Eesti jalgpallifänluse ajaloo kirjeldus jätkub Indrek Schwede hinnanguga Teise maailmasõja eelsele perioodile ning kokkuvõttega.
Kui eile avaldatud esimeses osas andis antud perioodile põhjaliku hinnangu Tiit Lääne, siis täna tõmbame nn. "esimese vabariigi" ajale joone alla.
Seekordseks intervjueeritavaks on spordiajakirjanik Indrek Schwede, Jalka peatoimetaja ja raamatu “Väike jalgpallipiibel” autor, kelle sulest on peagi oodata suurteost Eesti jalgpalli ajaloo kohta.
Eesti fänluse ajaloo uurimustöö avaldamisega jätkame kuni laupäevani, mil Eesti jalgpall ametlikult saja-aastaseks saab.
Indrek Schwede hinnang Eesti jalgpallile aastatel 1920-1940:
Millist tähendust omas jalgpall inimeste jaoks 1920ndatel ja 1930ndatel aastatel?
Väga raske on seda alati öelda, et ajajärgul, kus sa pole elanud, on üks või teine asi midagi tähendanud, aga selge on see, et jalgpall oli spordiala number 1 ja see on väga loogiliselt tuletatav. Saale ja halle ei olnud ning näiteks ka korv- ja võrkpall olid välisalad, neid mängiti suvel ja mitte nii nagu praegu talvel. Kuna jalgpallistaadionid olid suured, mäng ise atraktiivne inimeste jaoks, siis kujuneski ta publikualaks number 1. Ka Eesti meistrivõistluste parematel mängudel oli kuni 2000 inimest kindlasti vaatamas, rääkimata siis maavõistlustest.
Kuidas hinnata jalgpalli populaarsuse kasvu ja riigi poliitikat jalgpalli kui spordiala suhtes?
Jalgpalli populaarsus kasvas koos aastatega, kas või selle tõttu, et mäng ise arenes. Kujunesid välja lemmikmängijad, lemmikklubid inimeste jaoks, keda käidi jälgimas, ning 30ndatel aastatel algasid ju ka maailmameistrivõistlused ja 20ndate aastate lõpus Balti turniir. Kui 1928. aastal Balti turniirid algasid, siis tähendas see inimestele ju sisuliselt aasta kõige tähtsamat sündmust, eriti, kui see turniir oli Eestis.
Algasid MM-valikmängud. Eesti on teatavasti pidanud maailma kõigi aegade esimese valikmängu, Rootsi vastu ja see tähendas kahtlemata publikuarvu tõusu. Lisaks sai Kadrioru staadion 30ndate alguses uue tribüüni, mis tähendas ka uute istekohtade juurdetulekut. Jalgpall oli ilmselgelt publikuala number 1.
Millisest rahvusest tollal mängijad olid? Kas oli üldse ka mitte Eesti rahvusest mängijaid?
Mängijad olid tollal eestlased seetõttu, et Eesti rahvastiku koosseis oli selline, kuskil 88% kogu rahvastikust oli eestlasi. Kahtlemata oli ka ida poolt mängijaid. Eelkõige Narva poolt ja Narva meeskondades oli küll venelasi mängijateks, aga valdavalt vastas platsil olijate rahvuslik kooseis riigi rahvuslikule koosseisule.
Aastate 1920-1940 analüüs ja kokkuvõte:
Eesti Vabadussõda lõppes Tartu rahuga 2. veebruaril 1920. Sellejärgselt algas riigi kiire ülesehitamine. Nagu sissejuhatuses sai juba mainitud, leidis Eesti jalgpalli rahvuskoondise esimene kohtumine aset juba 8 kuud hiljem, veel enne kui oldi jõutud ametlikult asutada Eesti Jalgpalli Liit (EJL) ning kui polnud peetud veel ametlikke meistrivõistlusigi, mis leidsid esmakordselt aset 1921. aastal.
EJL loodi 14. detsembril 1921. Asutajateks olid Kalevi, Spordi ja Tallinna Jalgpalli Klubi (TJK) esindajad. Järgmise aasta suvel lähetas EJL liitumisavalduse FIFA-le. 1923. aastal Genfis võeti Eesti vastu koos Brasiilia, Egiptuse, Jugoslaavia, Läti, Poola, Tšehhoslovakkia, Türgi ja Uruguaiga. FIFA-sse kuulus sel hetkel 27 riiki. (Indrek Schwede “Väike Jalgpallipiibel”: lk. 9-10)
Eesti riik lülitus rahvusvahelisse ellu võimalikult kiiresti. Spordimaailmas on ehk parimaks näiteks tõik, et juba 1920. aasta Antverpeni olümpiamängudelt sai Eesti omale esimese olümpiavõitja raskejõustiklase Alfred Neulandi näol.
Jalgpalli kiiret arengut näitab aga see, et juba 1923. aastal seadis jalgpalliliit üles ettepaneku meeskonna olümpiale saatmiseks. Olümpiakomitee andis nõusoleku ja ettevalmistus võis alata. Esimeseks kiireks sammuks oli välistreeneri leidmine, sest kodumaistel arvati oskustest nappivat. Ungarist palgati Ferenc Konya, kes veel 1923. aasta hilissügisel mehed kokku võttis ja treeningud käima pani. (Tiit Lääne “Magnetkätega mees”: lk. 18—19, 32)
Järgnevatel aastatel toimus Eesti riigi vaikne areng ning rahvas rikastus vaikselt. Täpselt niisamuti käis ka jalgpalli käsi. Kui rahvas muutus jõukamaks, täheldati ka tööliste järjest suurenevat osakaalu jalgpallipubliku osas. Jalgpalli populaarsuse kasv väljendus selleski, et üha enam oli staadionil publiku seas ka poliitikuid. Nii näiteks avas Tallinnas 30. augustil 1931 Balti turniiri, mille kodupubliku rõõmuks Eesti võitis, riigivanem Konstantin Päts. (Tiit Lääne “Magnetkätega mees”: lk. 97)
12. märtsil 1934 panid üleminekuvalitsuse juht Konstantin Päts ja sõjaväe etteotsa naasnud kindral Johan Laidoner põhiseadust rikkudes demokraatia kaitsmise (s.o. paremäärmusliku riigipöörde ärahoidmise) ettekäändel toime sõjaväelise riigipöörde ja haarasid võimu. Mõjukamate erakondade esialgsel vaikival heakskiidul kuulutati riigis välja kaitseseisukord, Vabadussõjalaste Liidu organisatsioonid suleti, üle 400 vapside juhtiva tegelase arreteeriti. Eesti poliitilises elus algas nn. vaikiv ajastu (1934–1938).
1937. aastal kokku tulnud Rahvuskogu (opositsioon boikoteeris selle valimisi) töötas Pätsi eelnõu alusel välja Eesti Vabariigi kolmanda põhiseaduse, mis jõustus 1. jaanuaril 1938. 24. aprillil 1938 valijameeste poolt presidendiks valitud ainukandidaat Päts nimetas ametisse uue valitsuse eesotsas Kaarel Eenpaluga. “Vaikivast olekust” hoolimata arenes Eesti elu tervikuna jõudsalt edasi: rahvas harjus oma riigiga, riigimonopolistlik majandusmudel aitas kaasa elatustaseme kiirele tõusule; suurt edu saavutati eestikeelse professionaalkultuuri ja haridussüsteemi loomisel.
Hoolimata riigipööramisest on eelpoolkirjeldatud aega nimetatud ka kuldseks ajastuks, sest Eesti õitses. See väljendus hästi ka jalgpalliväljakutel. EJL-i statistikale tuginedes saab väita, et antud perioodil oli suurenenud rahvuskoondise keskmine kodumängude külastatavus, mis päädis kahel korral (1938 ja 1940) täismajaga, 12 000 pealtvaatajat, Läti vastu.
1940. aasta juulis olid Nõukogude Liidu väed juba pikemat aega Eestis. Samas peeti kolm päeva enne eesti lõplikku okupeerimist, 18. juulil täistribüünide ees maavõistlus Lätiga. Mäng kujunes spontaanseks ülestõusuks okupantide vastu, mis algas terve hümni laulmisega, lubatud ühe salmi asemel ning päädis Kristjan Palusalu õlalevõtmisega ning Pätsi juurde viimisega. (Tiit Lääne “Magnetkätega mees”: lk. 221-223)(Indrek Schwede “Väike jalgpallipiibel”: lk. 21-22)
Esimest osa saab lugeda siit. Järgmine osa juba homme!
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta