alla 24-aastane mängija on meeskonna kolmas väravavaht Yerko Urra. Ladina-Ameerikas erinevate koondistega nime teinud Reinaldo Rueda käe all on tulemused sõprusmängudes olnud pigem keskpärased.
Katari kõrval on teiseks väliskülaliseks Jaapan, kes osaleb Copa Americal esmakordselt pärast 1999. aastat. Eelmisel aastal MM-il nii mõnegi südame võitnud ja seejärel kohe ka murdnud Jaapan reisib 18 000 kilomeetri kaugusele verinoore koosseisuga, millega sihitakse edu järgmisel aastal Tokyo olümpial. Leicesterist lahkunud vanameistri Shinji Okazaki, Getafe poolkaitsja Gaku Shibasaki ning 36-aastase puuriluku Eiji Kawashima kõrval on koosseisus koguni 16 potentsiaalset debütanti. Üle kümne koondisemängu ongi kirjas vaid neljal mängijal.
Ecuadori jalgpall on sel aastal saanud mitu magusat optimismisüsti, kui nende U20 koondis tuli veebruaris Lõuna-Ameerika meistriks ning Poolas peetaval MM-il mängib sama meeskond homme kolmanda koha mängu Itaaliaga. Meeste tasemel olukord veel nii roosiline ei ole, kuigi Jaapani nooruslik koosseis ning Tšiili keerulised ajad jätavad neilegi arvestatavad võimalused.
Meinhard Pulk: "Jaapani noor koosseis saab siit vajalikud tuleristsed, kuid edasipääsu eest konkureerida neil ei õnnestu. Uruguay on grupi suurfavoriit ja siinkirjutaja hinnangul Kolumbia kõrval ka tugevaim pretendent Brasiilia peo rikkumisele. Teise koha võitluses võtab Tšiili klassi ja kogemustega oma, kuid veerandfinaal jääb tiitlikaitsjatele laeks."
Ajakava:
E, 17. juunil kell 01.00 Uruguay - Ecuador
T, 18. juunil kell 02.00 Jaapan - Tšiili
R, 21. juunil kell 02.00 Uruguay - Jaapan
L, 22. juunil kell 02.00 Ecuador - Tšiili
T, 25. juunil kell 02.00 Tšiili - Uruguay
T, 25. juunil kell 02.00 Ecuador - Jaapan
Ajakava pärast alagrupifaasi:
R, 28. juunil kell 03.30 A1 - B3/C3
R, 28. juunil kell 22.00 A2 - B2
L, 29. juunil kell 02.00 B1 - C2
L, 29. juunil kell 22.00 C1 - A3/B3
K, 3. juulil kell 03.30 A1/B3/C3 - B1/C2
K, 4. juulil kell 03.30 A2/B2 - C1/A3/B3
L, 6. juulil kell 22.00 3. koha mäng
P, 7. juulil kell 23.00 finaal
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta