Eesti jalgpallifänluse ajaloo uurimustöö neljandas ja eelviimases osas võetakse kokku Nõukogude okupatsiooni ajal toimunud arengud.
Kui perioodi keskel langes Eesti jalgpall pikaks ajaks varjusurma, siis 1980-ndatel aastatel järgnes jälle tõus, enne kui iseseisvumise järel siinne vutt uued tuuled tiibadesse sai.
Neljandas osas jagab oma mälestusi ja hinnanguid okupatsiooni aja viimastest kümnenditest jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede, kes antud ajajärgul oma karjääri alustas.
Eesti jalgpalli juubelile pühendatud lugude seeria jõuab lõpule homme, Maarjamaa vuti sajandal aastapäeval, jõudes otsaga välja tänapäeva. Eelmiste osade lugemiseks vaata loo lõppu.
Indrek Schwede hinnang Eesti jalgpallile aastatel 1970-1991:
Milline oli ja kuidas kujunes Nõukogude Liidu perioodil inimeste hoiak jalgpalli?
Inimeste hoiak eestlaste hulgas oli võõristav. Aastal 1983 tegin mina loo jalgpallur Tõnu Vanakesast. Ta oli Viljandi poiss, väravavaht, ta valiti ühel üleliidulisel väga esinduslikul turniiril sümboolsesse koondisesse. Sisuliselt tähendas see seda, et koos oli kogu omaealiste Nõukogude Liidu paremik ja seal valiti üks eestlane sümboolsesse koondisesse.
Mina tegin temast loo ajalehte “Edasi” ehk siis kodusema nimega “Postimees”. Ma õppisin Tartus. Seal elab mul väga palju sugulasi ja mu tädi kuulis seda, et ma lähen tegema jalgpalluriga lugu. Mu tädi esimene reaktsioon oli: “Aga kas ta on siis venelane või?” Natukene kartlikult küsitud, et kas ma lähen venelasega lugu tegema? See peegeldab niivõrd hästi tavainimeste suhtumist, sest tädi jalgpalli ei jälginud, sporti niimoodi nagu inimesed ikka. Aga see, et jalgpall käib koos venelastega, et need on nagu paarisasjad, oli tema jaoks päevselge.
Kuidas ning milliste protsesside tulemusel muutus jalgpall taas eestlaste hulgas populaarseks?
Kui see venepärasuse koorem hakkas langema 1980ndate alguses, 1983 pani Eesti pärast 15-aastast vaheaega taas välja esindusmeeskonna Nõukogude Liidu meistrivõistlustele ja pidi alustama II liigast ehk tugevuselt 3. liigast, siis Roman Ubakivi esimesed õpilased, kellest tuntumad nimed – Ott Mõtsnik, Urmas Hepner, Tiit Kõmper, Urmas Kaljend, Aavo Sarap – olid siis need poisid, kes läksid meid esindama. Nende kõrval olid ka mõned vene nimed.
Siis tuli Eesti publik jälle tribüünidele. Muulaste jaoks ei olnud niivõrd oluline, kes on meeskonnas, see oli oluline eestlaste jaoks. Selleks, et eestlased samastuksid oma meeskonnaga, oli ju vaja, et platsil jookseksid ringi Eesti poisid. Venelaste jaoks oli oluline, et oleks jalgpall linnas esindatud, et oleks oma meeskond, et oleks futbol.
Mingil hetkel isegi tundsin 1983.-84. aastal, et kui näiteks tollastes okupatsiooni tingimustes õnnestuks hoida seda meeskonda eestikeelsena, siis nii üllatav kui see ka ei oleks, oleks see siduv faktor nende kahe kogukonna vahel. Nad olid ju kogu aeg üksteisest eraldatud, omavahel läbi suurt ei käidud. Need olid väga suured erandid, kui eestlased ja venelased sõbrunesid, aga jalgpallistaadionil oli tunda, et võib tekkida mingisugune meie-tunne. Väga tõenäoline, et see tunne oli illusoorne, aga selle tingimuseks oleks olnud, et meeskond koosneb eestlastest, sest eestlastele oli see oluline, venelastele aga, et oleks jalgpall.
Hiljem meeskond loomulikult venestus, see oli aja küsimus. Tollal oligi natukene liiga ilus loota, et see kõik oleks kestnud. Roman Ubakivi tegeles juba tegelikult ka uute poistega, lõvidega. Lõvide selline jalgpalli mängimise periood sattus väga õigele ajale, sest piirid avanesid. 1987 käisid lõvid esimest korda välismaal – Helsingis Helsingi Cupil mängimas ja võitsid oma vanuseklassis esikoha.
Järgmisel aastal, kui sini-must-valge oli välja toodud, läksid nad teist korda juba trikoloori all. Nii andekal põlvkonnal oli võimalus esindada Eestit oma lipu all, nad võitsid rahvusvahelise turniiri ja võitsid 1987. aastal veel ühte Brasiilia satsi, mis tekitas Eesti ajakirjandusel tunde, et nüüd me võitsime Brasiilia koondist. Kusjuures Brasiilia meeskonna juures oli ka kuulus mängija Roberto Falcao, kes oli 1980ndate aastate MM-idel Brasiilia meeskonna üks kõvemaid tegijaid. See lõi sellise esimese puhangu Eesti rahvuslikule jalgpallile.
Aastate 1940-1991 analüüs ja kokkuvõte:
Nõukogude Liidu okupatsiooni esimeseks ülesandeks okupeeritud Eestis oli panna tavainimene uskuma, et elu Nõukogude Liidus on parem, kui ta oli kunagi Eesti ajal. Veel parem, kui Vabariigi aeg inimeste mälust kustuks, misläbi leitaks endale ustavaid järgijaid. Selleks, et selline efekt saavutada, tuli kõigepealt lõhkuda see, mis oli varasema korra poolt loodud, ning nimetada see ümber omaks, hävitada tollane sümboolika nõukoguliku vastu.
Selle tulemusel vahetatigi sundkorras kohe ja kiiresti ära Eesti jalgpalliklubide nimed. Estoniast sai Dünamo, TJK-st Lokomotiiv, Spordist Spartak, Kalevist Ametiühingute Spordiselts, Tartu Olümpiast Dünamo, Pärnu Tervisest Spartak. Lisaks, et neid klubisid ja seeläbi ka Eestit kiiresti suure Venemaaga siduda, korraldati meie klubide kohtumisi N. Liidu klubidega. (Indrek Schwede “Väike jalgpallipiibel”: lk. 29-30)
Järgneval perioodil algas massiline venestamispoliitika. Eestlasi sõidutati tuhandete kaupa Siberisse, kelledest pooled surid ebainimlikes tingimustes. Samal ajal toodi aga Nõukogude Liidust siia juurde töölisi, misläbi drastiliselt muutus eestlaste ja muulaste suhe kogurahvastikus. See avaldas ka otsest mõju jalgpallile, kuna juurde tuli järjest enam vene klubisid, samas kui eestlased lahkusid jalgpalli juurest. Eestlastest jalgpallifännid olid justkui väikene jätk Eesti Vabariigi ajast. Lõpuks hakkas ka see põlvkond ära vajuma, mistõttu fänlus peaaegu lakkas. Klubid küll veel Eestis hingitsesid.
Koos Nikita Hruštšovi võimuletulekuga ja tema “sulaga” tekkis Eestil taas võimalus end jalgpalliriigiks üles ehitada, kui kõigist sotsvabariikidest võeti A liigasse klubi. Kuigi esimene hooaeg suudeti püsima jääda, siis järgmine hooaeg langeti tagasi B liigasse. Sealt alates algas pikem mõõn.
1964. aastal sai võimule Leonid Brežnev ja algas stagnatsioon ning seda kõigis eluvaldkondades. Eesti jalgpall oli niigi juba languseteel ning 1968 aastal lakkas ta olemast N. Liidu tasemel, sest 1969. aasta hooajal enam meeskonda välja ei pandud. Jalgpallielu seisis koos stagnatsiooniga.
Roman Ubakivi pidi minema stagnatsioonist mööda, et alustada eestlaste treeninggrupiga ning nn. N. Liidu “Uhkete matuste” perioodil hakkasid tema esimesed õpilased ennast näitama ning Ubakivi oli alustanud legendaarsete lõvide treenimist. Samal ajal, kui poliitikas kerkisid esile 80ndatel uutmismeelsed poliitikud ja Eestis algas “laulev revolutsioon”, astus üles Eesti jalgpallis revolutsiooni tegev põlvkond.
Loe ka eelnevaid osasid: 1. osa ; 2. osa ; 3. osa.
Viimane osa ilmub homme!
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta