Prantsusmaa tippklubi Lyoni Olympique'i peatreenerile Paulo Fonsecale määrati erakordselt karm karistus - kohtunikuga raksu läinud portugallane sai koguni üheksa kuud kestva juhendamiskeelu. Lyon nimetas otsust ennekuulmatuks ja ülikarmiks, Prantsusmaa kohtunikud leiavad aga, et ametnike käitumine on ületanud igasuguse piiri.
Detsembris Milani tüüri juurest vallandatud ning jaanuari viimasel päeval Lyonis tööle asunud Fonseca sattus sekeldustesse pühapäevase liigamängu ajal, mille Lyon lõpuks Bresti vastu 2:1 võitis. Kohtumise üleminutitel toimus Lyoni värava all võitlus palli pärast, mille käigus pidi peakohtunik Benoit Millot otsustama, kas määrata Bresti kasuks penalti või mitte.
VAR-ekraani juures kordusi vaatamas käinud Millot leidis, et penaltiväärilist rikkumist pole, kuid Fonseca oli selle aja jooksul nii vihasel toonil enda arvamust väljendanud, et neljas kohtunik Thomas Leonard andis Millot'le soovituse portugallane eemaldada. Punast kaarti näinud Fonseca ägestus sedavõrd, et lähenes Millot'le ja karjus talle näkku. Hetkeks taandunud, üritas Fonseca uuesti kohtunikule läheneda, kuid nüüd tõkestasid tema tee juba oma meeskonna mängijad eesotsas kapteni Corentin Tolisso ja keskkaitsja Moussa Niakhatega, samuti turvatöötajad.
🚨 Breaking | Lyon head coach Paulo Fonseca has been handed a 9-month ban for confronting Ligue 1 referee Benoît Millot. The Portuguese manager is suspended until November 30.
More follows. pic.twitter.com/S63AuHd1OM — Get French Football News (@GFFN) March 5, 2025
Prantsusmaa Jalgpalli Profiliiga (LFP) teatas kolmapäeval, et Fonsecale on kuni 30. novembrini määratud juhendamiskeeld, mis tähendab seda, et ta ei tohi viibida pingil, siseneda kohtunike ruumi ega täita mitte ühtegi ametikohustust enne ja pärast mängu ega selle ajal. Lisaks ei lubata Fonsecat kuni 15. septembrini ka riietusruumi, väljaku äärde, staadioni tunnelisse ega nende aladeni viivatesse koridoridesse. Keeld ei kehti praeguse seisuga euromängudes, mis tähendab, et Euroopa liigas saab Fonseca meeskonda juhendada. Ent samas võib Prantsusmaa Jalgpalli Liit esitada FIFA-le taotluse, et karistus laiendataks ülemaailmseks.
Kumbki osapool ei hoidnud pühapäeval juhtunust rääkides värvi kokku. Ligue 1 märkis olukorda kirjeldades, et Millot näitas Fonseca "vägivaldse käitumise" järel üles "märkimisväärset" rahulikkust. Prantsusmaa kohtunike ühing SAFE aga nimetas Fonseca ja Millot' peade hetkelist kokkupuudet "brutaalseks teoks".
Mõistagi ajas nii karm karistus pahuraks Lyoni klubi, kes mõistis hukka nii karistuse karmuse kui ka selle, et otsus langetati vaid mõne päeva jooksul. "Meis tekitab põlastust see, et treeneri käitumist ei hinnatud tema tegude põhiselt. See oli emotsionaalne reaktsioon, milles puudus tahe kohtunikku füüsiliselt rünnata. Näib, et karistuse dikteeris kontekst, mis Prantsusmaa kohtunike tööd ümbritseb. Olympique plaanib karistuse vaidlustamiseks kasutada kõiki võimalikke kanaleid. Klubi töötab ühiselt sportlike eesmärkide täitmise nimel," teatas Lyon oma avalduses, kinnitades sellega, et on Fonsecale igati toeks.
All together with our coach 🫂❤️💙#FCSBOL pic.twitter.com/Ox9gDTCYCV — Olympique Lyonnais 🇬🇧🇺🇸 (@OL_English) March 6, 2025
Kolmapäeval 52-aastaseks saamist tähistanud portugallasele edastas Instagrami vahendusel teiste seas õnnesoovi Lyoni omanik John Textor, kes tõdes, et peatreener eksis ja on selle eest mängujärgsel pressikonverentsil ka juba vabandanud, kuid lisas, et karistus on ilmselgelt liiga karm. "Oled Lyoni jaoks õige mees ja võitleme edasi," rõhutas Textor.
Fonseca abikaasa Katerõna avaldas samuti sotsiaalmeedias juhtunu kohta arvamust, märkides: "Üheksa kuud mõnesekundilise karjumise eest? Absurdne, läbinisti skandaalne ja enneolematu otsus. Palun ausat kohtumõistmist, mitte poliitilist hukkamist."
Rasked ajad isiklikus elus
Otsuse taust vajab aga tõepoolest pikemat lahtiseletamist, mida aitab teha The Athletic. Esiteks ja antud mängu raames - Fonseca oli kohtumise jooksul korduvalt kohtunikega vaielnud ja näinud selle eest avapoolaja lõpus ka kollast kaarti. Lisaminutitel aset leidnud olukorras nõudis ta häälekalt, et Lyoni kasuks oleks tulnud määrata hetk varem keskjoone kandis määrusterikkumine. "Esimene viga oli seal!" kostis Fonseca ingliskeelne protest ka teleülekandesse.
Millot rääkis pärast mängu väljaandele L'Equipe, et kui Fonseca talle lähenes, pelgas ta hetkeks, et saab tõepoolest pealöögi näkku. Sellegipoolest säilitas ta külma verd ja taandus, fikseerides vaidlusaluses olukorras lõpuks suluseisu.
Fonseca vabandas kohe pärast mängu kanalile DAZN antud teleintervjuus, lausudes: "Tahan alustuseks oma liigutuse pärast vabandust paluda. Ma poleks pidanud nii tegema." Esmaspäeval saatis ta ka ametliku vabanduse Prantsusmaa kohtunike ühenduse juhtidele Antony Gautier'le ja Amaury Delerue'le, kuid nagu selgus, jäi sellest väheks.
🎙️Katerina, l’épouse de @PFonsecaCoach, ne comprends pas la décision de la Commission de Discipline ⬇️
«9 mois pour quelques secondes de cris ? Une décision absurde, scandaleuse et sans précédent. Ce qui est demandé, c’est la justice, pas une exécution politique.» pic.twitter.com/jml37A78fW — Olivier Salmon (@OlivierSalmon_) March 6, 2025
Kuna Lyoni ootas juba neljapäeval ees Euroopa liiga võõrsilmäng FCSB-ga, osales Fonseca distsiplinaarmenetluses videokõne vahendusel. Mängueelsel pressikonverentsil, mis leidis aset nimetatud kõnest tund aega varem, selgitas ta, et viibis emotsionaalselt kõrgendatud seisundis, sest viimaste päevade sündmused olid ta endast välja viinud. Portugallane viitas siinkohal USA presidendi Donald Trumpi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi tuliseks kiskunud kohtumisele Valge Maja Ovaalkabinetis ning sellest tulenenud teadmatusele Venemaa-Ukraina sõja lahenduse osas.
Selgitus võib tunduda ühelt poolt otsitud, ent on teisalt siiski igati arusaadav. Nimelt töötas Fonseca aastail 2016-19 Ukraina klubi Donetski Šahtari peatreenerina ning tema naine Katerõna on ukrainlanna, kelle paljud pereliikmed viibivad endiselt sõjast räsitud Ukrainas. "Viimased päevad on olnud mulle väga rasked ja ängistavad, sest Ukraina on mu südames. Olen viimaste sündmuste valguses olnud väga pinges," selgitas ta pressikonverentsil ukrainlasest ajakirjaniku küsimusele vastates.
President septembrini pealtvaatajaks
Ääremärkusena: Lyoni leeril pole päris õigus, kui nad väidavad, et nii karm karistus on pretsedenditu. Ent viimane selline juhtum jääb tõepoolest enam kui kümne aasta taha, täpsemalt 2013. aasta maikuusse. Siis pani Paris Saint-Germaini toonane spordidirektor Leonardo Parc des Princes'i staadioni tunnelis rinnad kokku kohtuniku Alexandre Castroga ja sai selle eest 13 kuu pikkuse staadionikeelu. Prantsusmaa kohus tühistas karistuse küll viis kuud hiljem, ent Leonardo oli selleks ajaks juba PSG-st lahkunud.
Selge on aga seegi, et Lyoni viide kontekstile pole sugugi õhust võetud. Prantsusmaa vilemeeste ja klubiametnike suhted on viimasel ajal olnud ülimalt pingelised ning selles mõttes sattus Fonseca vihapurse halvimale võimalikule ajale. Kõigest neli päeva varem oli Marseille Olympique'i president Pablo Longoria teeninud 15-mängulise staadionikeelu, sest ta süüdistas pärast 0:3 kaotust Auxerre'ile kohtunikke otsesõnu korruptsioonis.
Longoria läks marru, sest peakohtunik Jeremy Stinat ei määranud Marseille' kasuks penaltit, ehkki seda Quentin Merlini vastu tehtud vea eest nõuti, ning saatis seejärel punase kaardiga väljakult minema keskkaitsja Derek Corneliuse. Tagantjärgi hindas Prantsusmaa kohtunike järelevalveorgan seejuures mõlemad otsused igati õigeks, kuid Longoria mängujärgne vihapurse oli selleks hetkeks juba omandanud legendaarse kuulsuse. Lõpuvile järel riietusruumide ees asuvates koridorides ringi marssinud president tagus seal jalaga inventari ja uksi, karjus korduvalt, et meistrivõistluste näol on tegu "korruptsiooniga" ja Ligue 1 on "s*tt liiga" ning teatas lõpetuseks: "Kui Superliiga meile pakkumise teeb, liitume otsekohe nendega!"
Pablo Longoria afirma en AFP que “no hay corrupción en el fútbol francés”. El sábado, el presidente del OM clamó contra el arbitraje tras la derrota en Auxerre. El vídeo de DAZN es surrealista. Perdió los nervios tras la roja a Cornelius en el segundo tiempo. pic.twitter.com/gR8R1m4IG8 — Andrés Onrubia Ramos (@AndiOnrubia) February 24, 2025
Longoria räuskamise mõistis teiste seas hulka Prantsusmaa Jalgpalli Liidu president Philippe Diallo, kes nimetas seda "vastuvõetamatuks". Ehkki Longoria üritas enda väljavabandamiseks sukelduda semantikasse ja selgitada, et "korruptsioon" hõlmab tema emakeeles palju laiemaid tähendusi kui prantsuse keeles, ei päästnud see teda septembrini kehtivast karistusest. Nimelt on Ligue 1 hooaja lõpuni jäänud veel vaid kümme kohtumist, mis tähendab, et viimase kolmandiku teenitud keelust peab Longoria ära kandma uue hooaja alguses.
Marseille' presidendi pahameele ohvriks langenud Stinat selgitas väljaandele Sud Ouest, et on teinud politseile avalduse, kuna Longoria käitumise tulemusena on talle ja tema perekonnale saadetud tapmisähvardusi. Samuti teavitas Stinat' naine politseid, et nende auto kaks rehvi oli juba enne mängu noaga lõhki lõigatud. Kohalike võimude sõnul pole siiski võimalik tagantjärgi tõestada, kas vandalismi ja kohtuniku ameti vahel valitseb seos.
Üks ees, teised järel?
Longoria ei ole aga kaugeltki ainus Marseille' klubi ametnik, kes karistust kannab. Olympique'i spordidirektorile Mehdi Benatiale määrati kolmekuuline töökeeld pärast 14. jaanuari, kui Marseille kaotas karikasarja 1/32 finaalis penaltitega Lille'ile. Benatia oli mängu ajal sõimanud ei kedagi teist kui Stinat'd, kes tegutses tolles mängus neljanda kohtunikuna. Ja et pilt oleks veel absurdsem: sama mängu järel sai sama teo eest kuu aja pikkuse karistuse ka Lille'i president Olivier Letang!
👤 Le verdict est confirmé par la commission d’appel de la FFF. Selon nos infos, Medhi Benatia écope de trois mois de suspension ferme + trois mois avec sursis pour son comportement à la fin du 16e de finale de Coupe de France entre l'OM et Lille, le 14 janvier dernier. pic.twitter.com/USjAaSyghA — RMC Sport (@RMCsport) March 6, 2025
Benatia kõndis seejuures juba enne jaanuarikuist juhtumit õigusemõistjate silmis õhukesel jääl ja seetõttu on ka arusaadav, miks värskele kolmekuulisele keelule lisati veel kolm kuud tingimisi. Nimelt oli talle juba septembris määratud kolmemänguline karistus selle eest, et ta sõimas peakohtunikku Benoit Bastieni, kes oli mängus Lyoniga saatnud viiendal minutil platsilt minema Marseille' kapteni Leonardo Balerdi. Ning et kompott oleks täielik, sai pärast liigamängu Auxerre'iga sobimatu käitumise eest kolmemängulise karistuse ka Marseille' klubi juures nõustajana töötav endine ründetäht Fabrizio Ravanelli.
Et Prantsusmaa klubitöötajatel on emotsioonide talitsemisega tõsiseid probleeme, näitas isegi kolmapäevaõhtune PSG ja Liverpooli vaheline Meistrite liiga kohtumine. Itaallasest peakohtunik Davide Massa ei määranud seal penaltit olukorras, kus Liverpooli keskkaitsja Ibrahima Konate lükkas kätega selga värava suunas jooksnud Bradley Barcolat, ning avapoolaja lõpuvile järel võis telepildist näha, kuidas pariislaste spordidirektor Luis Campos tunnelisse sammunud Massat sajatas.
Kohtunikud: meile aitab
Sestap on Prantsusmaa kohtunikud otsustanud, et neil on sõimust viimaks kõrini. "See, mida oleme pidanud viimastel nädalatel üle elama, ei ole lihtsalt vastuvõetav," lausus kohtunike ühenduse juht Gautier väljaandele L'Equipe antud interjvuus. SAFE on ühtlasi teatanud, et plaanib Longoria solvangute eest kohtusse anda, ning Millot' ja Fonseca vahel juhtunu lisas vaid õli tulle.
"Olen vestelnud nädala jooksul kolme-nelja kohtunikuga. Nad tunnevad ühtaegu vastikust ja pettumust," rääkis The Athleticule vastuolulise kuulsusega Tony Chapron, kes töötas Prantsusmaa kõrgliigas vilemehena aastail 2005-18. Väärib märkimist, et ta sattus ka ise 2018. aasta jaanuaris haruldase skandaali keskmesse, kui püüdis mängu ajal Nantes'i kaitsjale Diego Carlosele jalga taha panna ning näitas seejärel mängijale punast kaarti. Chaproni karistati selle eest kuuekuulise vilistamiskeeluga ning ta otsustas ameti maha panna, olles sestsaadik tegutsenud Prantsusmaa telekanalites kohtunikutöö eksperdina.
pic.twitter.com/ltfcrYfJJ8 — Epic Red Cards (@epicredcards) July 13, 2023
Ent samas kuulub Chapron vaieldamatult kohtunike siseringi ja tema juttu on mõtet uskuda. "Valitseb teatav uskumatus, et oleme nii kaugele jõudnud. Kõige hullem on see, et olukordades, millele sellised reaktsioonid on järgnenud, ei teinud kohtunik isegi ilmselget viga. Kohtunikud ei saa lihtsalt aru, mis toimub. See on hämmastav," kirjeldas ta The Athleticule.
Chapron märkis, et eriti valus on toimuv amatöörkohtunike jaoks. "Proffidele on ette nähtud vähemalt mingigi kaitse, aga amatöörid on igal nädalavahetusel omapäi. Oleme jäänud viimase viie-kuue aastaga ilma 3000 kuni 4000 kohtunikust, kes lihtsalt ei taha enam vilistada," nentis ta. Raadiokanali Ici väitel registreeris alaliit eelmisel hooajal 245 kohtunike vastu suunatud vägivallaakti ja käesoleval hooajal on see number juba 110.
Toimuv rikub mõistagi ka kogu Prantsusmaa jalgpalli mainet ning siingi ei saaks ajastus halvem olla. Kõrgliiga teleõigused kuuluvad värskelt DAZN-ile, aga kanalil on olnud seni suuri probleeme vaatajate ligimeelitamisega. See aga tähendab, et telerahade osas ollakse praegu sügavas kriisis ning hetkel vajaks Ligue 1 maksimaalselt positiivset kajastust. Selle asemel ajab üks skandaal teist taga - ja süüdistada pole prantslastel mitte kedagi peale iseenda.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta