Ekspert: Viaplay proovis Netflixi edu kopeerida, aga oli liiga ambitsioonikas
Viaplay lahkumine Baltikumi turult pöörab siinse ülekannetemaastiku jälle pea peale, aga Põhjamaade gigandi otsus katastroofiliste majandustulemuste valguses töömahtu tugevalt kärpida mõjutab ka Briti ja Põhja-Ameerika turgu. Portaal The Athletic võttis juhtunu kokku tõdemusega, et Viaplayle said saatuslikuks nii halb ajastus kui ka suutmatus muutunud turuolukorraga arvestada.
Viaplay, mis tegutses enne Nordic Entertainment Groupi (NENT) nime all, kukkus 2023. aasta teises kvartalis 517 miljoni euroga kahjumisse ning lahkub seetõttu Baltimaade, Suurbritannia, Põhja-Ameerika ja Poola turult. Ühtlasi koondatakse veerand ettevõtte töötajatest. Rootsis asuva peakontoriga Viaplay keskendub edaspidi vaid Põhjamaade ja Hollandi turule.
Veel mõne kuu eest seostati Viaplayd sooviga hankida õigused Inglismaal sealsete madalamate liigade näitamiseks, millest järgmine samm olnuks juba Premier League'i õigustele konkureerimine. Eelmisel aastal osteti 28 miljoni naela ehk 32,3 miljoni euro eest Briti striimiteenuse pakkuja Premier Sports. Nüüd on Viaplayl kaks võimalust - kas müüa see edasi või panna platvorm kinni ja loovutada õigused taas nende omanikele. Viaplay näitas Premier Sportsi vahendusel nii Šotimaa kõrg- ja esiliigat kui ka Hispaania La Ligat.
The Athleticu ajakirjanik Matt Slater uuris, mida Viaplay taandumine telemaastikul kaasa toob. "Siin pole midagi ilustada, see on täielik kaos. Viaplay on olnud üleliia ambitsioonikas, lootas korrata striiminguteenuse pakkumisel Netflixi edu. Aga on ilmselge, et selles vallas puuduvad igasugused garantiid," lausus temaga vestelnud meedia- ja tehnoloogiaanalüütik Paolo Pescatore.
Londonis tegutseva Pescatore arvates oli Viaplay otsus Premier Sportsi ostmiseks tol hetkel mõistetav, sest neil oli vaja turgu vallutada, kuid puusse pandi ajastusega. Nimelt langes see kokku elatuskriisiga kõikidel Viaplay Euroopa ja Põhja-Ameerika turgudel.
- Viaplay lahkub Baltikumi turult. ERR: soovime ülekandeid tagasi
- Jalgpalliliit ülekannetest: Viaplay loodab õigused aasta lõpuks edasi müüa
"Viaplay ei ole selles hädas üksi," märkis Pescatore. "Paljud ettevõtted on võtnud hiigelsuuri riske, mille tasuvuseks kulub aastaid. Ja abiks pole seegi, et reklaamitulud on langenud. Kõik valmistuvad halvimaks, pühendutakse kulude kärpimisele. Oodata on järgmisi tagasilööke," ennustas ta.
Kiirelt tippu, kiirelt põhja
Slater märgib, et Viaplay langus on sama kiire kui tõus. NENT asutati alles 2018. aastal, kui see eraldus Rootsi suurettevõttest Modern Times Group (MTG), ning juba järgmisel aastal mindi uue ettevõttega börsile.
Briti saartel saadi Viaplay ambitsioonidest esimest korda aimu 2020. aasta veebruaris, kui ettevõte sõlmis Põhjamaades Premier League'i näitamiseks peaaegu 2 miljardit naela ehk 2,3 miljardit eurot väärt kuue aasta pikkuse lepingu. Välja käidud summa oli senisest Põhjamaid katnud lepingust üle kahe korra suurem.
Järgnenud aasta jooksul haarati Premier League'i õigused samal moel enda kätte ka Baltikumis, Poolas ja Hollandis, lisaks investeeriti suurelt Bundesliga ja vormel-1 näitamise õigustesse. Eestis hakkas Viaplay kuueaastane leping Premier League'i näitamiseks kehtima eelmisel suvel ja nüüd üritatakse sellest tõenäoliselt vabaneda, aga selle hinna eest on ostjat siinses regioonis eeldatavasti võimatu leida.
"Viaplay kokkukukkumine on erakordne lugu, aga ei midagi enneolematut - õiguste eest maksti üle ja seda raha ei suudetud tagasi teenida," selgitas The Athleticule spordimeedia õiguste alane konsultant Pierre Maes. "Euroopa viimane suur rahapilduja on surnud. Kuueaastased ehk hooajani 2027-28 kehtivad lepingud Baltimaade, Hollandi, Põhjamaade ja Poola turul läksid neile ühtekokku maksma 450 miljonit eurot hooaja kohta. Usutavasti on esimese hooaja eest juba makstud, seega jääb alles 2,25 miljardit eurot. Kui mina mõnda liigat juhiksin, oleksin järgmiste maksete laekumise osas väga murelik," lisas Maes.
Šotlased suurimas plindris
Slater märgib, et enim on muretsemiseks põhjust Šotimaa jalgpallil. Viaplayle kuuluv Premier Sports pakub praegu mitte ainult võimalust kahte kõrgemat liigat ja Šotimaa liigakarikat vaadata, aga viimase võistluse puhul ollakse ka nimisponsori rollis. Ka Šotimaa karikavõistluste õigusi jagatakse BBC-ga, lisaks on Viaplay käes Šotimaa koondise mängude näitamise eksklusiivsed õigused.
Šotimaa kõrgliiga müüs enda näitamisõigused meediahiiule IMG-le, kes müüs need omakorda edasi Premier Sportsile, seega peaks olema võrdlemisi lihtne õigused nüüd uuele pakkujale edasi müüa. Sama kehtib koondisemängude kohta, sest nende jaotamise eest hoolitseb UEFA.
Viaplay has pulled out of its coverage of sport in the UK, which includes broadcasting Scotland matches as well as the Scottish League Cup.#BBCFootball — BBC Sport Scotland (@BBCSportScot) July 20, 2023
Slater ennustab, et Premier Sportsi kaudu Viaplayst vabaks jäänud õigused omandavad Suurbritannias asuvad striimimisteenust pakkuvad platvormid DAZN või TNT Sports - viimane kandis varem BT Sporti nime. Hoopis tähendusrikkam on Viaplay põrumine aga järgmisi õiguste müüke silmas pidades. Premier League viib järgmise kolmeaastase näitamisõiguse turule eeldatavasti oktoobris.
Kas ülekanded lähevad kallimaks? Pigem mitte
"Paljud asjatundajd eeldasid, et Premier League saab sedapuhu hinda üles ajada ja enampakkumise korraldada, sest turul on teenusepakkujaid niivõrd palju. Aga turg avaldab nüüd kõigile sellist survet, et nii sirgjooneliseks see protsess küll ei kujune," leidis spordiärile spetsialiseerunud ettevõtte SportsPro tegevjuht Nick Meacham.
"Ühe mängu eest küsitav hind pigem ei tõuse, vaid võib hoopis langeda, kui turuolukorda arvesse võtta. Lisaks on otsustatud rohkem mänge laupäevaselt kella kolmeselt algusajalt mujale liigutada, mis lubab rohkem ülekandeid turule viia," viitas Meacham brittide tavale mitte näidata otseülekandes kohaliku aja järgi kell 15 algavaid mänge - selle eesmärk on rohkem inimesi staadionitele meelitada.
Viaplay Group are set to leave the UK as quickly as they entered it.
This move will send shockwaves across the UK/ EU sports media market as ViaPlay have been fairly significant investors into sports rights + acquired Premier Sports when entering the UK.https://t.co/W5AGS9oU4p — Nick Meacham (@SportsProNick) July 20, 2023
Ent kas Viaplay põrus ainuüksi kehva ajastuse tõttu? Meachami meelest on lugu keerulisem. "Nad langesid laiema suundumuse ohvriks - meediasse ei investeerita enam niivõrd esmalt kasvupõhiselt, vaid kõige tähtsamaks on tõusnud kasum. Põhjamaades Premier League'i näitamise õiguste omandamine ja selle eest suure summa maksmine oli märkimisväärne, aga kui eelmise kvartali meeletut kahjumit vaadata, on probleem palju suurem kui vaid õiguste omandamise nimel tehtud investeeringud. Muuseas, Premier League'i näitamiseks sõlmitud leping oli tavapäraselt Euroopa Liidu konkurentsiõiguste raames lubatust pikem. Usun, et nüüdseks kahetsetakse seda otsust kõvasti," nentis Meacham.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta