Flora naiskond jahib viiendat järjestikust tiitlit viimase aja stabiilseima ettevalmistuse pealt
Tallinna Flora naiskond läheb esmakordselt hooajale vastu kolme tasustatud mängijaga ning jahib viiendat järjestikust meistritiitlit. Ettevalmistusperiood sujus tiimil paremini kui viimasel ajal kombeks.
"Viimase kolme aasta võrdluses oli ettevalmistus kõige stabiilsem – isolatsioone nii palju ei olnud. Ma arvan, et oleme treeninud eesootavaks hooajaks natuke tugevama põhja," kommenteeris Flora peatreener Aleksandra Ševoldajeva.
Naiskonna üks abikaptenitest Maarja Saulep rääkis sarnast juttu: "Kui võrrelda näiteks eelmise hooajaga, siis läks ettevalmistus kindlasti kordades paremini. Mullu olime koroona tõttu palju isolatsioonis, päris paljud trennid jäid seetõttu ära, lisaks oli igasuguseid erinevaid vigastusi, mis meid hooaja eel ja algul segasid."
Kaptenit Kristiina Tullust, kes jättis terve eelmise aasta tõsise põlvevigastuse tõttu vahele, loodetakse uuesti väljakul mängimas näha tänavu maikuus. Liselle Palts jääb aga tõenäoliselt teist hooaega järjest trauma tõttu kõrvaltvaatajaks, kuigi sai vahepeal kontrollkohtumistes osaleda. Mullu tegi talle muret üks põlv ja nüüd teine. Vigastus (säärelihasemure) on sel aastal kimbutanud ka 113-kordset internatsionaali Kethy Õunpuud, kuid tema peaks normaalses konditsioonis olema juba varsti.
Flora naiskond tegi ettevalmistusperioodil viis trenni nädalas (või neli trenni, pluss mäng). Pallitreeninguid peeti nii Sportland Arenal kui ka EJL-i jalgpallihallis, lisaks rassiti kergejõustikuhallis ja jõusaalis.
Kaks põhimängijat lahkusid, aga muudatusi koosseisus vähe
Flora jäi sel talvel ilma kahest põhimängijast, kes otsustasid Eesti tippjalgpallist aja maha võtta. Äärekaitsja Ariina Mürkhain tõi peamise põhjusena välja õpingud Tartu Ülikoolis ning esiväravavaht Getriin Strigin kasvanud töökoormuse. Strigini asemel kannab tänavu naiskonna esikindaid ilmselt 17-aastane Victoria Vihman.
"Eks iga mängija lahkumine jätab mingisuguse jälje, eriti kui tegemist on põhikoosseisu mängijaga. Aga nii kaua kui mina olen Floras olnud - mul läheb viies aasta -, siis igal aastal on keegi kas lõpetanud või mujale edasi liikunud ning oleme alati lünkade täitmisega üsna hästi hakkama saanud. Arvan, et oleme hooajaks ikkagi hästi valmis," ei näe Saulep lahkumistes katastroofi.
Flora esindusnaiskonnas mänguaega saanud palluritest otsustasid aja maha võtta ka Kärt Mere ja Marta Raidna, Tallinna Kalevisse laenule siirdus Hanna Karoliina Kalle. Tuleviku ja Suure-Jaani Ühendnaiskonnast naasis aga laenult Simona Põlismäe, Rakvere Tarvast liitus Floraga Eesti U19 koondise kaitsja Annemai Lutter.
"Eelmistel aastatel oli nii tulijaid kui ka minejaid rohkem. Sel aastal on olnud muudatusi koosseisus vähem, need üksikud muudatused ei tohiks võistkonna dünaamikat ja stabiilsust väga palju kõigutada," ütles Ševoldajeva, kes alustab Flora peatreenerina juba oma seitsmendat hooaega.
Noorteklassist võib tänavu sammu Meistriliigasse oodata 2006. aastal sündinud Eline Ruth Häberlilt ja Viktoria Todingult. Nende eakaaslane Karola Purgats abistas esindusnaiskonda juba mulluse hooaja teises pooles.
"Eks Eline ja Viktoria hakkavad mänguaega koguma nii esindusnaiskonnas kui ka noortetasandil. Meistriliiga koormusi peame nende puhul hoolikalt jälgima. Eelmisel aastal said [Jaanika] Volkov ja [Helina] Tarkmeel kohe alguses liiga palju mänguaega ning mõlemal tekkis hooaja esimeses pooles natuke vigastustega probleeme," sõnas Ševoldajeva.
Uute treenerite jaoks on naiskond prioriteet
Muudatusi toimus Flora naiskonna treeneritetiimis, kus Maria Sootak ja Mattias Traublum asendavad Christopher-Magnus Rosenit ja Andrus Lukjanovit.
Ševoldajeva selgitas: "Andrus Lukjanov ja Christopher-Magnus Rosen, kes olid päris pikalt võistkonna juures toimetanud, olid eelmisel aastal põhitööga natuke rohkem hõivatud. Nad ei saanud täiskoormusel naiskonnale pühenduda ja me ei leidnud head kompromissi koostöö jätkamiseks, millest on muidugi väga kahju. Aga saime asemele inimesed, kelle jaoks on naiskond prioriteet - selles mõttes on see meie jaoks samm edasi."
Sammu edasi on teinud Flora naiskond ka mängijate tasustamises. Lisette Tammikust sai detsembris klubi esimene naisproff, kui ta kirjutas alla kaheaastasele profilepingule. Stipendiumilepingu sõlmisid mullu suvel klubiga Mari Liis Lillemäe ja Siret Räämet. Praeguse seisuga sel aastal siiski rohkem lepingulisi lisandumas ei ole, aga Flora on varem välja öelnud, et pikemas plaanis soovitakse tasustada kogu esindusnaiskond.
"See on väga tänuväärne, et Flora on valmis naiste jalgpalli sellisel viisil panustama, ja ma usun, et see motiveerib mängijaid lepingu nimel pingutama. Aga ma tean, et ka need mängijad, kellel ei ole lepingut, panustavad samamoodi väga palju," lausus Saulep.
Kontrollitud segadus Soomes
2020. aastal 19-punktilise edumaaga Eesti meistriks tulnud Flora kohtas mullu Saku Sportingu võimsat vastupanu. Asjad said selgeks alles viimase vooru omavahelise mänguga, milles tiitlikaitsja alistas tänu kahele penaltile Sportingu 2:1. Uue liigahooaja eel on Flora oma mullusest suurimast rivaalist juba kaks korda jagu saanud - Taliturniiril 1:0 ja superkarikafinaalis 3:0.
Flora võitis Taliturniiril ka Tallinna Kalevit, aga kaotas kontrollmängudes kahele Soome kõrgliigaklubile, kusjuures jäi põhjanaabrite eelmise aasta kuuendale naiskonnale Espoo Honkale alla skooriga 1:7.
"Oleme saanud päris häid mänge. Honka vastu ei saanud me Soome täiskoosseisu kaasa võtta. Seal löödi meile väga palju väravaid, aga positiivne on see, et enamik nendest löödi meie enda korraldatud segadustest - kontrollitud segadus on parem kui miski selline, mida ei oska parandada," nägi Ševoldajeva asja helgemat külge.
Saulep rõhutas, et kontrollkohtumistes ei ole tulemus kõige olulisem: "Tähtis on just mängupilt ja info, mida saab sellest välja lugeda. Ma arvan, et Taliturniiri mängud olid päris rabedad, aga see on normaalne. Enne esimest kohtumist Kaleviga olime ladunud rohkem füüsilist põhja kui treeninud palliga. Soomes saime väga head ja tugevad mängud. On oluline saada selliseid mänge, mis sind proovile panevad ja kus vastas on võistkond, kellega sa pole harjunud mängima. Tulemus tulemuseks, Honkale kaotasime suurelt, aga meie kaitseliin sai väga palju tööd, mis tuleb meile kasuks. Oleksin tahtnud selliseid mänge isegi rohkem."
Flora uue hooaja eesmärgid on Ševoldajeva sõnul ikka maksimaalsed. Saulep lisas, et peale koduste võitude Eesti liigas ja karikavõistlustel loodetakse hästi esineda ka Meistrite liigas.
Koduste meistrivõistluste suurimaks konkurendiks ennustab Saulep ka tänavusel hooajal Sakut: "Eelmisel aastal näitas Saku Sporting väga stabiilseid esitusi ja ei komistanud eriti kuskil, tänu sellele läkski hooaja lõpp põnevaks. Aga ootan suure huviga ka seda, mida näitab Meistriliigas Tabasalu - ma usun, et nad võivad siin üllatada."
Flora alustab uut liigahooaega juba täna õhtul Pärnus, kus vastaseks on mullune Eesti neljas naiskond Vaprus.
Tallinna FC Flora
Peatreener: Aleksandra Ševoldajeva
Abitreener: Maria Sootak
Väravavahtide treener: Mattias Traublum
Füsioterapeut: Maali Pruul
Kapten: Kristiina Tullus (tema vigastuspausi ajal Siret Räämet)
Eelarve: 230 000 eurot (klubi kogu naiste- ja tüdrukute jalgpalli eelarve)
Koduväljak: Lilleküla harjutusväljak / Sportland Arena
Naiskonna värvid: roheline ja valge
Koduleht: fcflora.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 31. märtsil kell 19.00 vs. Pärnu JK Vaprus (Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul)
Koosseis:
Väravavahid: Ksenija Jerofejeva, Victoria Vihman.
Kaitsjad: Annemai Lutter, Maarija Mikiver, Karola Purgats, Kelly Rosen, Siret Räämet, Maarja Saulep, Viktoria Toding, Kristiina Tullus, Jessika Uleksin.
Poolkaitsjad: Eline Ruth Häberli, Anastasia Ivanova, Valeria Liik, Mari Liis Lillemäe, Liselle Palts, Simona Põlismäe, Helina Tarkmeel, Jaanika Volkov, Kethy Õunpuu.
Ründajad: Getter Saar, Lisette Tammik, Kristina Teern.
Hooajaeelsed mängud:
16.02. Tallinna Kalev (ML) - Tallinna Flora 1:2 (Teern, Lillemäe)
26.02. Helsingi Palloseura (FIN) - Tallinna Flora 2:1 (Lillemäe)
06.03. Tallinna Flora - Saku Sporting (ML) 1:0 (Lillemäe)
12.03. Espoo Honka (FIN) - Tallinna Flora 7:1 (Ivanova)
27.03. superkarikas Tallinna Flora - Saku Sporting (ML) 3:0 (Saar 2, Tammik)
Võit; kaotus.
ML - Meistriliiga; FIN - Soome kõrgliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta