Eesti koondis avas MM-valiksarjas punkti- ja võiduarve, saades Chisinaus tuliseks kujunenud mängus 3:2 jagu Moldova meeskonnast. Soccernet.ee toimetuse hinnangul kerkis eestlaste parimaks kaptenipaela kandnud poolkaitsja Mattias Käit.
Kohtumise algus kujunes Eestile suurepäraseks, sest juba 5. minutil niitis vastaste kaitsja Maxim Cojocaru jalust läbimurdel olnud Vlasi Sinjavski ning belglasest peakohtunik Lawrence Visser otsis taskust punase kaardi. Arvuline ülekaal kasutati ära 19. minutil, kui Michael Schjönning-Larseni pealelöögi tõrjus vastaste väravavaht Andrei Cojuhari otse Rasmus Peetsoni jalale ning paremkaitsja avas skoori.
Teine värav sündis 30. minutil nurgalöögist. Rauno Sappineni pealöögi Cojuhari küll püüdis, ent oli selle käigus taganenud üle väravajoone ning kohtunikud fikseerisid tabamuse. Paraku lubas Eesti võõrustajad 48. minutil mängu tagasi, sest teise kollase ja kokku punase kaardi teenis poolkaitsja Kevor Palumets. Indu saanud Moldova lõi 67. minutil ühe värava tagasi, aga vaid kolm minutit hiljem vastas täpse kauglöögiga Käit.
Mihail Caimacovi 90+1. minuti karistuslöök vähendas vahe minimaalseks ja tekitas taas põnevuse, ent Eesti pidas lõpuvileni vastu ja teenis magusa võidu. Koondise viimane võõrsilvõit EM- või MM-valiksarjas pärines seejuures kaheksa aasta tagusest ajast.
Soccernet.ee toimetuse hinded:
Matvei Igonen – 6. Kaaslastesse rahu süstiv esitus ilma äralangemiste ja ebakindlate hetkedeta. Supertõrjeid polnud seekord vaja teha, vastaste karistuslöögi puhul jäi küll kohavaliku suhtes õhku pisike küsimärk, aga kokkuvõttes kinnitas Igonen Ungaris tekkinud muljet, et sellel positsioonil on tagala turvaline. Veel kiiduväärsemaks muudab tema kindla tegutsemise napp mänguaeg koduklubis.
Rasmus Peetson – 6. Oskas väravat lüües targalt suluseisu vältida ja olla õigel ajal õiges kohas. Väga hea vaist! Tööd oli oma äärel jälle palju ja kollase kaardi teenis taas üpris varakult, ent säilitas külma pead. Siiski tuli sisse ka eksimusi, enamjaolt lappis need ise, kuid võinuks olla veidi kindlam.
Maksim Paskotši – 6. Vääratas natuke Moldova esimese värava puhul ebamugava palli puhtakslöömisel, kuid oli muidu palliga mängus enesekindel ja õlg õla vastu duellides söakas. Õhuvõitlustes saanuks mõnel juhul tegutseda ka paremini, aga kokkuvõttes kandis välja liidrirolli, millesse on noorusest hoolimata koondises tõusnud.
Märten Kuusk – 7. Mehine partii. Võitles ennastohverdavalt, korra isegi vastu pead saadud jalahoobi hinnaga – aga see pall oligi vaja maksku mis maksab blokeerida. Peatas mitmel korral vastaste tärkava rünnaku õigeaegse vastusööstu ja pallivõitmisega. Säras julgete duellivõitudega ka lisaminutitel, aidates sellega nullida Moldova võimaliku lõpusurvet.
Michael Schjönning-Larsen – 6. Sai vastaste kiire punase kaardi tõttu avapoolajal veidi rohkem ründetööle pühenduda, aga sooritused kippusid kõikuma. Mängis end avavärava eel hästi löögile, löök ise küll ebaõnnestus, ent lõpptulemus oli Eestile õnnelik. Teisel poolajal vahetas äärt ja näis end paremal mugavamaltki tundvat. Rootsist või Iisraelist jõukohasema vastase vastu suudab oma koha välja mängida küll.
Mihkel Ainsalu – 5. Oli üllatavalt vähe pildis, teise poolaja keskel sattus sinna korraks ühe väga halva pallikaotusega, mis võinuks kalliks maksma minna. Plusspoolele lähevad üks hea läbisööt ja mõned hästi võidetud duellid, ent näib, nagu ei suudaks koduklubis karistusalast karistusalani ehk väga mitmekülgselt keskvälja valitsev Ainsalu koondises endale tihtipeale päris õiget rolli leida.
Kevor Palumets – 3. Väga vastakas esitus. Kohe mängu alguses säras karistusalas blokiga, liikus seejärel suure tööraadiusega ja suutis hästi rünnakut siduda. Samuti sündis teine värav tema heast nurgalöögist. Aga poolaja lõpp kiskus negatiivseks, kui esmalt teenis enda eksimuse tulemusena kollase kaardi. Teisel poolajal naasis tohterdamispausilt väljakule ja andis rabistava liigutusega otsekohe kohtunikule võimaluse uueks kaardiks.
Oli see teine kollane kergelt antud? Üpriski. Kas mängija peab ise selles olukorras riskitaset tajuma? Igal juhul. Palumets on nüüd viimase viie mänguga juba kahel korral koondise varakult vähemusse jätnud – sel tasemel lubamatu praak, mis tõmbab hinnet paratamatult kõvasti alla.
Eesti parim Mattias Käit – 8. Käit number kümne peal on raiskamine? Lubage naerda. Kaptenipaela vääriline esitus! Endiselt üks väheseid mehi, kes suudab hakata üksinda väga madalalt Eesti rünnakut ehitama, olgu siis ise palli vedades või söödukäike leides. Tõestas seda juba esimese viie minutiga kaks korda ja teenis vastastele eemaldamise. Murdehetkel ehk pärast Moldova vastuväravat leidis taas hästi nii vaba tsooni kui ka suurepärase löögi. Sisse tuli ka eksimusi, ent nii suure tööraadiuse juures saab need seekord andeks.
Vlasi Sinjavski – 6. Alustas suurepäraselt, võludes kaitsjalt punase kaardi välja. Erinevalt paljudest viimastest koondisemängudest ei kadunud seejärel päris pildilt, aga mitmel puhul jäi rünnakul natuke liiga kõhklevaks. Jaksas siiski seekord korralikult lõpuni töötada ja tegutses isukamalt kui eelmistes mängudes.
Ioan Yakovlev – 6. Mängu algul langes teatud kaitseolukordades ja pressingut tehes veidi ansamblist välja, aga kosus ja tegi lõpuks tubli tööpäeva. Ülitähtsa kolmanda värava eel oskas pea külmana hoida ja leida õige lahenduse. Suutis teravust hoida kogu mängu vältel, ehkki õnnestumised ja ebaõnnestumised kippusid vahelduma.
Rauno Sappinen – 7. Kui Sappinen on väljakul, on oht õhus. Juhus? Vaevalt. Alustas kohe mitme duellivõiduga ja üks neist võimaldas Käidil saata Sinjavski vastasele punast kaarti teenima. Tegutses näljaselt ja teravalt ning kohanes rollidega, mida mäng temalt nõudis ehk vajadusel toitis teisi, siis oli jällegi karistusalas õigel ajal õiges kohas või pääses palliga jooksu. Jah, lahendamata üks-üks olukord jääb kindlasti kripeldama, aga saame kindlalt öelda – Sappinen on tagasi.
Joseph Saliste – 4. Sekkus tublilt ja tegutses püüdlikult, aga jäi vastaste pakutuga lõpuks ikkagi hätta. Moldova esimese värava puhul üritas naiivset vaheltlõiget ja lasi ründaja seetõttu löögile, lõpu eel põhjustas ka suhteliselt ebavajaliku karistuslöögi, millest tuli teine värav. Premium liiga mehele käis mängutempo seekord üle jõu.
Alex Matthias Tamm – 5. Võitles südilt nagu alati, aga õnnestumised jäid pisikesteks – teenis nurgalöögi, meelitas vastaselt välja vea, kuid samas andis poole tunniga vaid kaks täpset söötu. Panus koondiseaknas jäi loodetust väiksemaks, samas mängib oma osa niisuguses hinnangus kindlasti see, et ootused on kasvanud.
Martin Miller – mängis hinde teenimiseks liiga vähe, kuid väärib tunnustust selle eest, et täitis talle antud ülesande ehk suutis lõpuminutitel hoida vastase väljakupoolel vajalikku teravust.
Eesti koondis – 7. Hea avapoolaja järel suudeti teine poolaeg oma vigade tõttu teravaks lasta ning parandamisväärset oli omajagu, aga raskest seisust tuldi siiski auga välja. Esimest korda pärast 2017. aastat suudeti võõrsil võita EM- või MM-valikmäng, kusjuures vastaseks polnud mõni Euroopa kääbus, vaid eelmises EM-tsüklis viimase mänguni finaalturniiri piletit jahtinud koondis. Sellega peab rahul olema!
Hinnete skaala: 10 - teiselt planeedilt; 9 - maailmaklass; 8 - hiilgav; 7 - väga hea; 6 - hea; 5 - keskmine; 4 - alla oodatud taseme; 3 - kehv; 2 - täiesti kohutav; 1 - tuleks kaaluda alavahetust.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta