Eesti jalgpallikoondis sai täna ametlikult uue peatreeneri, kelleks on 46-aastane šveitslane Thomas Häberli. Eesti Jalgpalli Liit tutvustas kaheks aastaks lepingu sõlminud uut juhendajat ning tema abilisi Norbert Hurta, Andres Operit, Mart Poomi ja Michael Müllerit virtuaalsel pressikonverentsil.
- Vaata Jana Pipra galeriid pressikonverentsilt!
- Koondise uus peatreener on Thomas Häberli, abimeeste seas ka Poom, Oper ja Hurt
Mängijana ise ründeliinis tegutsenud Häberli loodab panna Eesti koondise mängima ründavat ja kiirete üleminekutega jalgpalli, kuid teab, et rõhuda tuleb ka kaitsele. "Kõik sõltub mängijatest, kes on saadaval. Siis tuleb ehitada süsteem. Tähtsad on ka standardolukorrad, samuti kohandume vastase järgi, aga meil tuleb üles ehitada oma stiil. Olen juba mõne mängijaga rääkinud, kes tahavad välismaale minna, räägin veel teistegagi. Loodetavasti saame peagi korraldada kokkusaamise, sest märtsis on enne mängu Tšehhiga selleks juba vähe aega," sõnastas Häberli oma põhimure.
Pressikonverentsil selgus, et Eestil oli 12. jaanuariks kokku lepitud kohtumine ühe riigi koondisega, ent eile see tühistati. Praeguse plaani järgi korraldatakse jaanuaris ikkagi üks laager välismaal ning peetakse ka kontrollmäng, kus EJL-i presidendi Aivar Pohlaku sõnul on vastaseks "üks välismaa keskmise tasemega klubi".
Häberli lisas, et 16 mängu võiduta püsiva Eesti tagasi võidulainele toomine ja tehtud vigade parandamine on mõistagi tema esmane siht, kuid minevikule ei soovi ta liialt tähelepanu pöörata. "Väikeriigina tuleb igapäevaselt vaeva näha, imesid ei sünni - tuleb treenida. Ja olla platsil loov. Ja tuleb joosta! Jalgpall ei koosne ainult palliga mängust. Küll tulemused ka tulevad. Ennekõike vajame mõistmist, et pole mina, on meie. "
Mida ta uuelt valiksarjalt ja aastalt üldse ootab? "Punktisumma ei ole minu jaoks hea eesmärk. Peame hästi mängima ja keskenduma oma esitustele, siis järgnevad ka tulemused. Olen selles kindel. Lähiminevikus pole Eestile punkte palju kogunenud, aga tulevik on midagi uut. Üks eesmärk on kindlasti Balti turniir juunis, tahame midagi võita. See on selge eesmärk."
Lisaks märkis Häberli, et on juba kohtunud koondise kapteni Konstantin Vassiljeviga, keda ta kõrgelt hindab ning kellel näeb edaspidigi koondises olulist rolli. Šveitslane kinnitas, et kuni juunikuuni käib ta Eestisse tööle kodumaalt, ent kavatseb siis koos perega Tallinnasse kolida. "Kui keegi teab mõnda head kooli, andku teada!" viskas ta nalja.
Hurt: hea motiveerijana hindab Häberli töökust ja pühendumist
Kui Poom ja Oper on varemgi koondise juures ametis olnud, siis Häberliga on enim koostööd teinud hoopis koondise värske abitreener Norbert Hurt, kes peab uue ameti tõttu loobuma 2003. aastal sündinud noormeeste koondise juhendamisest. "Thomas on kindlasti hea motiveerija, kes suudab minna mängijateni. Ta suudab neist maksimumi kätte saada. Kindlasti on ta ka väga töökas ja väga nõudlik, väga põhjalik nii mängulises pooles kui ka väljaspool seda. Lisaks suudab ta mõõta ka pühendumist ja muud sellist, mis pole alati otseselt mõõdetav. Samuti on ta nii mänginud kui ka töötanud kõrgel tasemel. Ise on ta olnud ründaja, aga ta mõistab, et väravate löömiseks peab ka kaitse olema tugev," iseloomustas Hurt Häberlit, kellega ta kohtus esmakordselt juba mitu aastat tagasi.
"Esmalt tutvusin Thomasega umbes viis aastat tagasi Baseli tööga tutvumas käies. Oleme korduvalt kohtunud ka hiljem, kuniks noortekoondisega töötades peegeldas ta meile oma nägemust. Saime aru, mida eeldab meilt kõrgem tase, eriti kaitsetöös andis ta nüansse juurde. Persoonina on ta hea mees, kellega koos töötada. Ta hindab inimest kui tervikut ja mõistab, et potentsiaali realiseerimiseks peavad mängijad olema distsiplineeritud," kirjeldas Hurt uut peatreenerit.
Ainsa päris uue näona on Häberli tiimis tema kaasmaalasest füüsilise ettevalmistuse treener Michael Müller, kes on varem abistanud eri alade Šveitsi tippsportlasi, lisaks jalgpalluritele peamiselt jalgrattureid ja kergejõustiklasi. Häberli sõnul on Müller juba saatnud koondislastele ka treeningkavasid, mida klubide juures järgida. "Olen töötanud ortopeediakliinikutes ja olnud sporditeadlane. Abistasin iga ala Šveitsi sportlasi, olen käinud ka näiteks Tour de France'il, aidanud kergejõustiklasi jne. Püüan aidata mängijatel platsil parimal moel tegutseda ja abistada neid igati ka platsiväliselt," sõnas 38-aastane Müller, kes tegutses aastatel 2015-19 FC Baselis ja oli seejärel Häberli kõrval Luzerni abitreener.
Pohlak: väikeriigina peame suutma siseneda Saksa jalgpalliruumi
Pohlak kinnitas, et Häberli oli koondise peatreeneriks esimene valik ning tegelikult kaaluti tema kandidatuuri juba sügisel, kuid toona sai eelmine peatreener Karel Voolaid veel tööga jätkata. "Leidsime, et me ei tohi mingil juhul enam sattuda olukorda, kus uus treener alustab nullist ja aasta-poole pärast jõuab järeldusteni, milleni on jõutud juba varem. Iga riigi esinduskoondises mängitakse tulemuse peale ja kuigi mingitel perioodidel võivad ka ülesehituslikud tähendused omada suuremat rolli, jääb tulemus primaarseks. Selle kaudu tuleb hinnata ka kõiki teisi aspekte, muuhulgas näiteks meeskonna komplekteerimist," märkis Pohlak.
"Kõik soovivad, et koondisetreener saaks tegutseda vabalt. EJL on seda ka koondisetreenerile alati võimaldanud - treener saab realiseerida oma nägemust. Täpselt sama oluline on, et seda survet ei pandaks treenerile peale ka mujalt, sealhulgas läbi ajakirjanduse. Teame, et on rumal või naiivne kõigele reageerida, aga Eesti ühiskond on üles ehitatud selliselt, et ilma selliste reageerimisteta on eestlasel väga keeruline eksisteerida. Loomulikult on Thomasel välismaalasena selles osas kergem," tõdes ta.
Pressikonverents on ka järelvaadatav:
Mängijakarjääri jooksul ründajana tegutsenud Häberli, kes veetis suurema osa karjäärist aastatel 2000-09 Berni Young Boysi ridades, pääses 2004. aastal ühes mängus väljakule ka Šveitsi koondise eest ning oli 2008. aasta EM-koondise eelnimekirjas, kuid ei mahtunud lõppvalikusse. 2010. aastal alustas ta Young Boysi noortemeeskondade juures treeneritööd, kerkides mõne aasta klubi U-21 meeskonna treeneriks.
Seejärel oli Häberli noortetreeneri ja abitreeneri ametis ka Šveitsi nimekaimas klubis FC Baselis. 2019. aasta veebruaris nimetati ta FC Luzerni peatreeneriks, kuid vallandati sama aasta lõpus.
Häberli on pärast iseseisvuse taastamist Eesti koondise 13. ametlik peatreener, senisest tosinast kaks on olnud lühidalt ametis kohusetäitjana. Häberli on Teitur Thordarsoni, Arno Pijpersi, Jelle Goesi, Viggo Jenseni ja Magnus Pehrssoni järel kuues meeskonda juhendav välismaalane. Alates 2019. aasta juulist koondist tüürinud senise peatreeneri Karel Voolaidi leping lõppes aastavahetusega, tema käe all jäi koondise saldoks 14 mänguga neli viiki ja kümme kaotust.
LIVE-ülekanne pressikonverentsist:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta