Eesti parim Armeenia vastu – Mattias Käit

Eesti jalgpallikoondis viigistas Rahvuste liiga neljandas voorus kodus 1:1 Armeeniaga. Kamo Hovhannisjan viis külalised 8. minutil juhtima, aga 14. minutil Rauno Sappinen viigistas. Ülejäänud kohtumist domineeris Eesti, aga võiduväravani vaatamata mitmele heale võimalusele ei jõutud.
Teine järjestikune viik jätab Eesti koondise Rahvuste liiga C-divisjoni teises alagrupis keerulisse seisu. Nelja vooruga on Põhja-Makedoonia ja Gruusia kogunud kuus ning Armeenia viis punkti. Eestil on aga koos vaid kaks punkti, mis tähendab, et viimase koha vältimiseks tuleb kahe viimase vooruga teenida vähemalt neli punkti, võib-olla ka kuus. See on (väga) keeruline ülesanne, sest ees ootavad võõrsil-mängud Põhja-Makedoonia ja Gruusiaga.
Karl Jakob Hein – 6. Värava ärahoidmiseks variante polnud, muud tõrjetööd oli vähe. Küll aga sai mitmel puhul näidata hiilgavat jalaga mängu oskust. Heina pikad söödud olid kvaliteedi mõttes Eesti meeskonna paremuselt teised, jäädes alla ainult Konstantin Vassiljevi omadele.
Artur Pikk – 6. Värske koduklubi Kuopio Palloseura ridades hästi kulgenud mängud on näha ka koondises. Pikk mängib enesekindlalt, ambitsioonikalt, julgelt ja täpselt. Rünnakut suudab ta toetada mitmekesiselt, nii traditsioonilise äärejooksuga (overlap) kui ka söötude jagajana siis, kui on liikunud platsi keskteljele lähemale.
Märten Kuusk – 6. Kui koondisemänge on arvele kogunenud mitukümmend, ei kaasne iga järgmise kohtumisega selget sammu edasi. Aga kui neid on koos eilsega viis, siis küll. Kaheksa päeva jooksul kolmandat korda põhikoosseisu kuulunud Kuusk tundis end platsil selgelt mugavamalt ja kindlamalt kui pühapäeval Põhja-Makedoonia vastu. Õhuduellides taas domineeriv, aga seekord ka maast palliga mängides täpsem ja julgem. Ühepuutesööte juba nägi, aga tahaks näha veel rohkem, sest need aitavad tempot kõrgena hoida. Karol Metsal on nüüd vasakpoolse keskkaitsja positsioonil olemas tugev konkurents, mis on koondise jaoks ainult hea.
Nikita Baranov – 6. Sarnaselt Kuusele läksid ka Baranovi esitused koondiseakna jooksul iga mänguga paremaks. Tema hea tehnika ja platsinägemine on kaitseliini jaoks tähtis väärtus, sest annab ründefaasile lisadimensiooni. Ei väristanud ega rabistanud, kontrollis asju rahulikult.
Teijo Teniste – 6. Eesti koondise tsenderduste kvaliteet eilses mängus oli kõrge. Häid palle andsid kasti nii Artur Pikk kui ka Frank Liivak, aga parima toimetas sinna 37. minutil Taijo Teniste. Paremalt äärelt antud tsenderdus Rauno Sappinenile oli perfektne, aga jäi kahjuks väravaks löömata. Seda tsenderdust andes sai Teniste vigastada, mistõttu vahetati vaheajal välja.
Vlasi Sinjavski – 4. Kolm päeva varem Põhja-Makedoonia vastu tehtud hea partii "õnnistas" Sinjavskit personaalse tähelepanuga. Plaan oli Eesti vasakäär vaiksena hoida ja püha ürituse nimel kattis Armeenia teda sageli kahe mehega. Olukordi, kus ta jäi üks-ühele, Sinjavski seekord ära kasutada ei suutnud. Kasutegur jäi väikeseks. Lisaks lõi just tema valvata jäänud mees Armeenia värava ning 62. minutil ei suutnud Sinjavski Frank Liivaku väga head tsenderdust raamidesse lüüa, vaid sahistas küljevõrku.
Eesti parim Mattias Käit – 7. Superpartii. Käit tahtis keskvälja enda kontrolli alla saada ja kui see ülesanne täidetud, siis nautis vallutatud territooriumi kontrollimist. Ta jagas sööte, aitas kaitsetööga ja oli tähtis sihtmärk nii pikkade autide kui ka värava eest sooritatud pikkade lahtilöökide puhul. Kui võimalus avanes, vedas Käit palli ise ning innustas pidevalt kaaslasi. Just tema arvele kanti resultatiivne sööt.
Vladislav Kreida – 7. Peatreener Karel Voolaid ütles õigesti, et Kreidat oli platsi peal näha rohkem kui Armeenia staari Henrikh Mhitarjani. Isukas ja konkreetne esitus ning, väärib rõhutamist, mitte ainult kaitse-, vaid ka ründefaasis. Lisaks vastase mängu lõhkumisele oskab Kreida ka ise ehitada. Tema ja Käidi partnerlus keskväljal oli väga kaunis. Arvestades, et meestel on vanust 22 ja 21, on optimism põhjendatud. Peaks minema veel paremaks! Tuleb kiita ka Kreida taktikalist küpsust – kui ta 69. minutil palli kaotas ja Armeenia ähvardas kontrasse joosta, tegi poolkaitsja nahaalse vea ja pani selle plaani seisma. Kollane kaart küll, aga tolles olukorras tark otsus.
Frank Liivak – 6. Kindel ja terav partii paremal äärel. Ükski Liivaku tsenderdus ei klassifitseerunud plönniks ega läinud üle jala, vaid neis jagus jõudu ja nad jõudsid värava ette. Parim tsenderdus oli 62. minutil Sinjavskile ette antud pall. 84. minutil teenis Liivak teesklemise eest kollase kaardi – mõnes mõttes võib seda isegi kiita, et proovis kohtumise lõpu eel väikese ohverdusega riskides, et äkki näkkab? Seekord siiski mitte.
Konstantin Vassiljev – 6. Kolmas õnnestunud rahvusvaheline mäng järjest. Nagu FC Flora duellis Zagrebi Dinamoga ja koondise eelmises mängus Põhja-Makedooniaga, suutis Vassiljev mängu kenasti kokku siduda, jagades nii pikki kui ka lühikesi sööte. Teise poolaja pani publiku rõkkama efektse ja efektiivse kannasööduga ning oli käivitavaks jõuks mitmes armeenlaste pead täitsa sassi ajanud kombinatsioonis. NB! Kostja toimetatud standardolukordade kvaliteet oli väga hea.
Rauno Sappinen – 7. Mõne meetri pealt löödud väravad võivad näida lihtsakoelistena, aga et õigel ajal õiges kohas olla, on vaja instinkte, mis teevadki ründajatest ründajad. Kahe koondisemänguga kolm väravat on saldo, mille üle võib Sappinen uhkust tunda. Aga hinne jääb Eesti eilse mängu parimatele alla, sest 37. minuti šanss pärast Teniste superkvaliteetset tsenderdust, tulnuks lüüa väravaks. On end kahe viimase mänguga mänginud selgelt koondise esiründajaks.
Michael Lilander – 5. Sekkus vaheajal vigastada saanud Teniste asemel ja tegi igati viisaka partii, mis tõestas, et kui kogenum kolleeg vajab edaspidi toetust, pole Lilanderi pärast pabistada vaja. Kaitses tundus, nagu Tenistet ei oleks ära võetudki. Äär pidas, aga ründefaasis jäi selgelt tagasihoidlikumaks. Samas polnud see üllatav, sest Lilander oli Flora eurohooaja jooksul stabiilne ja kindel mängumees. Hea täiendus koondisele!
Mark Anders Lepik – 4. Sekkus teist mängu järjest vahetusest, aga Leedu vastu tehtud lubav debüüt jätku ei saanud. Ei suutnud end platsil kehtestada ja vastasele piisavalt probleeme valmistada. Plusspoolele duellivõit vasakul äärel ja nutikas sööt karistusalasse teel olnud Georgi Tunjovile, kes tegi aga tehnilise praagi.
Georgi Tunjov – 4. Oktoobri koondiseaken näitas selgelt ära, et peatreener Karel Voolaid näeb Tunjovi hetkel ründava poolkaitsjana, mitte ääremängija või emma-kumma alumise poolkaitsjana. Eraldi episoodidena võttes teeb asju pigem hästi, aga jätab ikkagi väljakul natuke eksinud mulje, ei teaks nagu tihti, kuhu minna või kuidas olla. Kipume ehk unustama, et meeste mängu kogemust on tal veel väga vähe ja kümne peal mängimine on väga nõudlik positsioon. Eilne vahetusest sekkumine ei liigitu ei õnnestumiseks ega ebaõnnestumiseks.
Pavel Marin – 4. Premium liiga tempo pealt koondisejalgpalli sekkuda on väga keeruline, näitasid nii mängud Põhja-Makedoonia kui ka Armeeniaga. Marini tahtelistele omadustele pole kellelgi ühtegi etteheidet, aga kvaliteet pole hetkel lihtsalt piisav, et koondist Rahvuste liiga mängus tõhusalt aidata. Hetkel aga kedagi paremat võtta polnud.
Martin Miller mängis hinde teenimiseks liiga vähe.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta