Eesti koondis alustab Rahvuste liigat kodumänguga Gruusia vastu, kellega on varasemalt vastamisi oldud kuus korda, aga alati maavõistluse raames. Punktide peale mängitakse laupäeval esimest korda.
Kuus maavõistlus jaotuvad kahe koondise kodustaadionite vahel võrdselt. Kui kõik kolm Gruusias peetud kohtumist on lõppenud võõrustajate võiduga, siis Eestis peetud mängudest on külalistel ette näidata kaks võitu ja üks viik. Järgneb retrospektiiv Eesti ja Gruusia kuuele senisele kohtumisele.
Gruusia - Eesti 3:1 (18.11.1998, Thbilisi)
65., 85. Ashvetia, 72. Janashia – 90. Arbeiter
Eesti: Mart Poom, Urmas Rooba, Sergei Hohlov-Simson, Urmas Kirs (74. Erko Saviauk), Janek Meet, Mark Švets (80. Kristen Viikmäe), Viktor Alonen, Marko Kristal (89. Teet Allas), Maksim Smirnov, Indrek Zelinski (53. Argo Arbeiter), Andres Oper (85. Ivan O'Konnel-Bronin). Peatreener: Teitur Thordarsson
Kuidas meenutab kohtumisest vahetusest sekkunud ja Eesti ainsa värava löönud Argo Arbeiter? "Kollist mäletan nii palju, et lõin umbes 20 meetri pealt vasakuga ja veeres tagumisse alumisse nurke kenasti ära. Hoopis rohkem on meeles see, et Urmas Kirsil löödi kulm lõhki ja Gunnar Männik õmbles selle ilma tuimestuseta kiiresti kinni. Seltsimehed hoidsid Kirsi kinni ja Männik tegi rätsepatööd! Aga Kirs oli kõva mees nagu mulk ikka ja mängis edasi!"
Tolles kohtumises Eesti meeskonna kapteniks olnud Kirs kinnitab, et nii see tõesti oli. "Mäng käis, doktor Männik tegi õmblusi ja Indrek Zelinski assisteeris teda!" meenutab 80-kordne internatsionaal. 1:3 kaotusega lõppenud mängust on Kirsil meeles veel tõik, et seda vilistas kohalik kohtunik (Merab Malagurazde), kes teatas eestlastele konkreetselt: võite karistusalas kukkuda palju tahate, aga penaltit ma teie kasuks niikuinii ei määra!
Võistlusreis kätkes endas maavõistlusi kõigi kolme Kaukaasia riigiga. Eesti meeskond baseerus Thbilisis ja pärast mängu Gruusiaga sõideti sealt bussiga külla esmalt Armeeniale ja nädal hiljem Aserbaidžaanile (nendes mängudes saadi 1:2 kaotused, kusjuures aserist kohtunik korraldas Bakuus säärase koduvile, mille kõrval Thbilisis nähtu oli köki-möki).
Armeenia-mängult Gruusiasse naastes juhtus keset mägesid asunud piiripunktis kummaline seik. "Mart Tarmak oli delegatsiooni asjaajaja. Ta tuli bussi ja ütles: Urmas, sind kutsutakse majja. Mõtlesin, mis kuradi jama see on? Seal regioonis olid toona ju pinged üleval ja madinad käisid kogu aeg.
Läksin sisse ja mind juhatati hämarasse tuppa. Võttis kõhedaks, tunne oli nagu hakkaks kohe ülekuulamine! Siis pandi tuled põlema ja üks grusiinist piirivalvur teatab: "Tere Urmas, kas sa mind mäletad?" Muidugi mäletasin – olin temaga koos Viljandis erivägedes aega teeninud!" meenutab Kirs.
Nii Kirsil kui ka Arbeiteril on tollest Kaukaasia võistlusreisist üks erk kulinaarne mälestus. "Sõitsime bussiga mägede vahel. Tee ääres oli paar pisikest maja ja bussid jäid nende juures seisma – lõunapaus! Väga kummaline tunne oli, sest majad olid rohkem nagu onnid ja kui sisse astusime, vaatasid meile otsa täiesti lagedad lauad. Aga siis, mõne hetkega ja ma ei kujuta kust, olid need kõigega kaetud. Kaukaasia värk," räägib Kirs.
Praegu Soome esiliigaklubis Kotka TP peatreenerina töötav Arbeiter oli 1998. aastal sama klubi ründaja. Üheks tema klubikaaslaseks oli aserist väravavaht, kes oli novembris kodus puhkamas. Kui eestlased Bakuusse jõudsid, läkitas puurivaht sõbramehele Arbeiterile kingituse – 1,5 liitrise purgi Beluuga kalamarja, millest hinnalisemat toitu annab maamuna pealt otsida.
"Mäletan, kuidas koos Marko Leloviga seda sõime. Purgi seest supilusikaga. Coca-colat jõime peale ja kõrvale hammustasime kohalikku saia. Päris sürreaalne, kui praegu sellele mõelda," sõnab Arbeiter. "Kogu see Kaukaasia-reis oli võimas nostalgia-laks. Eestis oli ju juba läänelikumat sorti elu, aga seal oleks nagu ajamasinaga korralikult tagasi rännanud."
Eesti - Gruusia 1:0 (11.06.2000, Kadrioru staadion)
17. Piiroja
Eesti: Mart Poom, Erko Saviauk (60. Urmas Rooba), Andrei Stepanov, Marek Lemsalu, Teet Allas (Sergei Hohlov-Simson), Sergei Terehhov, Aivar Anniste, Viktor Alonen, Raio Piiroja (46. Janno Jürisson), Andres Oper, Indrek Zelinski. Peatreener: Tarmo Rüütli.
Päikesepaistelisel Kadrioru staadionil peetud maavõistlus ei eristuks hallist massist mitte mingil moel, kui 20-aastane Raio Piiroja oleks mänginud (kesk)kaitses, nagu kombeks. Aga ta ei mänginud, vaid rivistus tolles kohtumises üles paremäärena. Keskkaitses tegutsesid Andrei Stepanov ja Marek Lemsalu, Piiroja müttas aga esimese poolaja paremal äärel.´
Ning lõi ka värava, mis sündis nii, et Indrek Zelinski eksis Andres Operi teenitud penaltil. Gruusia väravavahi Soso Grishikashvili tõrjest tagasipõrganud pallini jõudis esimesena Piiroja, kes selle võrku äsas. Tegemist oli Eesti teise järjestikuse võiduga, nädal varem oldi kodus oldud 2:0 paremad Valgevenest. Augustis pikenes seeria kolmeni, kui MM-valikmängus alistati 1:0 Andorra.
Eesti - Gruusia 1:1 (27.05.2008, A. le Coq Arena)
64. pen Kink - 83. Kenia
Eesti: Pavel Londak, Tihhon Šišov, Raio Piiroja, Alo Bärengrub, Ragnar Klavan, Tarmo Kink, Aivar Anniste (57. Martin Vunk), Aleksandr Dmitrijev, Kristen Viikmäe (71. Kristen Viikmäe), Ats Purje (58. Joel Lindpere), Kaimar Saag (46. Vjatšeslav Zahovaiko).
Soojendusmäng enne Balti turniiri, mis läks traditsiooniliselt - kohale sõideti suurte eesmärkide ja optimismiga, naasti viimase kohaga. Suuremas plaanis oli aga tegu osaga tähtsast perioodist. Tarmo Rüütli oli äsja saanud Eesti koondise peatreeneriks ning veebruarist augustini peetud seitse maavõistlust (sh kaks Balti turniiri mängu) aitasid tal paika loksutada võistkonna, kellega mindi mängima MM-valiksarja, mis lõppes 2:0 võiduga Belgia üle (!) ja osutus vundamendiks imelisele EM-valiksarjale aastatel 2010 ja 2011.
Gruusia - Eesti 2:1 (03.03.2010, Thbilisi)
45+4. pen Kobiashvili, 90+4. Siradze - 83. Purje
Eemaldamised: 45+3. Piiroja, 90+5. Kruglov
Eesti: Mihkel Aksalu (46. Sergei Pareiko), Dmitri Kruglov, Raio Piiroja, Alo Bärengrub, Tihhon Šišov, Andrei Sidorenkov (46. Taavi Rähn), Martin Vunk, Konstantin Vassiljev (46. Aleksandr Dmitrijev), Sander Puri, Tarmo Kink (60. Gert Kams), Vladimir Voskoboinikov (60. Ats Purje). Peatreener: Tarmo Rüütli.
Kui jalgpalliteemalisele pubiviktoriinile on omandatud kõrgem kategooria, on seal lubatud esitada küsimus: nimeta kohtumine, kus Eesti koondis teenis kaks punast kaarti ja mis ei ole 2011. aasta novembri EM-i play-off-kohtumine Iirimaaga? Õigete vastuste hulk ilmselt 20% piiri ei ületa, sest miks peaks olema kellegi nii täpselt meeles 2010. aasta märtsis Thbilisis peetud matš?
Tõsi, kui viktoriinis osaleb peatreener Rüütli, siis tema vastab kindlasti õigesti, sest reeglina kohtunike aadressil vaoshoitust ilmutanud juhendaja nentis pärast seda kohtumist: "Spetsiaalsed tüübid oli Moldovast kohale toodud ja meile tõmmati lihtsalt vesi peale. Mäng oli küllalt äärmuslik ning sellele jäi selline ärategemise maik juurde. Vile oli ikka täiesti arusaamatu."
Avapoolaja lõpus Raio Piiroja eemaldamisega kõrgemat sorti loomingulisust ilmutanud Moldova kohtuniku Vjatseslav Banari vilepartii võttis eriti kummalise varjundi, kui Ats Purje suutis 83. minutil vastu ootusi viigivärava lüüa. Seejärel hakati Eesti kahjuks andma kõige uskumatumaid vilesid. Gruusia jõudis lõpuks sihile ja seejärel sai teise kollase ka Kruglov.
Eesti - Gruusia 3:0 (11.11.2015, A. le Coq Arena)
60. Purja, 65. Pikk, 88. Gussev
Eesti: Mihkel Aksalu, Ken Kallaste, Ragnar Klavan, Enar Jääger, Nikita Baranov, Artur Pikk (66. Maksim Gussev), Aleksandr Dmitrijev (81. Joel Lindpere), Karol Mets, Konstantin Vassiljev (89. Andre Frolov), Gert Kams (54. Sander Puri), Ats Purje (73. Rauno Sappinen). Peatreener: Magnus Pehrsson.
Rootslase Pehrssoni ametiaja teine aasta oli hakanud pigem positiivsel toonil, sest 1:1 viigile Islandiga järgnesid võidud Soome, San Marino ja Leedu üle. Seejärel kaotati aga Sloveeniale 0:1, Inglismaale 0:2 ja Šveitsile üleaja omaväravast 0:1. Positiivne foon ähvardas kaduda, aga 3:0 võit – Pehrssoni ametiaja ülekaalukaim! – Gruusia üle aitas selle (esialgu) ära hoida.
Eesti mängis tol kolmapäeval tõesti väga hästi, olles Gruusiast üle igas elemendis ja kindlalt. Polnud ime, et Pehrsson oli kohtumise järel väga elevil: "See võit on kergendus, meil oli kolm väga rasket mängu, kus me ei teinud skoori. Esimene poolaeg tundsime, et tegime kõik õigesti, aga Gert Kams lõi kaks võimalust mööda ning kaotasime liiga palju duelle. Teisel poolajal olime paremad ja tegime põhiasjad kindlamalt ära. Ma olen eriti õnnelik selle üle, kuidas me need väravad lõime."
Gruusia - Eesti 2:0 (27.03.2018, Thbilisi)
6. Tabidze, 35. Qazaishvili
Eesti: Marko Meerits, Taijo Teniste (71. Trevor Elhi), Igor Morozov, Ragnar Klavan, Joonas Tamm, Artur Pikk (64. Dmitri Kruglov), Mattias Käit (75. Konstantin Vassiljev), Brent Lepistu (71. Aleksandr Dmitrijev), Ilja Antonov (46. Artjom Dmitrijev), Sergei Zenjov, Henri Anier (46. Siim Luts). Peatreener: Martin Reim.
2017 sügisel lõpetas Eesti koondis MM-valiksarja ja asus siis hoogu koguma esimeseks Rahvuste liigaks, millele mindi vastu suurte lootustega. Valmistumist alustati turneega Kaukaasiasse, kus tehti esmalt Armeeniaga 0:0 viik, aga saadi siis Gruusia käest 0:2 kaotus.
"Raske oli ka poolkaitses ja kaitses. Kui mängime võõrsil seda tüüpi vastastega, kes on kiired, tehnilised ja ründavad, peadki kaitses väga palju tööd tegema. Tahtsime aeg-ajalt vastaseid kõrgemalt pressida, aga me ei suutnud seda kollektiivselt teha. See on jällegi hea õppetund," nentis Reim pärast Thbilisis saadud kaotust.
Eesti ja Gruusia duelli seitsmes vaatus etendub laupäeval kell 19.00 A. Le Coq Arenal, kusjuures esimest korda kohtutakse mitte maavõistluse, vaid punkte peale peetavas mängus. Otseülekande teeb ETV2.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta