Varasema Fantasy nipinurga asemel hakkab sellest aastast Premium liiga Fantasy mängijaid abistama rohkem strateegiale ja konkreetsetele valikutele rõhuv nõuanderubriik. Esimeses osas vaatame mõistagi otsa sellele, kuidas teha üks kogu hooaja kõige tähtsamaid otsuseid ehk esimene koosseisuvalik.
Nagu ikka, tuleb esimesel korral valida endale kokku 15 mängijat – kaks väravavahti, viis kaitsjat, viis poolkaitsjat ja kolm ründajat. Kokku on nende peale võimalik kulutada maksimaalselt 100 hinnapunkti. Mängijate hinnad kõiguvad sel aastal alustuseks 4,0-ist (reeglina varuväravavahid ja pingiotsal olevad kaitsemängijad) kuni 11,5-ni (selle hooaja kalleim mängija on alustuseks Rauno Sappinen). Hooaja jooksul võivad mängijate hinnad pisut muutuda – iga vooru kümme enim ostetud mängijat on järgmisel nädalal 0,1 punkti võrra kallimad, kümme enim müüdud mängijat 0,1 punkti võrra odavamad.
Lisaks hindadele on valikut raskendavaks asjaoluks ka see, et ühest võistkonnast võib meeskonnas olla maksimaalselt kaks mängijat – erandina on ühest võistkonnast võimalik valida kolm pallurit.
Kogenud Fantasy mängijatele ei ole see muidugi mingi üllatus. Aga läheme koosseisuvalikute juurde!
- NB! Edaspidi saad regulaarselt Fantasy nõuandeid endale tellida Fantasy uudiskirja kaudu. Sellega saad liituda Fantasy meeskonda registreerides või aadressil https://soccernet.ee/fantasy. Uudiskirja kaudu jõuavad nipid edaspidi sinuni tunduvalt varem kui Soccernet.ee portaalis!
Väravavahid
Kuigi leidub neid, kes tahavad endale kindlasti võtta kaht mängivat algkoosseisu puurilukku, siis hinna ja strateegia mõttes on ilmselt mõistlik hankida üks tugev väravavaht ja üks miinimumhinnaga (4,0) väravavaht. Nende seast tundub hetkel parim valik olevat Sander Lepp (4,0), kellest saab tõenäoliselt vähemalt hooaja alguses suisa Tallinna Kalevi esikinnas.
Eelmisel hooajal paistsid Fantasy-punktide tootlusega silma eelkõige Levadia väravavaht Karl Andre Vallner, kes oli mullu üks viiest paremast punktitoojast üldse (!), natuke maha jäi Ebrima Jarju ja ülejäänud jäid juba veel kaugemale. Võrdlemisi väheste nullimängude tõttu olid ka Flora ja Kalju hooaega lõpetanud väravavahid Evert Grünvald ja Maksim Pavlov mängu kohta teenitud punktide arvestuses üsna ühel pulgal näiteks Aleksei Matrossoviga.
Kui Levadia suudab teha kaitses sama tugeva hooaja kui mullu, on Vallner kindla peale minek, samas kannab ta avavoorus mängukeeldu. Ning võimalik, et Levadia kaks või kolm mängijat oleksid kasulikumad hoopis muudel positsioonidel?
Fantasy punktid 2024 (sulgudes tänavune hind):
Karl Andre Vallner (Levadia; 7,0) – 152
Ebrima Jarju (Paide; 6,0) – 120
Richard Aland (Tammeka; 5,0) – 89
Aleksei Matrossov (Trans; 5,0) – 86
Kaur Kivila (Flora; 5,5) – 82 (toona Kuressaare eest)
Kaitsjad
Kaitsemängijad on reeglina Premium liiga Fantasys kõige soodsama hinna ja kvaliteedi suhtega mängijad, sest nad on reeglina poolkaitsjatest ja ründajatest odavamad, aga teenivad tihtipeale samas suurusjärgus punkte kui nemad – erinevalt suurtest välismaistest Fantasy mängudest pole Eestisse veel mängu boonuspunktid näiteks jõudnud ning kui mõni klubi suudab teha kaitses võimsa hooaja, annavad nullimängude punktid hooaja lõpuks väga suure summa kokku. Seega tasub kaitsesse valida vähemalt kolm, kui mitte neli tugevate tiimide mängijat.
Just Levadia kaitsjad ongi siin peamiselt kõige kallimad, aga Paide Linnameeskonnaga suve lõpus liitunud Milan Delevic on samuti kõrge hinnaga – lühikese ajaga lõi ta mullu suisa viis väravat ja teenis ühe mängu kohta isegi rohkem Fantasy-punkte kui Michael Schjönning-Larsen. Samuti võib Delevic tegutseda ka keskväljal, omades potentsiaali ühel hetkel olla Fantasy mõistes positiivselt positsioonist väljas mängija.
Fantasy punktid ühe mängu kohta 2024 (sulgudes tänavune hind):
Milan Delevic (Paide; 7,5) – 5,46
Michael Schjönning-Larsen (Levadia; 7,5) – 5,09
Edgar Tur (Levadia; 7,0) – 4,58
Rasmus Peetson (Levadia; 7,0) – 4,47
Kristo Hussar (Flora, 7,0) – 3,92
Michael Lilander (Paide, 6,5) – 3,88
Brent Lepistu (Levadia, 5,5) – 3,75
Märten Pajunurm (Kuressaare, 7,0) – 3,60
Eriks Santos (Trans; 5,0) – 3,53
Selle tabeli järgi tundub Lepistu olevat automaatne valik, aga tegelikult ei ole ta erinevalt teistest meestest oma tiimi kindel põhimees. Väike küsimärk võib olla õhus ka Edgar Turi kohal, kelle kohta võib ohustada Frank Liivak, kuid vähemalt superkarikafinaalis tegi Tur kogu mängu kaasa ning paistab, et kui ta on terve, on ta Curro Torrese esimene valik. Head väärtust võib siin suurte võistkondade kõrval pakkuda eelmisel aastal korraliku Fantasy-saagiga silma paistnud Eriks Santos.
Odavama otsa kaitsjatest tuleks vaadata eelkõige tabeli teise poole põhimeeste suunas, aga kalastajad võivad piiluda ka tipptiimide pinkide või noorte poole. Võimalik algkoosseisumees on FC Flora äärekaitsjana Sander Tovstik (5,5), samuti on Floras aeg-ajalt mänguaega kogunud Andreas Vaher (5,5). Kalju eest oli superkarikafinaalis Sander Alex Liit (5,0) küll pingil, kuid kui ta peaks ühel hetkel algkoosseisu pääsema, on ta hea väärtusega. Tagumise poole tiimidest võivad põhimehena alustada näiteks Kuressaares Joosep Kobin (4,0) ja Karl Orren (4,5), hea hinnaga on saadaval ka Kalevi mehed Hugo Palutaja (4,0) ja Daniil Sõtšugov (4,0) – rünnakul aga kumbki mullu erilise tulemuslikkusega ei hiilanud.
Poolkaitsjad
Poolkaitsjate valik on tänavu varasemast pisut suurem, sest mitmed varasemalt ründajaks liigitatud ääremängijad on seekord tehtud Fantasys poolkaitsjateks, järgides Inglismaa mudelit, kus näiteks Liverpooli eest ääreründajana mängiv Mohamed Salah on aastaid olnud Fantasys poolkaitsja ning ründajate alla on jäetud tipuründajana mängivad pallurid.
Fantasy punktid ühe mängu kohta 2024 (sulgudes tänavune hind):
Sergei Zenjov (Flora; 11,0) – 5,93*
Guilherme (Kalju; 9,5) – 4,33*
Mihkel Ainsalu (Levadia; 9,5) – 4,32
Joao Pedro (Levadia, 9,5) – 4,29
Pavel Marin (Kalju; 8,5) – 4,13
Richie Musaba (Levadia; 9,0) – 4,06
Pierre Kabore (Trans; 8,5) – 3,83*
Mark Oliver Roosnupp (Levadia; 8,0) – 3,65
Daniil Kuraksin (Flora; 8,0) – 3,61
* - ründajana teenitud punktid ümber arvestatud poolkaitsjana teenitud punktideks
Nagu näha, oli FC Flora äär Zenjov eelmisel aastal poolkaitsjatest Fantasy mõttes kõige viljakam ja seda väga pika puuga – ainus mängija, kes temast ühe mängu kohta rohkem punkte teenis, oli Promise David ja seda ka ülinapilt (David 5,94). Keegi Levadia poolkaitsjatest tunduks justkui kohustuslik valik (lisaks eelmainitutele on eeldatavalt väärt meestest saadaval veel Enock Otoo (9,0) ja Ernest Agyiri (9,0), aga nende puhul (kui välja arvatud Ainsalu) paistab olevat selge oht, et nad hakkavad üksteise mänguminuteid ära sööma ning vahel halva üllatusena rotatsiooni korras pingile jääma. Hooaja esimesed voorud näitavad meile ilmselt ära, kas Curro Torresel on algkoosseisus kindlad eelistused ning millised hakkavad olema vahetusmustrid.
Avavoorus eelmisest hooajast teenitud mängukeeldu kandev Pierre Kabore paistab olevat siia väga hea valik, sest ei võta koosseisus kohta ära mõnelt mulluse esineliku tiimilt, kuigi tema hind on võrdlemisi krõbe. Zenjov alustab hooaega vigastatuna ning teda esiti endale võtta ei tasu, üsna kohustuslik tundub aga omada kas Guilhermet või Pavel Marinit – Promise Davidi ja Alex Matthias Tamme mineku järel ei ole Kaljus alles palju mängijaid, kelle punktide peale saaks väga kindel olla. Viimasel kahel hooajal kogu liiga peale väravasöötude arvestuses esikolmikus olnud Daniil Tarassenkov (7,0) kõlab küll pealtnäha hea variandina, ent arvudele otsa vaadates on tema mõju olnud üllatavalt väike: peatreener Nikita Andrejev on talle üsna sageli andnud mänguaega vähem kui 60 minuti kaupa, mis tema punktisaaki eelmisel hooajal märgatavalt vähendas. Sama muster jätkus ka superkarikafinaalis, kus Tarassenkov tegi kaasa ühe poolaja.
Küll aga võib Kaljust head väärtust pakkuda Ivans Patrikejevs (6,5), kes teenis eelmisel hooajal 3,38 Fantasy punkti mängu kohta (Tarassenkovil lõpuks 2,77).
Pisut odavama otsa poolkaitsjatest tasub välja tuua näiteks Tallinna Kalevi eeldatavad põhimehed Aleksander Švedovski (6,0), Vadim Mihhailov (6,0) ja Zachary Sukunda (6,0) ning peotäie 6,5 hinnaga mehi – Tammekast Herman Pedmansoni (6,5) ja Patrick Genro Veelma (6,5) (omavahelises võrdluses oli mullu pisut tulemuslikum Pedmanson), Harju JK Laagrist Esiliigas võrke purustanud Karel Eerme (6,5) ja Florast Florast Tristan Toomas Teeväli (6,5), kes aga Floras erinevalt Kalevist eeldatavasti penalteid ei löö.
Sama hinnaga on ka Vapruse mehed Sander Kapper (6,5) ja mullu hooaja teises pooles end hästi käima saanud Tristan Pajo (6,5). Pajo alustab aga hooaega vigastatult ning teda esimeses voorus seetõttu valida ei tasu.
Veel kriips odavamast hinnaklassist võivad põnevad valikud olla Itaaliast Harjusse naasnud Imre Kartau (6,0), pikalt vigastuspausilt Kuressaares naasev Otto-Robert Lipp (6,0) ning pärnakad Enrico Veensalu (5,5) ja Fantasy mõistes üsna nõrga hooaja seljataha jätnud Henri Välja (5,0).
Võimalikeks headeks tõmmeteks võib ehk liigitada ka suhteliselt odava Paide kolmiku Siim Lutsu (6,5), Daniel Lutsu (6,5) ja Henrik Ojamaa (7,0), kuid nende valimisel tasub teada, et eelmisel hooajal jäid nende Fantasy-skoorid oodatud tasemele rohkem või vähem alla – Siim Luts teenis keskmiselt 2,13, Daniel Luts vaid 1,34 ja Henrik Ojamaa 3,07 punkti mängus. Kõigi mänguaega võib positiivses suunas mõjutada Dimitri Jepihhini lahkumine, samas tõstab pead Muhammed Suso (7,0).
Ründajad
Ründajate valik on mängijate „ümberkvalifitseerimise“ tõttu varasemast pisut väiksem, mis võiks idee poolest tähendada seda, et valikut on natuke lihtsam teha. Vaatame esmalt üle, kes olid mullusel hooajal Fantasy-punktide tootmisel edukaimad.
Fantasy punktid ühe mängu kohta 2024 (sulgudes tänavune hind):
Promise David (Kalju) – 5,94*
Abdoulie Ceesay (Paide) – 5,87*
Alex Matthias Tamm (Kalju) – 5,31*
Mark Anders Lepik (Flora; 10,5) – 4,72**
Robi Saarma (Paide; 10,5) – 4,44
Tristan Koskor (Tammeka; 8,5) – 4,27
Felipe Felicio (Levadia) – 4,25*
Ahmed Adebayo Basher (Tammeka; 8,5) – 3,68
Mattias Männilaan (Kuressaare) – 3,63*
* - ei mängi enam Premium liigas
** - pikalt vigastatud
Nagu näha, on suurem osa eelmise hooaja ründeässadest kas välismaale siirdunud või Mark Anders Lepiku puhul tükiks ajaks vigastatud. Küll on aga sellest nimekirjast väljas üks vaat et kõige olulisem nimi Rauno Sappinen (11,5), kes alustab hooaega varasematest suurematest tervisehädadest priilt ning võiks olla teoorias kõige kindlama peale minek. Head valikud on kindlasti mõlemad Tammeka mehed ning usutavasti näeme isegi mõnda Fantasy võistkonda, kuhu on mahutatud nii Koskor kui Basher.
Levadia ründeliini puhul on peamiseks küsimuseks see, kes hakkab peamiselt mänguaega teenima. Superkarikafinaali alustas põhirivistuses Ahmad Gero (8,5), kes eelmise hooaja vigastuse tõttu suuresti vahele jättis, aga skoori tegi ka vahetusest sekkunud Bubacarr Tambedou (9,0), kes oli Paide särgis mõni hooaeg tagasi väga resultatiivne. Mousta Bah (7,0), Robert Kirss (7,0) ja Gregor Lehtmets (6,5) tunduvad juba selgelt vähemtõenäolisemad variandid.
Ohtralt tasub nii väravate kui söötudega ära Robi Saarma (10,5) ning Paide põhirivistuses on hooaja eel olnud regulaarselt ka Sten Reinkort (8,0) – Paide välismaalaste puhul tasub esmalt vaadata, kes ja kas üldse neist hakkab mänguaega saama. Sama kehtib ka Kalju uute ründajate kohta.
Odavatest valikutest võib heaks tõmbeks osutuda FC Flora verinoor tegija Andero Kaares (6,5), kes säras hooajaeelsetes mängudes suisa kahe võiduväravaga – nii noorte mängijate puhul kipub aga küsimus olema selles, kas temast saab mängija, keda Fantasys saaks nädalast nädalasse mänguaja mõttes usaldada, saati on ta kohati mänginud ka äärel. Noortest esilekerkijatest oodatakse nii mõndagi Vapruse mehelt Marten-Chris Paalbergilt (5,5), Pärnust on aga kindlama peale minek kindlasti Kevin Kauber (6,5), kes on sageli olnud ka Vapruse penaltilööja. Ats Purje vigastuse korral langeb Tallinna Kalevi ründekoormus ilmselt Taaniel Ustale (6,0), Harju ridades võiks kolle oodata nii Kristjan Kriisilt (6,5) kui Kristofer Pihtilt (6,5).
Võti – hea tasakaal
Meeskonda koostades tasub jälgida, et võistkond oleks tasakaalus. Kõige keerulisem ülesanne on välja valida, millised mängijad endale „suure neliku“ tiimidest korjata ja millistele positsioonidele. Kindlasti tasub endale tugevatest võistkondadest mängijaid kolm-neli mängijat võtta kaitseliini, sest nullimängude punktid on magusad. Eelmise hooaja Levadia näitel oli neil nullimänge nii palju, et väravavaht Karl Andre Vallner (7,0) teenis hooajaga isegi rohkem Fantasy punkte kui keskväljal niite tõmmanud Mihkel Ainsalu (9,5).
Ühte liini mitme sama meeskonna mängija võtmist võib mõneti pidada riskiks, samas võib see vahel end väga magusalt ära tasuda (näiteks kui sinu Fantasy tiimi kaitsemängijate meeskond teeb väljakul nullimängu). Kogu panuse panemine ainult kaitse- või poolkaitseliinile on aga üsna riskantne ning parem võimalus edu saavutada on kvaliteetsete mängijate kogu võistkonna peale ära jagamine.
Kuigi lühiajalist edu on saavutanud ka meeskonnad, kes võtavad endale algkoosseisu jagu kalleid mängijaid ja täidavad pingi miinimumhinnaga varumeestega, siis on üldiselt tark mõte endale ka pingile jätta vähemalt üks-kaks mängijat, kes vähemalt regulaarselt mängivad – sel juhul ei jää põhimeeste vigastuste või mängukeeldude korral punktid üldse saamata.
Kellel on keeruline, kellel lihtsam hooaja algus?
Strateegiliselt võistkonda koostades tasub pisut jälgida ka seda, millistel võistkondadel on hooaja alustuseks tugevam ja millistel jõukohasem graafik. Esimest viit vooru vaadates torkab näiteks silma, et Harju Laagrit ootab pärast avavooru matši Levadiaga neli kohtumist meeskondadega väljaspoolt mullust esinelikut. Üsna keeruline algus ootab aga Vaprust ja Tammekat, kes kohtuvad esimese kuue vooru jooksul kõigi esinelikusatsidega. Võrdlemisi sõbralik hooaja start on ka Levadial, samas Kalju saab esimese viie vooruga madistada nii Paide, Levadia kui Floraga.
Premium liiga uus hooaeg algab sel reedel tiitlikaitsja FCI Levadia ja uustulnuka Harju JK Laagri kohtumisega. Fantasy-mängus on valikute tegemiseks aega reedel kuni kella 17.30-ni.
Minu esimese vooru koosseis (neljapäeva lõunase seisuga):
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta