MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

EM-i peakorraldaja Philipp Lahm: soosik on Prantsusmaa, aga Saksamaagi jõuab finaali

Link kopeeritud
Philipp Lahm
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Philipp Lahm
Kristjan Jaak Kangur pilt Kristjan Jaak Kangur

Philipp Lahm on Saksamaa koondise mängijana MM-karikat tõstnud. Kas nüüd tuleb sakslastele ka EM-tiitel? Foto: Scanpix / AP Photo / Martin Meissner

Täna Saksamaal algava EM-finaalturniiri korraldusdirektor Philipp Lahm sõnastas enne turniiri algust mõned mõttekäigud, mis tema peas kuu aega kestva jalgpallifestivali eel keerlevad.

1. Jalgpall on Euroopa mäng

Muidugi mängitakse jalgpalli kõikjal maailmas, aga Euroopa võib rahumeeli öelda, et kõige edukamalt tehakse seda just siin. Tegu on Euroopa kultuurivaramu osaga ja selle juured ulatuvad sügavale ühiskonda juba sellest ajast peale, kui mäng töölisliikumise tulemusena esile kerkis. Euroopa klubidele ei leidu naljalt vastast. Ning peale Euroopa koondiste on maailmameistriks suutnud tulla veel vaid Brasiilia, Argentina ja Uruguay. MM-finaali on pääsenud koguni kümme Euroopa riiki.

Tänavusest EM-ist võtab osa 24 riiki. Võib tunduda, et palju, aga 1958. aasta MM-hõbe ja 2004. aasta Euroopa meister Kreeka turniirile ei jõudnud. Sama käib Norra ja Premier League'i tähtede Erling Haalandi ja Martin Ödegaardi kohta. Teisalt on kaks maailmameistrit Itaalia ja Hispaania loositud samasse alagruppi. Samuti näeme 1954. aasta MM-finaali kordust Saksamaa ja Ungari vahel. EM on jätkuvalt turniir, kus võistluslik tase on kõige kõrgem.

2. Jalgpall toimib kõige paremini demokraatlikus ühiskonnas

Jaanuaris lahkus meie seast Franz Beckenbauer. Tema talent oli tõeline jumala and. Kuid sellegipoolest ei oleks temast Hiinas või Saudi Araabias nii märgilist jalgpallurit saanud, sest seal puudub jalgpallikultuur. Beckenbaueri kodulinnas Giesingis on see olemas. Seal olid tema vastasteks andekad mängijad ja ta pidi end tugevate vastaste vastu kehtestama. Suureks ei saa, kui vaid teistega mängid, sul peavad olema ka väärt rivaalid. Parimad tulevad tihti riikidest, kus sihikindlus ja vabadus on tähtsal kohal. Jalgpall on ühtlasi klassivõitlus.

Foto: Scanpix / EPA / Caroline Blumberg

3. Jalgpallis teevad individuaalsed tähed koostööd

Prantsusmaal on praegu kõige andekamad mängijad. Kylian Mbappe triblingud meenutavad jalgpallimängu juuri - ta omandas need oskused lapsena ilma õpiku abita. Hindan kõrgelt ka Didier Deschampsi juhiomadusi. Ta on aastaid suutnud mängijad meeskonnaks vormida. Prantsusmaa on kahel viimasel MM-il finaali jõudnud. Vahel läheb tasakaal vabaduse ja korra vahel paigast, näiteks eelmisel EM-il, kui prantslased kaotasid kaheksandikfinaalis Šveitsile. Minu suursoosik tiitlile on sellest hoolimata ikkagi Prantsusmaa.

4. Aus mäng on tähtis, aga mängitakse siiski võidu nimel

Jalgpall kannab endas väärtusi. Kuid see ei tähenda, et jalgpallis oleksid vaid lust ja lillepidu ehk armastus, rahu ja harmoonia. Samamoodi peegelduvad jalgpallis ühiskonna negatiivsemad küljed. UEFA ja rahvuslikud alaliidud, näiteks Saksamaa Jalgpalli Liit (DFB) võitlevad järjepidevalt internetis leviva vihakõne ja rassismiga. Väljakul võib ammutada indu mõttest: me neile veel näitame! Käisin hiljuti vaatamas ühte piirkondlikku liiga mängu, mille ajal nii ergutati kui ka vannuti. Pärast loputatakse viha aga klubihoones üheskoos õllega (või veega, kui soovite) alla. Pole just paha analoogia kogu Euroopale.

5. Erinevus rikastab

Inglismaa ei mängi nagu Itaalia, kes ei mängi omakorda nagu Horvaatia, kes ei mängi jällegi nagu Tšehhi. Kui hea! Koondiseturniiril kerkivad esile eri stiilid. Saksamaa oli (ja loodetavasti on endiselt) Turniermannschaft, turniirimeeskond. Alguses sageli koperdatakse, aga kui jalad alla saadakse, on neid raske alistada. Me pole strateegilised nagu Holland, Taani või Portugal. Lõikame tulu taristult ehk riigi suuruselt ja jalgpallurite arvult. Gareth Southgate märkis hiljuti, et mitte ühelgi teisel riigil polnud Meistrite liiga veerandfinaalides rohkem mängijaid - täpsemini 18. Olen kindel, et Saksamaa jõuab kodusel turniiril taas finaali.

Elevust tekitavad uued tulijad. Albaania alustas hiljuti liitumisläbirääkimise Euroopa Liiduga ning Gruusia võitleb praegu demokraatia ja Euroopasse kuulumise nimel. Ukraina koondise kodumaal võideldakse nii iseenda kui ka kogu Euroopa vabaduse nimel. Nende koondised püüavad esineda Saksamaal nii, et nad kõnetaksid kaasmaalasi. EM pole kõigest äri, see peegeldab su päritolu.

6. Üks värav võib su surematuks teha

2006. aasta 9. juuni oli minu päev. MM-finaalturniiri avamängus Costa Ricale löödud värav oli mu stardipauk. Kasvasin staadioni lähistel üles, kogu mu pere oli tribüünil. Enne mängu ei olnud aga kindel, kas saan kaasa teha, sest mu käel oli kips. Siis lendas mu löök otse ristnurka - milline hetk! Tunnetasin selle värava tähendust aasta aega hiljem ühes Lõuna-Aafrika agulis. Olin seal, et panna püsti heategevusfond, ning kohalikud lapsed ei suutnud ära uskuda, et seisan nende ees. Nende jaoks olin lihtsalt poiss, kes lõi selle värava.

7. Tähistamine tugevdab meie liitu

Minagi pelgan, et demokraatia on ohus. Paljud inimesed näivad olevat unustanud, mis on selle eelised. Mind julgustavad aasta algul miljonite sakslaste osalusel toimunud meeleavaldused demokraatia säilitamise toetuseks. Nüüd tuleb veel suurem hulk inimesi kokku, et suurt jalgpallipidu nautida. Demonstratsioonid ja peod on kaks eri asja, kuid võivad väljendada sama soovi: heakskiitu meie vabale eluviisile. Üks turniir ei paranda veel maailma. Aga jalgpalli roll demokraatia saavutuste kaitsmises on oluline. Vähemalt mõneks nädalaks võib maailm olla õnnelikum ja äkki jääb mingi osa sellest kauemakski kestma.

8. Geht's naus und spuits! Minge ja mängige!

Muidugi on jalgpall ka poliitika. Minu veergu on avaldatud kolme aasta jooksul enam kui 25 Euroopa riigi väljaannetes ja olen püüdnud seal tegeleda ühiskondlike teemadega. Ent ka mina igatsen puhast mängu koos miljardite fännidega. Jalgpall annab võimalus end kõigest välja lülitada, lõõgastuda, juubeldada. Kohtunik, anna juba ometi avavile!

--

Copyright: Oliver Fritsch / Zeit Online

113-kordse Saksamaa koondislase, aastatel 2010-14 ka koondise kaptenipaela kandnud Müncheni Bayerni legendi Philipp Lahmi kolumnid ilmuvad Soccernet.ee veergudel kokkuleppel väljaandega Die Zeit.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

LOE JÄRELE: Saksamaa avas koduse finaalturniiri suureskoorilise võiduga
EM2024

LOE JÄRELE: Saksamaa avas koduse finaalturniiri suureskoorilise võiduga

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK