FC Tallinn – Lasnamäe jalgpalli uus tulemine, aga tasa ja targu, mitte prõmmides
2018. aastal IV liigast püramiidi pidi ronimist alustanud FC Tallinn jõudis viie hooajaga Esiliigasse. Siit soovitakse edasi liikuda tasa ja targu, mitte prõmmides. Esmalt tuleb sel tasemel kand kindlalt maa saada.
2015. aasta Eesti jalgpallihooaeg kulmineerus Lasnamäel, kui FC Flora ääremängija Joseph Saliste lõi mängus FC Infonetiga võiduvärava, mis lahendas Flora-Levadia vahelise ralli 10 Eesti meistritiitlini Rohevalgete võiduga. Lasnamäe oli sündmuste epitsentris ka aasta hiljem, sest Aleksandr Puštovi juhitud meeskond tõusis tiitlipretendendiks.
Üha sagedamini toimus vooru keskne kohtumine Punase tänava staadionil. Kipakas ja tilluke tribüün muutus kohaks, kus hoolikalt nuusutades võis tunda tärkava kogukondliku jalgpallikultuuri hõngu. Tõsi, vahel kippus topsiviina odöör seda lämmatama, aga Infonet tundus üha enam olevat osa Lasnamäest.
Hooaja lõpuks võidetud dramaatiline Eesti meistritiitel lõi hiilgava vundamendi, mille peale saanuks ehitada kogukondliku jalgpalliklubi. Et UEFA reeglid käskisid eurosarja tõttu sponsornimest loobuda, oli laual ka variant FC Lasnamäe. Valiti siiski FCI Tallinn. Selle nime all mängitud 2017. aasta hooaeg läks igatpidi aia taha ning tippjalgpall pakkis end Lasnamäel kokku.
FC Tallinna näol on Lasnamäe nüüd tagasi tippjalgpallis (kui Esiliiga selle osaks lugeda, mis tundub igati mõistlik). Nemad ei toimeta Punasel tänaval, vaid Lasnamäe alguses asuva Pae tänava staadioni kunstmuruväljakul. Ning kiire vallutusplaani asemel tahetakse edasi liikuda tasapisi, et endale mitte liiga teha.
FC Tallinna president on Sergei Gritsenko, kes on ka klubi peamine rahastaja. Kuna noortegruppe on FC Tallinnas arvukalt, siis muidugi saadakse linnalt ka pearaha. Tõsi, tänavu talvel on sellest suur osa kulunud lumekoristuse peale, et Pae tänava staadion ja mõned väiksemad kooliväljakud, kus lapsed harjutavad, trennikõlbulikena hoida. Ei ole lihtne. Aga eks Vargamäel oli veel raskem.
"Olin ise suur Infoneti fänn, sest mu laps käis seal trennis. Aga nägin, kuidas härra Leškini suhtumine muutus ja aimasin, et finantsiliselt hakkab see kõik ummikusse jooksma. Juhtus Infoneti ja Levadia ühinemine, aga Infoneti treenerid ei soovinud Levadiasse minna, sest oli teada, et üks hetk süüakse nad sealt klubist välja. Igatahes saime Infoneti treenerite kokku, arutasime asja ja nii FC Tallinn alguse saigi.
Meie tänavune eesmärk on Esiliigasse püsima jääda ja sealt esimesel hooajal mitte välja lennata. 2021 me Esiliigasse tõusmise nimel ei pingutanud. 2022 küll ja kõik ka õnnestus. Peatreeneril Andrei Kalimullinil on venekeelsete jalgpallurite seas kõva autoriteet. Meeskonnas mitmed mängijad, kes enam jalgpalliga leiba ei teeni, aga suudavad heal tasemel mängida," tutvustab Gritsenko klubi algust, eesmärke ja toimimist.
2018. aastal alustas FC Tallinn Eesti meistrivõistlusi IV liigast. Sealt tõusti kolmandasse, kust liiguti kohe edasi teise, kust omakorda esimesel katsel Esiliiga B-sse. 2021 saavutati seal neljas koht, mullu võideti aga tugevuselt kolmas liigatase ära ja tõusti Esiliigasse. Seega viie aastaga kõige madalamalt tasemelt kohani, kust Premium liigasse minna vaid üks samm.
"Premium liigast me praegu ei unista. Kui mul väimehega püsti pandud ärid kunagi hästi käima lähevad, siis võib-olla," sõnab Gritsenko. "Tahaks klubina edasi areneda, aga momendil pole ruumi. Pole kohta, kus saaks trenni teha. Eesmärk number üks on meil ikkagi lapsed. 2024 on oma noori esindusmeeskonnas senisest veel rohkem. Kõige suurem rõõm algaval hooajal olekski, kui oma noored näitaksid taset ja saaksid Esiliigas hakkama."
Klubi üks andekamaid kasvandikke on juba siirdunud välismaale. FC Tallinna peatreener Andrei Kalimullin kinnitab, et tema 16-aastane poeg Maksim harjutab Poola tippklubi Varssavi Legia juures, kuhu jääb praeguse seisuga vähemalt juunini. "Isana tahan, et teda ootaks karjäär jalgpallurina. Aga FC Tallinna peatreenerina on mul nüüd probleem, sest vaja on leida mees, kes väravaid lööb!" muheleb Kalimullin seenior.
Mängijana seitse korda Eesti meistriks tulnud ning vahemikus 1997-2017 Jõhvi EP, FC Lantana, FC Levadia ja FC Infoneti ridades Premium liigas rekordilised 517 mängu kogunud 45-aastane Kalimullin on FC Tallinna esindusmeeskonda juhendanud selle algusest saadik. IV ja III liigas käis veel ka ise platsil, aga eelmisel kahel hooajal Esiliiga B-s piirdus paari üksiku etteastega.
"Treenerina olen töötanud juba enam kui 10 aastat. Infonetis mängimise kõrvalt juhendasin klubis noortegruppe. Treeneri roll pole minu jaoks uus ja planeerisin seda tegelikult pikalt ette. Mängijana oli mul selge plaan, et karjääri lõpetamise järel soovin jääda jalgpalliga seotuks, mistõttu jälgisin juba toona tähelepanelikult oma juhendajaid, et tarkusi kõrva taga panna.
Muudatus on mu enda hinnangul läinud päris kenasti. Aga seda võin küll öelda, et peatreeneri elu on mängija omast oluliselt raskem. Mängija vastutab ennekõike iseenda, aga treener ju kogu meeskonna eest. Töö kestab 24 tundi," räägib Kalimullin.
Hooaega Esiliigas ootab FC Tallinna peatreener innukalt. "Meie jaoks on see uus tase, mis nõuab kohanemist. Midagi ei tule alguses kergelt. Esiliiga B-s olid vastased tuttavad ja teadsime, mida kuskilt oodata. Esiliigas on aga Premium liiga tippklubide duublid, kes saavad kasutada põhimeeskonna mängijaid. Kui Levadia, Flora või Paide saadab esindusest neli-viis mängijat duublit esindama, tõuseb kohtumise tase meie vaatevinklist võttes kohe ja meeletult," märgib peatreener.
Ettevalmistus on Kalimullini sõnul kulgenud vastavalt ilmale – soojemate sulailmade ajal oli kõik väga hästi ja töö käis kõrgetel tuuridel, ent nüüd, kui lumi uuesti maha tuli, on olukord keerulisem, sest Pae tänava väljakut on vaja igapäevaselt puhastada.
FC Tallinna meeskond on kombinatsioon oluliste Premium liiga kogemustega veteranidest (näiteks veel 2019 Levadias ning 2020-21 Tallinna Legionis mänginud Kirill Nesterov), kes nüüdseks taandunud amatöörtasemele, ja teismelistest noormängijatest.
"Nesterov ja meeskonna kapten Albert Taar on head eeskujud, kellelt noored saavad õppida, mida tippjalgpall üldse tähendab. Jalgpall on võimalus oma potentsiaal realiseerida, praegu on noorte jaoks ju kõik teed avatud ja ootame neilt suurt sammu edasi. Eelmisel hooajal oli mänge, kus korraga olid platsil 5-6 meie oma noort kasvandikku ja pilt polnud üldse paha.
Kogenumate mängijate jaoks on peamine motivatsioon jalgpalli-armastus. Nad kõik käivad jalgpalli mängimise kõrvalt tööl, aga omavad endiselt jõudu ja tahet jalgpalli mängida. Mitte enam professionaalsel tasemel, aga korralikul. Meie tööprotsess on korralik ja seetõttu nad meie juures ongi," räägib Kalimullin.
Hooaja eesmärkidest rääkides nõustub peatreener klubi presidendiga – peamine siht on Esiliigasse püsima jäämine. Kui see õnnestub, saab edaspidi uusi sihte seada. "Taliturniiril kasutasin peamiselt nooremaid mängijaid, et nad saaksid karastust. Samm on nende jaoks päris suur – mitmed mängisid seni U16 ja U17 vanuseklassi meistrivõistlusi, aga nüüd Esiliigas tulevad neile ju vastu täismehed.
Suures plaanis jäin nähtuga rahule. Kasutasin ka päris laia ringi mängijaid, pea kõik said võimaluse. Liigakoha säilitamise kõrval on väiksemaks eesmärgiks just noortele võimaluste andmine. Meie klubis on igas vanuseklassis noori, kes on kas koondise kandidaadid või juba kuuluvad noortekoondisesse."
Esiliiga favoriidiks peab Kalimullin Nõmme Unitedit. "Nad on teinud suure sammu edasi. Neil on ambitsioonikas ja hea rivistus, samuti taristu. Kogu see komplekt on säärane, mille pealt on võimalik Premium liigasse tõusta."
FC Tallinn
Peatreener: Andrei Kalimullin
Abitreenerid: Vladimir Batanov, Artjom Davõdov
Kapten: Albert Taar
Duubelvõistkond: FC Tallinn U21 (II liiga põhja/ida tsoon)
Koduväljak: Lasnamäe spordikompleksi kunstmurustaadion (Pae tn 1)
Meeskonna värvid: must ja valge
Koduleht: fctallinn.ee
Esimene mäng: 5. märtsil kell 12.30 vs. Tallinna Legion (Sportland Arena)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. aprillil kell 17.00 vs. FC Elva (Nike Arena Elva)
Koosseis:
Väravavahid: Artjom Jakovlev, Maksim Suhhomjatnikov
Kaitsjad: Artjom Artjunin, Matvei Jekimov, Aleksandr Ossipov, Aleks Polkopa, Tihhon Šišov, Artur Timoska, Mõkõta Tiniakov, Maksim Tšerezov, Vladislav Tšurilkin, Igor Ussatšov
Poolkaitsjad: David Datov, Jaroslav Dmitrijev, Mihhail Jumankin, Pavel Marašov, Alan Mones, Kirill Nesterov, Vladislav Ogorodnik, Philip Andre Olsen, Arvidas Pankevitšjus, Nikita Ševtšuk, Albert Taar
Ründajad: Eduard Golovljov, Viktor Plotnikov
Hooajaeelsed mängud:
21.01. FC Tallinn - Viimis JK (EL) 1:2 (Jumankin)
28.01. Tartu JK Welco (ELB) - FC Tallinn 4:2 (Olsen, Šutin)
04.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - FC Tallinn 2:1 (Olsen)
10.02. Tabasalu JK (EL) - FC Tallinn 2:2 (Datov, Timoska)
17.02. Tallinna FCI Levadia U21 - FC Tallinn (EL) 0:0
Võit; viik; kaotus.
EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.
NB! Ülejäänud hooaja eelvaatele tavapärased andmed lisanduvad loodetavasti õige pea.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta