MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EESTI MEESTE KOONDIS
Link kopeeritud

Eesti mängib Amsterdamis kummalisele MM-tiitlile. Tänavu juba kolmandat korda!

Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

Täpselt nagu septembris Tallinnas peetud kohtumine, on ka teisipäevane Hollandi ja Eesti vaheline kohtumine mitteametliku MM-i tiitlimatš. Foto: Liisi Troska

Teisipäevane 2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valiksarja C-alagrupi viimase ehk 10. vooru kohtumine Holland – Eesti on ühtlasi ka matš MM-tiitlile. Tõsi, mitte ametlikule, vaid mitteametlikule.

Tegemist on Inglismaa jalgpalliajakirjaniku Paul Bronwi poolt 2003. aastal välja nuputatud kontseptsiooniga, mis jälgib profipoksi loogikat, kus maailmameistriks saab sportlane, kes senise maailmameistri alistab. Esimeseks maailmameistriks oli läbi aegade esimesena mõne koondisemängu võita suutnud meeskond.

Selleks oli Inglisma, kes alistas 1873. aastal läbi aegade teises ametlikus maavõistluses 4:2 Šotimaa. Aasta varem nende kahe meeskonna vahel peetud läbi aegade esimene maavõistlus oli jäänud 0:0 viiki ja mitteametlik MM-tiitel seega välja andmata.

Alates 1873. aastast on mitteametlik MM-tiitel kuulunud 49 erinevale jalgpalliriigile, kellest pentsikumateks on ilmselt Curacao, Põhja-Korea ja Zimbabwe. Kõige enam matše mitteametlikule MM-tiitlile on pidanud ja võitnud Šotimaa, kelle 149-st kohtumisest 86 on osutunud võidukaks. Viimati kuulus mitteametlik MM-tiitel šotlastele 2007. aastal.

Eesti koondisel õnnestus esimest korda mitteametlikule MM-tiitlile mängida tänavu juunis, kui võõrsil mindi vastamisi Saksamaaga, kes oli napsanud antud auhinna enda valdusse märtsis võõrsil Hollandi üle saavutatud 3:2 võiduga.

Eesti esimene tiitlimatš – rõhutagem siinkohal veelkord, et termin on küll pidulik, aga tegu võistlusega, millel puudub igasugune ametlik kaal – lõppes mäletatavasti 0:8 kaotusega. Suuremaid marginaale on mitteametliku MM-i 146-aastase ajaloo jooksul esinenud vaid viiel korral. Ülekaalukaimad võidud on sel võistlusel võetud Iirimaa üle, kes kaotas 1899. aastal Inglismaale 2:13 ja 1901. aastal Šotimaale 0:11.

Suur võit aga uinutas sakslaste valvsuse ja 6. septembril kaotati tiitel, kui Hamburgis jäädi 2:4 alla Hollandile, kes jooksis seega kolm päeva hiljem Tallinnas platsile taas mitteametliku maailmameistrina. Tiitli kaitsmisega saadi edukalt hakkama, sest Eesti üle võeti murevaba 4:0 võit.

Holland ei vääratanud ka oktoobris. Esmalt alistati kodus Põhja-Iirimaa 3:1 ja siis võõrsil Valgevene 2:1. Laupäeval kaitses Holland tiitlit võõrsil Põhja-Iirimaa vastu ja 0:0 viik tähendas, et edukalt (sarnaselt profipoksile tähendab viigiline tulemus, et maailmameistriks jääb tiitlikaitsja).

Kui Holland ei kaota teisipäeval Eestile, lõpetatakse 2019. aasta mitteametliku maailmameistrina, sest rohkem ametlikke kohtumisi neil tänavu kavas ei ole. 

Mitteametliku MM-i ametlik kodulehekülg.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK