MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EESTLASED VÕÕRSIL
Link kopeeritud

Hispaaniasse siirdunud ja debüütmängus skoorinud Staalfeldt: oskan kohalikega klappida

Link kopeeritud
Kristjan Remmelkoor pilt
Kristjan Remmelkoor
Kristjan Remmelkoor pilt
Kristjan Remmelkoor

Marta Liisa Staalfeldt Hispaanias. Foto: Torrelodones CF

Poolkaitsja Marta Liisa Staalfeldt (19) siirdus septembri alguses Hispaaniasse, kus asus õppima Kuningas Juan Carlose ülikoolis rahvusvahelisi suhteid ja mängima jalgpalli Torrelodonese naiskonnas.

Nõmme Kalju kasvandik Staalfeldt veetis eelmised 3,5 hooaega JK Tabasalus. Tänavu 3. septembril maandus ta Hispaanias ja paar päeva hiljem ühines ta Torrelodonesega, kes kuulub Hispaania naiste tugevuselt neljandasse liigasse ja baseerub pealinna Madridi lähistel.

Staalfeldt selgitas Soccernet.ee-le, et läks välismaale nii õpingute kui ka jalgpalli pärast. Peamine oli ülikool, kuid konkreetse riigi valikul, kuhu täpselt õppima minna, mängis rolli ka jalgpall.

"Sain sisse ülikoolidesse sisuliselt üle maailma - Inglismaale, Rootsisse, Ameerika Ühendriikidesse. Hispaania kasuks kallutasid valiku keel, kliima, kultuur, inimesed, jalgpall. Räägin vabalt hispaania keelt ja tunnen, et mul on lihtsam siia ühiskonda sulanduda," sõnas Staalfeldt, kes alustas nelja-aastast bakalaureuseõpet.

Klubivalikut põhjendas Torrelodonesega üheaastase lepingu sõlminud poolkaitsja nii: "Augustis olid jutud erinevate siinse kandi klubidega. Jutte oli ka Hispaania esiliigast. Aga mulle tehti kiirelt selgeks, et Eestist tulles ei ole ma Hispaania jalgpallis mitte keegi. Öeldi konkreetselt, et Eesti on sisuliselt non-league ja ei ole mõtet punnitada midagi, mida ilmselt ei tule, sest mind lihtsalt ei teata. Siis otsustasingi liituda Torrelodonesega, kus on alguses lihtsam adapteeruda ja millest peab saama hüppelaud. Siin saan rohkem mängida ja ennast parematele klubidele näidata. Miks mitte juba järgmises üleminekuaknas või siis järgmisel suvel minna kuhugi kõrgemale, näiteks Hispaania esiliigasse?" 

Esimese liigamängu otsustas transseksuaal

Liiga avavooru kohtumises 7. septembril kuulus Staalfeldt kohe Torrelodonese põhikoosseisu ja viis juba viiendal minutil oma satsi Las Rozase vastu juhtima.

"See oli väga õnnelik värav. Meil oli kaugemalt karistuslöök, pall tuli kasti, sattus täpselt minu peale ja ma lõin ära. Olin õigel ajal õiges kohas, aga pall tuli ka õigesse kohta," kirjeldas Staalfeldt oma tabamust.

Eestlanna vahetati välja 75. minutil 3:5 kaotusseisus. Lõpuks kaotas Torrelodones avamängu lausa skooriga 3:7.

"Siin on neljandas liigas ja allpool lubatud naiste liigadesse mängima transseksuaalid. Vastastel oli ründaja, kes on transseksuaal, sünni poolest mees. Ta oli füüsiliselt hästi palju kõigist üle ja selle pealt löödi meile kiiresti päris mitu väravat," põhjendas Staalfeldt suurt kaotust.

Torrelodonese eesmärgiks on siiski tõusmine tagasi Hispaania tugevuselt kolmandasse liigasse, kus naiskond mängis üle-eelmisel hooajal.

"Võistkondlikult on vaja veel tööd teha, kuna täiendused, kaasa arvatud mina, jõudsid klubisse päris hilja. Muidu taseme poolest on see väga okei koht, mis ei jää kuidagi Eesti Meistriliigale alla. Mäng on pigem kiirem ja natuke kõrgema tasemega," muljetas Staalfeldt.

Trenni minnakse isegi 2,5 tundi varem kohale

"Infrastruktuur on mega, ma olen isegi üllatunud. Mõtled küll, et mis neljandas liigas ikka tulla saab, aga tegelikult on ülikõva - meie võistkonnal on eraldi psühholoog, fitness-treener, kõikvõimalikud treenerid; klubis saab iga kell süüa, igasugused medical'id, massaažid on kogu aeg olemas. Seega usun, et tegin Eestist taseme mõttes sammu edasi, kuigi oleksin ise lootnud veel pikemat sammu. Aga nagu ütlesin, siis hüppelauaks on see väga hea koht," kiitis Staalfeldt.

Foto: Torrelodones CF

Hispaania tugevuselt neljas liiga koosneb kuuest tsoonist, igas tsoonis mängib 16 naiskonda. Kokku on antud liigatasandil seega lausa 96 tiimi.

Torrelodonese naiskond koosneb Staalfeldti sõnul suhteliselt noortest mängijatest. Kasutatakse formatsiooni 3-4-3. Staalfeldt tegutseb keskväljal ja ta toodi plaanide järgi põhikoosseisu-mängijaks.

"Torrelodoneses on mängijaid kolme võistkonna (A, B, C) jagu. Midagi ülikindlat siin loomulikult ei ole, aga teen kõik selleks, et jääksin kindlaks põhimängijaks," ütles Eesti noortekoondistes 30 kohtumisega kolm väravat löönud pallur.

"Võistkond on väga ühtne. Mind võeti hästi vastu. Siin on täiesti tavaline, et trenni tullakse kaks ja pool tundi varem, lihtsalt istutakse staadioni juures olevas söögialas, räägitakse juttu ja suheldakse. Kõik saavad kõikidega hästi läbi, ka B- ja C-võistkonnas mängivad tüdrukud on osa tiimist. See on väga hispaanialik, et suhendakse üksteisega hästi palju."

Torrelodonese naiskonna treeningud toimuvad neli korda nädalas. "See tuleneb suuresti sellest, et Madridi piirkonnas on staadioneid vähem kui inimesi, kes tahavad nende peal mängida," tõi Staalfeldt välja ka ühe murekoha. "Kui sa ei mängi esiliigas või kõrgemal, eriti naiste puhul, siis sul tavaliselt nädalas üle kolme-nelja trenni ei ole. Aga see-eest on meil lisaks jõusaalikavad ja füüsilised trennid staadionilt eemal."

Eesti noortekoondistes on Marta Liisa Staalfeldt pidanud 30 mängu ja löönud kolm väravat. Foto: Brit Maria Tael

Profijalgpall on unistus, kuid vaja on ka teist suunda

Hispaania keelt valdab Staalfeldt sellepärast, et ta ei kolinud antud riiki esmakordselt, vaid on seal mänginud ka lapsena.

"Ma olin siis 11-12-aastane ja elasin Lõuna-Hispaanias. Mängisin liigas, mis on äkki tugevuselt seitsmes, see oli natuke teistsugune jalgpall. Mängisin ka omavanuste poistega. Sellest ajast ongi mul keel suus ja oskan hispaanlastega klappida natuke paremini kui mõned teised, kes kuskilt välismaalt tulevad," rääkis Staalfeldt.

Hispaaniat kiitis ta ka jalgpallivälise poolest: "Ma arvan, et poliitilises või maailma asjade mõistes saab Hispaaniast väga oluline osa Lääne-Euroopast. Hispaania on võitnud positsioone Suurbritannialt, Saksamaalt, Prantsusmaalt - siia on tulnud suurte korporatsioonide peakontorid jne. Madrid on maailmalinn, sellest on saanud tõeline metropol. Ma arvan, et arengu ja tuleviku mõttes on see hea koht, kus olla."

Kas tulevikus soovib Staalfeldt saada profijalgpalluriks või tahab ta panustada rohkem kõrgharidusega seotud karjäärile? "Peame olema hästi realistlikud - naisena ja eriti Eestist tulles on vaja alati jalgpallile lisaks teist suunda. Tahan kindlasti jätkata jalgpallikarjääri nii kaua kui võimalik ning saada profiks, see on mul unistus ja töötan selle nimel. Aga kunagi ei tea, mis võib juhtuda. Seetõttu olen leidnud hea koha, kus panustada mõlemasse asja umbes sama palju, mul on selleks võimalused olemas. Tuleb olla kõigeks valmis, sest kukkumine võib tulla väga kõrgelt, kui sa jätad avatuks ainult ühe ukse," vastas ta.

Tabasalust lahkus Staalfeldt ajal, kui naiskond liigub oma esimeste Meistriliiga medalite kursil. Praegu asub Tabasalu Eesti kõrgliigas kolmandal kohal, teist positsiooni hoidvast Saku Sportingust ainult kahe punkti kaugusel.

"Olen nende tüdrukutega koos mänginud päris pikalt ja tõusnud Esiliigast Meistriliigasse. Seega kindlasti oli natuke raske lahkuda, aga samas teadsin juba päris kaua, et tahan minna välismaale õppima. See ei olnud kellegi jaoks midagi uut. Kõik teadsid hooaja algusest saadik, et mind on ilmselt ainult suveni," kommenteeris Staalfeldt.

"Tegime head hooaega, mängisime väga head jalgpalli. Ma väga ei põe Tabasalu pärast. Usun, et nad suudavad ka ilma minuta samamoodi edasi mängida."

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Staalfeldt lõi nii endale kui ka vastastele ning Torrelodones avas võiduarve
EESTLASED VÕÕRSIL

Staalfeldt lõi nii endale kui ka vastastele ning Torrelodones avas võiduarve

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK