MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2020
3 Link kopeeritud

EM-finaalturniir numbrites: isad-pojad, lõppenud võidupõuad ja rekordilised väravad

3 Link kopeeritud
Martti Kallas pilt
Martti Kallas
Martti Kallas pilt Martti Kallas

Kuningas Giorgio Chiellini on vanim kapten, kes EM-i võitjakarika pea kohale tõstnud. Foto: Scanpix / Alberto Lingria / Reuters

UEFA avaldas lõppenud EM-finaalturniiri järel oma kodulehel artikli, milles võetakse turniir numbrite abil kokku. Soccernet.ee toob selle teieni täismahus.

1 - Itaalia ründaja Federico Chiesa tabamus kaheksandikfinaalis Austria vastu tegi temast ja tema isast Enricost ainsa isa-poja kombinatsiooni, kes mõlemad EM-finaalturniiril värava löönud.

2 - Inglismaast sai esimene rahvuskoondis, kes võitis EM-finaalturniiril alagrupi, lüües ise vaid kaks väravat. Ei nemad ega finaalivastane Itaalia ei pidanud alagrupifaasis ühtegi palli selja tagant välja korjama - selle saavutusega on varasemalt läbi aegade hakkama saanud vaid neli koondist.

3 - Šveits on läbi aegade mänginud kolmes EM-i väljalangemismängus, mis kõik on lõppenud penaltiseeriaga. Enne tänavust ei olnud šveitslased kunagi turniiril ühes mängus kolme väravat löönud, seekord saadi sellega hakkama nii Türgi kui Prantsusmaa vastu.

4 - Inglismaa veerandfinaalkohtumine Ukrainaga oli üle pika-pika aja esimene suurturniiri mäng, milles saareriigi mehed neli väravat lõid. Eelmiseks selliseks kohtumiseks oli 1966. aasta MM-finaal.

5 - Inglismaast sai esimene koondis, kes on EM-finaalturniiril viies mängus järjest oma puuri puhtana hoidnud. Hispaaniast sai aga esimene, kes on kahes mängus järjest viis väravat löönud.

7 - Šotimaa on läbi aegade teeninud EM-finaalturniiridel kaheksa punkti, neist lausa seitse on kummalisel kombel saadud 18. juunil.

8 - Hispaania 5:3 võit Horvaatia üle on EM-finaalturniiridel läbi aegade teine väravaterohkeim mäng. Esikohta hoiab Jugoslaavia 5:4 võit Prantsusmaa üle 1960. aastal. 

9 - Patrik Schickist sai üheksas mängija EM-finaalturniiride ajaloos, kes on turniiri jooksul vastase võrgu viiel korral sahisema pannud. Inglismaa koondis murdis aga pikalt kestnud needuse - nimelt suudeti üheksandal katsel enda EM-turniiri avamäng võita (seni oli kirjas viis viiki ja kolm kaotust).

11 - Kuigi Ukraina koondis pääses tänavu lausa veerandfinaali, ei ole nad mitte kunagi suutnud EM-finaalturniiril üheski mängus oma puuri puhtana hoida. Nukker seeria on kestnud juba 11 mängu. Saksamaa 0:1 kaotus Prantsusmaale alagrupifaasi esimeses mängus oli aga nende kõige esimene kaotus turniiri avamängudes üldse (seni oli kirjas viis võitu ja viis viiki).

13 - Hispaania poolt tänavu löödud 13 väravat on nende läbi aegade kõrgeim tabamuste arv ühe turniiri kohta. Kui 2008. ja 2012. aastal Euroopa meistriks tuldi, löödi turniiri peale 12 väravat.

14 - Cristiano Ronaldo purustas turniiri jooksul veel kaks rekordit. Temast sai esimene jalgpallur, kes on viies järjestikuses EM-il mängitud kohtumises värava löönud. Lisaks on ta nüüd 14 väravaga turniiri läbi aegade parim väravakütt.

15 - Itaalia 2:1 üleolek veerandfinaalis Belgia vastu oli nende 15. järjestikune võidetud kohtumine EM-il. Ühelgi rahvuskoondisel pole ajaloost nii pikka võiduseeriat ette näidata.

16 - Ungari 2:1 värav viigimängus Saksamaa vastu sündis vaid 16 sekundit pärast seda, kui Saksamaa oli löönud seisuks 1:1.

17 - Poola jalgpallurist Kacper Kozlowskist sai 17 aasta ja 246 päeva vanusena noorim jalgpallur, kes EM-finaalturniiril platsil käinud. Inglane Jude Bellingham oli uue rekordi seadnud vaid kuus päeva varem, kuid Kozlowski lõi selle temalt kiiresti üle. Päris tühjade pihkudega Bellingham siiski ei jäänud - nimelt on tema näol tegu noorima mehega, kes väljalangemismängus platsile pääsenud. Seda rekordit said turniiri jooksul enda nimel veidi aega hoida ka sakslane Jamal Musiala ja hispaanlane Pedri.

18 - Jaanilaupäeval peetud neljas mängus löödi kokku 18 väravat. Mitte kunagi varem ei ole ühel EM-finaalturniiri päeval nii paljudel kordadel võrku sahistatud. Viis päeva hiljem murti sama rekord ka väljalangemismängudes, kui ühel päeval peetud kahe mänguga löödi 14 väravat.

22 - Prantsusmaa 2:2 viik Portugali vastu oli prantslaste jaoks esimene kord, kui mäng, milles Karim Benzema värava lööb, ei lõppe nende jaoks võiduga. Eelmised 22 mängu, kus Benzema sahistanud oli, olid Prantsusmaa eranditult võitnud.

23 - Callum McGregori värav Horvaatiale oli Šotimaa koondise esimene suurturniiri värav pärast 23-aastast pausi. Toona sahistas Craig Burley Norra väravavõrku.

24 - Tšehhi (sh Tšehhoslovakkia) eksis viimati EM-finaalturniiril penaltiga 1960. aastal. Pärast seda on kõik 24 lööki võrgus lõpetanud.

25 - Harry Kane'i viimased 25 tabamust Inglismaa koondise eest on kõik sündinud võistlusmängudes.

29 - 26. juunil alistas Taani kaheksandikfinaalis 4:0 Walesi. See oli üle pika aja nende esimene väljalangemismängudes võetud võit - eelmine pärines 26. juunist 1992, kui alistati Saksamaa. See juhtus täpselt 29 aastat varem. Taanist sai turniiri jooksul läbi aegade esimene meeskond, kes jõudis poolfinaali, olles kaks esimest alagrupimängu kaotanud.

32 - Itaalia võit Belgia üle kasvatas nende kaotuseta seeria juba 32 mängule, finaali järel on selleks numbriks 34. Mitte kunagi varem pole saapamaa rahvusmeeskond nii pikalt kaotuseta püsinud. Viimane kaotus pärineb 2018. aasta septembrist, kui alla vannuti Portugalile.

34 - Prantsusmaa koondis ei ole kaotanud mitte ühtegi mängu 34-st, milles Antoine Griezmann on skoorinud. Saldoks on 30 võitu ja neli viiki.

36 - Giorgio Chiellinist sai 36 aasta ja 331 päeva vanuselt läbi aegade vanim kapten, kes EM-i võitjakarika pea kohale tõstnud. Tema keskkaitsepartnerist Leonardo Bonuccist sai aga 34 aasta ja 71 päevaga läbi aegade vanim mängija, kes EM-i finaalis värava löönud.

37 - Põhja-Makedoonia ründaja Goran Pandev on 37 aasta ja 321 päeva vanusena teine kõige vanem mees, kes EM-finaalturniiril skoorinud. Esikohta hoiab austerlane Ivica Vastic, kes oli skoorides 38-aastane.

53 - Itaalia jaoks oli EM-i võitjatiitel ajaloos teine, esimene toodi koju 1968. aastal ehk 53 aastat tagasi. See on pikim aeg, mis ühel riigil kahe EM-i võitjatiitli vahel seni olnud on.

55 - Inglismaa jõudis suurturniiril finaali esimest korda 55 aasta jooksul, toona alistati finaalis Lääne-Saksamaa.

61 - Kaheksandikfinaalis Šveitsilt saadud kaotus oli Prantsusmaa jaoks esimene väljalangemismäng EM-finaalturniiridel pärast 61 aastat, milles lubati endale lüüa kolm või rohkem väravat. Eelmine oli 4:5 kaotus Jugoslaaviale 1960. aastal, mis on ühtlasi kõigi EM-finaalturniiride väravaterohkeim mäng läbi aegade.

82 - Emil Forsbergi värav Poola vastu mängu 82. sekundil oli läbi aegade teine kõige kiirem EM-finaalturniiril löödud värav. Enne seda hoidis teist kohta samal turniiril Yussuf Poulseni poolt Belgiale löödud tabamus, mille sündimine võttis aega 99 sekundit. Luke Shaw värav Itaaliale finaalmängu 116. sekundil on läbi aegade kiireim finaalivärav.

83 - Šveits ei olnud enne Prantsusmaa alistamist 83 aastat suurturniiri väljalangemismängu võitnud.

109 - Cristiano Ronaldo kaks väravat alagrupimängus Prantsusmaa vastu kasvatasid tema väravatesaldo rahvuskoondises juba 109 tabamusele. Sellega kerkis ta jagama ülemaailmset esikohta koondise eest löödud väravate arvestuses - sama palju tabamusi on oma koondise eest kirjas endisel Iraani koondise ründajal Ali Daeil.

142 - Lõppenud turniiril löödi kokku 142 väravat ehk 2,78 tabamust ühe mängu kohta. Mitte kunagi ei ole need numbrid sedavõrd kõrged olnud.

800 - Šveitslase Haris Seferovici esimene värav Prantsusmaa vastu oli läbi aegade 800. EM-finaalturniiridel löödud tabamus. 700. lõi austerlane Michael Gregoritsch ja 750. hollandlane Georginio Wijnaldum - mõlemad väravad sündisid alagrupifaasis.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK