Eesti koondise kaitsja Maksim Paskotši (20) seljatas ülekoormuse tõttu tekkinud seljavigastuse ning on pärast üht vahelejäänud mängudeakent taas valmis rahvusmeeskonda aitama. Intervjuu eel ruumi sisenedes on tal suu endale omaselt kõrvuni. "Lõpuks jälle koondises!" õhkab ta. "Juunis ei saanud tulla, aga nüüd on kõik korras."
Keskkaitsjat vaevas pikalt väsimusmõra, mis tekkis ülekoormuse tõttu. Alles 10-nädalase taastumise järel sai ta taas tasapisi koormusi tõstma hakata. "Kui pärast [märtsikuist] koondisepausi klubisse tagasi läksin, treenisin esindusega ühe päeva, pärast seda pidin selga skannima ja siis tuligi välja. Märtsi lõpp või aprilli algus," meenutab igapäevajalgpalli Tottenham Hotspuri U21 meeskonnas mängiv mees.
Ta jätkab, kätega usinalt žestikuleerides: "Pidin kandma sellist [selga toetavat] ortoosi. See kestis kuus nädalat. Siis võtsin selle ära, aga öeldi, et joosta ei või. Sain ainult jõusaali rahulikult teha ja nii veel neli nädalat. Pärast seda hakkasin rahulikult jooksma, treenisin kaks päeva ja puhkasin ühe, tulin niimoodi tagasi."
Meeskonnaga koos asus ta uuesti treenima alles juuli esimeses pooles, kui salakaval vigastus oli piisavalt taandunud. "Öeldi, et paljud mängijad mängivad sellega, kuid nad ise ei tea sellest," selgitab Paskotši trauma olemust. "Aga arstid ütlesid, et kui me juba selle leidsime, siis oleks parem ravida. Ma arvan, et see on mu karjääri kõige pikem [paus]."
Küll aga kiidab ta olulisi inimesi, kes raskel ajal toeks olid. "Pere, lähedased inimesed, koondise treenerid ja klubi töötajad toetasid mind. Polnud nii, et "oi, jälle oled vigastatud". Oodati, mil ma taas terveks saan."
Vigastus tabas Paskotšit aga vaimselt väga keerulisel ajal, sest ka eelmisel aastal pidi ta tervisehädade tõttu lisaks klubitegemistele vahele jätma koguni kolm koondiseakent. Tänavu märtsis mängis ta nii Austria kui Ungari vastu 90 minutit, aga seejärel ilmutaski end juba kirjeldatud väsimusmõra.
"Raske oli, eriti pärast seda, mis mul varem oli. Mõtlesin juba, et nüüd saan mängida ja kõike teha ..." meenutab ta. "Aga teiselt poolt oli see ka positiivne, sest kui tagasi tulin, oli mul veel rohkem motivatsiooni. Igas momendis on omad plussid," nendib ta elutargalt.
Kaks hooaega Tottenhamis kui öö ja päev
Alanud hooaja esimesest viiest mängust on Paskotši kaasa teinud kahes. Säärased näitajad pole aga tingitud mitte tihedast konkurentsist, vaid arstide soovitusest. "Nad ei taha, et ma uuesti ülekoormuse saaksin. Mängisin sõprusmänge ja liigas Man City vastu ning korra enne koondist veel. Tunne oli väga hea!" ütleb ta. Suu on mõistagi naerul.
"Sel aastal on meil täiesti teine algus. Eelmine hooaeg võitsime esimest korda jaanuaris, nüüd on meil esimene koht – viis mängu ja viis võitu. Mis saaks olla parem?" muigab ta.
Möödunud hooajal kasutas peatreener Wayne Burnett Paskotšit tema jaoks uuel positsioonil ehk vasakkaitses. "Eelmine hooaeg meil põhimõtteliselt ei olnud äärekaitsjaid, aga oli väga palju keskkaitsjaid. Sel hooajal olen mänginud ainult keskkaitses," selgitab Paskotši. "[Kahe hooaja vahel] tulid uued noored ja treener näeb mind võib-olla natuke teistmoodi kui nooremaid keskkaitsjaid," põhjendab ta viisakalt loomupärasele kohale naasmist.
Kuna kahe hooaja algused on olnud teineteisega võrreldes nagu öö ja päev, on erinevust mõistagi tunda ka meeskonna sees. "Rääkisin seal ka poistega ja ütlesin, et see on justkui täiesti teine tiim," jutustab Eesti koondises 18 mängu pidanud Paskotši. "Kui sa oled võiduta kuni jaanuarini, siis milline vaim seal ikka olla võib? Saad muidugi rääkida, et davai, võidame järgmise. Aga reaalselt ju mõistad, et kurat, me kaotame ju kõik. Või viigistame."
Klubi esindusmeeskonna juures on samuti toimunud muutused. Antonio Conte aeg peatreeneripostil sai märtsis otsa, kahe lühiajalise asendaja järel astus suvel ametisse Ange Postecoglou. Mängijate rindel on samuti palju uut ja Paskotši arvates mõjub see positiivselt ka duubelmeeskonnale.
"Nüüd on nii, et kui nädal algab, siis me teame, kes kus on," sõnab ta. "Eelmisel hooajal võis olla nii: üks päev sa oled siin, teine päev sa jääd üle ja ei treeni, siis tuled tagasi ja siis jälle ei treeni – keegi ei teadnud. [Mitmel mängijal] oli väga suur ülekoormus, näiteks minul.
Treenisin U21-ga, treenisin esindusega, treenisin U21-ga, treenisin esindusega. Reede hommikul pidin treenima esindusega, sama päeva õhtul mängima U21-ga," meenutab Paskotši tihedat aega. "See oli väga raske, aga see on jalgpall. Ma ei räägi, et see on halb, aga tuli uus treener ja uus süsteem ning sellega ka tulemused. Nii meil kui esindusel."
Paskotši jutul on tõsi taga: kui duubelmeeskonna tulemustest sai juba kirjutatud, siis ka Tottenhami esinduspunt on hooaega alustanud korralikult. Neljast mängust on võidetud kolm ja viigistatud üks. Milline on aga Eesti koondislase praegune suhe esindusega?
"Praegu oleme me (U21 meeskonna mängijad - M. K.) seal vähem, aga kui oleme, siis teeme asju konkreetselt – oleme koos võistkonnaga!" rõõmustab ta ja selgitab lähemalt: "Varem ma võisin sinna minna, pool trenni teha ja siis teist poolt mitte. Nii võis vabalt olla. Nüüd olen seal vähem, aga suhe on ikkagi hea. Nad saavad aru, et meil on ka oma liiga."
Mida toob tulevik?
Juba kolm aastat tagasi Inglismaale siirdunud Paskotši praegune leping Tottenhamiga kestab järgmise suveni.
"Äraminekuplaani mul [sel suvel] ei olnud," kinnitab Paskotši. "Aga jalgpallis kunagi ei tea – sul võib olla plaan, et jääd, aga siis ütleb klubi, et me tahame, et sa läheksid ära. Mina mõtlesin, et tahan taastuda. Et ma olen heas kohas, mul on head arstid ja head füsiod. See oligi minu plaan – saada terveks!" jutustab ta.
Ehkki suvel jäi leping pikendamata, ei tähenda see hetkel midagi. "Võib-olla on veel liiga vara, ehk jaanuaris või millalgi," loodab eestlane. "Muidugi on mul unistus, et nad tulevad ja ütlevad, et nüüd me tahame, et sa oleksid esinduses. Aga ma pean olema realist. Kui on võimalus [pikendada], siis see on väga hea, kui ei ole, siis vaatame."
***
Eesti koondis alustab koondiseakent laupäeval, 9. septembril kell 19.00, kui A. Le Coq Arenal minnakse EM-valikkohtumises vastamisi Rootsiga. Järgmise nädala teisipäeval ootab võõrsil ees Belgia.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta