Fööniks proovis tuhast tõusta, kuid saalikarikas rändas lõpuks pealinna


Tartus toimunud saalijalgpalli karikavõistluste finaalturniir päädis kaasahaarava lõppmatšiga, kust väljus võitjana Tallinna Bunker Partner, kes sai 264 silmapaari ees 3:1 jagu Jõhvi Phoenixist.
- Vaata Katariina Peetsoni fotogaleriid artikli lõpust.
Suundusin A. Le Coq spordimajja, et näha oma silmaga, mis on saalijalgpalli fenomen. Siinkohal tasub mainida, et minu varasem kokkupuude saalijalgpalliga on olnud pea olematu. Ajakirjanikuna olen kirjutanud tulemusuudiseid, mille käigus olen märganud, et Ida-Virumaal käiakse saalis massidena.
Kommentaatorina õnnestus mul aasta tagasi Lähte spordihallis Meistriliiga poolfinaalmängul Tartu Ravensi ja Bunker Partneri vahel tööd teha. Ma küll mainisin sellele inimesele, kes mind sinna kutsus, et ma ei ole saalivuti ega selle reeglitega kursis, aga tolle mängu tarbeks viisin end kurssi.
Hoonesse sisenedes olid esmamuljed ülevad. Kuna termomeeter näitas ühtainsat plusskraadi ja ilm oli väga muutlik, oli hea meel sooja tuppa pääseda. Koheselt jäi mulle silma üks värv - oranž. Märkasin nii oranže särke, mütse kui parukaid. Seda kandsid siis mõistagi Phoenixi fännid. Kohal olid ka Bunkeri poolehoidjad, aga Phoenixi armaada tegi neile silmad ette igas elemendis.
Bunkeri mängijad võitsid mängu, Phoenixi fännid laululahingu
Finaali pääsesid meeskonnad, kelle auhinnakapis polnud tolleks hetkeks ühtegi karikavõistluste trofeed. Kuna Emajõe kaldal krooniti esmakordne tšempion, jagus lõppmängu kamaluga ažiotaaži.
Kolmandat korda osales karikafinaalis Phoenix, kelle koosseis oli vastasest kuus aastat noorem – 26 aastat ja 5 kuud. Nendega jagas põrandat Bunker Partner, tehes seda ajaloos esimest puhku. Bunkeri nimekirjast vaatas vastu kaks välismaalast – Venezuelast ja Costa Ricast – ning mitu meest, kes on suuremal või vähemal määral nuusutanud Premium liiga õhku.
Mäng toimus murujalgpalliga võrreldes karistusalasuurusel väljakul ehk sellest tulenevalt oli tempo kõrge ja mängijad pidid sellega toime tulemiseks lahti pakkima oma tehnilise pagasi. Kohtumise jooksul mürtsusid trummid, kõlasid pasunad ja rahva hõiked, millega prooviti oma lemmikutele energiat süstida. Tegu oli suure jalgpallipeoga.
Madin oli kestnud vaid 21 sekundit, kui Bunkeri pöidlahoidjad rõkkasid juba rõõmust. Nimelt saatis Deniss Vnukovilt söödu saanud Pavel Rubel palli võrku – 1:0. Seitsmendal minutil demonsteeris oma oskusi Artur Bõstrov, kes möödus efektse nõksuga vastasest ning seejärel tulistas kera läbi Phoenixi mängija jalgevahe paremasse alla nurka - 2:0.
Paaril korral oli ka Phoenix lähedal väravalöömisele, kuid Vladislav Tsvetkov hoidis vaprate tõrjetega oma seljataguse tühjana.
Bunkeril olid ühel hetkel vead täis. Sarnaselt korvpallile on saalijalgpallis lubatud ühe poolajal jooksul tiimi peale teha viis viga, misjärel määratakse iga järgmise tehtud vea eest mitte vabavisked, vaid väravast kümne meetri kauguselt karistuslöök, mille ette ei tohi müüri üles seada. Ühe sellise teenis Phoenix 12. minutil ning Jelissei Zahharov ei vääratanud – 2:1.
"Lööme veel, lööme veel. Ainult Bunker, ainult võit!" kostus Bunkeri publiku seast, lootes, et tallinlased suurendaksid edu taas kaheväravaliseks.
Poolaja lõpu eel rebis Bunker enda fännide rõõmuks 3:1 ette, kui kombinatsiooni toel mängiti löögile Ervin Stüf, kes kõmmutas palli Artur Jurevitši selja taha. Ka Phoenixil sai viis viga täis, mistõttu määrati Bunkerile kümnelt meetrilt karistuslöök – sel korral säras Jurevitš topelttõrjega ning Jõhvist kohale sõitnud inimesed tähistasid seda kui löödud väravat.
Vaatamata jõulistele püüdlustele ei õnnestunud kummalgi tiimil uuel poolajal teise satsi väravalukku lahti muukida. Lõpusireeni kõlades said Tallinnast saabunud mängijad ja nende fännid juubeldada, sest Bunker Partner krooniti esimest korda ajaloos karikavõitjaks.
Karikavõitja Vnukov: saalijalgpall areneb Eestis jõudsasti
Premium liiga vaatajatele ei tohiks antud persoon kuidagi võõras olla. Ta pallis eelmisel kümnendil Tallinna Legionis, Sillamäe Kalevis, Jõhvi Lokomotivis, Nõmme Kaljus, Tallinna Kalevis, Narva Transis, Tallinna Infonetis. Lisaks tegi ta väikese kõrvalpõike Islandile, mängides sealses kolmandas liigas.
Nüüd on Vnukov pühendunud saalijalgpallile, mis tõele au andes tuleb tal ülihästi välja. Näiteks sel hooajal on tal kõrgliigas kirjas 14 mängu ja 30 (!) väravat. Lisaks kuulub ta Eesti saalikoondisesse, kelle eest on tal 23 matši ja 16 tabamust.
"Minule ja kogu tiimile on see karikas väga oluline, sest see on meie jaoks esimene. Meil on uus meeskond ja mängime alles teist aastat kõrgseltskonnas," vastas värske karikavõitja Vnukov Soccernet.ee ajakirjaniku tüüpilisele küsimusele, mis tunne on.
Miks otsustas Vnukov muruputsad välja vahetada saali omade vastu? "Kui ma Islandilt koju tulin, siis selline võistkond nagu Cosmos pakkus mulle võimalust saalijalgpalli proovida. Võtsin pakkumise vastu ja tagantjärele võib tõdeda, et mul läks päris hästi. Juba esimesel hooajal olin parim väravakütt ja võitsin meistritiitli. Seejärel otsustasin saalijalgpalli mängimist jätkata," sõnas Vnukov muigega.
"On näha, et saalijalgpall areneb Eestis jõudsasti. Iga aastaga muutub liiga üha põnevamaks. Meeskonnad on hakanud tooma kvaliteetseid välismaalasi, keda on põnev jälgida, lisaks võeti koondisesse väga head Soome treenerid, kes on meid hästi õpetanud," lausus Bunkeri tähtmängija, kes tahab karikate võitmist jätkata ning koondisega valikturniiridel järgmisesse ringi jõuda.
Korraldaja jäi turniiriga ülimalt rahule
Eesti Jalgpalli Liidu saalijalgpalli tehnilise juhi Teet Allase sõnul toimus võistlus ilma ühegi probleemita. "Muidugi saab kõigega rahule jääda. Oleme viimaseid turniire läbi viinud Ida-Virumaal, aga nüüd olime Tartus, kus eeldasime, et kui finaalis on Jõhvi ja Tallinna võistkond, siis väga palju rahvast see ei meelita. Laupäeval oli kahe mängu peale 800+ inimest, sellega raab väga rahule jääda," sõnas Allas.
Ta lisas: "Meie soov on avada uksi ja näidata, et selliseid üritusi on võimalik korraldada erinevates kohtades. Saalijalgpall on äge mäng ja tänane finaal oli mänguliselt väga kihvt. Tore oli ka see asi, et turniirile jõudis Rahvaliiga punt, mis näitab sarnastele võistkondadele, et karikas on kaugele jõudmiseks alati võimalus olemas."
Mille poolest on saalijalgpall sedavõrd kaasahaarav? "See mäng ise meeldib inimestele. Mäng on hästi vahelduv, sünnib palju momente ja kogu aeg juhtub midagi. Soe ruum ka, ei pea õues olema. See on suur pluss," vastas Allas.
Kasutusel oli videotugi
Eestis oli saalijalgpallis esimest korda kasutusel videotugi, mis võimaldas kummagi meeskonna peatreeneril esitada kohtuniku otsuse osas vaide nelja mängumomendi puhul – värav, penalti, punane kaart ja vale isik. Oli näha, et uus tehnoloogia vajas veel harjumist, aga lõppkokkuvõttes muutis see mängu õiglasemaks.
40-minutilise finaalmängu ajal kasutati videotuge vaid korra – Bunkeri leer tahtis, et kohtunikud vaataksid järele Maksim Miškovi tehtud vea, mida ei vilistatud ära. Korduseid jälginud vilemehed veendusid vea olemasolus ning andsid Phoenixi mängijale kollase kaardi.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta