Inglased loodavad, et jalgpall tuleb lõpuks ometi koju, aga Taani viikingid arvavad teisiti
Wembley staadionil selgub täna õhtul, kas pühapäeval võib Euroopa saada endale 11. erineva jalgpallimeistri. See võimalus säilib juhul, kui mitte kunagi Euroopa meistriks tulnud Inglismaa alistab teises poolfinaalis Taani. Kui läheb vastupidi, võidab Itaalia või Taani oma teise EM-tiitli.
- 07.07 kell 22.00 Inglismaa – Taani
1996. aasta kodusel EM-finaalturniiril kujunes Inglismaa jalgpallihümniks ansambli Lightning Seeds pala "Football's Coming Home" ehk "Jalgpall tuleb koju", mis tähistas algselt 30-aastase pausi järel jalgpalli sünnimaal toimunud finaalturniiri, aga kuna Inglismaa jõudis poolfinaali, siis jooksvalt tähendus muutus ning koju hakati ootama ka meistritiitlit.
"Oled sa kursis hüüdlausega "jalgpall tuleb tagasi koju"?" uuriti Taani koondise väravavahilt Kasper Schmeichelilt eilsel pressikonverentsil. "On ta üldse kunagi kodus olnud? Te pole seda ju võitnud," vastas taanlane kass Basilio kombel irvitades. Torge oli tabav, sest kui räägime EM-ist, siis pole Inglismaa seda tõesti kunagi võitnud, isegi mitte finaalis mänginud.
Jalgpalli sünnimaa ainuke rahvusvaheline finaalkohtumine on endiselt 1966. aasta MM-i oma, kui nad alistasid kodusel Wembleyl lisaajal 4:2 Lääne-Saksamaa. Järgnenud on 55 aastat keskmisi, suuri ja väga suuri pettumusi. Taani võib end praeguseks aga juba 29 aastat Euroopa meistriks nimetada, kusjuures 1992. aasta finaalis alistasid nad 2:0 sama meeskonna ehk sakslased.
Inglismaa senised etteasted EM-il on olnud väga muljetavaldavad. Viie mänguga on neil ette näidata neli võitu, üks viik, kaheksa löödud väravat ja mis kõige tähtsam – puutumatu puur. Inglastele ei suutnud väravat lüüa ei 2018. aasta MM-finalist Horvaatia, ei ajalooline rivaal Šotimaa, ei hiljem veerandfinaali jõudnud Tšehhi, ei neljakordne maailmameister Saksamaa ega põnevat ründearsenali omav Ukraina.
Väravavaht Jordan Pickford on küll teinud viie nullimängu käigus häid ja väga häid tõrjeid, aga pole pidanud üheski mängus meeskonda tassima. Vast võtmehetkeks olid tõrjed 1/8-finaalis Timo Werneri ja Kai Havertzi vastu, mis mõlemad meisterlikud, aga samas ka eeldatud. Kui pall läinuks väravasse, oleks natuke vaadatud ka Pickfordi otsa. Et väravavaht pole võtmerolli kerkinud, on märk Inglismaa organiseeritusest kaitsefaasis.
- Kaitsekõne | 5 põhjust, miks imeliku Inglismaa EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse
- Kaitsekõne | 5 põhjust, miks vapra ja karge Taani EM-tiitel oleks kõige parem asi üldse
Just selle on peatreener Gareth Southgate seadnud ka eesmärgiks number üks. Inglismaa pole mänginud haaravat jalgpalli, aga olnud efektiivne. See on ebainglaslik ja Southgate on pidanud turniiri algfaasis kuulama palju kriitikat seoses kaitsvate ja/või väheglamuursete mängijavalikutega (miks, kurat, on pingi peal Jack Grealish?), mis kõik on tagantjärele end õigustanud.
Southgate'il on olnud igaks mänguks eraldi plaan ja seni on ta täkkesse pannud. Kõige rohkem muidugi 1/8-finaalis Saksamaaga, mis oli inglaste jaoks emotsionaalselt ülitähtis võit, aga samas ka tugevat mängulist selgroogu näidanud esitus. Aga väga head olid ka võidud Horvaatia ja Ukraina üle.
Inglismaa tuumik on paika loksunud. Kuigi üheksa mehe (Jordan Pickford, Luke Shaw, Harry Maguire, John Stones, Kyle Walker, Declan Rice, Kalvin Phillips, Raheem Sterling, Harry Kane) koht põhikoosseisus on sisuliselt kindel ja muutujaid on kõigest kaks, siis suudab Southgate seal mängijate valikuga varieerides anda meeskonnale väga erinevaid ilmeid.
Kõnealusteks positsioonideks on paremäär, kus mängib kas Phil Foden, Jadon Sancho või Bakayo Saka ning keskmine ründav poolkaitsja, kelleks on kas Mason Mount või Grealish, kusjuures kui peatreener otsustab viiemehelise kaitseliini kasuks (nagu mängus Saksamaaga ja seda valikut ei saa välistada ka täna), jääb see koht tühjaks ning algrivistusse tõuseb äärekaitsja Kieran Trippier.
Miks on Southgate'i mõtetes Ukraina vastu võimsa 4:0 võidu toonud süsteemi ja koosseisu muutmine? Sest Taani asetus ja plaan sarnaneb Saksamaa kasutatud 3-4-3-ga, mille vastu kasutas Inglismaa viiemehelist kaitseliini ja see toimis.
Lisaks tuleb meeles pidada, et neljast Ukrainale löödud väravast kolm sündisid õhuduellide tulemusel pärast seda, kui vastaste parim õhuvõitlejast keskkaitsja Serhii Krõvtsov oli pidanud vigastuse tõttu platsilt lahkuma. Taani koondise keskkaitsjad Simon Kjaer, Andreas Christensen ja Jannik Vestergaard on igaüks õhus vähemalt sama võimas kui Krõvtsov ehk plaanile, millega seljatati Ukraina, ei tasu igaks juhuks kõiki panuseid panna.
Southgate'i kolleegil Kasper Hjulmandil on nuputamist ilmselt vähem. Taktikaline süsteem on turniiri käigus paika loksunud ja toiminud kõigi vastaste puhul, koosseis on end samuti ise välja kujundanud. Ainuke valikukoht puudutab paremat tõusvat äärekaitsjat. Sõelmängudes on seal alustanud Jens Stryger Larsen, aga välistada ei saa ka Daniel Wassi põhikoosseisu ennistamist. Ülejäänud 10 meest peaksid olema paigas.
Taani on eelmise kolme mänguga löönud 10 väravat (Venemaa alistati 4:1, Wales 4:0 ja Tšehhi 2:1), mille käigus on enim tähelepanu ja aplausi pälvinud ründajad Mikkel Damsgaard ja Kasper Dolberg, aga lokomotiivi, millele meeskonna ründemäng toetub, moodustavad väsimatud töörügajad Pierre-Emile Hojbjerg ja Thomas Delaney, kes on senise turniiri jooksul näidanud üles ka väga head ruumi- ja platsitunnetust.
Kui maavõistlused kõrvale jätta, on meeskonnad eelmise 30 aastat jooksul kohtunud neljal korral ning seis on tasa – mõlemal on kirjas üks võit, lisaks kaks viiki. 2020. aasta sügise Rahvuste liiga mängudes saavutas Taani Wembleyl 1:0 võidu ja tegi kodus inglastega 0:0 viigi. 2002. aasta MM-i 1/8-finaalis võitis Inglismaa 3:0 ning 1992. aasta EM-i alagrupiturniiril oli tulemuseks 0:0 viik.
Today’s the day ⚽️
To support the @EnglandFootball team, Prince Charles & Camilla asked the Band of the Coldstream Guards into Clarence House Garden to play, what else, Three Lions!!
Here is #footballscominghome as you’ve not heard it before!!
💂🏽♀️💂🏻💂🏽💂🏾💂🏿💂♀️ 🎺 🥁 pic.twitter.com/pVODIiYzg5 — Chris Ship (@chrisshipitv) July 6, 2021
Inglismaa peatreener Gareth Southgate: "Meie valduses on imeline võimalus saavutada midagi ajaloolist, sest Inglismaa pole kunagi varem EM-i finaalis mänginud. Ma ei arva, et see tähendab meie meeskonna jaoks survet, vaid see on järjekordne väljakutse ning senistega on nad edukalt hakkama saanud. Mängisime Taaniga sügisel kaks korda. Teadsin juba enne, et nad on hea meeskond ning nad on seda tõestanud ka käesoleval turniiril."
Inglismaa kapten Harry Kane: "Taani on väga hea meeskond. Kohtusime nendega eelmisel aastal Rahvuste liigas kaks korda ja ei võitnud kumbagi - saime kirja ühe viigi ja ühe kaotuse. Aga poolfinaalis peame keskenduma iseendale - see on meie poolfinaal oma rahvusstaadionil. Peame kõik need positiivsed aspektid enda kasuks tööle panema. Teame, et kui esitus õnnestub ja mängime tasemel, milleks oleme võimelised, on meil väga hea šanss jõuda finaali."
Taani peatreener Kasper Hjulmand: "Meid ootab ees võõrsil-mäng, aga ka sellel on oma võlu, mida me kahtlemata ootame. See on väga tore, et publik on tagasi staadionil, aga muidugi eelistanuksime olukorda, kus pool staadionist kannab Taani värve. Meid motiveerib võimalus pealtvaatajad vaigistada, aga teame, et see kujuneb keeruliseks."
Taani poolkaitsja Thomas Delaney: "Turniiri alguses püstitasime endale eesmärgi jõuda Wembley staadionile. Vaatamata kõigele, mida oleme võistluse käigus pidanud läbi elama, on see alati olnud meie eesmärk number üks. Nüüd oleme me Wembley mängimiseks valmis, seega kui rääkida meid valdavatest tunnetest, siis on see kõik olnud pöörane."
Coolbeti koefitsiendid:
Inglismaa võit - 1,75
Viik - 3,64
Taani võit - 5,71
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta