Eesti koondis sai EM-valiksarjas neljanda kaotuse järjest, kui kodusel A. Le Coq Arenal jäädi 5652 pealtvaaja ees Aserbaidžaanile alla 0:2. Soccernet.ee toimetus valis Eesti parimaks mängijaks debütant Martin Vetkali.
Mõlemad väravad sündisid esimesel poolajal. Aserbaidžaan asus mängu juhtima juba üheksandal minutil, kui Toral Bajramov sai segamatult jalad maas Elvin Jafargulijevi tsenderduse peaga väravasse suunata. Teine värav löödi üleminutitel, kui madal sööt värava ette tabas koperdanud Artur Pika kätt, mängu peakohtunik Robert Schröder seda algul ei märganud, aga VAR suunas vilemehe ekraani juurde ning seal langes sakslase otsus võrdlemisi kiiresti - penalti Aserbaidžaanile, mille Ramil Šejdajev 45+4. minutil realiseeris.
Eesti koondis on kuue mänguga kogunud vaid ühe punkti ja asub viieliikmelises valikgrupis viimasel kohal. Eesti üldine väravate vahe on 2:18. Viimased neli mängu on jäädud kuivale ja endale lastud lüüa 15 väravat.
Soccernet.ee toimetuse hinded:
Karl Jakob Hein - 5. Esimese värava olukorras oli Šejdajevi löök täpne, aga siiski tõrjutav ja oleks ideaalis saanud paremini tegutseda. Ta on varasemalt häid penaltitõrjeid teinud, aga seekord ei õnnestunud. Seda ei saa talle ette heita. Tema väljalöögid olid nii ja naa, mõned söödud läksid kas auti või olid riskantsed. Ta hoidis lõpus ära aserite kolmanda värava, kui tõrjus Maksim Paskotši pallikaotuse järel üks-üks olukorras Renat Dadašovi löögi. Kandis pärast Konstantin Vassiljevi väljavahetamist kaptenipaela.
Artur Pikk - 4. Jäi avavärava olukorras väravalööjast liiga kaugele ja põhjustas penalti, mis oli küll ebaõnn, aga samas lasi ennast kõigepealt pikali petta. Tahtmises polnud küsimust, aga kaitses oli pea laiali kõige valemal hetkel. Kohati vajus Märten Kuusele liiga külje alla, äär jäi tühjaks ja teised pidid sinna appi töötama. Pani ennast varakult kollase kaardiga raskesse seisu. Panus ründes jäi suures plaanis kesiseks, kuigi mängis lõpus löögile nii Bogdan Vaštšuki kui ka Vlasi Sinjavski.
Märten Kuusk - 5. Mängis Karol Metsa puudumisel enda jaoks ebamugaval positsioonil pigem kindla peale, jäi kaitses silma õnnestunud sekkumistega ja mingit suurt jama ei teinud, aga ei olnud sujuvust ja voolavust. Ülesehituses ei suutnud kaugeltki Metsa saapaid täita.
Maksim Paskotši - 5. Kui poleks olnud viimaste minutite jämedat pallikaotust, oleks kuulunud Eesti parimate sekka. Senimaani suhteliselt perfektne esitus. Palliga väga julge ja enesekindel, kaaslaste suhtes nõudlik ja mängis targalt. Olekult nagu vana kala, kes luges mängu hästi ega lasknud kedagi naljalt endast mööda, kui olukord lõpus välja arvata.
Rasmus Peetson - 4. Palliga oli liiga aeglane ja ebalev. Väljakul peaks rohkem ambitsiooni olema. Tegi liigutusi Premium liiga tempoga ja sisse tulid rumalad pallikaotused. Avavärava olukorras jäi aserite rünnakut sidunud Šejdajevist kaugele. Positiivse poole pealt sai avapoolajal Vassiljevi tsenderdusest peaga löögile ja teenis aseritele kollase kaardi, teisel poolajal võlus Eestile individuaalse meisterlikkusega välja heast kohast karistuslöögi.
Martin Miller - 4. Väljakul üsna eksinud ega tundnud ennast oma rollis paremal äärel mugavalt. Esimese värava olukorras kaotas oma mehe täiesti ära. Samas oli justkui alati olemas ja mängis ründes suhteliselt kõrgel, aga panus jäi lahjaks. Kui kaaslased teda leidsid, siis ei tulnud sealt midagi erilist.
Markus Poom - 5. Vastuoluline esitus. Tegi kaks väga head kauglööki ja sundis Aserbaidžaani väravavahi Shahrudin Magomedalijevi tõrjetööle. Palliga enesekindel ja tahtmisest puudu ei jäänud, aga ei suutnud alumise poolkaitsjana ülejäänud keskvälja käima tõmmata. Kaitses jäi panus nõrgaks ja aserite vasturünnakutel joosti temast korduvalt ühelt ja teiselt poolt üsna lihtsalt mööda. Esimese värava olukorras lasi Mahir Emrelil liiga lihtsalt palli vedada.
Mattias Käit - 5. Tegi palju tööd nii kaitses kui ka ründes. Nägi kõrgemas rollis veidi kõbusam välja kui alumise poolkaitsjana, aga kuna pidi kogu aeg käima Pika äärt lappimas, siis mängu ülesehitus selle arvelt kannatas. Ei olnud kokkuvõttes oma parimate päevade tasemel, aga ei mänginud ka halvasti. Mängu alguses sai kaugelt löögile, aga ei tabanud palli hästi.
Konstantin Vassiljev - 4. Mängis hea tsenderdusega Peetsoni peaga löögile, aga kokkuvõttes oli enda kohta mänguliselt väga-väga vähe aktsioonis ja õnnestumisi nappis. Teise poolaja esimeses pooles andis kummalise tagasisöödu oma karistusalasse ja olukord päädis Heina tõrjega. Aina enam tundub, et vahetusest sekkudes oleks tema kasutegur suurem.
Georgi Tunjov - 5. Veidi üles-alla, aga pigem julgustav esitus. Tahtmist oli palju ja mängis suure isuga, võttis esimesel poolajal koguni neli viga välja ja tegi palliga sähvatusi, aga väärilisi jätke ei leidnud. Ei mänginud endale harjumuspärasel positsioonil - visati ründes Henri Anieri kõrval vette ja ujus suures plaanis ilusti välja.
Henri Anier - 5. Esimesel poolajal maadles ilma erilise kasutegurita ja veanivoo tunnetamine ei klappinud, aga teisel poolajal oli veidi paremini mängus sees ja tegi kaks ohtlikku pealelööki, millest esimene blokeeriti ja teise tõrjus aserite väravavaht Magomedalijev posti kõrvalt. Kokkuvõttes ei olnud ülejäänud meeskonnaga liiga head sidet ja kui Anier peab ise äärelt tsenderdama, siis on midagi ka mänguplaanis valesti.
Eesti parim Martin Vetkal - 6. Suurepärane debüüt meeste mängumaal. Esialgu oleks pidanud olema U21 koondise juures, aga 19-aastane poolkaitsja tõestas, et kuulub A-koondisesse. Ei kartnud midagi ega kedagi, rabistamist ei olnud, vaid hoopis vastupidi. Kui rahvas skandeerib debüüdil sinu nime, siis mõne mehe oleks see võib-olla rivist välja löönud, aga Vetkal seedis selle ilusti ära. Ta näitas sisu, tegi head pressingut ja palliga mõned ilusad liigutused ning andis meeskonnale vajalikku energiat juurde. Peaaegu oleks debüüdil ka värava kirja saanud, aga karistuslöök lendas napilt ristnurgast üle.
Sergei Zenjov - 5. Panustas küll veidi mängupildi paranemisse, andis pikkust ja kogemust juurde ning tegi kohe paar õnnestunud liigutust, aga kadus siis ära ja kaaslased ei leidnud teda söötudega. Kokkuvõttes oleks oodanud siiski paremat sekkumist.
Vlasi Sinjavski - 5. Pingilt alustamine oli üllatus, aga samas viimase poole tunniga ei tekkinud ka seda tunnet, et ta oleks algkoosseisus midagi juurde andnud. Tema kaudu mängiti ja teda otsiti, aga pall ei olnud seekord sõber ja mitte midagi ei tahtnud õnnestuda. Ta jõudis küll soodsatele positsioonidele, aga käkkis need lõpuks ise ära. Sai kaks korda löögile, neist teine lendas napilt posti kõrvalt mööda.
Bogdan Vaštšuk - 5. Sai mängu lõpus Pika söödust löögile, mis paraku ebaõnnestus. Tõi viimaseks veerandtunniks natuke energiat juurde, võitis mõned õhuduellid ja tahtis palju, kuid suures plaanis sarnaselt Sinjavskile millegi erilisega silma ei paistnud.
Ken Kallaste - mängis hinde teenimiseks liiga vähe.
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Jana Pipar
Fotograaf: Oliver Tsupsman
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta