Hullumaja Manchesteris! United kaevas endale tohutu augu, kuniks Harry päästma jõudis (+ penaltidraama Roomas!)


Manchester United ja Lyoni Olympique pakkusid Euroopa liiga veerandfinaali kordusmängus pöörase etenduse, kus edasipääs käis käest kätte. 120 minuti jooksul nähti Old Traffordil üheksat väravat, kodupubliku rõõmuks pööras United kaheväravalise kaotusseisu vähem kui kümne minutiga võiduks ja kahe mängu kokkuvõttes 7:6 edasipääsuks.
United oli jäänud nädala eest võõrsil peetud avamängus kaotusseisu, aga jõudnud 88. minutiks 2:1 eduseisu. Viimane sõna jäi siiski Lyonile, sest paljukritiseeritud Andre Onana eksimuse järel suutis Rayan Cherki viiendal lisaminutil viigistada. Korduskohtumine algas seega sama hästi kui nullist, aga Unitedil kulus skoori avamiseks seekord alla kümne minuti. Bruno Fernandese ja Alejandro Garnacho eeltöö vormistas väravaks Manuel Ugarte.
Esimese ehmatuse järel ärkas ka Lyon, ent teisele väravale oli lähemale United, kui Fernandes suunas 35. minutil kaitseliini taha tõstetud kaarpalli otse õhust latti. Tiksusid juba avapoolaja lisaminutid, kui United sai ihaldatud teise värava siiski kätte. Äärekaitsja Diogo Dalot, kes pole sel hooajal 31 liigamänguga veel kordagi skoori teinud, ent tabas Euroopa liigas tosina kohtumise jooksul märki juba kolmandat korda, võttis pika palli karistusalas omaks, mängis kaitsja istuli ja lõi postipõrkest 2:0.
Teise poolaja alguses jättis Garnacho kasutamata suurepärase võimaluse kolmaski värav lüüa ning pikalt Unitedi käes olnud mäng hakkas tasapisi Lyoni kontrolli alla minema. See sai loogilise jätku 71. minutil, kui kodumeeskond jäi hätta karistuslöögi järgse olukorra klaarimisega ning Corentin Tolisso pealöök kärpis vahe jälle minimaalseks. Möödus veel seitse minutit ja järjekordse segaduse Unitedi tagaliinis kasutas ära Nicolas Tagliafico, kelle lööki ei suutnud Onana tõrjuda enne, kui pall oli juba väravajoone ületanud.
🔴 OH NO MAN UNITED. NICOLAS TAGLIAFICO SCORES!
Ruben Amorim's side have completely fallen apart here!!! Andre Onana desperately tries to save the Lyon full-back's effort but the ball had crossed the line.
Unbelievable! 💥 pic.twitter.com/1aY77yDpbi — Football Insider (@footyinsider247) April 17, 2025
89. minutil osutus Tolisso aga patuoinaks, teenides teise hoiatuse ja ühes sellega eemaldamise. Leny Yoroga võidu jooksnud Tolisso tabas tahtmatult Unitedi kaitsja jalga ning peakohtunik Sandro Schärer otsis taskust otsekohe kaardid. Normaalajal ei suutnud United siiski arvulist ülekaalu enam maksma panna ja edasipääseja saatuse pidi otsustama lisaaeg.
Vastu eeldusi kuulus see esialgu hoopis kümnekesi mänginud Lyonile. 105. minutil tegi vahetusest sekkunud Malick Fofana pika soolo ja jättis palli Cherkile, kes lajatas Onanale püüdmatult 3:2. Kiire pausi järel oli lisaaja teist poolaega mängitud vaid paar minutit, kui Lyon teenis penalti ja Alexandre Lacazette lõi 4:2. Unitedile ulatas ootamatu õlekõrre seejärel aga VAR, kes aitas tuvastada, et Casemiro vastu tehti väravaesisel viga ning 114. minutil vähendas Fernandes penaltist vahe uuesti minimaalseks.
Pakutud pääsemisest haaranud United suutiski mängu hetkega pea peale pöörata. Casemiro mängis esmalt löögile Kobbie Mainoo ning saatis seejärel karistusalasse tsenderduse, mida ründas peaga edukalt rünnakule lülitunud Harry Maguire. Lyon oli šokis ning ei suutnud enam vastata, mis tähendas, et väljakukkumise äärel olnud United kindlustas ikkagi pääsu nelja sekka, kus neid ootab Athletic Bilbao.
WHAT HAVE WE JUST WITNESSED!🤯
◎ 10' Man Utd 1-0 Lyon
◎ 45+1' Man Utd 2-0 Lyon
◉ 71' Man Utd 2-1 Lyon
◉ 77' Man Utd 2-2 Lyon
◉ 88' Tolisso sent off
◉ 104' Man Utd 2-3 Lyon
◉ 109' Man Utd 2-4 Lyon
◎ 114' Man Utd 3-4 Lyon
◎ 120' Man Utd 4-4 Lyon
◎ 120+1' Man Utd 5-4… pic.twitter.com/aUv0iPbZiZ — Squawka (@Squawka) April 17, 2025
Glasgow Rangersi jaoks maitses nädalatagune 0:0 koduviik Athleticuga lõpuvile järel nagu võit, sest Robin Pröpperi eemaldamise järel mängiti alates 13. minutist kümnekesi ja lisaks tõrjus Liam Kelly 82. minutil Alex Berengueri penalti. Baskimaal peeti samuti vastu peaaegu esimese poolaja lõpuni, aga siis kukutati karistusalas Harrouch Sannadi ja Oihan Sancet realiseeris kindlalt penalti. See andis kodumeeskonnale vajaliku kindluse ning 80. minutil vormistas Nico Williamsi tabamus 2:0 võidu ja Athleticu edasipääsu.
🔝 TENEMOS NUEVO RÉCORD DE ASISTENCIA EN SAN MAMÉS.
Hoy somos 5️⃣2️⃣.1️⃣1️⃣4️⃣ gargantas animando.
👊 Goazen, lehoiak! Jo ta ke, irabazi arte!#AthleticRangersFC #UniqueInTheWorld 🦁 pic.twitter.com/nWaTfSs5uu — Athletic Club (@AthleticClub) April 17, 2025
Sarnaselt kahele eelmainitud paarile alustasid kordusmängu viigiseisult ka Frankfurti Eintracht ja Tottenham, sest nädala eest lepiti Londonis 1:1 viiki. Korduskohtumine algas sakslastele kehvasti, sest juba veerandtunnise mängu järel pidi vigastuse tõttu platsilt lahkuma Mario Götze. 38. minutil tabas halb uudis mõlemat meeskonda - karistusalasse sööstnud James Maddison sai talle vastu rutanud Eintrachti väravavahilt Kaua Santoselt kõva hoobi vastu pead ja jäi murule lebama.
Peakohtunik Davide Massa vajas olukorra hindamiseks videokohtuniku abi, ent kuna kordustest oli selge, et Maddison jõudis esimesena pallini, määrati Spursi kasuks penalti. Selle realiseeris Dominic Solanke, ent Maddisonist jäid külalised ikkagi ilma, kuna tal tuli vigastuse tõttu mäng pooleli jätta. Teisel poolajal oli Spurs silmitsi raske ülesandega, sest Eintracht ei olnud sel hooajal kodus veel mitte kellegi vastu nullile jäänud, aga sellega saadi hakkama ning 2021. aasta Euroopa liiga tänavune teekond sai sellega otsa.
Tottenham have reached the semi-finals of a major European competition for just the second time in the Premier League era.
◎ 2018/19 Champions League
◉ 2024/25 Europa League
Ange Postecoglou might just keep his promise. 👀 pic.twitter.com/4n1RpwbdsW — Squawka (@Squawka) April 17, 2025
Ainsana oli avamängust selge edu kaasa võtta Norra komeedil Bodö/Glimtil, kes sai Laziost kodus 2:0 jagu. Roomas mängis Lazio poole sellest tagasi esimese kolmveerandtunniga, kuna taanlasest ründaja Gustav Isaksen tegi 21. minutil suurepärase eeltöö ja värava ette jõudnud Valentin Castellanos tõmbas palli kannaga efektselt võrku.
Lazio püsiv rünnakulaviin tõi normaalajaga kaasa tervelt 26 pealelööki, aga pall saadi teist korda võrku alles 90+3. minutil. Kangelaseks osutus mõni minut varem pingilt sekkunud Tijjani Noslin, kes kasutas nurgalöögi järel ära väravaesise segaduse. Minut varem oli norralastel olnud seejuures supervõimalus võit ja edasipääs kindlustada, kuid Andreas Helmersen suunas mõnelt meetrilt palli väravavahile sülle.
Lisaajal oli initsiatiiv juba Lazio käes ja Boulaye Dia 100. minuti värava viis itaallased juhtima. Ent midagi oli veel varuks ka Bodöl ning normaalaja patuoinas Helmersen lõi 109. minutil ühe värava tagasi, viigistades kahe mängu kokkuvõttes seisu. Lisaaja viimasel minutil saadeti Helmersen küll teise kollase kaardiga platsilt minema, aga penaltiseeria oli Bodö endale kindlustanud - ja draamast ei tulnud puudu ka seal.
Norralaste esimene lööja Jens Hauge eksis kohe, aga Lazio teine mees Loum Tcahouna vastas kohe samaga. Võõrustajate poolt läks kolmandana lööma normaalaja kangelane Noslin, ent saatis palli väravast sootuks mööda. Nii oli Bodö kaptenil Patrick Bergil viienda mehena võimalus edasipääs kindlustada ... kuid üle! Lõpuks otsustas õhtu viimaseks staariks kerkida Bodö väravavaht Nikita Haikin - ta tõrjus Castellanose löögi ja tõi sellega külalistele koha poolfinaalis.
🚨🇳🇴 Bodø/Glimt make history! They are the FIRST Norwegian side to reach the semi-final of a men's UEFA club competition. 👏
They are based in a city which has a population of around 50,000 people. Incredible moment for them.
Respect to manager Kjetil Knutsen. pic.twitter.com/MUUrivz4tf — EuroFoot (@eurofootcom) April 17, 2025
Poolfinaalide avamängud toimuvad 1. mail ja korduskohtumised 8. mail. Euroopa liiga võitja selgub tänavu 21. mail Bilbaos San Mamesi staadionil.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta