Valitsev Eesti meister FC Flora mängib viimase viie aasta jooksul juba neljandat korda eurosarjas vähemalt kolmandas eelringis. Tänavu on selleks piisanud vaid San Marino meistri AC Virtuse alistamisest ja Konverentsiliiga põhiturniirist ollakse kahe sammu kaugusel.
Flora alustas tänavust eurohooaega Meistrite liiga esimesest eelringist, kus jäädi Sloveenia meistrile NK Celjele kahe mängu kokkuvõttes 1:7 alla. Kahe mängu vahel lahkus ametist peatreener Norbert Hurt, kelle asendajaks sai duubelmeeskonna juhendaja Taavi Viik.
Seejärel mängiti Konverentsiliiga teise eelringi avamängus võõrsil Virtusega väravateta viiki, aga kodus saadi suurte raskustega pärast 2:2 lõppenud normaalaega lisaajal 5:2 võit. Rauno Alliku lõi lisaajal kaks väravat ja Rauno Sappinen andis kolm resultatiivset söötu.
Peatreener Viik püsis pärast Virtuse alistamist ja edasipääsu kindlustamist kahe jalaga maa peal, saades aru, et samasuguse mängupildiga ei ole järgmises ringis midagi teha. "See pole normaalne, mis väljakul toimub. Kergendus, et saime edasi, aga küsimus on see, mida sellega edasi teeme. Peame väga tõsiselt endale otsa vaatama, miks meil sellised asjad juhtuvad. Küsimus pole ainult mängijates, vaid treenerites samuti," lausus Viik.
Flora mängis enne Islandile reisimist Premium liigas Narva Transiga, kelle vastu pöörati kodus 0:1 kaotusseis 3:1 võiduks. Tegu oli Viigi esimese võiduga Flora esinduse peatreenerina. Ta tunnistas, et oleks mängu asemel eelistanud treeninguid, aga märkis, et võistlusolukorras tulevad vead paremini välja. Kas asjad on paremaks läinud?
"Üritame mäng-mängult liikuda paremuse suunas. Mingid märgid näitavad, et osad asjad lähevad paremaks, aga siis tulevad vahepeal tagasilöögid. Eks see on selline võitlus iseendaga kogu aeg. Ma usun, et teeme oluliselt parema mängu kui Virtuse vastu," sõnas Viik optimistlikult.
Konverentsiliiga kolmandas eelringis minnakse vastamisi Islandi meistri Reykjaviki Vikinguriga. Avamäng toimub Reykjavikis ja korduskohtumine Tallinnas. Kas see on Flora jaoks hea? "Suures pildis väga vahet ei ole, aga võõrsil on võib-olla lihtsam alustada," arvas Viik.
Mis meeskond on Vikingur?
Vikingur jõudis kolmandasse eelringi samamoodi nagu Flora ehk kõigepealt kukuti Meistrite liigast välja ja siis saadi Konverentsiliigas võit. Esmalt kaotati kahe mängu kokkuvõttes Iirimaa meistrile Shamrock Roversile 1:2 ja seejärel alistati Albaania meister Rrogozhine Egnatia 2:1. Seejuures Egnatiale kaotati avamäng kodus 0:1, aga korduskohtumine võõrsil võideti 2:0.
Sama kaugele jõuti kaks aastat tagasi, kui eurohooaega alustati Meistrite liiga kvalifikatsioonis 6:1 võiduga FCI Levadia üle (kümme päeva hiljem ei olnud Marko Savic ja Vladimir Vassiljev enam Levadia treenerid) ning lõpetati Konverentsiliiga kolmandas eelringis 1:4 kaotusega poolakate Poznani Lechi vastu.
Vikingur on seitsmekordne Islandi meister, aga käesoleval sajandil on liigatiitel võidetud vaid kaks korda - 2021. ja 2023. aastal. Mullu krooniti Vikingur meistriks 11-punktilise eduga Valuri ja 20-punktilise eduga Paide Linnameeskonna tänavuse eurovastase Stjarnarni ees. Ka tänavusel liigahooajal asub Vikingur liidrikohal, edestades mängu vähem pidanud lähimat jälitajat Breidabliki kuue punktiga.
Islandi karikavõitjaks on Vikingur tulnud klubi ajaloos kokku viis korda ja alates 2019. aastast neli korda järjest (2020. aastal koroonapandeemia tõttu karikavõitjat ei selgitatud). Karikafinaalis ollakse ka tänavu, kui 23. augustil minnakse vastamisi KA-ga.
Vikingur koosneb peamiselt kohalikest mängijatest, aga meeskonnas on ka mõned välismaalased: 32-aastane Rootsi keskkaitsja Peter Oliver Ekroth, 29-aastane Fääri saarte koondise keskkaitsja Gunnar Vatnhamar, 34-aastane El Salvadori koondise poolkaitsja Pablo Punyed ja 31-aastane Taani ründaja Nikolaj Hansen. Kui Island 2016. aasta EM-il veerandfinaali jõudis, siis kuulus koondise nimekirja ka praegune Vikinguri väravavaht Ingvar Jonsson. Islandi koondisesse on jõudnud ka paljud teised Vikinguri mängijad.
"Nad mängivad väga ründavat stiili, ründavad väga suurte jõududega ja neil on nii tehniliselt kui füüsiliselt väga võimekad mängijad," kommenteeris Viik põgusalt Vikinguri mängustiili.
Vikinguri peatreener on alates 2018. aastast endine ründaja Arnar Gunnlaugsson. Ta kuulus mängijana lisaks Islandi klubidele ka Rotterdami Feyenoordi (Holland), Nürnbergi (Saksamaa), Sochaux' (Prantsusma), Bolton Wanderersi, Leicester City, Stoke City (kõik Inglismaa) ja Dundee Unitedi (Šotimaa) ridadesse.
Lukka ja Cekredzi jäid Eestisse
Florat ei saa Islandil mängukeelu tõttu aidata Marco Lukka, kes liikus korduskohtumises Virtusega ründefaasis vasakkaitsest keskväljale, mis lubas Markus Soometsal mängida natuke kõrgemal. Islandil seda taktikalist lahendust ilmselt ei kasutata, sest kõigi eelduste kohaselt asendab Lukkat vasakkaitses Robert Veering ja mängu iseloom tuleb teistsugune - Flora ei domineeri nii palju palliga.
Lisaks Lukkale jääb avamängust eemale Oliver Nikola Cekredzi, kes on viimasel ajal olnud kimpus haiguse ja vigastusega. Ülejäänud põhimängijad on meeskonnaga Islandil, sealhulgas liigamängu Transiga haiguse tõttu vahele jätnud Mihhail Kolobov, nagu ka viimasel ajal peamiselt duublis mängiv Maksim Kalimullin. Noorematest mängijatest jäid koju Mark Hendrik Kukk, Remo Valdmets ja Roland Lukas.
Viik rääkis päev enne avamängu, et Flora loodab koju naasta tulemusega, mis jätab korduskohtumiseks kaardid lahtiseks. "Kindlasti tahaks võita, aga minimaalne on see, et edasipääseja ei selguks Islandil ja seeria jätkuks. Ideaalis tahaks, et asjad jääksid meie poolt lahtiseks. Ilmselgelt me ei lähe minimaalselt kaotama, vaid läheme tulemust tegema."
Selle paari võitja kohtub viimases eelringis RFS-i või UE Santa Colomaga. Seega Flora võib jõuda Konverentsiliiga põhiturniirile nii, et peab jagu saama San Marino, Islandi ja Läti või Andorra meistrist. Loos on haruldaselt soodne olnud. "Ilmselgelt me sellele praegu ei keskendu, aga loos on tõenäoliselt selline, et see jätab realistlikud võimalused jõuda kaugele," sõnas Viik.
Selge on see, et kui Flora mängib Vikinguri vastu samamoodi nagu Celje või Virtuse vastu, siis ei ole mõtet järgmisest ringist isegi unistada. "Kui tahame veel edasi minna, siis peame väga palju asju parandama," lausus Alliku pärast eelmist euromängu.
***
8. augustil kell 21.15 Reykjavikis Vikingsvölluri staadionil
Reykjaviki Vikingur - Tallinna FC Flora
Peakohtunik: Ašot Ghaltahtšjan (Armeenia)
Abikohtunikud: Mesrop Ghazarjan (Armeenia), Philippe Jeanne (Prantsusmaa)
Neljas kohtunik: Jura Mahtesjan (Armeenia)
VAR: Artem Gasparjan (Armeenia)
AVAR: Vardan Manukjan (Armeenia)
Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerivad Kasper Elissaar ja Markus Jürgenson.
Flora eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta