EESTI MEESTE KOONDIS
11 Link kopeeritud

Häberli pärast 1:5 kaotust: kaitsev taktika oli meie jaoks kõige õigem, aga kahjuks see ei toiminud

Ott Järvela, Narodowy staadion

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli tõdes pärast EM-i sõelmängus Poola käest saadud 1:5 kaotust, et kiire vähemusse jäämine muutis olukorra väga keeruliseks ning Poola 2:0 värav teise poolaja alguses röövis viimase lootuse mängu päästmiseks.

Eesti jäi kaotusseisu 22. minutil, kui Przymaslaw Frankowski kasutas ära Ken Kallaste eksimuse ja viis Poola juhtima. Viis minutit hiljem teenis Maksim Paskotši oma teise kollase kaardi ja jättis Eesti vähemusse. Poola kasutas arvulise ülekaalu ära teisel poolajal, kus löödi neli väravat enne, kui Martin Vetkal ka Eesti tabloole tõi.

Thomas, eile ütlesid sa, et loodad täna siin naerusuisena istuda. Kahjuks pole see võimalik. Mis on su esmane hinnang – miks tuli vastu võtta 1:5 kaotus?
Muidugi tahtsime me palju enamat. Esimestel minutitel olime kergetes raskustes, aga siis õnnestus natuke duelle võita. Kahjuks lõi vastane ikkagi üpris kiire värava. See oli muidugi halb. Ning siis muutis punane kaart olukorra juba väga keeruliseks, sest olime väravaga taga ja ühega vähemuses. Aga meeskond võitles vaheajani tublisti.

Selles olukorras seadsime teiseks poolajaks sihi hoida minimaalsest kaotusseisust kinni nii kaua kui võimalik, et vaadata, kas mängu lõpus naeratab kuidagi õnn või õnnestub värskete mängijate platsile toomisega midagi juhtuma panna. Aga kahjuks tuli Poola 2:0 värav liiga ruttu.

Meeskond võitles ja minu meelest anti endast kõik, mis jalgades oli. Olime küll organiseeritud, aga nii tugeva meeskonna ja mängijate vastu vähemuses mängimine käis meile ikkagi üle jõu. Peame kaotusega leppima, aga väravaid lubasime endale lüüa liiga palju.

Rääkides Paskotši eemaldamisest. Miks see juhtus – kas ta lihtsalt hindas olukorda valesti või oli liialt põnevil või vähekogenud või midagi muud?
Keeruline öelda. Oleks ta jõudnud olukord paar silmapilku varem või hiljem, võinuks kõik minna hoopis teisiti. Maksim on Eesti jaoks väga tähtis mängija ja andekas mängija. Tänane mäng oli tema jaoks õnnetu. Teise kollase kaardi olukorras mängis ta liiga naiivselt. Aga sellest tuleb nüüd üle saada. Maksimi roll Eesti jalgpallis on edaspidi kandev.

Kas ma saan õigesti aru, et mänguplaan nägi ette võimalikult kaua Poola surve all vastupidamist, et siis kohtumise lõpufaasis mõned ründavad vahetused teha ja proovida niimoodi võit kätte saada?
Jah, see oli plaan. Mängisime algusest peale kahe ründajaga, kuigi vahepeal laskus Alex Matthias Tamm ühele äärele, et Poola ääresurvet leevendada. Soovisime hoida skoori meie vaatevinklist mängitavana, et siis teisel poolajal ründejõudu juurde tuua.

Tagantjärele tarkus on alati see kõige parem, aga kui sul oleks praegu võimalik mänguks koostatud plaani muuta, siis kas sa teeksid seda?
Muidugi tulnuks vältida varaseid kaarte. Aga jalgpall on juba kord selline, et tuleb kohaneda ja mängida just nende mängijatega, kes parasjagu kasutada on. Meie meelest oli just see variant kõige mõistlikum, millega proovida siit mängust võitu püüda. Aga kahjuks see plaan ei toiminud.

Eesti põhikoosseisu kuulus kuus mängijat, kelle vanus jääb vahemikku 20-22 aastat. Lisaks 24-aastane Markus Soomets ehk seitsmemeheline noorte korpus. Kuidas nad tervikuna selle sündmusega hakkama said?
Nad on andekad ja noored ning peavad kasvama paremateks mängijateks. Aga nad väärisid täna seda võimalust, sest me mängime alati kõige paremate saada olevate meestega ning tänases hetkes olid need noored meie kõige paremad. Nad võtavad siit tulevikuks kaasa olulise kogemuse. Martin Vetkal lõi lõpus ka värava.

See oli Eesti jaoks harukordne võimalus. Tulemuseks paraku kaotus. Kuidas nüüd meeskond sellest kaotusest üle aidata? Viie päeva pärast ootab mäng Soomega ja juunis tuleb Balti turniir.
Muidugi oleme praegu kõik väga pettunud, aga jalgpalluri elu on selline, et tuleb end koguda ja vaadata tulevikku, sest järgmine mäng tuleb õige ruttu peale. Saame nüüd paar päeva taastuda, et siis Soomega peetavaks mänguks valmis olla.

Viimane küsimus. Miks ei saanud täna ühtegi mänguminutit Henri Anier ja Vlasi Sinjavski?
Saime teha ainult viis vahetust. Kuuenda või seitsmenda jaoks võimalust polnud. Vahetuste tegemise hetkel tahtsime platsile tuua pigem kaitseomadustega mängijaid, sest olime suures hädas lahtiste pallide võitmisega. Täna oli otsus säärane. Kui nad seekord minuteid ei saanud, siis tuleb sellega leppida. Järgmine kord läheb teisiti.